Děčín hromovou silou! Mistrovi se zranil lídr

ECHO ZÁPASŮ 1 SEMIFINÁLE 20 útočných doskoků a 20 bodů z druhých šancí. To jsou dvě hlavní čísla hitového Duelu 1 v semifinálové sérii mezi Pardubicemi a Děčínem, který se na palubovce soupeře nečekaně radoval z prvního triumfu. Ve druhé sérii si první zápas s Opavou jednoznačně podmanil Nymburk, který však během zápasu přišel o svého lídra Howarda Sant-Roose.

Válečnická síla útočného doskoku

Rozehrávač Ondřej Šiška bez velkého odporu obrany najel do koše, skóroval, a zatímco děčínský roh hlediště burácel jako o život, Válečník usedl s unavenou grimasou na lavičku. Pět minut do konce prvního semifinále právě rozsvítil na tabuli senzační skore 51-62. Při tak nízkém nástřelu by se chtělo říct: „Game over“.

Jenže domácí bojovníci se i přes ne právě vydařený zápas ještě nechtěli vzdát a americké trio, jež se rovným dílem podělilo o 45 bodů, se opřelo do složité závěrečné mise. A už za dvě minuty to bylo 61-62! Na Dašické se hrála play-off bitva se vším všudy a najednou byla na koni pro změnu červenobílá většina v hledišti.

Beksa pak enormním nasazením v obraně vynutila ztrátu Šišky a Kotas dunkem z brejku už posílal tým do vedení. Jenže pak se Šiška revanšoval po svém – práskl do obruče velkou trojku a 25 vteřin do konce se jeho celek radoval z nového minivedení 65-67.

A když pak domácí Autrey neproměnil nájezd, došlo na šestkovou ruletu – Palyza jen jedním trestným hodem zvýšil na 65-68 pro Děčín, aby hosté ihned faulovali, ale domácí snajpr Burnett první šestku minul a druhou už musel nahazovat. To se povedlo, neboť spoluhráč Kohout úspěšně doskočil, ale nepokusil se vyhodit za oblouk, při zakončení byl faulován a proměněné šestky už znamenaly jen snížení na bod.

Další Válečník Pavel Houška šest vteřin před koncem trefil také jen jednu šestku a při obranném doskoku Beksy by tak ještě zůstávala domácím jiskřička naděje. Jenže i když Burnettovi se doskok povedl, ihned se s ním o míč pustil do křížku Pomikálek a tím bylo i po poslední naději domácího favorita. Ten na úvod série velmi nečekaně padl doma 67-69 a Děčín se v tu nejlepší chvíli revanšoval za dvě přechodzí sprchy z Dašické v této sezoně.

Pardubice tak včetně nadstavby ztratily doma 3 z posledních 6 duelů a jejich pevnost se tak v závěru sezony začíná otřásat. A v úterý večer se před napěchovaným hledištěm (1358), ve skvělé atmosféře a v pardádním zápase otřásala především jejich pozice nejlepšího týmu ligy na doskoku.

Válečníci, kteří měli do hry jen 9 hráčů (bez Krakoviče a Kroutila, kteří budou zřejmě chybět i v Utkání 2), soupeře zaskočili frontálním napadáním koše po spoustě vlastních minutých střel, za první čtvrtinu, v níž po rychle nabytém manku 9-2 otočili na 9-10, nedali Bekse ani bod po 6 a půl minuty, a útočným doskokem ji až do konce drtit nepřestali. Do půle na něm vedli 7-10, na konci 13-20 a při tak nízkém skore oslavovali svých 20 bodů z druhých šancí jako nejcennější poklad.

Bekse v doskakovacím úsilí chyběla konzistence a v útoku na něj sama mnohdy chodila jen v jednom muži, což soupeři ulehčovalo práci. Když k tomu přidala hned 17 ztrát a soupeř se jí navíc vyrovnal v bodech z brejků, měla v zápase těžkosti. Top skórer ligy Burnett se k první nebezpečnější akci i prvním bodům dostal až při nájezdu s vynucenými šestkami po 14 minutách a až 4 minuty před půlí vsítil první koš ze hry. Navíc v obraně musel čelit řadě nepříjemných situací, kdy do něj vysocí forwardi hostů Pomikálek či Palyza hráli zády.

Východočechům svitla největší naděje na startu druhé půle, kdy pěti střelami z dálky, včetně tří trojek Autreyho, unikli na 40-31. Děčínské krvácení ale rychle zastavil skvělý Pomikálek (17, trojky 5/3), a když se přidal i všestranný Vyoral (22+8 doskoků, trojky 9/4), začaly se misky vah překlápět na děčínskou stranu.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům za předvedený výkon. V průběhu sezony, když jsme tady hráli, jsme byli těmi, co tahali za kratší konec lana, a ty výkony tady nebyly pro nás dobré. Víme, že Pardubice jsou extrémně silným týmem, v našich očích mají obrovský respekt, dělají dobrou práci a mají velmi dobrou sezonu, ale my jsme dneska byli svědky velmi bojovného a urputného basketbalu, hlavně v prvním poločase, kdy si oba týmy nedarovaly ani metr, bojovalo se a možná, že po té delší pauze oběma týmům trochu vázla souhra. Nicméně my jsme potřebovali dobrý poločasový výsledek, abychom věřili v to, že tady můžeme vyhrát. Obecně, když víte, že někdo takhle dominuje doma a má tolik zbraní, tak tu vítěznou mentalitu potřebujete udržet. My jsme ji udrželi, i když jsme prohrávali, myslím, o 8 bodů hned zkraje druhé půle, a pak jsme najednou udělali šňůru, dostali jsme se do zajímavého dílčího náskoku, ale Pardubice logicky bojovaly do konce, nemohly složit zbraně, potrestaly nás a najednou se přehouply přes nás. Nicméně my jsme závěr zvládli, protože jsme se rychle vzpamatovali a dokázali na to reagovat. Vedeme 1-0, nic to neznamená, ale určitě to je příjemný start do série a klukům bych chtěl poděkovat za to, jak se dneska prezentovali.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Rozhodla naše větší agresivita na útočném doskoku, kdy jsme si připravili o dost víc střel, které jsme sice neproměňovali, ale ještě jsme si je dokázali doskočit, a pak je následně proměnit, nebo jsme byli faulovaní. Myslím si ale, že to vůbec nic neznamená, vedeme 1-0, ale hraje se na čtyři výhry, takže se musíme dobře připravit a vyspat na zítřek a ten samý výkon, ne-li lepší, podat i ve středu.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Před zápasem jsme hodně mluvili o tom, abychom kontrolovali náš obranný doskok a to se nám dnes nepodařilo, což byl jeden z klíčových faktorů, který soupeře udržel v zápase. Když dáte druhému týmu tolik útočných doskoků, tolikrát ho necháte skórovat z druhých šancí, tak je vždy těžké zápas vyhrát. V první půli jsme navíc ztratili mnoho míčů, takže jsme často ani neměli šanci vystřelit. Ztratili jsme tam 13 míčů a dovolili soupeři 10 útočných doskoků, což znamená 23 útoků, kdy jsme neměli příležitost vystřelit. Ani útočně jsme nehráli dobře, předržovali jsme příliš dlouho míč. Musíme se vrátit k dobrému půjčování balonu a k pohybu, protože Děčín je dobrý obranný tým. Je to 1-0 pro Děčín, ale řekl jsem svým hráčům po zápase, že to neznamená, že je po sérii, ale že je stále o co hrát a věřím, že zítra přijdeme s lepším výkonem.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Děčín vyhrál zaslouženě. My jsme měli v prvním poločase problém s obranným doskokem a se ztrátami. Děčín dal jen 23 bodů, ale my jsme toho bohužel nedokázali využít, vedli jsme pouze o tři body. Po dobrém začátku, kdy jsme vedli 9-2, jsme na to nedokázali na útočné polovině navázat. Kdybychom trefili nějaké koše z volných pozic, mohl se zápas vyvíjet trošku jinak. Pak už to byla taková „přelívačka“. My jsme vstoupili dobře do druhého poločasu a myslím, že čím jednodušeji jsme hráli, tím jsme byli úspěšnější. V závěru jsme ale trošku předržovali míč a dostali jsme se tam, kam jsme nechtěli. Děčín nás zdvojoval, ztrojoval a my jsme z toho nedokázali míč vyhodit a pramenily z toho ztráty. Na konci jsem nechal Šišku volného, on dal trojku a to vlastně rozhodlo celý zápas.“

Mistrovu vítěznou radost kalí zranění Sant-Roose

Obhájci titulu z ČEZ Basketball Nymburk vyhráli první semifinále nad Opavou 100-64. Druhý zápas se hraje ve středu znovu v Nymburce.

Nymburští vykročili za postupem do finále hned v úvodní čtvrtině, posledních pět minut úvodního období ovládli 25-4 a od té doby měli zápas pod kontrolou. Oslabení Slezané (bez Gniadka, Jurečky a Vlčka) se nezlepšili v útoku ani ve druhé čtvrtině a náskok favorita postupně rostl. Ve druhé půli už oba týmy rozložily zátěž mezi všechny hráče a spíše se dohrávalo. Nejvyšší vedení vítězů bylo 39 bodů a podruhé v letošních vzájemných zápasech padla stovka.

Opavě se znovu celkem dařilo z dálky, když ze 40 trojkových pokusů proměnila čtrnáct, a dostala se i ke dvanácti útočným doskokům, ale srazilo jí 21 ztracených míčů. Nepříjemností pro Nymburk je zranění jeho nejlepšího hráče Howarda Sant-Roose, který odehrál jen třináct minut a jeho zdravotní stav je zatím nejasný.

Nejlepším střelcem zápasu se stal s 18 body domácí Kenneth Hall, čtrnáct bodů přidal Martin Kříž. Lídrem Opavy byl Viktor Cvek s 15 body, reprezentační rozehrávač Jakub Šiřina trefil jen dvě z jedenácti střel z pole a zůstal na pěti bodech a pěti asistencích.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme měli odvážný vstup. První pětiminutovka byla z naší strany velice dobrá. Pak ale přišel první kolaps, zapomněli jsme hrát basketbal. Jednoduché ztráty soupeř využil a celá čtvrtina dopadla hrůzostrašně. Šňůra 17-0 zápas rozhodla. Vůbec celý první poločas byl ve znamení spousty ztrát. Se sedmnácti ztrátami za poločas jsme asi dneska vytvořili rekord. Druhou půlku jsme si řekli, že začínáme od 0-0, soupeř polevil v koncentraci, v nasazení v obraně. Bylo ale vidět, že Nymburk se na zápas hodně těšil.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „V prvním poločase to byla hrůza – ztráty a spousty bodů z rychlého protiútoku hovoří za vše. Takhle nemůžeme hrát další zápasy, protože by to dopadlo úplně stejně. Do dalších utkání musíme hodně změnit svůj přístup.“

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Opava začala velice dobře, měla přesnou tříbodovou střelbu. Víme, jak je nebezpečné hrát proti Opavě, která hraje velice chytře, a její hráči mají svou kvalitu. Snažili jsme se je donutit ke ztrátám, to se nám povedlo a už v prvních deseti minutách jsme otočili zápas na svou stranu. Jsem však znepokojen kvůli zranění Howarda Sant-Roose. Doufám, že to nebude nic vážného. V této sezoně jsme už přišli o Pavla Pumprlu a snad to nebude u Howieho stejné.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Čekali jsme na zápas skoro 14 dní a měli jsme do zápasu velkou chuť. Myslím, že jsme do zápasu vstoupili dobře. Opava se držela tříbodovou střelbou, ale pak jsme ji donutili ke ztrátám, dali jsme z nich jednoduché koše, a to byla hlavní příčina vedení v prvním poločase. Druhý poločas jsme polevili v obraně a rozdíl ve hře už nebyl tak markantní. Potvrdili jsme ale roli favorita a zvítězili výrazným rozdílem.“