Děly se věci, které jsem tu ještě nezažil!

INTERVIEW K UDÁLOSTI NBL Měl výšku, měl atletiku, měl znalosti. I kdyby se ale rozkrájel, ve středu večer by ex-spoluhráče z Nymburka, který v poločase vedl nad celým Děčínem 22-21, nezastavil. Přesto Tomáš Pomikálek našel pár situací, o kterých věděl, že by se bývaly daly pořešit líp. Ještě důležitější ale bylo vědomí jeho i ostatních Válečníků, že ani za stavu 52-28 pro domácí Orly nepovažovali zápas za ztracený. Ne v této sezoně, na jejímž obzoru stále probleskuje šance na první místo po základní části. V sezoně, v níž tým urval 21 z prvních 23 zápasů. I díky těsně čtvrtému střelci a také třetímu nejužitečnějšímu hráči lídra tabulky, který vás nyní vezme mnohem dál než jen za kulisy hitu 26. kola.

INTERVIEW K UDÁLOSTI NBL Měl výšku, měl atletiku, měl znalosti. I kdyby se ale rozkrájel, ve středu večer by ex-spoluhráče z Nymburka, který v poločase vedl nad celým Děčínem 22-21, nezastavil. Přesto Tomáš Pomikálek našel pár situací, o kterých věděl, že by se bývaly daly pořešit líp. Ještě důležitější ale bylo vědomí jeho i ostatních Válečníků, že ani za stavu 52-28 pro domácí Orly nepovažovali zápas za ztracený. Ne v této sezoně, na jejímž obzoru stále probleskuje šance na první místo po základní části. V sezoně, v níž tým urval 21 z prvních 23 zápasů. I díky těsně čtvrtému střelci a také třetímu nejužitečnějšímu hráči lídra tabulky, který vás nyní vezme mnohem dál než jen za kulisy hitu 26. kola.

Tomáši, co vás v Prostějově napadlo 15 minut do konce za stavu 52-28, když to z vašeho pohledu vypadalo "na ručník"?
Na ručník to není nikdy, a rozhodně ne v našem týmu. Nám prostě těžce nevyšla druhá čtvrtina, která byla naprostým trápením (5 vstřelených bodů). Nebyli jsme schopní vůbec nic dát, což se ale někdy stane. Do druhé půlky jsme ale šli s tím, že kdybychom v každé čtvrtině stáhli deset bodů (z poločasového stavu 43-21), což v našich silách je, tak by koncovka mohla být ještě hratelná. V prvním zápase v Prostějově už jsme taky prohrávali o 15 (necelých 13 minut do konce) a ještě ho dotáhli do vítězné koncovky. Chtěli jsme proto hrát pořád dál a po pár bodech to stahovat. Ale nevyšlo to. Prostějov hraje poslední zápasy výborně a náskok si i později držel s jistotou. V poslední čtvrtině jsme to ale ještě stáhli, když jsme začali běhat tak, jak jsem to tady ještě neviděl. Všichni presovali po celém hřišti a děly se tam věci, které jsem s Děčínem ještě nezažil. (usmívá se) Tahle část zápasu byla opravdu super, i když si to už domácí podrželi.

Prostějov proti vám podal dosud nejlepší výkon. Hrál v něčem i jinak než v předchozích dvou utkáních?
Vycházela jim spousta akcí, kdy mi připadalo, že pořád dokola hráli pár systémů. A co změnili? Víc se trefovali a naopak my jsme měli ve druhé čtvrtině totálně hluché místo. Na začátku utkání jsme měli otevřené střely, asi pět nám jich nepadlo a pak se to s námi vezlo dál… A budu-li konkrétní, tak z týmu soupeře to víc padalo Lukáši Palyzovi.

Byl on tím jasně hlavním rozdílovým faktorem?
33 bodů je docela dost, v poločase dal dokonce víc bodů (22) než celý náš tým (21). Dařilo se mu a že dal tolik, byla z velké části moje chyba. Nechal jsem ho najíždět doprava, i když několik těch vniků nebylo jednoduchých, ale on je prostě dával. A ty střely? Nejhorší je tohle: člověk ví, že jde o střelce, který je schopný to zvednout odkudkoli, ale přece jen když stojí opravdu daleko, už si o kousek odstoupím, abych spíš chytl nájezd nebo se připravil na clonu - jenže on to právě v tuhle chvíli zvedne. No, bránil se opravdu těžce. Zvlášť když mu to takhle padalo.

Vy jste se při angažmá v Nymburce, případně v reprezentaci, bránili asi velmi často. Kde ještě jste zaváhal? Anebo je přece jen nezvyk, že Palyza už opět pálí jako u Verdunu, k čemuž v Nymburce neměl tolik prostoru?
Nezvyk to není, o něm se vždycky vědělo, že je střelec. My jsme měli podle toho dané i role, které jsou dost odlišné, i když hrajeme stejnou pozici. Já jsem víc do nájezdu, nebo i do hry zády ke koši, pro něj se naopak hrají akce na střelu, po výběhu. Hraje daleko víc než já s míčem, občas mají s Prostějovem i akce, kdy hraje pick-and-roll jen on, a něco z něj vytváří, což já zase nemám. A jinak – i v Nymburce byl Lukáš za skórera, ale všechno je dané minutami na hřišti a příležitostmi. Teď s námi měl 20 střel z pole, což je fakt hodně. Tolik jich v Nymburce neměl, tuším, ani jednou. Nic se tedy nezměnilo.

V kterých momentech jste ještě mohl jeho krytí vylepšit?
Řekl bych, že s jeho střelami jsem asi kromě jedné dvou trojek potíže neměl. Spíš byl problém s nájezdy, které ale většinou byly po nějaké cloně. Nechci se teď zbavovat odpovědnosti, ale taky všechny jeho body nebyly jen moje chyba. Lukáš hraje chytře. Ví, že když od něj někdo odstoupí, tak vystřelí, a když obránce neodstoupí, dostane clonu a najet umí taky, navíc pak míč i shazuje na jiné. Je tedy těžké ho bránit, na druhou stranu všechny své trojky neměl jednoduché. Asi jen jednou mě opravdu překvapil, když stál asi metr a půl za trojkou, to už jsem střelu vážně nečekal. Jednou se k němu zase odrazil dlouhý míč až na trojku a rovnou vystřelil, když my jsme šli všichni na doskok...

Do poločasu jste se o produkci svého týmu shodně osmi body starali vlastně jen vy a kapitán Houška. A to se až do poslední čtvrtiny moc nezměnilo. Kde byl zakopaný pes?
Obzvlášť v té krizové druhé čtvrtině mi přišlo, že strašně dlouho čekáme, než začneme hrát nějakou akci. A když jsme s tím začali třeba 10 vteřin do konce útoku, vytvořili jsme si jednu situaci, ovšem pokud nevyšla, což se právě tady stalo hodněkrát, měli jsme tu jedinou střelu těžkou - pod tlakem času i obrany. Nedokázali jsme si tak vytvořit jednoduchou střelu jako na začátku zápasu.

Trenér v poslední době ob zápas kriticky upozorňuje, že už si zahráváte s ohněm a že ne vždy musíte mít štěstí jako v Ústí nebo předchozí zápas v Prostějově. Pociťoval jste i vy, že se při 21 výhrách z 22 zápasů do hlavy ten pocit nepřemožitelnosti vkrádal?
Nevím, jak u koho, ale u mě teda vůbec. My jsme totiž měli už tolikrát štěstí. Dvakrát jsme vyhráli poslední střelou a mohlo to skončit úplně opačně. Je škoda, že ta jediná prohra v téhle sérii přišla doma s Opavou, tehdy ale bylo neuvěřitelné, že jsme se vůbec dostali do prodloužení. Tam si člověk uvědomí, že zdaleka neporazitelný není. Ve spoustě zápasů jsme se trápili až do koncovky, třeba na USK nám trvalo víc než tři čtvrtiny, než se rozhodlo, a v řadě případů vyhráváme o 6 nebo 8 bodů. Pak si nejde říkat, že jsme neporazitelní.

Asi to ale není jednoduché se po tak úspěšném tažení takovému pocitu ubránit.
Když přijíždějí týmy ze spodu tabulky, člověk to možná někde v hlavě má, že je asi jasné, jak to dopadne, i když – další příklad proti tomuhle tvrzení je Brno, s kterým jsme se doma rvali až do konce. Člověk prostě nemůže podcenit žádný zápas, ať je to druhý tým, nebo poslední.

I další otázka je z kategorie téměř kacířských – ještě do středeční porážky v Prostějově byla ve hře možnost, že pokud byste vyhráli do konce základní části všechny ostatní zápasy, mohli byste i prohrát jediný duel s Nymburkem a pořád byste šli s bilancí 38-3 do play-off jako číslo 1. Mysleli jste už i na tohle?
Tohle by byla neuvěřitelná věc. Představa, že bychom vyhráli všechny zápasy, je moc hezká, a i když nechci říct, že by byla nereálná, tak se to tomu hodně blíží.

Teď už je to tak, že o prvním místě se může rozhodovat právě ve vašem vzájemném zápase s obhájcem. Pokud byste vyhráli, ještě s bilancí 34-7 byste pořád byli po základní části první (ve hře by pak navíc byl i Prostějov, aktuálně s 5 porážkami na kontě). Je v rovině velké teorie, že by Nymburk ještě do konce základu mohl někde zaváhat?
Nymburk hraje spoustu zápasů a jednou už prohrál v Pardubicích. Pokud bychom doma vyhráli i my, byl by to velký svátek, ale to už hodně předbíháme. Jejich tým má obrovskou kvalitu, což ukazuje i ve VTB lize, a bude těžké je porazit, pokud nebudou mít nějaký výpadek.

První místo si asi budete muset zařídit jedině sami, tím, že mistra porazíte. Co vy na to?
Nic takového neříkám. My nejsme jediní, kdo by ho ještě porazit mohl. Vzpomínám si, jak jednou Nymburk prohrál v Kolíně. Stát se prostě může cokoli, je to hodně nevyzpytatelné.

Prostějov za vás po středě přirazil už na dvě výhry, vás navíc ještě čeká zmíněný duel s mistrem. Zvýšil se teď tlak na uhájení nejhůř druhé příčky?
Soutěž je ještě dost dlouhá a stát se může cokoli. Já sice v něco doufám, ale zároveň nechci nic nahlas předvídat.