Dechberoucí představení Petersona! Kolín loupil

ECHO SOBOTY V NBL Mladíci z USK v čele s famózním Quentinem Petersonem nepřestávají na úvod sezony překvapovat a po Olomoucku si na Folimance podali dokonce i vicemistra! Nymburk rozhodl ve Svitavách šňůrou 21 bodů ve druhé čtvrtině, v Ostravě se před tisícovkou diváků radovali hosté z Opavy z další vysázené stovky a Kolín bere první výhru po dobytí palubovky Olomoucka.

ECHO SOBOTY V NBL Mladíci z USK v čele s famózním Quentinem Petersonem nepřestávají na úvod sezony překvapovat a po Olomoucku si na Folimance podali dokonce i vicemistra! Nymburk rozhodl ve Svitavách šňůrou 21 bodů ve druhé čtvrtině, v Ostravě se před tisícovkou diváků radovali hosté z Opavy z další vysázené stovky a Kolín bere první výhru po dobytí palubovky Olomoucka.

Svitavy potrápily mistra

Tuři dali do boje s mistrem maximum, ale po vyrovnané první čtvrtině se v té druhé favorizovaní hosté z Nymburka utrhli díky šňůře 0-21 při trestání chyb domácích až na 17 bodů. Po třetí čtvrtině vedli o 13 a nakonec v zaplněné svitavské hale zvítězili 80-90.

Na straně Svitav čněli Kerr (18+12 doskoků), Slezák (17) a Smithson (12), na nymburské Diggs (18+9 doskoků), Benda (14), Ray (13), Lawrence (12) a Barač (11).

První výhra nového kouče

Nováček mezi ligovými kouči Pavel Beneš oslavil svůj první úspěch. V duelu na palubovce Olomoucka bývalého kolínského trenéra Benáčka dobyli Benešovi Medvědi vítězství 77-83, když ve třetí čtvrtině vedli až o 18 bodů a taženi byli kvartetem Skinner (24), Číž (18), Bratčenkov (15) a Šafarčík (11). Za domácí se nejvýrazněji prosadili Šepa (18), Fuller (17) a Močnik (14).

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Bylo to podobné jako v Brně. Opět jsme vedli osmatřicet minut, tentokrát jsme už ale o náskok nepřišli. Až na Šepu se nám podařilo zastavit rychlý protiútok Olomoucka, což bylo klíčové. Ve chvíli, kdy jsme vedli o osmnáct bodů, soupeř hodně zjednodušil hru a to nám dělalo velké problémy. V závěru ale našemu týmu výrazně pomohl Lee Skinner. Díky jeho bodům jsme koncovku zvládli a máme z toho velkou radost.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Chtěli jsme být bojovnější než v ligové premiéře v Praze a to se povedlo. Potvrzuje to sedmadvacet útočných doskoků, což je skvělé číslo. Bohužel nás srážela malá úspěšnost střelby a také chyby v obraně. Některé body Bratčenkova a Dokoupila byly hodně laciné. Hráči jim nechali hodně volného prostoru, to by se nemělo stávat. Celý tým byl hodně svázaný. Hrál poprvé doma a chtěl se ukázat. Bohužel se to nepovedlo.“

Druhá stovka Opavy!

Derby severní Moravy bylo poločas vyrovnanou záležitostí, ale na přelomu druhé a třetí čtvrtiny opavský power forward Gniadek 8 body nakopl únik z 46-48 na 47-59 a od té doby jeho tým neohroženě spěl k vítězství 78-104. To je až senzační informace, neboť Opava první dva zápasy vždy vysázela nejméně 100 bodů!

Vítěznou skvadru vedli Šiřina (26+7 asistencí, 6 doskoků, 6F+, 4 zisky), Gniadek (19) a Klečka (17). Opavská tým velkolepě vládl z trojek (22/5 – 42/16) a využil i domácích selhání na trestné linii (32/17 – 15/14). Ostravu táhli Stanojevič (21), Stojačič (20+10 doskoků) a Woods (12+9 doskok).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „My jsme měli katastrofální vstup do utkání a stálo nás obrovské množství sil to otočit. Alfou a omegou bylo vyfaulovaní Stanojeviče, který se koncentroval na diskusi s rozhodčími, kdy se dohadoval, jestli byl, nebo nebyl faulován. Bez ústředního rozehrávače a jen se Zdeňkem Jakubů proti výborně hrající Opavě se hraje těžko. Tam se zápas ztratil a Opava si to v závěru pohlídala. Dala nám 100 bodů, trenérovi soupeře se to muselo líbit a divákům asi taky. My musíme pracovat dál a zlepšit komunikaci v obraně.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Mně se to hodnotí dobře. Po vyhraném zápase ta slova přicházejí sama. Pro nás je rivalita s Ostravou veliká. Pro nás to není jen derby. Většina kádru jsou kluci z Ostravy, takže já jsem jel dnes (z Opavy) s masérem a (manažerem) Dušanem Štěničkou v autobuse sám. Jde o to, aby se ti kluci nepřemotivovali. Občas se nám zde stávalo, že přílišná přemotivovanost nás brzdila a dostávala nás do problémů se ztrátami nebo fauly. Dnes to byl z naší strany výborný první poločas z hlediska útoku. Dařilo se nám i v druhém poločase. Je vidět, že kouč domácích měl dobrou ruku při výběru posil. Jejich individuální schopnosti jsou dobré, ale je vidět, že je teprve začátek a chybí souhra v obraně. Toho jsme využili a i díky větší rotaci hráčů jsme v těch momentech, kdy se lámal zápas, měli více sil. Důležité bylo i to, že hlavní rozehrávač NH Stanojevič se vyfauloval. Ostrava již pak neměla sílu zápas zvrátit. My jsme odskočili na 20 bodů a pak se nám hrálo lehce. Padaly nám tam trojky, které by jindy nepadaly. Soupeř sice chtěl, ale rozhoduje hlava a ta byla na naší straně. Dohráli jsme to do vítězného konce a jsem rád, že si zahrálo všech 12 hráčů.“

Zřejmě slušnej oddíl!

Pokud výhru nad nováčkem z Olomoucka šlo ještě považovat za shodu různých okolností, v případě složení vicemistra už je nutné významně zdvihnout obočí. Nový – a ještě víc omlazený - tým Sov letos nepůjde podcenit ani v nejmenším a zdá se, že řecký kouč Chougaz má zázračný trenérský šém. Domácí vítězství 82-74 je toho dalším svědectvím.

USK se od 13. minuty začal trhat, až na poločasových 49-37. Na podobném rozdílu se zápas držel až do začátku čtvrté čtvrtiny, kdy děčínské manko z 67-58 až na bod srazila dvěma trojkami ex-Sova Feštr. Jenže šanci jít dál hosté nevyužili a dvě trojky Michala Mareše s Madsenem opět utrhly domácí tým. Za stavu 75-73 90 vteřin do konce velkou individuální akci vystřihl domácí Ondřej Sehnal (78-73) a Válečníkům už pak nespadly střely na potenciální dramatizaci výsledku.

K výhře Sov nejvíc přispěl famózní guard Peterson (29+14 doskoků, 7 asistencí, 4 zisky, TH 13/12 z 10F+, užitečnost 47), následován Michalem Marešem (15) a Křivánkem (14+8 doskoků). Na straně Děčína vládli Pavel Houška (13) s Haladou (11). USK, který zápas odehrál na 7 mužů, si nejvíc pomohl šestkami (32/22 – 12/8) a trojkami (8-4). Děčínu nebylo nic platných ani 15 střel z pole navíc.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Bylo to zajímavé utkání, protože se setkali dva tradiční rivalové. Tak jak to bývá na začátku sezony, USK bývá v domácím utkání nebezpečným týmem. To dnes ukázal. Za mě rozhodl první poločas. Tam jsme vstoupili do utkání dobře, ale měli jsme několik potíží se zastavením hráčů domácích čistě a dobrou obranou. Obalovali jsme se fauly. USK byl dravější, dával trestné hody. My jsme se nebyli schopni dostat do naší herní identity. I když jsme ale měli ve druhém poločase deficit 12 bodů, tak jsme se přiblížili až na bod. Tam jsme se zlepšili. Celkově jsme nehráli špatně. Problém byl s produktivitou. Tam byla klíčová pasáž, kdy jsme mohli dát otevřené střely, ale nedali jsme a domácí dali dvě trojky na plus sedm. Pak už jsme to v závěru nebyli schopni zvrátit. Myslím, že jsme bojovali, makali, ale bohužel to nestačilo na dobře hrající domácí tým.“

Christianos Chougaz (trenér USK Praha): „Věděli jsme, že to nebude dnes nic lehkého. Děčín je velmi dobrý a zkušený tým. Pomohl nám centr Raines, který se konečně zapojil do hry. V prvním utkání nehrál, ale dnes jsme ho mohli využít. Byl jsem spokojen s energií a intenzitou, se kterou jsme se prezentovali. Ve druhém poločase jsme na moment ztratili koncentraci a vrátili soupeře zpět do hry. Nechali jsme ho dávat lehké koše z protiútoku a nedoskakovali jsme dost důrazně. Ale posledních 5 minut jsme zvládli. Jsem na své kluky hrdý, jak to zvládli, a že to utkání dovedli do vítězného konce. Sezona bude dlouhá a přeju soupeři co nejlepší.“