Deja vu pro mistra! Brno udeřilo ve Svitavách

ECHO SOBOTY V NBL Magická „Dašická“ se stává stále nedobytnější pevností pardubické Beksy. Loni tu složila obhájce trofeje, pár měsíců na to zde získala i Český pohár a teď to přišlo znovu – Východočeši po roce opět senzačně setnuli mistry z Nymburka, když v poslední půlminutě rozhodli dva hrdinové utkání Dominez Burnett a Lamb Autrey. Brno urvalo druhou výhru v řadě zásluhou ne právě čekaného dobytí stánku Svitav, a to i s břemenem 22 ztrát. Kolínští Medvědi doma opláceli Pandám, jež naopak téměř identický počet ztrát popravil. Opava rozhodla duel s Lions útočnou smrští ve druhé čtvrtině a Děčín si dal klasickou bitvu s USK, již pro Válečníky zachránil opět útočný doskok Tomáše Pomikálka.

Po roce a měsíci znovu!

Beksa po 13 měsících dokázala s Nymburkem zopakovat velkou senzaci z minulé sezony a mistr tak po nedávném varování z Kolína už další venkovní duel neustál. V Pardubicích našel prvního přemožitele v ligové sezoně (81-77), o což se ze strany domácích nejvíc zasloužili 21 body Burnett a 17 Autrey.

Mistr v první čtvrtině spáchal 5 ztrát a domácí po baterii tří trojek, na něž navázal 6 šestek agresor Burnett (celkem v utkání 11/10), vyskočili do 7bodového vedení (21-14). To v mírné podobě udržovali i ve druhé části s dalšími 5 ztrátami Nymburka, a to i díky 3 poločasovým trojkám Kotase.

V posledních 6 minutách třetí čtvrtiny se pak Beksa 4 trojkami prostřílela až na 66-55, když se rozehrávač Lawrence, který byl jediným výraznějším hráčem hostů (18+6 asistencí), marně snažil udržet svůj tým v dosahu.

V závěrečném dějství však Nymburk, jemuž chyběl Sant-Roos, zapnul a 2:23 do konce i díky 5 ztrátám domácích v této sekvenci otáčel po šňůře 0-9 na 73-74, u čehož byl body i asistencemi ex-pardubický Martin Peterka. Domácí ale před napěchovaným a bouřícím hledištěm propad stihli zastavit a rozhodla tak až poslední půlminuta  - po timeoutu Nečas uvolnil Burnetta na 79-77 a po minutých šestkách Lawrence zavřel zápas z trestných hodů domácí snajpr Wall.

Nymburk, v jehož dresu se při premiéře 6 body uvedl nový křídelník Hass, padl i navzdory 15 útočným doskokům, 17 bodům z druhých šancí (tým měl o 17 pokusů z pole víc) a převaze zpod koše 22-38. Domácí totiž kontrovali lepšími trojkami (10-5) i šestkami (19-8) a obešli se tak i bez bodů z brejků.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Gratuluji Pardubicím, byla tu skvělá atmosféra. Dnes vyhrál tým, který byl víc připravený a víc chtěl. Pardubice byly agresivní jak v obraně, tak v útoku. Na konci zápasu se stává, že jsou chyby na obou stranách, my jsme se dotáhli a nakonec jsme málem šli přes domácí. Nemůžeme ale vyhrávat pořád, přeci jen je to dlouhá sezona a my máme před sebou další důležité zápasy, jako třeba už příští úterý.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „V první řadě bych chtěl poděkovat všem hráčům a divákům, protože tu byla skvělá atmosféra. Jsme moc rádi za výhru. V průběhu prvního poločasu jsme získali mírný náskok, dařila se nám střelba za tři body a udrželi jsme se v plusu. Ve druhém poločase Nymburk utahoval šrouby, začal hrát agresivněji, bod po bodu se přibližoval. Hrozně důležité bylo, že když se dostal do vedení o bod, tak jsme hned dokázali odpovědět. Co se týče koncovky, dá se říct, že se k nám možná přiklonilo štěstí, že jsme to chtěli a šli jsme tomu naproti v průběhu celého zápasu.

Jiří Welsch (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Domácí vyhráli zápas, který si zasloužili vyhrát, ukazovali to v drtivé většině zápasu. Měli jsme šanci zápas otočit, ale asi by to nebylo fér, kdybychom utekli takovýmto způsobem hrobníkovi z lopaty. Není to pro mě takové překvapení, už jsme si o takový výsledek říkali, když jsme málem prohráli v Kolíně, minulý týden jsme hráli nepřesvědčivý zápas i doma s USK. Dneska se stalo, co se stalo, poprvé jsme v sezoně prohráli. Většina týmů v české lize proti nám nastupuje a myslí si, že nás nemůže porazit. Pardubice jsou výjimkou, jsou jedním z mála týmů, které věří, že nás mohou porazit, a proto jsou taky proti nám často úspěšné, ať už hrají dobře, nebo dokonce vyhrávají. Určitě je to pro nás lekce, že žádný zápas není jednoduchý. Kdybych měl vzpomenout našeho bývalého trenéra Kemzuru, ten říkával: „Nothing is easy, until you make it look easy.“ (Nic není snadné, dokud to snadným neuděláte) Všichni si myslí, že přijdeme na hřiště a vyhrajeme jednoduše, ale pokud nebudeme koncentrovaní a nebudume chtít v každém zápase vyhrát, tak jako v Lize mistrů nebo v jakékoli jiné soutěži, tak porážka může přijít kdykoliv. Ale je před námi ještě dlouhá sezona, je dost těžké zůstat po celý její průběh neporažen, a pokud se to mělo stát, tak jsme rád, že se to stalo dneska a ne jiný důležitý zápas, třeba v některém z těch, co nás ještě teď čekají. Myslím si, že hodně z nich bude opět proti Pardubicím...“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Jsme rádi, že jsme zápas zvládli. Už od začátku jsme věděli, že Nymburk je neskutečně silný v rychlých protiútocích, ale myslím, že dneska jsme se toho vyvarovali, dali nám z toho minimum bodů. Druhá věc, což je neskutečně důležité, je, že jsme nepustili Nymburk do dvouciferného vedení. Kdykoli měli nějaký náznak úprku, tak Dominez Burnett nebo Lamb Autrey dali trojku, takže jsme se drželi a konec byl hlavně o štěstí: oni nedali dvě šestky, my je dali a dovedli jsme zápas k výhře.“

Pandy opět pohřbily ztráty

Osvědčená trojka Bakič (24 bez jediné trojky), Skinner (18+10 doskoků, 6 asistencí a 4 zisky), Kerr (17) 59 body položila základ přesvědčivého domácího vítězství Medvědů nad Pandami (88-75), jež znamená, že Středočeši se nyní o čtvrtou nej bilanci ligy (8-7) dělí už pouze s Opavou.

Geosan se poprvé odpoutal už v závěru první čtvrtiny (25-18), kdy profitoval z ústeckých ztrát. A když útočná marnost hostů pokračovala i v úvodu druhé části, dostal se Kolín po 9minutovém úseku s pouhými 6 body soupeře až na 38-20, čímž definitivně získal zápas pod svou kontrolu.

24 bodů dosáhl z brejků, zpod koše hosty přetlačil 48-32 a z šestek 17 ku 5. Své první tři minuty sezony zapsal power forward Horák.

Ústí, jež držel kvartet Pecka (15), Smith (15), Thompson (13+6 asistencí), Abercrombie (12), nepomohl ani vyhraný doskok (26-35), neboť 21 ztrát, z nichž 15 přišlo do poločasu (9 v první čtvrtině), bylo pro tým příliš velkou zátěží. Byl to už jeho pátý zápas sezony s více než 20 ztrátami.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „My jsme měli za cíl porazit Ústí. To byl hlavní cíl. Musím ale říci, že jsem na konci druhé čtvrtiny a v průběhu třetí přemýšlel i o výhře vyšší než 23 bodů, o které jsme prohráli v Ústí. To se ale nepovedlo. Ústí jsme zaskočili v průběhu prvního poločasu naší dobrou obranou. Soupeř v něm udělal 15 ztrát, celkem pak 21 a to je opravdu hodně. My jsme z toho těžili, zejména Skinner se svými 17 body. Utkání se rozhodlo v prvním poločasu. Chtěl bych pogratulovat klukům, protože to odehráli naplno. Bojovali a měli velkou touhu vyhrát. Máme ale před sebou ještě šest utkání a budeme muset ještě něco vyhrát. Věřím tomu, že to zvládneme.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do zápasu nevstoupili špatně. První čtyři minuty jsme hráli basket, který jsme chtěli hrát, a nebylo z toho vůbec špatné skore. Nicméně ve chvíli, kdy Kolín přitvrdil v obraně, řekl bych až na hranici faulů, jsme nebyli schopní se s touto situací popasovat. Nešli jsme do toho důrazně, nebyli jsme chytří, nešli jsme si pro fauly okolo té agresivní obrany a pramenila z toho spousta ztrát. Výsledkem bylo 15 ztrát do poločasu, které bohužel domácí trestali rychlým protiútokem a koši většinou jeden na nula. Ani jsme se nevraceli a bylo vidět, že těch zbylých 15 minut to bylo to staré Ústí, které přijede ven a předvede takovýto odevzdaný výkon. My jsme si pak něco řekli v šatně a druhý poločas byl diametrálně odlišný. Ale i tak se ukazuje, že pro nás jakýkoliv získaný míč je vlastně za trest. Jsme schopni jej do tří sekund od získání zase odevzdat. Dnes to domácímu týmu velice pomohlo. Byť jsme měli po změně stran dle statistik jen šest ztrát, tak minimálně 5 míčů jsme poslali do autu. Takže toto je hlavní důvod naší porážky. Nevím, jestli má cenu komentovat, že jsme za celý zápas stříleli pouze 8 trestných hodů. Bavíme se o tom dnes a denně. Jediný hráč, který byl dnes agresivní do koše, byl Filip Šmíd.“

Michal Vocetka (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Zápas se rozhodl v prvním poločase. Zejména na přelomu první a druhé čtvrtiny a celou druhou jsme hráli o hodně aktivněji než Ústí. Soupeř ztratil hodně balonů a i dopředu jsme hráli daleko lépe než hosté. Ve druhém poločase jsme trošku zpomalili. Je to škoda, rozdíl skore mohl být i vyšší. Zápas byl dobře zvládnutý a vítězství se počítá.“

Filip Šmíd (hráč SLUNETA Ústí): „My jsme v prvním poločase nepředvedli hru, se kterou jsme se sem přijeli prezentovat. Ztratili jsme 15 míčů, zaskočila nás dobrá obrana. Měli nás dobře načtené, všechny akce, které jsme hráli, jsme tak hráli do přebrané nebo připravené obrany. Nic jsme z toho nedokázali vytěžit. Rozhodlo se už v prvním poločase. Druhý jsme dokonce vyhráli a je jenom škodou, že jsme tak nedokázali hrát od začátku.“

Loupili v trojkovém sedle

Faktor Ware nepřestává fungovat. Nový rozehrávač Brňanů ve Svitavách odehrál 38 minut, a i když tentokrát bodově neexplodoval a dokonce zapsal 9 ztrát z 22 týmu, 16 body a 9 doskoky položil na týmový stůl důležitý výkon. Tentokrát ale při dobytí svitavské palubovky 76-80 zdaleka nebyl sám – centr Simpson přihodil 15 bodů s 11 doskoky i 4 asistencemi, power forward Tomanec 21 bodů včetně 4 trojek a kapitán Křemen vše podtrhl svým tradičně všeplatným výkonem s 9 body, 8 asistencemi a 6 doskoky. Mmcité 4. výhrou v sezoně dorovnalo Ostravu a také Svitavy, přičemž už má i lepší bilanci než Východočeši.

Turům doma nepomohlo menší číslo v kolonce ztrát (15), převaha z šestek (18-7), ani efektivní dvojky (34/20). Hosté tohle všechno přetlačili lepšími trojkami (27/6 – 24/11) a také vyhraným doskokem.

První trhák utkání patřil domácím, kteří se díky ztrátám soupeře dostali po 8 bodech Mickelsona do vedení 22-12. Ware ale v úvodu druhého dějství 7 body v řadě zahájil cestu k dorovnání skore, což jeho tým dokázal i zásluhou 5 trojek v této čtvrtině.

Úvod druhé půle si za hosty vzal do správy Tomanec, který vynesl tým k vedení 39-47 a ve třetí čtvrtině stihl 10 bodů. Náskok kolem 8 bodů tu Brno drželo i díky nánosu ztrát Bannistera, který zůstal ve stínu svých obvyklých výkonů, když na 7 asistencí zapsal i 7 ztrát.

Ware se Simpsonem si pak vzali na starosti prvních 5 minut čtvrté části, kdy hosté navýšili vedení až na 12 bodů, a i když se v posledních minutách dopustili spousty ztrát, finiš Turů přišel už příliš pozdě. Jejich nejlepším střelcem byl s 16 body Mickelson, 15 přidal Jelínek, jenž měl opět problémy s fauly a odehrál tak „jen“ 28 minut.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „Jsem strašně rád, že jsme vyhráli a začali trošku otáčet to své sportovní štěstí. Věděli jsme, že to bude těžký zápas, protože s trenérem Růžičkou se známe z minulých let, ještě když jsme spolu spolupracovali, a věděl jsem, že jeho tým je zralý a takticky velmi dobře připravený. Dívali jsme se na zápas s Děčínem a podle mého byl rozhodující faktor, že soupeř odehrál dva takhle těžké zápasy za tři dny, přičemž aktuálně na to ještě nemá. Neříkám, že nebude mít, věřím, že jednou mít bude, ale zatím nemá. Na to jsme spoléhali. Udělali jsme spoustu chyb v koncovce, ale to připisuju k tomu, že jsme nervózní a prostě ještě musíme pochopit, že máme kvalitu na to, abychom vyhrávali doma i venku. Gratuluji svým hráčům, předvedli skvělý výkon, mrzí mě sice ty ztráty, ale na tom budeme pracovat přes týden.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Brno bylo po tři čtvrtiny lepší. My jsme vstoupili do zápasu tak, jak jsme si představovali. Byli jsme všude tam, kde jsme být chtěli, jak na útočné, tak na obranné polovině. Chtěli jsme rozložit minutáž mezi více hráčů. Někteří mě ale dneska přesvědčili o tom, že bohužel nedokážou hrát pod tlakem. Pod tlakem, který jsme si ušili sami na sebe. Jednodušeji se nám hraje, když v zápase nemusíme, nebo nemáme co ztratit, jako třeba venku s Kolínem, Děčínem a Ostravou. Dneska jsme ale museli a bylo vidět, že jsme neměli dobře nastavené hlavy. Je to škoda, protože si myslím, že jsme mohli vyhrát, ale za předpokladu, že bychom byli mnohem odvážnější a mnohem sebevědomější. To tam ale nebylo, a proto soupeř zvítězil.“

Kde byla obrana Lions?

Famózní druhou čtvrtinou (33-14), na niž navázali i výbornou třetí (30-20), rozprášili Slezané na domácí palubovce Lions a zvítězili tak přesvědčivě 105-85. Pětici dvojciferných střelců vedli Blažek (24), Šiřina (19+9 asistencí) a Gniadek (17), přimež Opava měla z pole nevídanou 61procentní úspěšnost, což bylo dáno i 35 body z brejků a celkem 58 zpod koše (dvojky 39/31). Lions navíc domácím pomohli 14 zahozenými šestkami z 27 a znegovali tak svou převahu na útočném doskoku (5-12).

Pro hosty byla jediným pozitivem první čtvrtina plná jejich brejků, v níž rozehrávač Lipkins 12 ze svých 21 bodů vytáhl tým k vedení 23-29. Pak už ale přišel čas domácích ostrostřelců, kteří po 20 minutách vedli 59-45, když ve druhé čtvrtce minuli jen 3 dvojky a 2 trojky. Dál už v zápase neměli problém. Lions vedle Lipkinse více sytili ještě centr Tawiah (16+14 doskoků) a power forward Zuzák (14).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád za výhru, která se zrodila na konci druhé čtvrtiny, kdy jsme soupeři bodově odskočili. První čtvrtina se hrála s velmi špatnými obranami na obou stranách. Ve druhé jsme obranu zlepšili a rozhodli zápas. Po nevydařeném utkání v Brně jsme se potřebovali otřepat a snad do konce roku vydržíme ve vítězném rytmu.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Opava vyhrála zaslouženě, my jsme byli konkurenceschopní pouze patnáct minut a to je málo. Když jsme začali prohrávat, začali jsme hrát příliš individuálně a to nemohlo na domácí stačit.“

Stanislav Zuzák (power forward Lions Jindřichův Hradec): „V první čtvrtině jsme Opavu přehrávali díky vysoké úspěšnosti střelby. Když domácí zlepšili obranu, začali jsme kupit chyby a bylo rozhodnuto.“

Filip Zbránek (křídlo BK Opava): „Byli jsme po prohře v Brně hodně rozladění, ale snad jsme se po dnešním utkáním zvedli a budeme pokračovat ve zlepšených výkonech.“

V Děčíně bylo zase horko!

Tradici těsných posledních duelů udržel Děčín, který si doma opět hrál s ohněm, aby nakonec znovu vyvázl s vítězstvím, na něž s USK stačilo pouhých 61 bodů (61-58). Pražané i bez centra Primorace opět předvedli kvalitní výkon, ale scházela jim větší síla v útoku, kde se o většinu bodů postaralo trio Bohačík (17), Madsen (14), Grunt (10).

Děčín prohospodařil příjemný startovní polštář 11-0, který si vytvořil za 3:40 díky třem ze svých 6 zápasových trojek. Pak ale 5 minut nedal koš z pole a USK se šňůrou 0-13 dostal ještě v první čtvrtce do vedení. Až do konce se pak hrálo prsa na prsa. 39 vteřin před závěrečnou sirénou host Madsen snížil z útočného doskoku na 59-58, aby po minuté dvojce domácího Vyorala získal klíčový útočný doskok pro změnu Pomikálek, hosté už museli faulovat a Vyoral z šestek stvrdil výhru Děčína.

Vítěze vedli Pavel Houška (13+11 doskoků) s Šiškou (13), ostatní bodonoše se Sovám podařilo pokrýt. Pod košem oslabeni hosté navíc překvapivě vyhráli doskok (14 bodů z 11 útočných doskoků) a ovládli i produkci zpod koše 20-34. K tomu domácím nedali ani brejky, ale fatálně je poškodilo 18 ztrát (domácí 9).

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Celý zápas byl hodně vyrovnaný, což je skvělé pro hráče, trenéry a především diváky. Budu mluvit především o poslední čtvrtině, kde jsme přestali komunikovat, v útoku jsme nehráli jako tým, brali jsme to moc individualisticky, soupeř šel do vedení, ale my jsme se přesto vrátili do hry. Byl to přesně ten typ utkání, kde může rozhodovat jedno držení míče a to získal Děčín útočným doskokem v závěru, což rozhodlo. Doufám, že se mí hráči z takových zápasů poučí, získají zkušenosti a příště vydrží být koncentrovaní celých 40 minut.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych dát kredit USK Praha za předvedený výkon. Jak je poslední dva roky v našich vzájemných zápasech zvykem, opět to byly souboje fyzična, rychlosti, kombinací, dynamiky a různých drobných propadů a výstupů. My nastoupili koncentrovaně, věřili jsme taktice hlavně na obranné polovině, ale soupeř nás rychle dohnal, když jsme udělali několik mentálních chyb u nabíhajících hráčů, kde nás USK dostal pod tlak a sám sebe zpátky do zápasu. Byli jsme trestáni rychlou a chytrou hrou soupeře. Ve druhém poločase jsme věřili, že se můžeme dostat do lepšího komfortu díky energii našich fanoušků. Měli jsme ale problémy s kombinacemi USK, kde hráči nevěděli, co chtějí zastavit. USK dokáže ve chvíli, kdy zastavíme rolování, vyřešit situaci jednoduchou kombinací. My jsme však našli víc odvahy, nechtěli jsme zápas ztratit, Ondra Šiška trefil některé střely. Když jsme se dostali na plus 7, tak jsme místo navyšování skore hráli příliš pasivně. Klíčovým faktorem bylo naše poslední držení míče a útočný doskok Tomáše Pomikálka. Vybojované utkání proti tvrdému a jako obvykle celý zápas hrajícímu týmu, což je USK Praha. Zápas se musel líbit, my jsme moc rádi, že jsme Sovám sportovně vrátili porážku z Folimanky. Svým hráčům gratuluju k výhře, která se nerodila lehce.“

Jan Křivánek (forward USK Praha): „Přišlo mi, že to byl klasický souboj nás s Děčínem, ale bohužel i s klasickým koncem, kdy se nám tady nepovedlo znovu vyhrát. Doma jsme vyhráli, ale tady to nemůžeme zlomit. Sice jsme měli víc doskoků, ale oni měli ten kruciální na konci. Jak říkali trenéři, společně s tou šňůrou to bylo nejdůležitější, kdy se nám to už nepodařilo otočit. Celkově klasický pěkný zápas s Děčínem.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Tvrdé utkání, padlo málo bodů, což se s USK očekává. Byl to boj o každý míč. Asi bych vypíchl ztráty, kterých máme pouhých 9 oproti 18 soupeře. V koncovce nás opět „Pomi“ podržel svojí teleskopickou rukou a pak měl „Vyo“ pevné nervy při exekuci trestných hodů.“