Děčín jako první. Bekse chybí výhra

Letošní sezona poznala dnes večer prvního semifinalistu. Děčínský ARMEX ve své pevnosti jasně složil NH Ostrava (86-74) a čtvrtfinálovou sérii opanoval 4-1. Blízko k jeho napodobení má i pardubická Beksa, která rovněž doma jednoznačně zvládla pátý duel s Ústím a otočila tak na 3-2.

All-Star Beksa otáčí kormidlo směr semifinále

A pak že Američané nehrají dost týmově. Guardi Neal s Dickersonem rozeslali 19 asistencí Beksy ze 26 a jejich celek na domácí půdě spláchl 98-71 znavenou SLUNETU, na niž od druhé čtvrtiny pátého duelu v devíti dnech začala naplno doléhat úzkost její sedmičlenné rotace (navíc nadále bez Daileyho). Až na malé segmenty dokonale hrající Pardubice tak bez větších potíží otočily čtvrtfinále na 3-2.

Otěže utkání třímaly i bez guarda Šafarčíka od prvních minut, když jim v kulise 1231 fanoušků padalo skoro vše, co zvedly, a autor 11 z prvních 23 bodů týmu Vyoral spolu s pivotem Švrdlíkem začali Beksu nadobro trhat za stavu 20-18, kdy domácí unikli na 39-27 a za stavu 50-37 měli famózní bilanci z pole 30/21.  SLUNETU se do skore 43-37 16 body pokoušel osaměle držet křídelník Svejcar, od nějž na perimetru domácí opakovaně vypomáhali a dávali mu prostor, ač se etabloval jako jediný nebezpečný skórer hostů.

Byly to ale spíš ojedinělé defenzivní chyby Beksy, která se druhý zápas po sobě i díky pivotu Rikičovi mohla hodně opřít právě o svou obrannou práci. Za 6bodového vedení ji v závěru poločasu jako další aktivista napojil křídelník Pekárek, tým i díky 22 bodům lavičky vyhrál poločas 56-45 a v úvodu druhého bleskovým trhákem na +19 definitivně ukončil pandí naděje. Třetí čtvrtinu ovládl 27-7.

Vítěze střelecky vedli Švrdlík (23), Rikič (14), Potoček (12), Vyoral  (11) a Pekárek (10). Za hosty byli vidět jen Svejcar (16) s Nábělkem (10). Z pole lepší Beksa (v procentech 55-45) přebila SLUNETU zpod koše (40-26), na doskoku (39-27, útočné 10-6, body z nich 16-5) a v lavičkové produkci (53-34), navíc měla o 12 střel z pole víc.

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice):
„Gratuluji svým hráčům k vítězství a děkuji za podporu našim skvělým fanouškům. Všem, co přišli, protože tady byla nejlepší atmosféra, což byl klíčový faktor zápasu. Od začátku se hrálo útočně, pro nás je škoda, že jsme v prvním poločase nebránili tak, jak jsme chtěli, a Ústí nám dalo 45 bodů. Ve třetí čtvrtině jsme ale vytvořili klíčový rozdíl. Vyhráli jsme ji o 20 bodů, když nám Ústí dalo jen 7 bodů, a to byl klíč k výhře. Znovu ale říkám, že je to jen jeden bod, jeden krok k našemu cíli, ještě potřebujeme jednu výhru.”

Kamil Švrdlík (power forward BK KVIS Pardubice): „Dobře jsme začali, což bylo snad poprvé v této sérii - možná tedy ještě ve třetím utkání, ale tam jsme náš náskok hned ztratili. V první půli to vypadalo, že se hraje All-Star Game. Rozhodl náš nástup do druhého poločasu, kdy jsme rychle navýšili vedení a v tu chvíli, s podporou všech našich fanoušků, už se nám hraje mnohem lépe. Je to ale zase jenom jedna výhra, není to konec série, takže bych konečný rozdíl nijak nepřeceňoval. Musíme se soustředit na další zápas v Ústí.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Dnešní zápas se mi hodnotí hrozně těžko, protože jsme dostali doslova nakládačku. Myslím si, že Pardubice poprvé v sérii ukázaly svůj potenciál, který mají, protože jsou opravdu kvalitním týmem. Do čtvrtého utkání jsme měli pořád malinko navrch, hráli jsme týmově, bojovně, s energií, ale dneska nám malinko došly síly a Pardubice toho skvěle využily. Gratuluji jim, nicméně pro nás to ještě není konec. Víme, že doma jsme silnější, navíc už nehrajeme dvojzápasy, ale máme dva dny na to, abychom se připravili na další utkání. A připraveni budeme. Věřím, že v Ústí vyhrajeme a dovedeme sérii do sedmého zápasu, kde už se může stát cokoliv.”

Vojtěch Zajíc (guard SLUNETA Ústí): „Od nás to byl celkově hodně špatný výkon, 71 nastřílených bodů je na násmálo. První poločas byl ještě solidní, držel nás Spencer Svejcar, ale ve druhém poločase jsme úplně přestali hrát, v útoku nám odešla střelba... Na SLUNETĚ se nám hraje výborně a budeme toho chtít využít. V závěru dnešního utkání si klíčoví hráči odpočinuli a doufám, že budou připraveni na další zápas, který chceme zvládnout a vrátit sérii zpátky do Pardubic.”

Válečníci jako první ve druhém patře, zaútočí na medaili No.2

Děčín po triumfu v Českém poháru bude hrát i o druhou medaili sezony. V domácím zápase 5 nechával v kulise 1200 fanoušků doutnat ostravskou naději jen necelé dvě čtvrtiny a po přesvědčivém vítězství 86-74 uchvátil čtvrtfinálovou sérii 4-1. Stal se tak prvním semifinalistou tohoto ročníku.

NH se v zápase držela do doby, kdy ji v osobní one man show sytil pivot Mathon, který do půle navršil 16 bodů a 13 doskoků. Tahle šťastná perioda ale skončila po 16 minutách za stavu 35-31. Válečníci už v první čtvrtině vytěžili ze své typické hry 10 bodů z druhých šancí a 8 po ztrátách soupeře, který tentokrát chyboval ve velkém. Ztratil celkem 21 míčů (Děčín jen 10) a domácí z toho získali 31 bodů!

Také jim víc pomohla lavička, která už do půle porazila tu ostravskou 12-0, ovšem byli to záklaďáci Matěj Svoboda, Nichols a Pomikálek, kdo odloučil Válečníky ještě před poločasem na 47-31 (se 14 body z druhých šancí). Ve třetí části náskok hodně poháněný Pomikálkem narostl až na 19 bodů a Nová huť se neodvratně začala blížit k exitu letošní sezony, která ale i tak je pro klub nejúspěšnější za poslední dekádu, ať už to dopadne šestou, či sedmou příčkou.

Válečníkům, kteří byli napřed zpod koše (38-30), na útočném doskoku (15-11, body z druhých šancí 19-9) i z brejků (17-5), v utkání lídrovali Pomikálek (23), Matěj Svoboda (14), Anthony Walton (11+10 asistencí bez ztráty, 7 doskoků, 5 zisků), Nichols (10+6 asistencí) a Kroutil (10). Za NH (bez Belikova) byl vedle Mathona (22+15 doskoků, 12f+, TH 11/8) víc vidět už jen Morgan (16).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Ostrava hrála výborně a byla blízko úspěchu v prvních dvou zápasech, které se hrály tady v Děčíně. Hlavně v tom prvním. My jsme ale od třetího zápasu dobře bránili, v útoku to sice nebylo ono, ale protože jsme byli schopni hrát velmi dobrou obranu, sérii jsme zlomili. Jsem moc rád, že jsme v semifinále. Náš tým je zdravý, charakterově je správně nastavený a dokázali jsme to v Ostravě, kde jsme si v prvním utkání trochu smolně nevynutili prodloužení, ve druhém jsme odehráli opět dobrý part a měli trochu více štěstí. V prodloužení jsme to už zvládli. Jsme sice prvním semifinalistou, ale ono to není až tak důležité. Letos je liga velmi specifická, všichni vidí a cítí, že s Nymburkem se dá hrát, takže všichni hrají na samou hranu svých možností a sil. Ale samozřejmě jsme rádi, že to máme za sebou a můžeme se připravovat na semifinále.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Dojmy jsou mrzuté. Do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli. Bojovali jsme a myslím si, že nám to šlo. Změnili jsme trochu útok a nehráli jsme to tolik přes pick and roll. Ale bohužel vstup do druhé čtvrtiny se nepovedl. Možná to jde za mnou, pustil jsem tam moc hráčů z lavičky, spíš to mělo být postupně. Tam se nám úplně rozutekla koncentrace v obraně i útoku. Snad pětkrát za sebou jsme si nenahráli v útoku a míče končily v autu. My jsme zvyklí hrát s velikým množstvím ztrát, ale co rozhodlo, to byla naše neúspěšnost v útoku. My jsme spíš útočný, než obranný tým, ale v sérii jsme dobře bránili, jenže nedávali jsme otevřené střely a nešel nám útok. Jsem rád za krásnou a emotivní sérii, která ozdobila play-off. Musím poděkovat i děčínským fanouškům za krásnou atmosféru, ale i našim, že nás podporovali celou sezónu. Gratuluji Děčínu, přeji mu vše nejlepší do dalších kol, a ať to vyhraje.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Rozhodně jsme se do Ostravy nechtěli vracet, protože cesta je dlouhá, hala nepříjemná a zápasy tam jsou velmi těžké. Také jsme chtěli trochu pošetřit síly, což se povedlo. Takže dnes bych to hodnotil jako splněnou misi. Na začátku to bylo trochu nervózní z naší strany, ale jen do prvního koše. Pak to z nás spadlo, uvolnili jsme se a viděli jsme, že to půjde. Už se to vezlo na našich notách. Ostrava má ale dobré střelce, a ještě jednou se přiblížila, jenže jakmile se to dostalo na rozdíl patnácti bodů, bylo už jasné, že to zvládneme. Dokonce si dnes zahrála celá lavička, takže super. Svůj výkon nechci hodnotit, vyhrálo se, a to je nejdůležitější. A soupeř do semifinále? Je to jedno.”

Tomáš Havlík (křídlo NH Ostrava): „Zápas se hodnotí špatně, protože jsme prohráli. Chtěli jsme sérii vrátit ještě do Ostravy a vynutit si pak sedmý zápas tady v Děčíně. Dnes jsme začali hodně dobře, první čtvrtina byla slušná, ale ve druhé jsme měli snad deset ztrát a domácí se chytli. Pak jsme se snažili vrátit do hry, ale soupeř byl lepší.”