Děčín 12 v řadě! NH opět táhl Číž

ECHO STŘEDY V NBL Dva výjimečné zápasy s dvěma výhrami domácích celků nabídl středeční program Kooperativa NBL. V opakovaném duelu 2. kola téměř kompletní NH (bez Bratčenkova) doma složila vynuceně nekompletní Slunetu a už okupuje pozice pro play-off. A v netypické "předehrávce" 27. kola Děčín v lichých čtvrtinách udeřil trojkami na Lions, což mu vyneslo už 12. vítězství v řadě.

Nové maximum Děčína – 12 v řadě!

Do konce utkání už chyběly jen desítky vteřin. Jakub Houška stál připraven na doskok při šestkách spoluhráče, ale než k nim došlo, stihl ještě pěknou chvíli vytleskávat s fanoušky už 12. výhru Válečníků v řadě, jíž parta tohoto kapitána opět posunula klubové maximum a prodloužila si šanci na panování v čele tabulky. Lions i přes velkou snahu v předehře 27. kola odešli z děčínské arény poraženi 84-69 a centr Houška se na tom podílel velmi výrazným způsobem – domácí vedl v kulise 950 diváků jako top skórer 18 body včetně nebývalé trojkové kanonády 4/3.

Právě MVP utkání se do zápasu položil už od prvních minut a stejně jako podkošový kolega Landa napadal svého obránce nečekanými nájezdy z trojky, jež týmu pomohly sbírat fauly a vysunout startovní trhák na 21-8 už v šesté minutě. Zatímco Děčín otevřel zápas 3 trojkami v řadě a pak v jeho hře nájezd stíhal nájezd, když vedle Houšky řádil i Kroutil, Lions v prvních minutách nevycházelo téměř nic, v postupném útoku dával míče soupeřům do rukou, přičemž celý první poločas byl zcela neviditelný playmaker Lamar.

Jeho týmu se ale zónou povedlo domácí přibrzdit, z 24-10 se vrátil přes řadu domácích minutých jumpů i ztrát na 27-26 a po 9 bodech Liona Šouly v řadě se začínalo znovu, když druhá čtvrtina skončila na ztráty 6-7.

Jenže Válečníkům se zřejmě v poločase dostalo solidní motivační řeči, a proto třetí čtvrtinu otevřeli stejně jako tu první – tři trojky z rukou Houšky, Strii a Vyorala znamenaly po 5 minutách vedení 48-34. Hosté, kteří v kritické sekvenci spáchali 3 ztráty, se pak ještě pokoušeli skore korigovat, ale lepší stav než 76-67 dvě minuty do konce nevykouzlili.

Porazili sice Armex v produkci zpod koše (22-34), ale domácím patřily trojky (10 ku 4). Hosty vedle Šoulových 13 bodů drželo nejvíc 23 bodů, 8 doskoků a 7F+ křídla Noffleta, který byl ale také -15 při pobytu ve hře. Za 24 minut se naopak vůbec neprosadil centr Vošlajer (4 body). Navíc se stále nedaří nastartovat staronového point guarda Whitea, který za 8 minut nachytal 4 fauly i 3 ztráty (proti 3 ziskům, 2 asistencím a 3F+).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Zápas podle mě hodně ovlivnil začátek, kdy naše obrana byla naprosto katastrofální. Ten úvod, i když jsme se později vrátili do zápasu, nás asi stál hodně sil, jelikož hrajeme v užší rotaci než domácí. Síly nám potom zřejmě chyběly, hlavně ve druhém poločase. Ve třetím kvartálu, který má Děčín tradičně silný, alespoň tedy v zápasech s námi, jsme ten tlak neustáli. Nutno říct, že jsme domácím trošku usnadnili roli, protože jsme je nechali dát fůru jednoduchých košů a v útoku jsme měli velmi chabé procento z čáry trestného hodu. Zápas skončil, jak skončil - jasným vítězstvím Děčína. I když jsme se někdy přiblížili na nižší rozdíl, tak si myslím, že Děčín měl utkání pod kontrolou."

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): "V mých očích je Jindřichův Hradec velmi kvalitní tým, což se potvrdilo. Pravdou ale je, že v tomto utkání jsme měli excelentní vstup, začali jsme třemi trojkami a vypadalo to, že to bude v exhibičním tempu. Ale náš výkon byl protkán takovými směsicemi různých vlastností. Nám vyšly liché čtvrtiny, v těch sudých jsme byli trochu horším týmem. Jednak proto, že jsme prostřídali sestavu a soupeř zvolil jiný obranný systém. V tu chvíli jsme začali zbytečně hru překomplikovávat, překombinovávat, dělali jsme spoustu naivních a hloupých ztrát, z nichž se k nám soupeř vrátil, a poločasové skore bylo velmi otevřené. Pak jsme nastoupili s trochu větší koncentrací a úsilím do obrany, vytvořili si dílčí náskok, ale lacinými chybami jsme soupeři umožnili jít do jednoduchých zakončení. I když tam byly vlny, kdy jsme špatně kombinovali, nevyhověli si a hráli nesourodě, tak celkově vypadá výhra přesvědčivě a zaslouženě. Na některé hráče taky trochu doléhá situace, která se u nás aktuálně objevuje, jelikož jsme udělali další klubový rekord v podobě 12 vítězství v řadě. Naštěstí se ale objevila sestava, která vytvořila dílčí náskok, který jsme si udrželi, ale jak je u Lions zvykem, tak kousali do poslední minuty."

NH splatila neděli

Duel o pátou výhru a dotažení na sedmou pozici zvládla v Ostravě lépe domácí NH (77-69), která tak v opakovaném duelu 2. kola vrátila Slunetě nedělní porážku. V zápase už mohla využít power forwarda Bohačíka, naopak hostům z pravidlových důvodů chyběli pod košem Abercrombie a na rozehře Dean, kteří nehráli v nedohraném utkání na startu sezony a nemohli tak při repríze nastoupit.

Domácí vedli po celý zápas, po první čtvrtině se 7 ztrátami hostů (z jejich 19) 20-14, v poločase, kdy Číž stihl 13 a další rozehrávač Hooker 12 bodů, 46-32 a po 25 minutách už 58-32. Výhrou dorovnali bilanci 5-7 sedmého USK a osmého Kolína.

Ústí těsně vyhrálo doskok a lepší bylo ve dvojkových trefách, ale zaostalo v šestkách a především v trojkách, kde domácí trefili 12 projektilů proti 7 Slunety. NH měla pět dvojciferných střelců na čele s 21bodovým Čížem (trojky 9/5, MVP utkání) a autorem double-doublu Kerrem (13+13 doskoků, navíc 4 zisky i 4 asistence). Druhý dvojciferný zápis v řadě si připsal forward Medvecký (10 bodů), který nastoupil v základu a svůj ligový osobák navýšil už na 28 minut, navíc byl po Čížovi (19) nejvíc v plusu (18).

Hosty vedli Kendrid (21, ale i 6 ztrát) a Pecka (17+11 doskoků), zavřeni byli forwardi Barham (6) a Votroubek (3) i playmaker Čarnecký (z pole 11/1, 5 ztrát).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Pro nás to je důležitá výhra. Když jsme vedli o 26 bodů, byla moje chyba, že jsem tam dal mladé hráče tak brzo a nechal je tam trošku déle, čímž se to zdramatizovalo. Udělali jsme pár chyb, Ústí dalo nějaké body a náš výkon ve třetí čtvrtině nestál za nic. Dnes jsme ale chtěli vyhrát a vyhráli jsme."

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Vítězství Ostravy je naprosto zasloužené, o čemž svědčí i to, že vedla celých 40 minut a zápas měla pod kontrolou. My jsme udělali spoustu chyb a celý zápas nás provázelo neproměňování otevřených střel. Hráči, kteří jsou po většinu sezony střelci, bohužel ty pozice neproměnili. A to ani v momentě, kdy jsme potřebovali zarazit nápor Ostravy, který neustále přicházel. Netrefil se Standa Votroubek nebo Michal Čarnecký. Z čeho můžu mít radost, je fakt, že v momentě, kdy byl zápas už o 26 bodů, jsme se ještě pokusili do něj vrátit. To, že utkání nakonec skončilo o 8, tomu průběhu moc neodpovídá. To už soupeř prostřídal a nám napadaly nějaké body.  Utkání bylo v obráceném gardu, před čtyřmi dny se hrálo mnohem vyrovnaněji. To ale Ostrava nepřijela kompletní, my jsme pak nebyli kompletní tady. Cory Abercrombie nám pod košem hrozně chybí a bylo to znát."