Defenzivní NBL! Střelcům vládne perimetr

ČÍSLA PO ČTVRTINĚ LIGY Top skórerem Kooperativa NBL, který jako nejvytíženější muž soutěže točí 38 minut na utkání a nad to si pomáhá 4 útočnými doskoky, je po čtvrtině ligy Tur Nicchaeus Doaks s průměrem 17,1 bodu. Už to cosi naznačuje o tom, že i sebelepší hráči se prosazují k výrazným dvojciferným zápisům poměrně ztuha (v průměru alespoň 10bodových borců je zatím 41) a defenzivnější charakter letošního ročníku podtrhují i jiná čísla – ta pokrývající obranné činnosti jednotlivých týmů.

Nejlepší defenziva Děčína drtí soupeře na 65,4, druhá nejlepší Ostrava na 66,6, třetí Opava na 69,3 a trio Pardubice, USK, Prostějov se pohybuje kolem 72. Ještě víc než aktuální statistiky ale pevnost obran vyniká ve srovnání s celou minulou sezonu.

Ostrava brání letos o 10,8 bodu lépe, Pardubice o 8,4, Opava o 7,6, Děčín o 7,5 a například Svitavy o 6,8. Pět dalších celků se zatím zlepšilo o 3-4 body. Jen Sluneta zůstala na svých 82 bodech a o defenzivní formě Nymburka po třech zápasech zatím nejde říci mnoho (aktuálně 79,3, v minulé sezoně 68,5).

A ještě jeden "obranný" důkaz – v 57 utkáních padly pouhé dvě stovky. O jednu se postaral Nymburk, o druhou Prostějov.

Další zajímavosti statistik po čtvrtině NBL?

Svitavský power forward Doaks je jediným podkošovým mužem v TOP 11 skórerů. Ve zbývající desítce jsou hned 4 rozehrávači a 6 křídel. Mezi nejlepší jedenáctkou jsou celkem tři Češi – Jakub Šiřina, Tomáš Vyoral a Jaromír Bohačík. V TOP 20 je pak tuzemců 9.

Mezi nejpřesnějšími trojkaři ne všichni hráči mají odstříleno spoustu pokusů, přesto vyniká, že v TOP 10 s alespoň dvěma pokusy na utkání figurují hned 4 power forwardi – De Zeeuw, Wall (při absenci Kohouta hrající v úvodu soutěže na pozici 4), Pavel Houška a Tomanec. A to ještě centr Lions Vošlajer stihl mít bilanci 16/8.

Doskoku vládne dvojciferné trio Kerr (13), Doaks (12,44), Nečas (10,18), kde září především první jmenovaný, měřící jen 194 centimetrů. Americký doskakovací fantom je zároveň jedním ze 14 hráčů kroutících 30 a více minut. Kerr (průměry 12 bodů, 13 doskoků, aktuálně 8 dvojciferných zápisů na doskoku v řadě, jednou dosáhl na nejméně 20 doskoků) i Doaks (průměry 17 bodů, 12 doskoků, v bodech ještě ani jednou nešel pod 10, na doskoku už 2krát měl nejméně 20) zároveň vrší v průměru zápas co zápas double-double.

Asistentům šéfují Jakub Šiřina a Michal Čarnecký, jehož 11. místo v užitečnosti by šlo bez nadsázky označit za jedno z překvapení sezony.

V žebříčku nejužitečnějších 10 mužů je zastoupeno hned šest národností (Česko, Slovensko, USA, Kanada, Kuba, Černá Hora), když vede Doaks před Kerrem, Sant-Roosem, Šiřinou a Jonesem.

V týmových číslech překvapuje, že mezi pěticí týmů pohybujících se v procentu trojek na 30 a méně je Opava (nejspší je ale znát odchod dua Sokolovský - Dokoupil), jež letos hodně spoléhá na dvojky. V těch je dokonce nejlepší se 57 procenty, přičemž ještě USK (55), Nymburk (54,4) a Pardubice (50,1) střílejí nad 50 procent.

Za plodné trojkařské týmy lze považovat Prostějov (9,1 na utkání), Nymburk (9,3), Kolín (8,8), Pardubice (7,9), Ústí (7,4), Opavu (8,3), Ostravu (7,1) a samozřejmě Děčín, jenž nejvyšším průměrným počtem tref v lize (9,5) nemálo překvapuje, neboť sbírá o skoro dvě navíc oproti celé minulé sezoně.

Na doskoku se pak nejvíc činí Pardubice (41,2), Ostrava (40,2), Brno (40) a Děčín (39,5), jež obtesávají už velmi solidní číslo 40.