ČT a Pavel Houška v nové dimenzi!

ECHO 2. KOLA Třetí zápas v řadě mezi Ústím a Olomouckem v hale SLUNETY se hrálo nejméně jedno prodloužení a i potřetí – neseny epickým výkonem na hraně triple doublu Pavla Houšky - uspěly domácí Pandy, které tak na startu sezony i po čtyřech utkáních v NBL a Alpe Adria Cupu drží neporazitelnost, ač v obou prvních kolech ligy musely jít do prodloužení a v poháru obracely koncovku v Děčíně. Nymburský obhájce trofeje v televizním duelu ve Svitavách přepisoval 60. ligovou výhrou v řadě vlastní dějiny a tím i dějiny NBL. USK dál kosí své protivníky a po Ostravě jasně složil i Brno na domácí půdě, když před utkáním blahopřál prvnímu Čechovi v Síni slávy FIBA a autorovi čestného úvodního rozskoku Jiřímu Zídkovi. Beksa na svém kurtu rozstřílela Novou huť, Opava rovněž před svými fanoušky nedala šanci Hradci a Děčín s autoritou vyloupil stánek Kolína. Takové bylo druhé kolo 28. sezony Kooperativa NBL, jež vstoupilo do nové dimenze i inovovaným vysílacím formátem ČT Sport. Moderátor Jan Smetana s hostem Jiřím Welschem tahal v moderním hávu studia jako králíky z klobouku záběry z jednotlivých hal, v jeden moment se na obrazovce objevily obrázky z až tří zápasů naráz s průběžným skore, reportéři na dvou utkáních kromě hlavního (Svitavy – Nymburk) servírovali divákům předzápasové detaily, za rozhodnutého duelu ve Svitavách se operativně přepínalo na závěrečné dramatické momenty do Ústí a Česká televize tak za premiéru nové éry NBL dostává velkou pochvalu.

Velká pardubická rehabilitace

Beksa v prvním domácím duelu ukázala, že na ní úvodní „facka“ z Nymburka s oceánem ztrát nezanechala větší následky a přes Novou huť se přehnala silou orkánu. Už za necelých pět minut vedla 11-0, po devíti minutách 26-10 a po dvanácti 38-15. Ostravští hosté nekladli ani stín odporu a po poločase 54-26 se 42procentním rozdílem ve střelbě z pole a 20bodovým v produkci zpod koše (30-10) se druhá půle dohrávala z povinnosti.

Pod 31bodovou výhru domácích (93-62) se nejvíc podepsali Kohout (20+8 doskoků), Půlpán (15+8 asistencí, 6 doskoků, 5 zisků za 26 minut), Vyoral (13+8 asistencí, 7 doskoků) a Švrdlík (12). Za z pole jen 33procentní NH kontrovali Newkirk (18), Petr Bohačík (13+7 doskoků) a Šmíd (10+8 doskoků). Bekse patřily body zpod koše (50-32), z brejků (30-8) i palba náhradníků (45-17), navíc měla jasně lepší doskok (54-36).

Kenneth Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Pro nás je samozřejmě velmi dobré, že jsme vyhráli první domácí zápas. První poločas se nám povedl: hráli jsme rychle dopředu, dobře jsme si posouvali míč, velmi dobře jsme bránili. V druhém poločase už jsme nebyli tak koncentrovaní, hráli jsme pomaleji. Kdybychom pokračovali ve hře z první půle, mohli jsme dát mnohem víc bodů.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Rozdíl je jednoznačný, řekl bych, že Ostrava asi od začátku neměla tu kvalitu. Dobře jsme do zápasu vstoupili, ale v druhé půlce už to nebylo ono, nehráli jsme tak, jak jsme si řekli. V hlavě jsme asi podlehli tomu rozdílu, který byl, a byli jsme trošku nekoncentrovaní. Je to ale první zápas doma, naše první výhra, a to se počítá. V příštích zápasech je potřeba navázat na první půlku.“

Tomáš Bartošek (asistent NH Ostrava): „Zápas se mi hodnotí špatně. Vůbec jsme nekladli odpor, byli jsme slabí v osobních soubojích, domácí hned od úvodních minut jasně plnili roli favorita. Nevzdorovali jsme, uhýbali jsme ze soubojů, Viktor Půlpán si udělal z utkání dvojtaktové cvičení... Hlavně první poločas byl z naší strany tragédie. My jsme hodně mladý tým a s o to větší energií a nasazením musíme hrát. Druhý poločas už byl lepší, ale domácí měli náskok kolem 25 bodů a zápas se dohrával. Asoň už jsme tam ale měli světlé okamžiky.“

Martin Nábělek (rozehrávač NH Ostrava): „Ani nemám slov. Přijeli jsme sem vyhrát a to se bohužel nepovedlo. Náš výkon hodnotím hrozně záporně. Hráli jsme odevzdaně, soupeř si s námi dělal, co chtěl, jakoukoli akci dohrál, jak chtěl. Na to, že jsme mladý tým, jsme ani moc neběhali, netlačili na balon. Nevím, kde byl problém.“

Snadný lup Válečníků

Dva domácí zápasy a dvě jasné porážky bez náznaku naděje. Start Medvědů do nové sezony nebudí v pěkné rovině dobrý dojem a nájezdníci z Děčína neměli v úmyslu pomáhat domácím napravovat dojem.

Medvědi žili v naději jen osm minut, do vedení 18-13. Pak si vzal hosty do batohu guard Autrey (do půle 8+8 doskoků a 4 asistence) a v následujících šesti minutách dotlačil tým k obratu na 23-35, aby za míjení šestek hlavního domácího dirigenta Číže tento náskok Děčín do půle udržel (36-47), a to hodně díky produkci zpod koše (8-24) a převaze lavičky (3-20).

Centr Grunt v úvodu druhé půle odtáhl hosty na 20 bodů a ti už pak neměli se získáním druhé výhry sezony (75-91) žádné problémy. Sytily je šikovné ruce Šišky (16+7 asistencí), Grunta (14), Autreyho (12+9 doskoků), Pomikálka (11) i Carlsona (10). Tým kraloval zpod koše (22-44), z trojek (6-9) a v bodech náhradníků (16-38). Za domácí byl top skórerem Richardson (22, trojky 8/4), následován Igrutinovičem (14) a Čížem (10), jehož start byl před utkáním ze zdravotních důvodů nejistý.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Hosté byli lepší po celé utkání, mimo prvních pěti minut, kdy jsme plnili, co jsme měli. Snažili jsme se vytlačit hru mimo vymezené území, což se nám nedařilo. Děčín dal 44 bodů z vymezeného území s úspěšností 77 procent, a to je v podstatě smrt pro každou obranu. Cíl utkání se nám nepodařilo splnit, bylo to o individuálních chybách. Ve chvílích, kdy naši hráči, kteří jsou nositelé výsledku, nezahrají, což se netýká Davida Machače a Adama Číže, tak nemůžeme být vůbec konkurenceschopní. Jsme opravdu nespokojen, protože jsme se na toto utkání opravdu dobře připravovali, byli jsme namotivovaní, ale propadli jsme ve všech činnostech. Na domácí palubovce jsme měli pouhých dvanáct asistencí, proti 21 asistencím soupeře, a to hovoří za vše. Bohužel na útočné polovině nedáme míč z ruky, ale to je mezi hráči. To si musíme sami v týmu probrat. Nás čeká v sobotu Nymburk, tak uvidíme, jak nám to půjde.“

Lukáš Brožek (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Nedrželi jsme se pokynů trenéra. Do zápasu jsme sice vstoupili dobře, s agresivitou, ale nedokázali jsme to udržet po celý zápas. V příštích zápasech to musíme vydržet po celých čtyřicet minut.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Jsme rádi, že se nám podařilo vyhrát první venkovní utkání nové sezony. Věděli jsme naprosto přesně, že Kolín bude dřív, nebo později hodně nepříjemný, zvláště jako domácí tým. A tak jsem rád, že máme toto utkání za sebou. K utkání bych řekl, že nejsme spokojeni se svou obranou, protože děláme hloupé chyby v základních činnostech, a to bychom dělat neměli. Co se týká útoku, 91 bodů je na nás výborných, ale my se chceme odrážet od lepší obrany. Tam co celé začíná a končí. Náš útok si mezi sebe rozprostřel body, a to bylo velmi dobře, možná jsme si to půjčovali chvílemi až moc. Nicméně nás v sobotu čeká další těžký soupeř Opava, a tak jsme rádi za vítězství.“

Pavel Grunt (centr BK ARMEX Děčín): „V útoku jsme si dokázali půjčit dobře míč. Základem je ale obrana, kde jsme udělali spoustu chyb, špatně jsme řešili jednoduché pick-and-rolly. Musíme se v této činnosti zlepšit.“

Další náklad pro Hradec

Královští sokoli chtěli letos zachytit start ligy lépe než v nováčkovské sezoně. První dva pokusy jim ale na venkovních palubovkách vůbec nevyšly. A nutno dodat – na hodně horkých palubovkách. Po olomoucké přišla na řadu opavská a ani na jedné nenašli náznak slitování. A tak padli i podruhé, tentokrát 95-68.

Po vyrovnané první čtvrtině v Opavě domácí třemi trojkami rychle odskočili na úroveň deseti bodů, hostům už ve druhé desítce tolik nepomohl novic Pekárek (autor 9 bodů v prvním dějsví) a po změně stran na útočném doskoku aktivnější Slezané (celkem 15-3 a body z druhých šancí 14-6) využili třech slepených ztrát soupeře k odskoku z 10 na 21 bodů, což za zápasem udělalo kříž.

Opavu táhli Bujnoch (19), Gniadek (18), Jurečka (15, trojky 6/5) a Šiřina (10), hosty pak Pekárek (13), Lošonský, Tresač a Ondřej Peterka (po 10). Domácím patřily body zpod koše (38-26), trojky (13-7) a především body náhradníků (50-24).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Po neurovnané první čtvrtině jsme potvrdili vítězství z Kolína. Průběh tomu neodpovídal, ale konečný výsledek je dost vysoký. Jsem rád za patnáct útočných doskoků, kterými se chceme prezentovat celou sezonu.“

Lubomír Peterka (kouč Kingspan Hradec Králové): „Dnes stejný průběh jako v prvním utkání s Olomouckem. Výborná první čtvrtina, ale pak ztráty a chyby v útoku dopomohly soupeři k jasnému a zaslouženému výsledku.“

Ondřej Peterka (křídlo Kingspan Hradec Králové): „Zejména chyby v obraně nás položily. V poločasové přestávce jsme si řekli, že náskok domácích umažeme, ale opak byl pravdou.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Důležité vítězství, které se nerodilo lehce. Padlo nám to však z dálky a to byl základ úspěchu. Doufám, že Filip Zbránek se dá dohromady do utkání v Děčíně, kde bychom chtěli odvést dobrý výkon.“

Sovy i podruhé úspěšné

Brno absolvovalo na pražské Folimance marnou naháněnou, která skončila jasným výsledkem pro domácí USK (76-59). Ten v úvodu nastartoval pěti body a dvěma asistencemi k vedení 13-2 rozehrávač Ondřej Sehnal a od té doby se hosté Sovám dívali stále na záda. Přitáhli se sice ještě během první půle dvakrát na blízký dostřel, jenže domácí vždy znovu nastavili novou šňůru. Ve druhé čtvrtině tak po třech trojkách opět vedli o 12 bodů. V polovině třetí už to pak bylo dokonce o 26 a poté už mmcité1 jen dílčím způsobem korigovalo.

Vítěze vedli Mareš (21, trojky 10/4), Stevanovič (18+9 doskoků, 6 asistencí, 4 bloky), Marič 18 (trojky 8/4) a Proleta (11). Vyrovnanou baterii střelců hostů tvořili Farský (11+8F+ a 7 doskoků), Heřman (10+9 doskoků), Smithson, Novotný a Körner (po 10). USK si víc pomohl z trojek (11-3) a také z bodů z druhých šancí (18-10).

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Domácí vyhráli zcela zaslouženě. Nám v prvním poločase nezahráli rozehrávači. USK na ně vytvořil tlak a my jsme se vůbec nedostali do naší hry. Náš útok byl velmi statický. Můžeme se bavit o agresivitě. Myslím, že USK byl mnohem agresivnější na hráče s míčem, ať už fyzičtější, což rozhodlo. Neprohráli jsme o tolik na doskoku, což je fajn, ale náš pohyb míče v útoku i přechodová fáze byla pomalá. Hráli jsme jako profesoři a takhle se na venkovních palubovkách hrát nedá. V druhém poločase jsme přešli do zónové obrany, trochu jsme USK znervózněli. Třetí čtvrtina měla z naší strany parametry, které by měla mít. Za stavu -12 jsme neproměnili trestné hody, nemáme ani 60 procent úspěšnosti, což je prostě číslo, s kterým nejde hrát venku. Pak USK trestal dvěma trojkami Mareše a Stevanoviče, USK dal celkem 11 trojek a kontroloval utkání. Nám nezbývá, než se vrátit zpět do práce. Musíme zapracovat na pohybu míče na útočné polovině, zejména tak, aby například v Pardubicích byl náš herní výkon už vyzrálejší.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Myslím, že jsme kontrolovali utkání téměř celých 40 minut. Byla škoda té pasáže na konci třetí čtvrtiny a na začátku poslední. Vyhrávali jsme o zhruba 23 bodů, ale přestali jsme hrát to, co jsme si připravili, a vrátili Brno do hry. Kromě tohoto momentu můžeme být spokojení s průběhem.“

Nymburk semlel i Tury

Mistr (zatím bez nové posily Almeidy) v televizním duelu splnil úlohu favorita a po kontrolovaném průběhu zvítězil ve Svitavách 70-97, čímž vytvořil nový klubový rekord 60. ligovou výhrou v řadě. Už v úvodu si velkým celoplošným tlakem na míč vynutil čtyři ztráty domácích a i díky útočným doskokům a brejkům vedl po 6 minutách 5-18. Když se však zdálo, že Tury zlomí hned v úvodu, domácí se přece jen zvedli, zahodili respekt a od stavu 25-42 se začali tlačit zpět do zápasu.

Po dravých průnicích Svobody a dvou trojkách i velkém bloku Jelínka (do půle autora všech jeho 13 bodů) na Bohačíka se dostali na poločasových 43-51, což byl pro ně v danou chvíli – i vzhledem ke 12 ztrátám a manku zpod koše 12-30 - skvělý dílčí stav, k němuž pomohla i výborná bilance šestek (19/15).

Po změně stran ale mistr brzy odskočil nad deset bodů, pro Svitavy bylo stále těžší odolávat jeho soustavnému tlaku a na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny jejich manko vzrostlo už nad 20 bodů.

Nymburk byl nejvíc sycen Jaromírem Bohačíkem (24 za 26 minut), Hankinsem (13+12 doskoků), Rogičem (11) a Pavlem Pumprlou (10). Domácí přetlačil body zpod koše (24-46), trojkami (7-10), body z brejků (8-20) i menším počtem ztrát (20-15) a při shodném počtu útočných doskoků (16-16) byl lepší z druhých šancí 18-25. Za z pole jen 31procentní domácí Matěj Svoboda zajistil 14 bodů, Crandall a Jelínek po 13 a O´Brien 10.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Nebyl to úplně kvalitní zápas, ale musím ocenit domácí a jejich trenéra, že hrají velmi dobrý týmový basketbal plný energie. Nakonec jsme dokázali zápas dovést k jasnému vítězství. A to se počítá.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Doplatili jsme na problém na doskoku a také na naše ztráty. S tím to pak proti Nymburku nemůže dopadnout dobře. Soupeř nás z toho potrestal 53 body, což je neuvěřitelně vysoké číslo. Naše slabina byla i proměňování volných střel a nájezdů. Teď se musíme zvednout a vyhrát s Ostravou.“

Pavel Pumprla (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Nebylo to zrovna pohledné utkání kvůli hodně nevynuceným chybám, ale my jsme byli ten klidnější tým a ztráty jsme víc trestali než domácí. Musíme se ale zlepšit, protože v Lize mistrů by nás to vytrestalo. Nevím, čím to, že zrovna teď jsme vytvořili rekord ligy v neporazitelnosti. Možná proto, že teď jsem tady já. To je samozřejmě nadsázka. Asi se teď dokážeme soustředit i na českou ligu. Dřív jsme jezdili zápasy jen odehrát a lepší soupeři to dokázali trestat. To ale neznamená, že tato série byla nějak jednoduchá. Bylo tam několik zápasů, co jsme vyhrávali poslední střelou nebo v prodloužení. Je to i o náhodě, že se při té sérii povedlo několik zápasů se štěstím vyhrát. Nic podstatného to ale pro nás není. To nejdůležitější, tedy Liga mistrů, nás teprve čeká.“

Houškova prodloužená šichta

Pavel Houška se už při získání titulu MVP měsíce v minulé sezoně nechal slyšet, že ta letošní už bude „zřejmě takový konec“. I v 35 letech by ale svá slova měl zvážit, zejména poté, co v dramatu s Olomouckem jako hlavní hrdina obtesával dokonce triple double! Právě jeho 24 bodů, 10 doskoků a 8 asistencí se spolu s 23 body Spencera Svejcara (trojky 8/4) nejvíc zasloužilo o další šťastný triumf SLUNETY, která po domácím zdolání Hanáků 100-97 v prodloužení zůstává na startu sezony v obou soutěžích stoprocentní, když i ve druhém ligovém kole úspěšně zvládla nastavené utkání.

Domácí na tom většinu první půle byli výrazně líp, když jim skvěle fungovaly kombinace v útoku i střelba. Jenže hosté se trpělivě kutali zpět i z deficitu 17 bodů už po 13 minutách a osmi body Palyzy se nejdřív dostali i díky úspěšným brejkům na 37-30 a v závěru půle až na 48-45, když i díky 10 útočným doskokům měli za prvních 20 minut o 11 střel víc.

Ve třetí čtrvtině už i převzali kontrolu nad utkáním a po 30 minutách díky trojkám Morgana s Kouřilem vedli 67-74. Když však měli obrat potvrdit, nikoli poprvé na ústecké palubovce v rozhodné sekvenci selhali. Za vedení 84-89 dvě minuty do konce 4. čtrvtiny třikrát školácky poslali míč do rukou soupeřům a Houška z odskoku půl minuty do konce posunul zápas do prodloužení.

V něm kouzelnické trefy Houšky se Šotnarem daly domácím vedení 99-93, a když Kouřil mohl trojkou za stavu 99-97 ještě 17 sekund do konce urvat vedení hostům, minul, stejně jako Palyza při poslední otevřené trojce na druhé prodloužení.

Olomoucko se nejvíc opíralo o Douglase, který zapsal další velký double-double za 27 bodů a 15 doskoků (8F+, efektivita 39), dále o Josipoviče (19), Palyzu (15) a Kouřila (14+5 asistencí na 6 ztrát). Domácí vedle Houšky se Svejcarem táhli Šotnar (14, trojky 8/4), Pecka (11) a Brown (10). Pandy daly víc trojek (13-10) a měly i efektivnější lavičku (25-13).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Už třetí zápas v Ústí (za sebou) jsme odehráli jako přes kopírák a úplně stejně jsme opět prohráli. Zápas jsme měli ve svých rukou, v závěru čtvrté čtrvtiny i v závěru prodloužení jsme stříleli poslední střelu a bohužel jsme neproměnili. Ten výsledek mohl být úplně jiný.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do zápasu vstoupili dobře a postupně si vypracovali až sedmnáctibodový náskok. Olomoucko pak změnilo obranu, přešlo do zóny a my se s tím nemohli srovnat. Bohužel jak už to bývá, když se nedaří v útoku, nedaří se obvykle ani v obraně, což jsme si v šatně říkali, že není možné, abychom nedali a pak ani neubránili. Zápas se dostal do prodloužení a vyhrály ho těžké střely. Těch jsme měli hodně, ale bavili jsme se o tom před zápasem - proti tak kvalitnímu týmu, jako je Olomoucko, je potřeba hrát se sebevědomím. Michal Šotnar, který trefil třeba těžkou trojku přes pivota, si v závěru pro ty míče vyloženě chodil, vyzdvihl bych také výkon Pavla Houšky, který opět odehrál 38 minut s výbornými čísly. Zápas byl jako přes kopírák s tím rozdílem, že v závěru to měli hosté na své ruce. Při té poslední akci v prodloužení jsem hráčům říkal, ať faulujeme, skončilo to ale poslední otevřenou střelou, což je vždycky blázinec. Štěstí se ale ve druhém prodloužení přiklonilo na naši stranu, což k tomu občas patří a jsme za to rádi.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Olomoucko): „Od nás byl hodně špatný vstup do zápasu hlavně na obranné půlce. Dostali jsme za poločas 50 bodů, což se nám nesmí stávat, pokud chceme vozit výhry z venku. Ústí je kvalitní tým, my jsme měli štěstí, že jsme to naším kvalitním útokem a rychlým přechodem dokázali ještě stáhnout. Druhá půlka byl obrovský boj o každý centimetr, Pavel Houška ukázal, jak je velký hráč, a jaké střely dokáže trefovat, klobouk dolů.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Myslím, že jsme udělali skvělou reklamu basketbalu a byl to atraktivní zápas pro diváky. Doufám, že to bude skvělá pozvánka na další zápasy.“