Deset útoků ke zkáze a nový pes obranář

ECHO ZÁPASU 1 SEMIFINÁLE Prvních deset útoků druhého poločasu je stálo celý zápas a popravilo tak pro Olomoucko nadějnou, protože remízovou první půli semifinálového Duelu 1. V úvodním útoku třetí čtvrtiny se při průniku pod koš dopustil kroků Pelko, ve druhém jej neřešitelnou přihrávkou ve vymezeném území napodobil Dunans, ve třetím si vzal pod košem přetěžké zakončení centr Mikulič, ve čtvrtém – už po timeoutu kouče Benáčka – nezpracoval pod košem přihrávku Petr Bohačík, v šestém minul těžkou trojku Dunans, v sedmém při snaze o využití mismatche nezvládl krkolomný dvojtakt Pelko, v osmém chyboval při přihrávce v nájezdu Dunans, v devátém se při snaze projít dvoučlenným blokem dopustil kroků Douglas a v desátém navázal chybnou přihrávkou Pelko.

A tahle více než pětiminutová sekvence hrůzy s celkem 6 ztrátami domácímu Nymburku bohatě stačila k rozhodnému trháku z poločasové remízy (46-46) na 65-48. O patro tu zvedl intenzitu své obrany, vypomáhal na individuální vniky hanáckých hvězd, bleskově přecházel do brejků, vsítil tu 5 trojek a celkem 12 bodů z druhých šancí, na nichž vystavěl svůj úspěch v celém zápase. Ten už po klíčovém trháku bez problémů dovedl k vítězství 103-80, po ovládnutí druhé půle 57-34.

Hosté tak do historie pohřbili slibnou první dvacetiminutovku, v užší rotaci taženou super úderným duem Douglas (16) – Dunans (15), které atakovalo koš ze všech pozic včetně rychlého přechodu, a hlavně mu to při střelbě „lepilo“. Hanácké pasy létaly zejména v úvodu přes celý kurt až k podkošovým zakončovatelům, v obraně tým vychytával řadu naivních nymburských přihrávek a vedl 11-21 a ještě po 8 minutách 16-25.

Domácí ovšem měli alternativního rozehrávače Wrigta, který záplavou bodů na přelomu prvních dvou čtvrtin vrátil mistra na vyrovnané skore a hlavně ukazoval to, co od něj jen zřídka tým dostával v Lize mistrů – skvělou obranu. Když Olomoucko dvěma trojkami získalo po 14 minutách nové vedení 36-44 a poměr faulů ve druhé čtvrtině byl v tu chvíli 5-1, při brejkovém zakončení Američan fantasticky vyšplhal k bloku na krajana Dunanse a vzápětí témuž soupeři během dvojtaktu zachytil balon v rukou a podle pravidla o alternativním držení míče pomohl svému celku k dalšímu zisku.

Nymburk do půle drželo především enormních 15 útočných doskoků a bilance 16-2 v produkci z druhých šancí.

V závěru prvního poločasu rozohnila domácí lavičku situace, kdy Palyza zastavil do dunku naskakujícího Davise nesportovním faulem a zejména na doskoku se v této fázi hry už řádně jiskřilo. Byla to předzvěst domácí bouře třetí čtvrtiny, v níž se hanácká dvojka Dunans – Douglas zmohla na pouhé dva body. A druhý střelec ligy Palyza (6 bodů) se v zápase dostal jen ke 4 střelám a za 27 minut nestál ani jednou na trestné linii.

Vítěze nejvíc sytili Jaromír Bohačík (22, trojky 8/4), Wright (21+6 asistencí, 5 zisků a 5 doskoků), Lawrence (17+7 asistencí) a Davis (13+8 doskoků). Za Hanáky korigovali Dunans (21, 9 ztrát), Douglas (18) a Pelko (10+6 asistencí). Vítězové vládli na útočném doskoku 22-10, v bodech z druhých šancí 31-10, ve ztrátách 12-21 a měli o 24 střel víc. Navíc byli lepší v trojkách (11-9) i bodech zpod koše (44-28) a také zapsali 15 zisků.

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): "Nymburk odehrál skvělý druhý poločas. Pokud s ním chce v naší lize někdo hrát vyrovnanou hru, musí mít 40 minut maximální koncentraci. My to dokázali jen první poločas. Měli jsme problém s útočným doskokem soupeře, Nymburk měl 22 útočných doskoků a přes 20 útoků víc než my. My měli i 21 ztrát, z toho Dunans devět. To se nesmí stávat, pokud chceme vyhrát s Nymburkem. Věřím, že v dalším utkání to bude z naší strany lepší."

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): "Play-off vyhrává obrana a my v první půli neměli play-off obranu. Nebylo to o taktice, ale o přístupu. Do druhé půle jsme to změnili a už jsme bránili dobře proti možná nejlepší ofenzivě v lize. Ale je to pořád jen 1-0 a ve čtvrtek se potkáme znovu."

František Váňa (křídlo BK Olomoucko): "První půlka skončila vyrovnaně, protože jsme hráli tak, jak jsme chtěli, s nasazením, dobře jsme bránili, v útoku jsme si vytvářeli to, co jsme chtěli. Pak nám ale vypadla koncentrace, útočné doskoky soupeře nás potrápily, dostávali jsem z toho lehké koše a frustrovalo nás to tak, že se nám přestalo dařit i v útoku."

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): "Olomoucko hrálo velmi dobře. Je to talentovaný tým a opravdu z nás vymáčkl to nejlepší. Ve druhé půli jsme se zvedli, lépe jsme bránili, díky tomu jsme získávali míče a snadné body a to nám dodávalo sebevědomí."