Derby pro Ústí a Brňané létali

ECHO ČTVRTKA V NBL Třetí Kolín po covidovém zásahu v týmu stále nedokázal nastartovat svůj trojkomet a po Brnu padl i v 8. kole A1 v Pardubicích (70-66). Brno v 6. kole stejné skupiny na domácím kurtu uběhalo Opavu (90-74) a v derby šestého dějství A2 přemohla SLUNETA v koncovce ARMEX 97-94, čímž Děčín definitivně přišel o šanci na sedmé místo po nadstavbě.

Beksa až ve finiši, Kolín bez trojek

Pardubice po 31 minutách doma vládly 59-43, ale po přechodu Kolína do zóny se dvě minuty před koncem za remízy 66-66 musely strachovat o výhru. V závěru však hostům nepadla ani jedna z pěti trojek a Dunans s Burnettem urvali domácím výhru 70-66, jež Medvědy oddálila od dorovnání druhé Opavy.

Hosté se i bez obvyklých přívalů trojek (v zápase 36/4, domácí 22/2) poločas drželi na dostřel (34-31), jenže stejně jako minulý zápas v Brně přestávali stačit po změně stran, a domácí zpod koše a šestek odskočili 11 minut do konce na 57-41. Kolín se ale ani poté nevzdal.

Vítězům šéfovali Vyoral (19), Švrdlík (14) a Dunans (10). Za z pole pouze 29procentní hosty kontrovali jen Skinner (23+10 doskoků) a nová posila z Olomoucka Pekárek (14+8 doskoků a 9f+). Domácí kralovali zpod koše (44-22) a z brejků (18-9).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice):
”Můžu hodnotit jen část zápasu, protože si myslím, že jsme 32 minut, nechci říct, že vládli, ale Kolín byl za námi, nenechávali jsme hráče volné a oni se nadřeli na to, aby jednoduše útočili. Ale tím přechodem do zóny nás úplně vyvedli z tempa, získávali jednoduché balony a valili do rychlého protiútoku. My jsme měli problém je zastavovat, ale samozřejmě i problém s naším útokem do zóny, kdy jsme nebyli schopni ani nic trefit, ani si vytvořit nějakou příležitost na to, nějak to zlomit a v klidu to dohrát. Naše agresivita byla dnes mnohem lepší, než v minulém zápase, ale nebyli jsme schopni si ji udržet po celý zápas, a to se nám v play-off vymstí mnohem víc než dneska, kdy jsme to sice urvali, ale v play-off nás to může stát všechno.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): ”Tři čtvrtiny jsme byli lepší tým. Chodili jsme rychle dopředu, dobře jsme bránily, udrželi jsme Kolín téměř pod hranicí 30 bodů, což je super. Akorát pak Kolín přešel na zónu a my letos hrajeme hrozně staticky, podáváme si balon jenom okolo tříbodové čáry a někdo čeká, kdo tam najede první, aby ostatní měli volnou střelu. Neuděláme nic pro druhého, neuvolníme se pořádně pro balon. Na tomhle musíme určitě ještě zapracovat, protože to vypadá, že na Kolín narazíme v play-off, a pokud bude Kolín hrát zónu déle, tak s tím budeme mít velké problémy. Kolín dnes hrál celou dobu osobní obranu, pak přešli do zóny a my jsme jak nebyli schopni ho ubránit, tak jsme nemohli rychle hrát do protiútoku. Vůbec jsme vlastně nevěděli, co do zóny hrát, přestože jsme si to ráno na tréninku říkali. Musíme si to asi ještě jednou projít a hrát to líp.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Nechci se na to vymlouvat, ale je to už druhý zápas po karanténě, a zase nás zradila úspěšnost střelby za tři body. Statisticky 36 ku 4, dobře, 6 střel bylo zoufalých, ale těch zbylých 30 bylo připravených. Statistika nelže, a jestliže máme nějakou dlouhodobou statistiku z X střel 35 procent a dneska 11, tak je to důvod dnešní prohry. Chceme, aby Pardubice kvůli naší střelbě za 3 museli jít za námi, roztáhli to a uvolnili nám prostor. To všechno se nám nepovedlo. Musíme na tréninku střílet dál a doufat, že se dostaneme tam, kde jsme byli před těmi třemi týdny, než nás postihla karanténa. Na začátku čtvrté čtvrtiny jsme změnili obranu, ale náš tým má, jak se říká, charakter. Všichni kluci chtěli vyhrát, a to je to, na čem se dá stavět,že i přes tu katastrofální střelbu jsme to nezabalili a nechtěli odejít s ostudou.Tou střelou za tři Jirky Jelínka pár vteřin před koncem jsme byli kousíček od otočení utkání, pak byli bychom v plus 1 bodu a koncovka by se odvíjela úplně jinak.”

Lee Skinner (power forward BC GEOSAN Kolín): ”Jsme ve skupině A1, víme, že Pardubice jsou kvalitní tým s kvalitními hráči a dobrým vedením. První polovina se mi líbila, bylo to vyrovnané, bojovali jsme. Ve druhé polovině jsme moc útočně nedoskakovali a trochu ztratili koncentraci. Začali jsme se různě přehazovat, protože nám nesedla jejich obrana. Ale měnit taktiku v polovině zápasu není moc dobré. Musíte být stoprocentně koncentrovaní a to mi dnes nebyli. Musíme se vrátit zpět k tréninku, udělat si v tomhle pořádek a dobře ukončit nadstavbu.”

Brno zničilo Opavu z brejků a šestek

Rozpumpovaný rozehrávač Radovan Kouřil ve své letošní premiéře v dresu Opavy ihned explodoval k sezonnímu maximu 23 bodů, a s druhým rozehrávačem Šiřinou se složili na 38 bodů, jenže nikdo další se nepřidal, a druhý zápas po velké pauze hrající Slezané v Brně propadli ve druhé půli o nejméně jedno patro. Odvezli si porážku 90-74. Výhra Brnu udržela ještě naději na dostižení čtvrtého USK.

Opavě hrozil rychlý konec už po tříminutovém úniku domácích ze 17-17 na 28-17 na přelomu první a druhé čtvrtiny. Ovšem díky velkému záběru Šiřiny se do půle dokázala vyhrabat na 43-42. To ale bylo její maximum. Od poloviny třetí čtvrtky se Brňané začali z brejků i trojek dostávat přes ni a v útoku vyprahlí hosté nabrali 12bodové manko. A byť se až do závěrečné pětiminutovky uchycovali kolem hrany deseti bodů, na víc už neměli.

Vítěze sytili Georgiev (18+8 doskoků), Blake (17+9 doskoků), Krakovič (13+7 doskoků) a Nečas (10). Za hosty (bez Klečky a Bukovjana) kontrovali pouze Kouřil s Šiřinou (15). Brno kralovalo zpod koše (50-32), z brejků (26-12), šestek (32/23 - 14/7) i na doskoku (52-37). Opavě více trojkových ran při bídné úspěšnosti vůbec nepomohlo (25/5 - 41/9).

Jakub Nečas (křídlo Basket Brno): „Byl to pro nás důležitý domácí zápas, Opava nás tady už jednou porazila. Dobře jsme se na utkání připravili a myslím, že se nám podařil. Splnili jsme trenérovy pokyny, sice nás zlobili na útočném doskoku, kam chodí tvrdě a to nám dělalo problémy. Diktovali jsme tempo a vývoj utkání a jsem rád za výhru.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Dnes jsme se trápili, hlavně v přechodu do rychlého protiútoku nám domácí dělali problémy, kdy napichovali naši obranu a vytvářeli si otevřené střely. Když už jsme je zastavili, tak si útočně doskočili a měli hodně druhých šancí. To byl hlavní kámen úrazu.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes bylo Brno hlavně v druhé půli lepší. Hraje velmi agresivně, v první půli jsme ještě stíhali, pak jsme dostali asi 26 bodů z rychlých protiútoků, kdy jsme se nestačili zformovat, i když jsme se na to připravovali, tak realizace je něco jiného. Brněnští hráči se daleko lépe vypořádali s věcmi, které se děly na palubovce.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Je to pro nás velké vítězství, porazit druhý tým soutěže o 16 bodů. Byli jsme dobrým a kompaktním týmem, zejména ve druhém poločase, kdy jsme dobře bránili a nepustili jsme Opavu k lehkým košům. Kaňkou je zranění dvou hráčů, ale myslím si, že na nedělní utkání budou připraveni a že se popereme o další vítězství.“

Koncovka derby pro Pandy!

Až do posledních desítek vteřin dramatické derby pro sebe uchvátila domácí SLUNETA (97-94), jež si po přestřelce s Děčínem hýčká na čele skupiny A2 už náskok dvou výher. Naopak ARMEX po dnešku definitivně ví, že sedmý už po nadstavbě skončit nemůže.

Domácí měli lepší start (19-10), ale od začátku druhé čtvrtiny Bradley začal hosty prokutávat zpět a z útočných doskoků těžící Válečníci dokonce před půlí otočili na 41-43. Po enormně vyrovnané druhé půli se šlo do poslední minuty za stavu 92-92, aby Fait po svém útočném doskoku jednou šestkou posunul výš Pandy a po dvou minutých dvojkách Válečníka Žikly lídr SLUNETY Autrey z šestek stvrdil patnáct sekund do konce výhru domácích. Bradley sice ještě z útočného doskoku snížil na bod, ale Autrey znovu na trestné linii odmítl jakékoli pochyby.

Vítěze vedl 28 body a 9 doskoky (navíc 7f+ a TH 12/11), dál se činili Hanes (18), Haymond (15+7f+), Pecka (12+9 doskoků) a Rakočevič (11). Děčín (bez Ježka) táhli Šiška (25+8 doskoků), Pomikálek (18+7 doskoků), Bradley (18) a Kroutil 10. Ústí dominovalo z trestné linie (33/27 - 18/16) a neohrozily jej ani horší trojky (6-10), útočné doskoky (10-14, body z nich 7-19) a body z brejků (10-17).

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Mrzí mě, že dnešní zápas rozhodla až koncovka, protože do zápasu jsme vstoupili opravdu skvěle. Hráli jsme to, co jsme chtěli, v první čtvrtině se nám dařilo, dokonce si troufnu říct, že jsme odehráli nejlepší první čtvrtinu za dobu, co jsem tady. Pak se nám ale přestalo dařit, začali jsme se soustředit spíše na rozhodčí a na hru Děčína. Věděli jsme, že budou hrát tvrdě, ale nedokázali jsme se s tím vyrovnat a oni šli přes nás. Ve druhé půli už to bylo klasické derby, skóre se přelévalo ze strany na stranu, prim hrály na obou stranách výtečné individuality, konkrétně Autrey a Šiška. Podle mého jsme vyhráli proto, že jsme měli o malinko lepší obranu, a řekl bych, že ta výhra je zasloužená.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Zase vyrovnané utkání, jak to většinou bývá, myslím, že jsme odvedli dobrý výkon a poprali jsme se s tím velmi dobře, po tom, co jsme předvedli nepříliš povedený výkon v předchozím utkání. Dnes vyhrál šťastnější tým a doufám, že náš dobrý výkon nám pomůže do dalších bojů.“

Ondřej Šiška (BK ARMEX Děčín): „Myslím, že ta koncovka odrážela momentální rozpoložení a nastavení obou týmů. Ústí hrálo doma, navíc se mu daří, vyhrává, takže mělo do koncovky asi více sebevědomí. Především Lamb Autrey, kterého se nám nedařilo ubránit ve cloně na míč, a on nám z toho dával koše, nebo shazoval míče na pivoty.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Nehodnotil bych koncovku, tam už je to těžké pro všechny, ale když se vrátím k prvnímu poločasu, nás hrozně sráží útočný doskok Děčína. Tam v souboji s Válečníky propadáme už celkem tradičně. Naštěstí jsme ale ve druhé půli trefili těžké střely a zlomili to v náš prospěch.“