Čtvrté porážky Beksy i Nymburka, radosti v AAC

ECHO POHÁROVÉ STŘEDY V obou hlavních pohárových soutěžích FIBA to z českého pohledu nebyl povedený večer. Pardubická Beksa ani na čtvrtý pokus nedokázala zvítězit ve své skupině Europe Cupu, když i přes veškerou snahu podlehla doma nizozemskému Den Boschi 64-68. Ještě mnohem jednoznačnější nadílku si odvezl v pátém kole Ligy mistrů z arény Hapoelu Jeruzalém tým Nymburka (88-64) a jeho bilance ve skupině je už 1-4. Euroreputaci zástupců Kooperativa NBL tak zachraňovaly až celky v Alpe Adria Cupu. Ústí doma i podruhé sestřelilo Vídeň (92-66) a Děčín si rovněž ve svém stánku poradil s maďarským Körmendem (87-70).

Beksa se proti Den Boschi propadla do minusu už v prvních minutách, kdy jí pod košem dělal nepořádek hromotluk Oudendag. I když ani hosté neskórovali nějak přehnaně, častěji se dokázali dostávat k zakončením zpod koše a po téměř tři čtvrtiny vedli buď mírně, nebo ve třetím dějství už podstatně. Domácím se dlouho vůbec nedařilo střelecky (do půle trojky 11/1 a jen tři házené šestky) a ve třetím dějství se za stavu 33-46 po 26 minutách nacházeli už takřka ve stavu beznaděje.

Pak se ale přece jen vyhecovali, přidali v obraně a Benjamin s McGaugheym začali Beksu přibližovat až k vyrovnání na 56-56 čtyři minuty do konce. Hosté ale kontrovali na 56-61, a i když trojka McGaugheyho na 61-63 ještě vykřesala jikru naděje, následný nájezd soupeře a koš s faulem znamenal nový pětibodový náskok Bosche a trojka Jacksona po získaném míči z presinku na 64-66 už přišla příliš pozdě.

Hosté zápasu vládli body zpod koše (32-44) i z druhých šancí (8-14). Domácí (bez Kohouta) se museli plně spolehnout jen na základní pětku, která dala 62 z 64 bodů. McGaughey zařídil 18 (trojky 9/4), Williams 17 a Švrdlík 14. Jen na sedmi zůstal Benjamin a na šesti snajpr Jackson.

„Do zápasu jsme vstoupili s velkou energií, pár minut jsme hráli ve vysokém tempu. Bohužel jsme ale netrefili ty střely, které by nás dostaly do rytmu a komfortu. Pak jsme trochu zpomalili hru, i když jsme chtěli hrát celou dobu rychle. Ale pokud zpomalíme, tak nám to nedá tu energii rozhodnout zápas,“ uvedl kouč Beksy Levell Sanders, podle nějž nebyla špatná obrana jeho týmu.

„Tímhle zápasem jsme se chtěli odrazit k lepším výkonům. Nemáme dobrou formu, nedaří se nám. Pár zápasů v řadě jsme prohráli a chtěli jsme to vybojovat a vyhrát. To se nepodařilo, ale bylo tam pár dobrých věcí. Pokud budeme takhle pokračovat, tak se to zlomí a půjde to,“ věří Kamil Švrdlík.

Bývalé křídlo euroligového Panathinaikosu James Feldeine znechutil Nymburku duel v Jeruzalémě už v prvních šesti minutách. Během nich vysázel 5 trojek a za stavu 20-8 sám vedl nad hosty 17-8! Jeho celkové skore se zastavilo na 35 bodech a trojkách 12/9! Zbytek týmu se složil na jediný další obloukový projektil a s 13 body a 7 doskoky za ním až daleko zaostal druhý nejproduktivnější spoluhráč Amare Stoudemire, který díky svým centimetrům a dlouhým pažím čněl v obou podkošových územích jako maják.

Hapoel vedl i ve druhé čtvrtině většinou dvojciferně, poločas vyhrál 45-32 a ve třetí čtvrtině už zápas zavřel, když trestal každou chybu hostů rychlým protiútokem a hlavně české mistry drtil na doskoku (celkově 61-36, v útoku 23-12, body z druhých šancí 20-8) a zpod koše (na body 32-20, TH 20/14 – 6/4). Nymburk (bez křídla Pumprly a guarda Smithe) dvojciferně vedli pouze Bohačík (16+7 doskoků) a Davis (14). Až ve druhé půli se prosadil obvyklý bodonoš Hruban a skórer Wright to měl z pole 12/2.

„Jeruzalém má nejlepší tým, po stránce kvality, kádru i týmové chemie, jaký jsem tu za poslední roky viděl, a nás popravil ve všech segmentech hry. V útoku, obraně, agresivitě i hře nad obroučkou. Zastavil i naši rychlou hru dopředu. My bychom potřebovali skvělý výkon a zároveň bychom museli doufat, že soupeř nebude mít den, abychom mohli uspět,“ shrnul kouč ČEZ Basketball Oren Amiel, jehož tým nyní ztrácí na postupové pozice už dvě výhry.

Děčín v zápase s třetím celkem maďarské ligy ještě po 15 minutách ztrácel 24-35, ale pak se zejména pomocí šestek prokutal na poločasových 42-42. A ve třetí čtvrtině si vzal za vyrovnaného stavu slovo Lamb Autrey, který 11 body v řadě s podporou Feštra utrhl náskok 66-55. Toto duo skórovalo za domácí zcela exkluzivně po dobu devíti minut v kuse, a když bylo se svou prací hotovo, šířeji rotující Děčín už v zápase neměl problémy.

Lepší byl z trojek (29/10 – 20/2), na doskoku a měl i o 13 střel z pole víc. Střelcům jasně šéfovali Autrey (25+9 doskoků a 4 asistence) a Feštr (15).

„Cenná výhra nad dobrým soupeřem. Náš výkon byl trochu ve vlnách. Začali jsme vlažně, nebyli jsme koncentrovaní, neadaptovali jsme se na hru soupeře, který dobře zacpal vymezené území a nepustil nás do snadného zakončení. Také začal produktivně, ale jakmile jsme se dostali do spolupráce, lépe jsme sdíleli míč a měli lepší selekci střel, tak jsme srovnali do poločasu skore. Ve druhém poločase jsme byli lepším týmem, vypadali jsme lépe fyzicky. Škoda, že jsme ještě nenavýšili skore a trochu zbytečně brzy kontrolovali hru, ale celkově určitě spokojenost,“ hodnotil kouč Válečníků Pavel Budínský, jehož tým si vylepšil bilanci ve skupině na 2-1.

SLUNETA (3-1) měla výhodu, že Vídeňané měli do hry pouze 5 hráčů, kteří všichni museli odehrát 40 minut. Pandy sice od začátku vedly, po trojkové kanonádě ve druhé čtvrtině až 44-28, ale pak polevili a soupeř do půle stáhl na 53-50. Ústí tak muselo podniknout nový nápor ve třetí části a to už na hosty stačilo. Druhý poločas skončil 39-16.

Vítězové dominovali na doskoku (52-34, v útoku 19-6), v bodech z druhých šancí (26-2), zpod koše (46-22) i z brejků (18-5). Měli o 22 pokusů z pole víc. Wallace zajistil 24 bodů (trojky 7/4), Šteffel 17 a Pecka 19 s 12 doskoky.