Děčín po 45, Brno překvapilo, mistr se nadřel

ECHO SOBOTY V NBL USK ještě 8 minut do konce domácí bitvy s mistrem živil při šestibodovém vedení naději na zázrak v koncovce, ale pak docela vyprahl a padl o deset. Válečníci v Kolíně dlouho spěli ke kontrolovanému vítězství, aby se najednou ocitli v prodloužení, v němž se však už vzpamatovali, po 45minutové fušce přerušili sérii tří porážek a Medvědy naopak zatížili už devátým neúspěchem v řadě. Ve spodní šestce se hrál jediný zápas, s o to překvapivějším výsledkem - rozjeté Tury v jejich stánku zastavila doskakovací mašina z Brna, řízená všeplatným veteránem Michalem Křemenem. To jsou hlavní body tří sobotních duelů 5. kola nadstavby.

SKUPINA A1
4. čtvrtina sebrala šanci na zázrak

Obhájci titulu z Nymburka se na Folimance proti vysokoškolákům dlouho trápili, ale v poslední čtvrtině zapnuli v obraně a vezou si domů vydřenou výhru 71:81.

Pražané nahecovaní chutí odčinit nepovedený duel v Pardubicích vlétli do zápasu ve velkém stylu a okamžitě si získali vedení třemi rychlými trojkami. Nymburští čekali na první koš z pole téměř pět minut a brzo prohrávali dvouciferným rozdílem. Když v osmé minutě zvyšoval Feštr dlouhou dvojkou na 23:6, byli domácí hodně na koni. Hosté se ale probrali a ve druhé čtvrtině se dostali do hry. Udrželi domácí na patnácti bodech za druhou desetiminutovku, a když těsně před přestávkou dali osm bodů v řadě, ztráceli po dvaceti minutách už jen bod.

Domácí se nevzdali a ve třetí čtvrtině to byla velká bitva o každý koš. Když se tolik nedařilo Bohačíkovi, převzali otěže Mareš se Šafarčíkem a pomohli Sovám vystřílet sedmibodové vedení před poslední čtvrtinou a naději na zázrak. Naděje na výhru žila ještě dlouho a nemusela být marná, to by ale nesměl být Petruželův koš po útočném doskoku na 65:59 osm minut před koncem na dlouho poslední úspěšnou akcí domácích. Pak přišlo sedm minutých střel a pět ztrát a s nimi odešla šance na výhru. Sant-Roos s Peterkou a dalšími zařídili ničivou sérii osmnácti bodů v řadě, která skončila až minutu a čtvrt před koncem košem s faulem Michala Mareše. Ten pak ještě rychlou trojkou závěr zdramatizoval, ale hosté si výhru na čáře trestného hodu pohlídali.

Sovy držela dlouho v zápase střelba z dlouhé vzdálenosti (deset trojek) a také výborné šestky, ale nepomohlo jim devatenáct ztrát, ani slabší doskakování.

Středočechy zachránily na Folimance zahraniční akvizice. Nejlepší z nich byl s 15 body Sant-Roos, který měl na kontě i deset získaných faulů. Čtrnáct bodů doručil Meier a dvanáct Lawrence. Důležitý příspěvek si však připsal i Martin Peterka, který stihl za deset minut šest bodů a čtyři doskoky, a hlavně byl +21 při svém pobytu na hřišti. Domácí měli lídra v Michalu Marešovi, který nastřílel 18 bodů, čtrnáct přidal Šafarčík. Na dvanácti bodech zůstal nejlepší střelec ligy Bohačík, který vystřelil za celý zápas jen devětkrát a k šesti doskokům a pěti asistencím si připsal i šest ztracených míčů.

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Bylo to vyrovnané utkání. Co na tom, že jsme USK porazili minule o 30 bodů. Oni jsou celkem, který hraje nejtýmovejší basketbal, a to se projevuje. Pokud je necháte rozehrát, už se těžko zastavují, zvláště pokud dají 10 trojek. Udělali ale několik chyb, několik ztrát, my toho využili a převzali vedení. Od té doby, co jsme skončili v Evropě, tak to není ono, ale já doufám, že to je přirozené a bude to lepší.“

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Řekli jsme si, že využijeme tohle utkání k tomu, abychom se soustředili na sebe a náš herní projev. Zvlášť poté, co jsme předvedli v Pardubicích, kde jsme hráli špatně. S Nymburkem nejste pod tlakem, a to se hraje mnohem jednodušeji. Utkání bylo intenzivní, rychlé a muselo se fanouškům líbit. Nám se podařilo být konstantní po dobu 30 minut, ale pak jsme odpadli. V kritických situacích jsme chybovali a Nymburk je tak zkušený, že to hned trestal. V obraně jsem nebyl spokojený s několika rotacemi, zvlášť když hosté začali hrát více 1 na 1.“

Prodlužované drama pro Válečníky

Vyrovnanou bitvu mezi Kolínem a Děčínem muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém byli šťastnější hosté, kteří výhrou 73-81 přerušili sérii tří proher a nedovolili Kolínu zvítězit ani na devátý pokus za sebou.

Po vyrovnané první čtvrtině se hosté utrhli v té druhé, když udrželi soupeře jen na devíti bodech za druhou desetiminutovku a sami šňůrou devíti rychlých bodů získali dvouciferný poločasový náskok.

Ten se vyšplhal ve třetí čtvrtině několikrát až na čtrnáct bodů, ale domácí vždy zabrali a dostali se zpět do zápasu. Naposledy tak, že uzavřeli třetí období osmi body v rychlém sledu a ztráceli jen 50:56 před poslední čtvrtkou. V té se ani jednomu z týmů nedařilo střelecky, a tak vypadal osmibodový náskok hostí pět minut před koncem jako zásadní. Pak se ale Válečníci na čtyři minuty střelecky odmlčeli a Kerr dvě minuty před koncem srovnával skore. Jakub Houška pak poslal hosty do vedení, ale na druhé straně rychle odpověděl Horák a další koš už nepadl a muselo se prodlužovat.

Nastavený čas otevřeli hosté šesti body v řadě a o svůj náskok už nepřišli. Dokázali se dostat na čáru trestného hodu a tam byli neomylní. (trestné hody v prodloužení hosté 8/8). Domácí se blíže než na čtyři body nedostali a po deváté prohře v řadě vypadá jejich čtvrtfinálový souboj s Děčínem jako téměř nevyhnutelný.

Válečníci předvedli přesnější střelbu ze všech pozic a lepší byli i v doskakování (37-47), ale málem je porazilo třináct ztracených míčů, protože Medvědi přišli o balon jen šestkrát za celý zápas.

Severočeši se znovu o body velmi dobře podělili, když hned pět hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů. Nejlepší byl Palyza se 13, Pomikálek přidal ke 12 i deset doskoků, Vyoral se i přes nepovedenou střelbu z dálky (9/2 trojky) také dostal na dvanáct bodů. Kolínští měli čtyři dvouciferné střelce v čele s patnáctibodovým Skinnerem, jedenáct přihodil Dixon.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Musím říci za celý tým, že jsme moc rádi, že jsme tady dnes vyhráli. A to ze dvou důvodů. Jednak proto, že jsme tady v základní části prohráli a jednak proto, že nejsme v úplné výsledkové pohodě. Prohráli jsme doma s USK a tak jsme si řekli, že si musíme napravit reputaci. Pro diváka to bylo velmi dramatické utkání. Ten průběh tady bývá takový, že my se ujmeme vedení a vedeme o 10 až 12 bodů, ale pak Kolínští v domácím prostředí začnou „bláznit“, začnou hrát víc jednoduše, začnou se víc trefovat a doskakovat a tím se vracejí do zápasu. My jsme najednou přestali držet náš koncept hry jak v obraně, tak v útoku a šlo se do prodloužení. To, že jsme vyhráli v nadstavbě už druhé prodloužení, za to jsme také rádi, protože každý takový zápas je o psychice, kdy si musíte uvědomit, koho v danou chvíli bráníte, který hráč bude asi tím rozhodujícím faktorem, kdo vezme osud utkání do vlastních rukou. Prodloužení jsme vyhráli 15:7 a máme cennou výhru. V poločase jsme byli spokojeni s obranou, po poločase jsme si mysleli, že útočný apetit Kolína tam může přijít a také přišel, ale my jsme propadli v obranném doskakování. V prvním poločase jsme povolili dva útočné doskoky, ve druhém poločas jich bylo dvanáct. Myslím, že to bylo kvalitní utkání nadstavby A1.“

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Bylo to zajímavé utkání. Myslím, že i play-off bude zajímavé. Pravděpodobně ve čtvrtfinále budeme hrát proti Děčínu. V prvním poločase nás přehrál pod košem. My jsme měli 10 doskoků, Děčín 25. Ve druhém poločase jsme začali víc bojovat, víc doskakovat, zejména na útočném doskoku. Trochu jsme změnili obranu posledních 8 minut utkání a to pro nás bylo dobré. V prodloužení jsme bohužel už v tomto nepokračovali z důvodu únavy hráčů - jak psychické, tak fyzické. Není teď jednoduché hrát, my jako tým nejsme v pohodě poslední dva měsíce. V prodloužení toho zkušený Děčín využil. I tak bych chtěl svým hráčům poděkovat, jak bojovali. Stejně tak i fanouškům. Věřím, že se to vše ještě zlepší a věřím, že play-off bude zajímavé.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Musím souhlasit s trenérem, že to bylo opravdu silové utkání jak pod košem, tak na křídlech, což je opravdu unikátní. Dnes se nám po dlouhé době podařilo téměř úplně odstavit útočný doskok soupeře. V tom jsme dělali v posledních zápasech největší chyby, kdy nás soupeři přeskákali. V zápase byla zásadní čtvrtá čtvrtina, kdy jsme propadli. Jinak je to pro nás strašně důležitá výhra pro to, abychom si udrželi třetí místo. Věřím, že nás to znovu nakopne a budeme takto pracovat dál.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „My jsme se po prvním poločase, který se nám vůbec nepovedl, vrátili ve druhém poločasu do zápasu a mohli jsme klidně vyhrát. Zápas šel ale do prodloužení a vyhrál Děčín.“

SKUPINA A2
Tomanec uťal sérii Turů

Šestizápasová vítězná série Turů skončila trochu nečekaně v domácím zápase s Brnem. Hosté mají po výsledku 80:82 třetí výhru v řadě (a pátou ze 6 posledních zápasů) a jsou výhru od play-off.

Střelecky bohatou první čtvrtinu zvládli lépe domácí, kteří nasázeli 29 bodů a měli mírný náskok. V druhé desetiminutovce se ale Tuři střelecky absolutně trápili, dali jen tři koše z pole, celkem osm bodů a v poločase měli dvoucifernou ztrátu (37-48).

Divoký zápas pokračoval i po přestávce, kdy se domácí znovu střelecky chytili, dali 24 bodů, a hlavně díky osmi rychlým bodům v polovině třetího období se dostali zpátky do hry. Dokonce i srovnali a před poslední částí ztráceli jen tři body. Rozhodovat se tak muselo až v závěru. Šest minut před koncem bylo naposledy srovnáno a čtyři minuty před závěrem Mickelson posílal domácí naposledy do vedení. Na druhé straně rychle otočil Kozina a pak přišly velké chvíle Jana Tomance. Dvěma koši navýšil vedení hostů na pět bodů. Tuři ještě zabojovali a po Smithsonově trojce měl šanci srovnat půl minuty před koncem Marko. Zahodil však druhou šestku a třináct sekund před koncem trefil Tomanec klíčovou trojku. Slezák rychle odpověděl stejnou mincí, ale domácí už museli faulovat a Kozinovu druhou neúspěšnou šestku doskočil Křemen a bylo rozhodnuto.

Brňané sice byli výrazně horší v úspěšností střelby i ve ztracených míčích (13:19), ale ovládli zápas na doskoku, díky kterému měli více pokusů a měli šanci zvítězit.

Nejlepším střelcem vítězů byl Jan Tomanec s 15 body, po čtrnácti bodech přidali Ware s Křemenem. Křemen si navíc připsal i šest asistencí a dvanáct doskoků včetně klíčového útočného po nepřesné šestce Koziny v závěru. Tuři měli střeleckého lídra v Mickelsonovi, který nasázel 26 bodů, ale dvě minuty před koncem se vyfauloval a v závěru tak na hřišti chyběl. Na třinácti bodech se shodli v domácím dresu Roseboro a Vučica.

Zoran Helbich (trenér mmcité Brno): „My jsme věděli, kam jedeme, na strašně horký kurt. K týmu, který je teď úplně rozehraný. Samozřejmě, zásluhou tady kolegy Růžičky. Věděli jsme, že to bude peklo, že to bude těžký zápas, což se ukázalo. Pro fanoušky takový oříšek a pro nás trenéry další nějaké šediny. Myslím, že jsme dobře otevřeli první poločas. I soupeři se tam strašně dařilo, trefoval se, hrál fakt super. My jsme museli víc zatlačit na obranu. Zkusili jsme víc zatlačit na Marka, který je motor týmu, což se nám podařilo. Trošku jsme ve druhé čtvrtině riskovali, soupeř se netrefoval a dal jen osm bodů. Do druhého poločasu jsme šli s jedenáctibodovým náskokem, což byl rozhodující faktor zápasu. Druhý poločas jsme jakž takž kontrolovali. Měli jsme trochu chyb v obraně, především od Mikuliče. Strašně jsme si přáli vyhrát a vyhráli jsme. Neříkám, že zaslouženě. Mohla tam padnout jedna trojka a vyhrály by Svitavy. Jsem strašně šťastný. Chci poděkovat hráčům za skvělý výkon a bojovnost.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Utkání rozhodla zejména druhá čtvrtina. My jsme vyhráli tři čtvrtiny a prohráli jsme tu druhou o 18 bodů, což je strašně moc při vyrovnanosti těchto kádrů. Samozřejmě v druhé půli jsme se vrátili, ale nikdy jsme nedokázali získat takové to „momentum“, nějakou větší bodovou šnůru, abychom šli přes Brno, což je velká škoda. Leč za druhý poločas hráčům nemůžu vytknout vůbec nic. Bohužel jsme první poločas prohráli o 18 doskoků, kdy Brno jich mělo 30 a my pouze 12, celkově to bylo 49-29, což je strašně velký rozdíl. Tam bych hledal největší příčiny, protože tady se stalo třeba tři minuty před koncem, že soupeř měl ne druhou, ne třetí, ale čtvrtou šanci na skórování, a to je strašně moc. A v neposlední řadě chci říct, že rozhodla spousta detailů, kdy nedotáhneme akci košem s faulem, pak jdeme na šestky, nedáme jednu šestku, Roman Marko je měl 8/4, což je velká škoda, protože v klíčových momentech by právě třeba tyhle body byly do plusu pro nás do koncovky. Nakonec jsme 30 vteřin před koncem měli šestky na vyrovnání, nepodařilo se, dostali jsme trojku z posledního útoku a pak už to bylo vabank. Sice jsme stahovali mocně, ale na víc to nestačilo. Musíme si zápas rozebrat a zase se trošku zkoncentrovat. Každá série někdy končí, nám skončila dneska, ale pořád máme všechno ve svých rukách a já pevně věřím, že to máme dál dobře rozehrané.”