Děčín ustál 40 šestek NH, Burnett lovil Medvědy

ECHO STŘEDY V NBL Dvěma posledními utkáními bylo završeno 11. dějství Kooperativa NBL, které rámcově uzavřelo i první polovinu základní části. Děčín dobyl díky vynikající druhé čtvrtině ostravský Tatran, ač domácí NH házela v zápase 40 trestných hodů, a Dominezem Burnettem vedená Beksa si doma snadno poradila s Kolínem, jenž desátým venkovním zápasem v řadě uzavřel svůj nekonečný „trip“ po palubovkách soupeřů. Jeho fanoušci se tak už mohou těšit na sobotní domácí premiéru.

Válečnický obrat ze druhé čtvrtiny

Na ostravské palubovce vše rozhodlo posledních šest minut první půle. Do té doby domácí NH těžila z trestných hodů a podkošových zakončení, tažena 10 body Woodse. Od náskoku 30-23 z úvodu druhé čtvrtiny ale její útok začínal drhnout, míchala ztráty s příliš mnoha minutými trojkami a naopak Děčín v této části udeřil 4 trojkami a rozhodný závěr půle pro něj zrežíroval playmaker Feštr. Hosté vyhráli druhé dějství 9-23, za poločas měli jedinou ztrátu a 15 bodů z brejků a domácí se z tohoto direktu až do konce zápasu nevzpamatovali.

Po prvních téměř 15 minut druhé půle hosté udržovali vedení mezi 8-12 body a až trojkově-šestkové vzepětí dua Stojačič – Stanojevič dostalo NH, která v posledních minutách obdržela i dvě technické chyby, ze 70-82 na 78-82. Jenže blíž ji Severočeši nepustili a vezou tak velmi cenný lup 81-92, který znamená vylepšení bilance na 7-4.

Vítěze táhnuli Pavek Houška (19) s Pomikálkem (14+9 doskoků) a jejich tým byl lepší především v daných dvojkách (14-27), bodech z druhých šancí (10-17) a produkci laviček (20-46). Úzké sedmičlenné rotaci domácích nepomohla ani velká převaha na trestné linii (40/29 – 18/14). Jejich top střelci byli Woods (19, TH 12/8), Stojačič (17, TH 10/10), Blagojevič (16) a Stanojevič (13).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Ostrava do utkání opravdu vlétla, ale my jsme neustoupili, drželi jsme se svého, a to nakonec rozhodlo… Řeč statistik je sice hezká, ale mě dnes nejvíc těší to, že jsme hráli v klidu, s rozvahou a správně jsme nakládali se svým vedením. Hráli jsme pořád stejně, hráči to mentálně zvládli a vyplatilo se, že jsme věřili své taktice. Produktivní byli všichni, což bylo výborné. Celé utkání nás trápily fauly, domácí házeli čtyřicet šestek, ale ustáli jsme to herně i disciplínou. Škoda, že nám nepadly některé střely, protože si myslím, že jsme mohli dát i přes sto bodů.“

Řízeni Welschem lehkou nohou

Jiří Welsch podruhé v řadě nastoupil v základu na rozehře Beksy (první rozehrávač Půlpán nenastoupil) a ta si nedělala s Kolínem problémy od samého začátku. Na vlně tří medvědích ztrát se vyvezla k vedení 7-0, za chvíli vládla 13-4 a po 8 minutách už 17-7. Za prvních pět minut druhé čtvrtiny k tomu přidala i 7 útočných doskoků a šestky Welsche vysunuly její vedení po 18 minutách už na 38-18, což značilo velmi chabý útok GEOSANU.

Ten Beksu velmi neohrozil ani ve druhé půli, kde až závěrečné trojkobití srazilo manko tři minuty před koncem na 13 bodů. Blíž už však domácí soupeře nepustili. O jejich 7. vítězství sezony (79-60) se nejvíc zasloužil Burnett (20+6 doskoků, 8F+, 4 zisky, 3 asistence) se Švrdlíkem (13). Jejich tým dominoval zpod koše 48-24, v bodech laviček 34-21, a ač na útočné doskoky prohrál 9-15, v bodech z druhých šancí soupeře jasně trumfl 13-5. Pro Kolín nejvíc bodů snesli Skinner (13) a Bakič (12).

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Řekl bych, že oproti minulým zápasům jsme do toho dnešního šli s bojovností, s čímž jsme předtím měli menší problém. Už je na nás znát, že hrajeme 10. zápas venku, není to nic příjemného. Dobře jsme se s tím dnes prali, ale bohužel nám utekl začátek. Mockrát jsme zahodili střely zpod koše, což se nám s takovým soupeřem, jakým jsou Pardubice, samozřejmě vymstilo. Domácí nám rychle odskočili a v tomto duchu se pak hrál celý zápas. Na konci jsme se přiblížili na 13 bodů, ale bylo to málo. Celkově to pro nás byla škola basketbalu - když Pardubice potřebovaly zabrat, tak zabraly a vyhrály o 20 bodů.“

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Utkání jsme samozřejmě prohráli už v první polovině, kdy jsme dostali 40 bodů a vstřelili pouze 20. Nevstoupili jsme do zápasu dobře, dostávali jsme jednoduché koše, když jsme nepokryli elementární kombinace domácích, a to nás stálo 20bodovou ztrátu. Druhým faktorem je téměř 50 bodů, které jsme inkasovali z vymezeného území, to je strašná spousta bodů, takto se nedá vyhrát. Myslím, že jsme neodvedli to, co jsme mohli odvést.“

Jiří Welsch (rozehrávač BK JIP Pardubice): „32 minut jsme hráli velmi dobře a měli jsme zápas naprosto pod kontrolou. Pak kombinace našeho polevení a toho, že Kolín se trochu uvolnil a začal dávat střely, zapříčinila, že se hosté vrátili do zápasu, ale závěr jsme si pohlídali. Vyhráli jsme zaslouženě.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Klíčová byla naše obrana a vstup do zápasu. Velmi jsme se koncentrovali na obranu, dobře jsme si pomáhali a soupeř měl těžké střely. Díky tomu jsme už v prvním poločase získali náskok kolem 20 bodů. V utkání jsme si velmi dobře posouvali míč, někdy jsme to až trošku přeháněli a zpod koše ještě hledali další volné hráče, ale to je známka toho, že si tým rozumí a chce si vyhovět.“