Czudek po třetí v řadě: Pardubice jsou úplně jinde

ECHO SOBOTY V NBL Dominezem Burnettem tažená Beksa přežila v Opavě trojkosmršť domácích a v koncovce hitu 8. kola přivodila soupeři jeho třetí porážku v řadě. S Medvědy udělal ve druhé půli krátkých proces nečekaný válečnický trojkobijec Šimon Ježek, který 7 trefami z 9 pokusů vykouzlil na domácí scéně svůj kariérní večer. Olomoucko přežilo v závěru domácího duelu s NH klinickou smrt, když během posledních 13 minut ztratilo 25 bodů ze 27bodového vedení a spasilo se až za vteřinu 12. Svitavy i bez dvou opor zlomily ve druhé půli nadále bezvítězné Lions, a to hodně zásluhou dvou mladíků ze základu Kotáska s Puršlem, autorů celkem 31 bodů! A Nymburk doma nedal lídrovi ligového doskoku Primoracovi za 28 minut ani jeden odražený míč a zválcoval Brno o 33.

Nadvakrát zlomené Brno

Do dvou úderů v lichých čtvrtinách si rozložili svůj hlavní nápor hráči mistra v duelu s Brnem, který zejména díky jednoznačné druhé půli (53-30) ovládli 96-63. Za posledních 8 minut první čtvrtiny šli přes z trojek míjející hosty ze stavu 4-5 až na 22-8. A když Brno využilo slabší sekvence domácích v závěrečných 4 minutách první půle ke snížení z 32-16 na 43-33, musela přijít až obnovená nymburská smršť z úvodu druhé půle, která už při odskoku o 20 za utkáním definitivně zavřela vodu.

Pole šesti domácích dvojciferných střelců vedl 15bodový Jaromír Bohačík, z Brňanů byl nejlepší stejně výkonný Sullivan. Mistr naprosto dominoval na doskoku (51-19), v bodech zpod koše (54-20) a z brejků (34-7).

Dejan Jakara (trenér mmcité Brno): „Sedmnáct ztrát proti nejlepšímu českému týmu je příliš mnoho. Nymburk také odvedl dobrou práci při „box-outu“ na obranném doskoku. I když jsme jedním z nejlepších týmů na útočném doskoku, pustili nás domácí v tomto utkání jen ke třem. Byli jsme příliš měkcí.“

Jan Kozina (rozehrávač mmcité+ Brno): „V prvním poločase jsme s domácími dokázali držet krok a udrželi jsme rozdíl na deseti bodech. Ve druhém přidával Nymburk body z rychlého protiútoku, my jsme si v útoku nebyli schopni pořádně půjčit míč, domácí nás zatlačili v obraně a z toho pramenily lehké body na druhé straně. Největší rozdíl byl asi v doskoku.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Vrátili jsme se z dlouhého výjezdu do Itálie a nepředváděli jsme zrovna dobrý výkon. Pro nás bylo podstatné vydolovat hlavně vnitřní energii. To se nám povedlo ve třetí čtvrtině a díky tomu jsme utkání dovedli k takovému rozdílu.“

Jaromír Bohačík (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Už na začátku jsme se snažili zatlačit na soupeře, ale nějak se nám to nedařilo. Všude jsme byli o chviličku později. Častěji jsme se dopouštěli faulů a to nás sráželo. Do druhého poločasu jsme vlétli dobře a vůbec jsme ho odehráli lépe.“

Ježkova trojková symfonie

Guard Válečníků Šimon Ježek se stal za složité kádrové situace týmu senzačně výkonným žolíkem, který sám zničil Kolín sedmi trojkami z 9 pokusů a celkem 25 body za téměř 31 minut. Děčín díky němu přestřílel doma Medvědy z trojek 12-6 (v půli to přitom bylo 4-5) a s 67procentními dvojkami (40/27) to nemohlo dopadnout jinak než 101-76, což značí třetí výhru Severočechů v řadě.

Domácí rozjeli velkou ofenzivní show už v první čtvrtině (26-19), kdy útok táhli Pavel Houška, Pomikálek a Ježek. V první půli dělala hlavní rozdíl intenzita děčínské obrany. Naopak domácí Pavel Houška s Pomikálkem si snadno hráli zády až do koše a jejich tým využíval i dalších pozvánek do málo důrazné kolínské defenzivy.

Medvědi sel ale dokázali dostat i z -10 bodů, když Vocetka trefil dvě trojky s faulem, Skinner přidal další koš s bonusovým bodem a hosté mohli v poločase při skore 49-46 ještě doufat v úspěch. Jenže tenhle pocit měli naposledy na startu třetí čtvrtiny. Když trojku Pavla Houšky obložil Ježek dalšími třemi projektily zpoza oblouku, za stavu 66-50 po 24 minutách blikalo nad děčínským stánkem jednoznačné GAME OVER! Zbytek zápasu už se čekalo jen na to, zda padne i „kilo“, o něž se v poslední minutě postaral Feštr.

Euforického Ježka doprovodil double-doublem Pomikálek (20+10 doskoků, dvojky 7/7, TH 6/6), na straně hostů veleli Skinner (25), Vocetka (16) a Pajovič (15). Děčín ztratil jen 4 míče (hosté 13) a na body po ztrátách vyhrál 26-5.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Absolutně zasloužené vítězství Děčína. I když se zdá, že nám nevyšel celý druhý poločas, tak já vidím tíhu utkání v první čtvrtině a možná v celém prvním poločase. Když necháte Děčín rozehrát a skórovat 26 bodů v první čtvrtině, kdy hráči mají úplně volné střely a rozehrají se hráči jako Ježek, který dnes asi odehrál životní zápas na tříbodové lajně… Selhali jsme individuálně, obrana 1 na 1 nefungovala vůbec, a když už přišla výpomoc, tak domácí hráči vyhodili ven a stříleli trojku.“

Michal Vocetka (forward BC GEOSAN Kolín): „My jsme od první minuty tahali za kratší konec. Děčín šel od začátku s větší intenzitou a nasazením a my jsme na to nereagovali dobře. V prvním poločase jsme se drželi na dostřel, pak už jsme ale dělali víc chyb každý sám za sebe. A ten konec, tam jsme se dostali někam, kde z nás už dělali blbečky.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Někdy je potíž najít slova, když utkání prohrajete, dneska mám potíž najít slova, když vyhrajeme takovým způsobem. Smekám klobouk před svým týmem, jak k tomu přistoupil. Jsme rádi, že jsme se dostali k devíti hráčům schopným naskočit do hry. Kolín je v našich očích silný tým. Výsledky, které má, při šňůře venkovních zápasů, nejsou náhoda. Tomu i odpovídal první poločas. V obraně jsme dostali 46 bodů, to je moc, ale Kolín tu sílu má a trestal nás snadno. Pak přišel náš nástup do druhého poločasu, kdy jsme udrželi tempo a agresivitu, Šimon Ježek se rozehrál v útoku k mimořádnému výkonu a podpořili ho i ostatní hráči. Dostali jsme se do komfortu, že jsme dělali věci, které bychom si normálně nedovolili. Dali jsme přes sto bodů, utkání se muselo líbit, atmosféra byla pěkná. Kredit našim hráčům za výkon a doufám, že takto budeme pokračovat dál.“

Šimon Ježek (Hráč utkání, BK ARMEX Děčín): „My jsme měli opět dobrý vstup, jako poslední zápasy míváme. Když se ale dostaneme do vedení o deset a víc, tak povolíme. Tak jsem rád, že jsme konečně vyhráli víc než jednociferným rozdílem a že jsme ve druhé půlce zabrali a povedlo se nám vyhrát s takovým skore. Obzvlášť v situaci, ve které se nacházíme s marodkou.“

Beksa vyhlásila: Neuhneme!

Když vy do nás trojkami, my do vás zpod koše. Děj se co děj, vytrváme až do konce! Přesně takhle postupovala Beksa v očekávaném thrilleru na opavské palubovce. A protože vytrvala, nakonec i uspěla (85-86), ve stánku žlutomodrých v součtu s minulou sezonou už počtvrté v řadě! Naopak Slezané zapsali aktuálně již třetí porážku za sebou, z toho druhou doma, a jejich skvělý start do ligy (5-0) pomalu upadá do zapomnění.

Letos nově power forward Filip Zbránek nemohl v prvních pěti minutách udělat víc, než svůj tým nakopnout 13 body. Jenže i tak v tu chvíli Opava vedla jen 16-13. A po 6 trojkách z první čtvrtiny vedla jen 29-20 a po poločasové bilanci 20/9 s bonusem 11 útočných doskoků byla vpředu jen 52-44, když navíc eruptivní startér Zbránek měl už tři fauly (a do konce nepřidal ani bod).

Beksa, do půle nejvíc sycena 14 body Burnetta, nezpanikařila ani při manku o tucet a stále si jela to, nač vsadila. V kritické třetí čtvrtině ji znovu podržel Burnett a ve čtvrté se už začala dostávat přes domácí. Jenže ti ještě jednou vyskočili do minitrháku (76-71). Pak ale hosté vedeni Nečasem spustili orkán zisků a zlatou trojku z rohu na 81-83 trefil minutu do konce rozehrávač Půlpán.

Po domácí ztrátě Burnett jednou šestkou zvýšil, vzápětí však - necelých 10 vteřin do konce – spáchal ten největší zločin – fauloval Jurečku odpoutávajícího trojku z nějakých 9 metrů. Jenže domácí ostrostřelec první ze tří šestek minul, Kent na druhé straně nezaváha ani při jedné ze dvou, aby jej napodobil Jurečka (85-86), na trojce včas faulovaný Nečasem.

Burnett dvě vteřiny do konce první šestku minul a druhou už nahazoval, aby domácí měli co nejtěžší vrh přes většinu hřiště. Americký guard nakonec nastřádal 26 bodů a byl na míle nejlepším střelcem Beksy. Ta posledních 5 minut vyhrála 9-15. Zápas ovládla na body zpod koše 26-42 a také celou dvojkovou bilancí (32/15 – 49/27).

Za Opavu byli nejlepší Gniadek (15) a Zbránek (13), playmaker Šiřina poprvé v sezoně nedal aspoň 14 bodů (8) a zviditelnil se tak zejména 12 asistencemi.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Podali jsme velmi dobrý výkon. Do utkání jsme vstoupili daleko lépe než minulý týden proti Olomoucku. Pardubice jsou úplně jinde než my, proto mne druhá prohra na domácí palubovce mrzí daleko méně než ta s Olomouckem. Hráči se vydali ze všech sil a v koncovce  pomohlo štěstí soupeři.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Opava podala výborný výkon a my jsme celé utkání pouze dotahovali její náskok. Zřejmě vítězná byla úspěšná trojka Viktora Půlpána v poslední minutě. Dnes jsme museli odevzdat na palubovce hodně energie, ale vyplatilo se.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Opava dnes hrála výborně a my jsme nebyli schopni zastavit její úspěšnou střelbu, zejména v prvních třech čtvrtinách. Dnes nevyhrál lepší tým, ale šťastnější.“

Radim Klečka (rozehrávač BK Opava): „Škoda koncovky, nebyli jsme horším týmem, ale štěstí se na nás v koncovce neusmálo.“

NH nedotáhla kontra jízdu

Byla to ukrutná uvítací vichřice z Hané. Mitchell a spol. díky 4 ztrátám NH vypálili do domácího zápasu trhákem 11-0, po 9 minutách vedli už 25-6, před poločasem 53-32 a ještě 13 minut do konce 71-44. Jenže pak nastal totální kolaps domácích a v jedné sekvenci 11 Payneho body v řadě tažení hosté se 100 sekund do konce přiblížili až na 85-83.

V největší nouzi však přispěchal s pomocí pivot Mitchell, a když NH nezakončila pět následujících útoků, měla definitivně po nadějích. Padla 92-84. Jen jednociferní byli tentokrát v jejím dresu Stojačič se Stanojevičem, o produkci se tak nejvíc starali Payne (19), Blagojevič (18) a Woods (15).

Vítěze táhli Fuller (23) a Mitchell (21), rozehrávač Močnik 9 bodů obalil 13 asistencemi. Tým měl dvojky 36/26 a na body z brejků vyhrál 27-16.

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Jak se říká – konec dobrý, všechno dobré. Z tohoto pohledu mě vítězství těší. Nečekal jsem, že Ostravu porazíme o dvacet nebo třicet bodů. Je na podobné úrovni jako náš tým. Začátek byl výborný, ale hlavně na přelomu třetí a závěrečné čtvrtiny jsme si mysleli, že je hotovo a byl z toho akorát zmatek v obraně. Z vyhraného zápasu se nám podařilo udělat drama, naštěstí s dobrým koncem.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „V prvním poločase jsme byli tristní a trapní. Olomoucko nás vyškolilo. Kdo chtěl, ten si vystřelil. Když budeme za poločas dostávat přes padesát bodů, můžeme na výhry zapomenout. Hráčům jsem to v poločase vysvětlil a třetí a závěrečná čtvrtina byly o něčem jiném. Dostali jsme se téměř na „plichtu“, to, že se tým nesložil, je dobré. Ale tak musíme hrát celý zápas. Ten s Olomouckem jsme ztratili už v první čtvrtině.“

Čekání Lions se protahuje

Jihočeši ve Svitavách poločas (39-35) chovali naději na zlomení své tristní bilance. Ne déle. Ve třetí čtvrtině domácí Tuři, ač stále bez Kerra s Roseboroem, zvedli kotvy a po 30 minutách vedli 67-48. Zvítězili 89-71, což jim dalo čtvrtou výhru, a Lions naopak při sedmé porážce odsoudilo k prodloužení čekání na první radost.

Svitavy vedl Slezák (22) a s ním nečekaně i dva mladíci ze základní pětky - Kotásek (17) a Puršl (14+8 doskoků). Jejich tým zápas rozhodl z trojek (12-5). Za Lions byl nejlepší autor 13 bodů Tawiah.

Karel Forejt (trenér Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Svitavy byly favoritem utkání, i když jsou oslabené. My jsme na naše poměry odehráli vcelku slušný první poločas. Byla tam vidět vůle přerušit nelichotivou sérii (porážek), byl tam vidět hlad po úspěchu. Bohužel jsme nezachytili začátek druhého poločasu a stalo se to, čeho jsem se nejvíc obával. Po několika koších soupeře ztrácíme hlavu a přesně k tomu došlo. Najednou v tom týmu není jediný člověk, který by zůstal mentálně na výši a byl vůdcem, který by nás podržel. Musím znovu opakovat, že hrajeme bez playmakera, který se trápí neskutečným způsobem, a my to nahrazujeme hráči, kteří na rozehrávce nejsou úplně doma. Potom je naše hra rozháraná a nejsme v tu chvíli konkurenceschopní. Chtěl bych něčím pozitivním skončit a to je, že minuty dostali kluci z lavičky a myslím, že nezklamali.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přeju Jindřichovu Hradci, aby se mu začalo výsledkově dařit, protože je mi jako klub sympatický. I přesto, že jsme se několikrát bavili o tom, že do zápasu chceme vletět, chceme dostat hosty pod tlak, tak jsme místo toho začali čtyřmi nepochopitelnými ztrátami a dostali se do jakési polokřeče. Celý první poločas byl rozháraný, nebyla to naše hra ani na obranné, ani na útočné polovině, byli jsme nedůslední. O poločase ale nebyl v kabině žádný vítr, jenom jsem hráčům řekl, že zajdu za vedením, aby začalo prodávat lístky na tréninky. Protože v tréninku předvádíme kolektivní basket na obou polovinách hřiště, jsme mnohem agresivnější, hladovější, ale domácí zápasy potom odchodíme. Ve třetí čtvrtině si to hráči vzali k srdci, dali jsme hned sedm bodů v řadě a uklidnili se. Jsem rád, jakým způsobem pracují mladí kluci, den co den na sobě dřou a do budoucna je u nich velký potenciál. Důvěru, kterou jsem jim dal, teď splácejí měrou vrchovatou. Nejen body, ale i tím, jak si počínají v obraně. Eda Kotásek měl úkol zastavit Lawhorna, který má výborné čtení hry a hru jeden na jednoho, a to se mu podařilo. Rozhodlo to, že my jsme začali hrát strojově, zatímco soupeř, jak se dostal do minusu, se to snažil zlomit individuálně, což byla voda na náš mlýn.“

Vojtěch Novák (pivot Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Neodehráli jsme špatný zápas, ale rozhodla třetí čtvrtina, kdy jsme v protiútoku několikrát zbytečně zahodili míč a udělali špatná rozhodnutí.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Viděli jsme dva velmi odlišné poločasy. Na začátku jsme udělali několik zbytečných ztrát, kterých bylo v poločase snad deset a na konci jen třináct, takže je vidět, že do druhého poločasu jsme vystoupili koncentrovaně a nebýt výpadku z první půle, mohl být rozdíl ve skore mnohem vyšší. Šestadvacet asistenci je skvělé číslo a myslím, že jsme opět ukázali, že můžeme hrát v jakékoli sestavě proti jakémukoli týmu.“