Defenzivní řež před kamerami pro USK

ECHO DOHRY 13. KOLA Království za koš! V TV duelu 13. kola, který byl víc než čímkoli jiným přehlídkou střeleckého trápení, rozhodla v závěru nájezdnická divize pražských Sov, která i bez centra Primorace nakonec zdolala nekonečnou zónu Lions 64-56. Jihočeši přitom i přes hrozivý vstup do zápasu měli několik šancí na vyloupení Folimanky, ale vlastními chybami se o ni připravili a druhou výhru v řadě tak slaví USK.

Za první čtvrtinu hosté trefili pouhé dva koše z pole a to během prvních tří minut, pak už dávali jen trestné hody a devět bodů za úvodní desetiminutovku stačilo jen na dvanáctibodovou ztrátu. Vedení vysokoškoláků narostlo na začátku druhé čtvrtky až na 24-9, ale pak už se hosté probrali a začali manko snižovat. Pomohl hlavně křídelník Šustek, díky jehož třem rychlým trojkám se Lions dostali na kontakt, a v poločase - i přes pouhé 4 trefené dvojky – zaostávali už jen o sedm.

Ve třetí čtvrtině si USK udržoval mírný náskok (mezi sedmi až deseti body), když se opíral hlavně o Bohačíka se Štěrbou. Lions držel hlavně veterán Zuzák. Zápas se definitivně lámal až v závěru, protože hosté výborně vstoupili do posledního období a po Zuzákově dvojce s faulem i trojce šli osm minut do konce do vedení. Až tříbodový náskok ale dlouho nevydržel, protože poslední koš z pole dali hosté šest minut před koncem. Pak už přidali jen čtyři trestné hody a domácí forward Madsen, místy fungující i na pozici pivota, spolu s Feštrem, jenž udržel nervy na čáře trestného hodu, dotáhl domácí k důležité výhře.

Hosté se nemohli spolehnout na své zahraniční posily. Křídelník Brooks trefil jediný z devíti pokusů, zůstal na osmi bodech a 21 minut strávil na lavičce. Rozehrávač Lipkins byl sice střeleckým lídrem týmu s 13 body za 35 minut, ale spotřeboval na ně sedmnáct střel a často se pouštěl do neřešitelných nájezdů. Centr Canty odehrál jen 5 minut s 3 fauly v první půli a další pivot Tawiah za 17 minut nestihl ani bod. To nestárnoucí Zuzák si připsal double-double za 13 bodů a 10 doskoků.

USK měl tradiční oporu v Jaromíru Bohačíkovi, který dal 14 bodů a v klíčových chvílích měl hodně míč v rukou. Michal Mareš přidal 13 bodů a Madsen 11. Domácím se od druhé čtvrtiny nedařily trojky (23/6, 4 trefili za prvních 11 minut), ale měli výrazně lepší dvojky než Lions (51 procent ku 32). Jihočeši proměnili z pole jen třetinu svých pokusů.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Gratuluju domácím k zasloužené výhře. Musím říci zasloužené, protože USK si během utkání vybudoval několikrát náskok. Dokonce tam byl dvouciferný náskok v první čtvrtině, kdy jsme se nevraceli do obrany. Dvakrát jsme se dokázali vrátit do utkání i bez našich zahraničních hráčů, což je pozitivum, že Češi nás zvládli dostat na vyrovnané skore. Dokonce jsme ve čtvrté čtvrtině i vedli a tam byla naše šance. Tam myslím, že domácí byli dole. Bohužel naše sestava, co to zvládla, toho měla dost a my jsme do ní museli sáhnout. To se ukázalo asi jako klíčová věc pro naši porážku. USK se na nás dobře připravil, nedovolil nám moc jednoduchých košů. Byl tam rozdíl, že my jsme domácím dovolili 26 bodů z vymezeného území, naopak oni nám o osm méně. Možná zrovna tohle mohl být další klíčový faktor.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Když je to televizní utkání, hráči jsou nervózní. My jsme byli nervózní skoro celé utkání. Nedali jsme příliš otevřených střel, trestných hodů… Klíč k výhře ale byl v obraně. Dnes jsme bránili téměř excelentně. Když Hradec šel do vedení, nezpanikařili jsme a to rozhodlo. Posledních pět minut jsme skvěle bránili a pak se nám dařilo proměňovat i v útoku. V koncovce jsme byli ostražití, využili jsme trestné hody a měli koncentraci. MVP utkání je celý tým, protože všichni bránili jako tým.“