Čtyři trojky a 22 bodů Krakoviče složily Beksu!

ECHO NEDĚLE V NBL Z pekla štěstí oslabeného Děčína a jeho překvapivý čtyřtrojkový zachránce Jakub Krakovič. Třikrát nevyužitá šance Beksy z posledních vteřin magnetu na severu. A také druhá výhra Olomoucka, jež znamenala už pátou porážku stále bezvítězných Lions. To jsou hlavní momenty dvou nedělních bitev, jež uzavřely 6. kolo Kooperativa NBL.

ECHO NEDĚLE V NBL Z pekla štěstí oslabeného Děčína a jeho překvapivý čtyřtrojkový zachránce Jakub Krakovič. Třikrát nevyužitá šance Beksy z posledních vteřin magnetu na severu. A také druhá výhra Olomoucka, jež znamenala už pátou porážku stále bezvítězných Lions. To jsou hlavní momenty dvou nedělních bitev, jež uzavřely 6. kolo Kooperativa NBL.

Nečekaný hrdina nedělního hitu!

Třemi šancemi vyrvat Válečníkům výhru pohrdli v posledních 20 vteřinách zápasu hosté z Pardubic. Nejdřív se za stavu 74-73 střelecký lídr týmu Burnett pustil do beznadějného nájezdu, po dvou minutých šestkách domácího Šišky pak totéž na druhé straně zreplikoval forward Pandula, a když Východočeši po jeho druhé minele ještě se štěstím vybojovali výhoz z autu, Švrdlíkův floater z nájezdu byl příliš krátký. Vicemistr tak doma vyvázl už s druhým supertěsným vítězstvím, kdy soupeř neproměnil závěrečnou střelu kolem koše minimálně na prodloužení, a celkem zapsal třetí domácí úspěch s náskokem nejvýš 8 bodů.

Spásu mu v poslední minutě přinesl nečekaný muž s distanční kompetencí – power forward Jakub Krakovič. Ten za stavu 69-73 nejdřív zpod koše snížil, aby chvíli poté trefil svou – ano, čtvrtou trojku (ze 7 pokusů), jež už měla vítězné parametry.

Byl to právě Krakovič , kdo jednou ze tří trojek týmu přispěl k úvodnímu trháku zápasu na 17-5. Beksa se však z díry dokázala díky nečekanému vzedmutí power forwarda Kohouta (celkem 22 bodů a 10 doskoků) vydrápat a pak už hrála až do konce vyrovnaný duel.

To však byla výhra Válečníků, neboť jim vedle obou Houšků pod košem chyběl i křídelník Halada. Beksa, z důležitých hráčů postrádající jen Martina, tak měla nespornou výhodu.

Nečekaný střelecký král domácích Krakovič zapsal 22 bodů za 26 minut, s 19 body a 14 doskoky jej stíhal Pomikálek. U Beksy se Kohoutovi 22 body vyrovnal Burnett. Kromě 11 bodů Švrdlíka se už však nikdo další výrazně nepřidal. Při oboustranně vysokém počtu ztrát si domácí víc pomohli trojkami (7-4) a přes 12 minel i trestnými hody (27/15 - 18/13).

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Klíčovým faktorem utkání byl náš nepovedený vstup do zápasu a naopak povedený vstup domácích, kteří získali sebevědomí, trefovali těžké střely a dostali se do herní pohody. My jsme ale nezazmatkovali, zklidnili se, bod po bodu jsme se přibližovali a nakonec jsme skore otočili. V průběhu pak bylo několik situací, kdy jsme mohli zápas zlomit, ale bohužel jsme špatně řešili přechodové fáze a přišly ztráty. V závěru jsme měli několik otevřených střel, které jsme však neproměnili, naopak domácí ano. Možná měli více štěstí, ale ubojovali to a vyhráli. Rozhodovaly detaily, v nichž byli domácí o trochu lepší, a proto o bod vyhráli.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Bylo to velmi líbivé a zajímavé utkání, což s Pardubicemi tak bývá. Pro nás to byla nová situace, kdy se nám po utkání v Komárnu trochu rozklížil tým a hráli jsme bez Houšků a Halady. Dva dny jsme se připravovali, že minutáž těchto hráčů dostanou jiní a jsem moc rád, jak se kluci prezentovali. Vlétli jsme do toho hned od začátku a dostali za první čtvrtku jen deset bodů. Naším X-faktorem byl Kuba Krakovič, který trefil čtyři trojky a ukázal, jak hraje srdcař. Třikrát jsme byli v průběhu nahoře, ale pak jsme svojí pasivní hrou a chybami nechali Pardubice vrátit zpět. Klíčovým okamžikem duelu byla trojka Krakoviče, který překlopil vedení na naši stranu. V závěru sice Ondra Šiška nedal šestky, ale Dušan Pandula také ne a pak jsme to už ubránili. Je to hodnotné vítězství vzhledem k našim absencím, ale kredit patří i Pardubicím.“

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Podle mého to nebyl z naší strany špatný výkon, tedy až na začátek, ale pak jsme se dokázali vrátit. Myslím, že naše obrana nebyla špatná, ale Děčín trefoval nadprůměrně a proměňoval střely, které normálně nedává. Dostávali jsme body z pozic, ze kterých jsme si mysleli, že nás domácí nemohou porazit. Jinak to byl klasický boj o každý balon a těžko říct, zda si někdo zasloužil vyhrát. Každopádně Děčín si koncovku uhrál.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme se v zápase semkli, byl to bojovný výkon, i když jsme se nevyvarovali občasných hluchých míst. Konec jsme ale urvali naší bojovností. Byl to suprový zápas z obou stran.“

Klíčem nápor před poločasem

Na 99 bodech zůstává i po pěti kolech defenziva bankéřů od Vajgaru, kteří i po svém pátém duelu dál čekají na první výhru. Na palubovce Olomoucka padli 98-74, což značí druhou výhru nováčka. Po prvních 15 vyrovnaných minutách (33-31) se Hanáci tažení 10 body Fullera, několika trojkami i útočnými doskoky vyhoupli k poločasovému trháku 54-38, z nějž už dokormidlovali zápas k vítězství. Za první dvě čtvrtiny je sytili Fuller (15) s Křemenem (14) a tým byl dramaticky lepší v trojkách (15/7 – 6/1) i dvojkách (18/11 – 31/12).

Po 40 minutách byli nejlepšími domácími muži Mitchell (26+10 doskoků), Fuller (22+9 doskoků) a triple double atakující Šepa (14+10 doskoků a 8 asistencí). Za Lions se blýskla nová perimetrová posila Turner (14), Tawiah se Zuzákem přidali po 12 bodech. Olomoucko sice dvakrát víc ztrácelo, ale zcela ovládlo doskok (52-28) a také bylo o dvacet procent lepší z pole.

Karel Forejt (kouč Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Soupeř nás předčil ve všech směrech. Totálně jsme propadli na doskoku a to byl jeden z důvodů porážky. Navíc u některých našich hráčů šla bojovnost dolů. Není to poprvé. Za nepříznivého stavu přestávají hrát. Nedostanou ze sebe to nejlepší, co v nich je, a to je problém. Pak nemůžete pomýšlet na vítězství. Už druhý zápas jsme prakticky hráli bez rozehrávače. Podle toho to vypadalo.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „V naší situaci nemůžeme absolutně nikoho podcenit, a proto jsem rád, že k utkání hráči přistoupili maximálně zodpovědně. Podařilo se nám ubránit střelce na perimetru a to byl základ úspěchu. Navíc se nám dařilo na doskoku, měli jsme velký počet asistencí a hráli kolektivně. Škoda je, že se nám nepovedlo vyhrát větším rozdílem, i skore může ve vyrovnané soutěži hrát roli.“