Čtvrtá v řadě pro Tury. Díky trojkám

ECHO DUELU 17. KOLA Svitavy naplno využily trojnásobného pandího oslabení (bez Svejcara, Šotnara a Rakočeviče) a pod vedením dirigenta Romana Marka ubily hosty smrští trojek (32/14), jež naopak fatálně chyběly soupeři (21/3). A příspěvky z ostatních segmentů hry Ústí nakonec nestačily. Padlo už potřetí v řadě (83-72), naopak Tuři slaví čtvrtý zářez za sebou a osamostatnění na osmé pozici v tabulce.

Trojky byly dlouho skoro tím jediným, co domácím zajišťovalo příznivý vývoj skore, neboť hra z pick-and-rollů téměř nefungovala, anebo se tým při hře do koše dopouštěl svých tradičně laciných ztrát.

Domácí za prvních 20 minut, jež vyhráli 46-36, sesměrovali do obruče 10 ze 17 trojek, což znamenalo +27 bodů proti bilanci hostů (8/1). SLUNETĚ, již už do půle tížilo 12 ztrát, lepší bilance zpod koše (12-26) a z druhých šancí pomohla jen k dosažení stále hratelného rozdílu.

Turům se v klíčové fázi posledních 6 minut první půle, kdy si z trojek i útočných doskoků vybudovali 10bodový náskok, osvědčila menší sestava se dvěma rozehrávači a Křivánkem na nezvyklé pozici centra. Tato pětice se dokázala prosazovat z protiútoků a mobilnější byla i v obraně, kde už v první půli domácí až příliš často nestíhali vypomáhat na nájezdy soupeře.

Ve druhé půli už žádný větší zvrat v utkání nenastal. Ve třetí části se Pandy nedostaly na těsnější rozdíl kvůli další náloži ztrát, a i když ani domácí jimi nešetřili (12), další distanční zásahy už jim výhru definitivně pojistily.

Lídrem vítězů byl Marko (21+8 asistencí, trojky 8/5), následován Matějem Svobodou (17), Bujnochem a Dragounem (po 11). Z hostů se činili Autrey (20+7 doskoků, 6 asistencí, 5 zisků a 7f+), Pecka (18+10 doskoků) a Hanes (15+6 asistencí). Při vyrovnané bilanci ztrát (20-21) Pandy trojkové manko nedokázaly zamazat ani převahou zpod koše (32-48).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí):
„Nebudu negativní k našemu výkonu v tom smyslu, co se týče nasazení. To bylo z naší strany celkem slušné. Bohužel byly minimálně dva rozdíly mezi námi a domácími. První věc je provedení samotných fragmentů útoku, kdy byly totožné situace na obou stranách, ale domácí mají kvalitu, a to provedení bylo trošičku lepší. V basketbalu to stačí k tomu, aby se objevila otevřená střela. A tím se dostáváme k druhému důvodu toho, proč jsme prohráli. Je to střelecká úspěšnost domácích. Pálili s vysokou úspěšností za tři body, a to je znát. Trochu bych pokáral a zmínil výkon našich mladých hráčů. Ti do toho sice dali velkou energii, ale bohužel týmu na útočné polovině nikdo nepomohl, a tak odjíždíme s prohrou.“

Lamb Autrey (guard SLUNETA Ústí): „Byl to těžký zápas. Měli jsme pár zraněných hráčů, ale to není omluva. Myslím, že jsme hráli s nasazením. Ztráty a obranný doskok rozhodily zápas. Soupeř proměňoval střely po našich ztrátách. My jsme zápas mohli vyhrát, ale příliš mnoho ztrát nás stálo utkání.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme samozřejmě rádi, že jsme zahájili nový rok vítězstvím. Máme momentálně čtyři v řadě. Chtěli jsme se prezentovat i dobrým výkonem. Bohužel se nám to dařilo jen po určité pasáže utkání. V obraně nás hlavně tížilo krytí jeden na jednoho, kdy jsme nestíhali na nohách Autreyho a Hanese. Dostávali jsme lehké koše. Hlavně, když soupeř atakoval druhou stranu clony na míč. Z toho jsme dostali asi osm bodů. V útoku nás srážela naše hloupost a stupidní ztráty. My jsme udělali 20 ztrát a z toho minimálně polovina úplně nesmyslných a zbytečných. To náš v útoku trápilo. Kromě obrany jeden na jednoho to ale dnes byla celkem slušná týmová práce. Jsem rád za vítězství a budeme se snažit v Hradci Králové předvést lepší výkon, protože tento by na vítězství nestačil.“

Marek Sehnal (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme moc rádi, že jsme do nového roku vstoupili výhrou, ačkoli to bylo ovlivněné tím, že Ústí nepřijelo v plné sestavě. Ale je to pro nás cenná výhra a moc si jí vážíme. Určitě se nám bude hodit ve skupeně A1, nebo A2. Myslím, že nás dnes podržela střelba za tři body, ale na co si musíme dát pozor, a máme s tím dlouhodobé problémy, jsou nevynucené ztráty a celkově koncentrace. Když vedeme o 10 bodů, tak už to nejsme schopni natáhnout na 20. Děláme chyby a pak si to zbytečně dramatizujeme.“