Díky, Pavle, horké Sovy a slezská vláda na Dašické

ECHO 19. KOLA S Jakubem Šiřinou mimo základní sestavu udeřila opavská družina na Dašické už v první půli a orkánem na útočném doskoku si vzala televizní duel v Pardubicích až nečekaně snadno (73-87). V 19. kole Kooperativa NBL ale loupili i další – Děčín zvítězil o jediný bod v Hradci (69-70) a Ostrava i přes 14 zahozených šestek uspěla v Brně (83-85). Doma se radoval jen USK, který 14 trojkami s nečekaným přehledem rozstřílel Svitavy (93-84), a také Ústí, jež ovšem musel s Kolínem (86-79) notně podržet třetí nejužitečnější hráč soutěže Pavel Houška, který už potřetí za čtyři zápasy snesl nejméně 22bodové představení a byl i nejužitečnějším hráčem 19. kola.

Kroutil klíčem k loupeži

Osmý Děčín neztratil kontakt s USK, když v Hradci vydřel nejtěsnější výhru 69-70. Po prvních 26 minut se oba týmy vzájemně držely v šachu, ovšem za stavu 42-40 hosté čtyřmi trojkami odskočili do trháku 43-54 z úvodu 4. dějství. Hradec (už bez Ridgewaye) však kontroval vlastními čtyřmi trojkami na 66-65 a 4 minuty do konce bylo zaděláno na závěrečné drama. Sokoli tu nejdřív dvěma ztrátami pomohli hostům do vedení 66-70, aby nový srbský křídelník Barač ještě trojkou 90 sekund do konce snížil na bod. Pak už ale nikdo neskóroval a Válečníci (dál bez Grunta a Landy) vezou na základnu devátou výhru sezony.

Střelecky nejvíc je potáhl nečekaný muž Kroutil (16), následován Šiškou (12), Pomikálkem a Vukosavljevičem (po 10). Za domácí se prosadili Sedmák (16), Pekárek (13+7 doskoků), Lošonský (12) a Ondřej Peterka (11). Hosté byli lepší o jednu trojku (7-8) i útočný doskok (6-7), ovšem v bodech z druhých šancí veleli 7-14 a z brejků 5-12.

Kat favoritů opět udeřil!

Čert aby se v těch Sovách vyznal! Na jednu stranu dokážou jasně prohrát v Brně nebo Hradci a taky se doma sklonit před Ústím, aby rovněž na domácí půdě zdolali druhou Opavu, páté Olmoucko a nyní i třetí Svitavy, které tak po porážce na Folimance 93-84 přišly o svou vítěznou sérii. Zastavila se na sedmi úspěších.

USK rozbil Tury především z trojkového oblouku (14-8) a soupeři se vyrovnal na útočném doskoku (13-17, z druhých šancí 17-20). Už v první čtvrtině vysázel pět trojek, a když hosty tížily ztráty, rozehrávač Ondřej Sehnal 11 body v posledních 3 minutách první desítky odtáhl domácí až na 32-23.

Tuři pak zabrali a z šestek a útočných doskoků otočili po 15 minutách na 37-43, jenže to už USK odzátkoval další baterii s pěti trojkami a poločas vyhrál nebývalým skore 56-47 za trojkové převahy 11-5 (Sehnal 4/4, Mareš 7/4). Sehnal měl už tady všech svých 19 bodů (s 5 asistencemi) a o bod vedl nad celým základem hostů.

USK měl lepší vstup i do druhé půle, vedl tu až o 18 bodů a i v závěrečné části vždy uměl odpovědět na jakýkoli pokus Turů o nápor. Vedle Sehnala (19+7 asistencí, 10f+, trojky 6/4) se opíral i o Mariče (18+6 asistencí, trojky 5/4), Mareše (16, trojky 7/4), Applebyho (15+8 asistencí) a Proletu (14). Hosté měli jen tři výrazné hráče – Slezáka (15), Dodda (14) a O´Briena (13).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme dneska přijeli úplně bez obrany, nevím, co se s námi dělo. Dostali jsme strašně moc bodů, a i když jsme měnili obrany, nic nám nevycházelo. Pouze asi dva nebo tři úseky jsme dokázali souvisleji bránit, ale zase jsme byli na druhé straně impotentní v útoku. Druhý poločas jsme trochu obranu zlepšili, ale ve třetí čtvrtině jsme dali 15 bodů, takže jsme se na domácí moc nedotáhli. Spíš nám odskočili. Domácím to dnes výborně padalo za 3 body. Za první poločas dali 11 trojek, ale nutno říct, že my jsme tam u nich prostě nebyli. Některé střely byly těžké, ale některé byly úplně otevřené po naší špatné rotaci. Další dvě důležitá čísla jsou body po ztrátách. USK naše ztráty potrestal 20 body a v útoku doskočil 13 míčů, z toho bylo 17 bodů. To je 37 bodů dohromady, a to je obrovské číslo, se kterým nemůžeme venku vyhrávat. Jedna pozitivní věc je, že přišla facka po sedmi výhrách v řadě a musíme se pustit zase do práce. Vše nepůjde jen tak a týmy se sami porážet nebudou. Liga je vyrovnaná, takže my se musíme zavřít do haly a pokračovat v naší práci.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Není to lehké hrát proti Turům. Jsou dobře vedení a organizovaní. Pokud jsou navíc rozjetí, mají 7 výher v řadě, případně 8, pokud přičtete pohár. Samozřejmě my hrajeme doma lépe než venku. Skoro celé utkání jsme respektovali, co jsme si řekli před ním. Výjimkou bylo prvních 5 minut druhé čtvrtiny a té poslední. Poslední jsem schopen omluvit užší rotací hráčů a jejich únavou. Výhra je výhra a nás čeká v sobotu Kolín. Tam bychom chtěli změnit ten zvyk, že hrajeme dobře jen na domácí palubovce.“

Pandy opět děkují Houškovi

Kde by SLUNETA byla bez Pavla Houšky?! I doma proti Kolínu potřebovala každý jeden z jeho 24 bodů i 11 doskoků, aby dotlačila utkání ke kýženému úspěchu (86-79). O něm přitom při nadšeném výkonu Medvědů nebylo jasno až téměř do konce.

Pandy těsně vyhrály první půli (45-43), a to zejména díky 22 bodům zpod koše a jen 2 ztrátám proti 7 hostů. Doskoky však patřily Medvědům (17-27, body z druhých šancí 3-10), kteří při dalším skvělém výkonu guarda Durhama po 36 minutách zaostávali jen 76-73. Pak ale domácí rozehrávač Šotnar skóroval z útočného doskoku, Svejcar přidal trojku po bloku spoluhráče Pecky, Šotnar doplnil šestku na +9 a SLUNETA 100 sekund do konce víc nepotřebovala.

Vedle Houšky její konto nejvíc sytili Svejcar (18+6 asistencí) se Šotnarem (13). Za Kolín Durham shromáždil 24 bodů a 8 doskoků, Igrutinovič 18 bodů, 13 doskoků a 7f+ a Granič 11 bodů s 12 doskoky. Ústí patřily trojky (10-8) i lepší ztráty (7-15), hostům nepomohl ani výraznější doskok (34-47).

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Domácí zaslouženě vyhráli, protože vedli 30 minut. My jsme sem přijeli s obranným záměrem, kterým bylo vytlačit hru z vymezeného území, což nám vycházelo, dostali jsme z něj jen 32 bodů. Donutili jsme SLUNETU vystřelit téměř 40 trojek s úspěšností 27 procent, což je skvělé, ale ty klíčové bohužel proměnila, a to rozhodlo. Domácí si pro výhru došli svou zkušeností.“

Antonín Pištěcký (SLUNETA Ústí): „Oba jsme věděli, že síla pod košem je na naší straně větší, a tak, jak se Kolín připravoval na to, aby to eliminoval, my jsme se snažili toho využít. Bohužel jsme se s tím velkou část zápasu prali, navíc se poslední zápasy potýkáme s obrovskou střeleckou impotencí. Je pravdou, že ty klíčové trojky jsme dali, ale na tom určitě nemůžeme stavět v dalších zápasech. I my jsme měli přípravu na nějakou obranu, jenže tam byla spousta chyb, špatných rozhodnutí a chybného čtení hry. Je paradoxní, že během těch dvou porážek s Pardubicemi a Svitavami jsme bránili dvakrát lépe a agresivněji, ale zatímco tehdy se nám nepodařilo dovést zápasy do vítězného konce, dnes to bylo naopak. Jsem rád, že jsme dnes dokázali potvrdit roli favorita, protože vítězství nám po minulých dvou prohrách pomůže, ale čeká nás ještě spousta práce a musíme makat dál. Hráčem zápasu bych zvolil Pavla Houšku, ale nevím, jestli už to není trochu smutné, protože se to opakuje několikátý zápas po sobě a dnešní utkání bychom bez něj opět nezvládli. Ti, kteří dnes dostali šanci na jeho pozici, ho prostě nedokázali nahradit a on tak musel odehrát opět 37 minut. Můžeme za něj být jedině rádi.“

Zaspání v 1. půli vzalo Bekse šanci

Opava vyjmula ze základu v posledních utkáních formou kolísavého lídra Šiřinu a z útočných doskoků zničila na Dašické Beksu na celé čáře. Svůj „návratový“ zápas si nemohla načasovat na lepší scénu, navíc do televizního přenosu. A kouč Pardubic Ken Scalabroni před 1100 diváky marně celé utkání svůj tým probouzel. Nepodařilo se a Východčeši doma padli jasně 73-87, když fatálně ztráceli na doskoku (34-49), a to zejména na tom útočném (17-23). Body z druhých šancí pak patřily Opavě 8-22! A trojky v poměru 8 ku 12.

Úvod ovládlo pro Slezany duo Klečka – Gniadek a na útočném doskoku jasně kralující hosté vedli 7-18. Skvělý playmaker Půlpán pak vrátil efektivně trojkující domácí zpět (22-19), ale to byla jejich labutí píseň. Míč lépe sdílející hosté se opřeli o vlastní trojky a z poločasového vedení 33-47 se odrazili k přesvědčivému vítězství, s čímž nic nesvedlo ani velké úsilí domácího lídra Vyorala ve třetí čtvrtině.

Opava (bez Kvapila, Bratčenkova), která se téměř dvakrát víc opřela o svou lavičku (28-51), byla vedena kvartetem Gniadek (24+8 doskoků), Klečka (15+6 asistencí), Jurečka (14) a Šiřina (13+10 asistencí). Za Beksu dvojciferně stříleli Půlpán (19+11 asistencí), (Vyoral 18+6 asistencí), Pavlovič a Slanina (po 10).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Hráli jsme s nasazením, ale bohužel neefektivně. Měli jsme pár problémů, tím největším byl pochopitelně doskok. 23 útočných doskoků Opavy je příliš vysoké číslo, dali jsme soupeři možnost skórovat mnoho snadných bodů. Potíž byla i v tom, že nám se střelecky moc nedařilo. Problémy začaly ve druhé čtvrtině a pak se to s námi vezlo celý zápas. Měli jsme možnosti, jak zápas otočit v náš prospěch, ale nedokázali jsme je využít a pak jsme začali být frustrovaní: místo toho, abychom si utkání užívali, jsme dřeli, pracovali, ale nestačilo to. Opava si zaslouženě odváží vítězství. Závěrem bych moc rád poděkoval našim fanouškům, vážíme si toho, že to nevzdávali a podporovali nás až do konce.“

Prokop Slanina (power forward BK JIP Pardubice): „Hlavním faktorem byly doskoky. Myslím, že jsme měli velký problém hlavně s pick-and-rollem Šiřina - Gniadek, kdy si vytvářeli volné střely. Jakub dobře najížděl a rozdával míče, Martin zase dobře trefoval. Neřešili jsme tuhle kombinaci dobře. Dalším problémem byly trestné hody - nevím, co se stalo, protože v minulém zápase jsme měli bilanci 21/22 a dneska jsme jich nedali 10. Musíme se dívat dál. Máme před sebou zápas ve Svitavách a musíme hrát mnohem líp, hlavně v obraně.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Za tohle vítězství jsem velmi rád, protože venku se nám moc nedařilo. Tím, jak jsme byli na vítězné vlně, jsme si mysleli, že všechno půjde samo. Dnes jsme předvedli poctivý výkon, ukázali jsme hlad po útočném doskoku: číslo 23, zvlášť venku. je úžasné, hodně jsme si tím pomohli. Rozhodl náš dobrý začátek. Soupeř na nás chtěl vlítnout, ale my jsme prvních pět minut dobře kontrolovali hru. Měli jsme dobré sudé čtvrtky, 28 a 27 bodů je výborné číslo. Samozřejmě, domácí byli trošku v křeči, nepomohli si ani trestnými hody, což je vždycky dárek pro soupeře, naopak my jsme vydrželi hrát koncentrovaně. Chtěl jsme vyhrát a jsem velmi rád, že se nám to podařilo, protože Pardubice mají velmi kvalitní tým. To, že jsme je nachytali, nic neznamená, ale pro nás je tato výhra důležitá hlavně po těch různých mediálních honičkách, krizích a já nevím čem, kolik jsme zaknihovali proher, a tak dále. Jsem rád, že jsme se od toho odpoutali, média tam u nás v Polsku nás nechají na pokoji a my si půjdeme dál hrát.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Rozhodující faktor byl určitě náš útočný doskok. Když máme dalších 20 šancí na to, vstřelit koše, je to určitě znát. Jsem rád, že na rozdíl od skoro všech předešlých zápasů nebyla tíha jenom na Kubovi Šiřinovi, který dneska tvořil hru, tak nějak jsme si to rozložili mezi celý tým. Doufám, že se tím staneme pro další soupeře nečitelní, že může zahrát každý, a zase budeme na vítězné vlně, jako na začátku soutěže.“

Čtvrtá radost pro NH

Nová huť využila v Brně podkošového oslabení domácích (bez Jokla s Heřmanem) a v koncovce vyrvala soupeři vítězství v poměru 83-85. Jde o teprve čtvrtý úspěch Ostravy v této sezoně, Brňané zůstávají na třech. Hostům 9 body, pěti doskoky a šesti získanými fauly poprvé pomohl nový americký křídelník Jacob Calloway.

Velmi vyrovnaný duel se hosté pokusili utrhnout v úvodu druhé půle Newkirkem taženým odskokem na 13 bodů. Krakovič, Novotný a Roby ale domácí rychle vrátili a začínalo se od začátku. Domácí ještě 4:10 do konce vedli 77-71, ale poté se hosté produkcí Petra Bohačíka i šestkami probili k obratu na 79-84. Farský s Krakovičem ještě v poslední minutě snížili na bod, aby Newkirk jednou šestkou zvýšil na 83-85 a závěrečná trojka Brňana Farského už cíl nenašla.

Mladý křídelník sesbíral 17 bodů a 7 získaných faulů, ještě lepší byl z domácích Krakovič (22+9 doskoků) a 13 bodů přidal Novotný. Za NH válel ligový top skórer Newkirk (23+8f+, TH 13/12) spolu s Petrem Bohačíkem (20+8 doskoků). Jejich tým méně ztrácel (15-8) a také lépe útočně doskakoval (8-10, body z druhých šancí 10-17). Hosté uspěli i přesto, že zahodili 14 z 34 šestek (Brno 19/18).

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Po dlouhém čase nebudu soupeři gratulovat k vítězství. Dnešní zápas pro nás byl hodně důležitý. Věděli jsme, že se zde nebude hrát vůbec jednoduše. Viděli jsme několik zápasů, které Brno hrálo doma a vyhrálo. Začali jsme trochu vlažněji, pak jsme se do zápasu velice rychle dostali. Možná dvacet minut jsme hráli tak, jak jsme chtěli hrát – posílali jsme si míč, hráli jsme do protiútoků –, ale pak zase přišly naše tradiční části, kdy přestaneme hrát, vypustíme obranu, necháme dvě volné střely a soupeř se chytí. Dnes nás to málem stálo vítězství. Ve druhém poločase jsme udělali několik vážných obranných chyb, ale pak jsme byli naštěstí schopní se do zápasu vrátit. I statisticky si myslím, že je naše vítězství zasloužené.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Zase další koncovka, škoda. Myslím, že rozhodlo 17 bodů z druhých šancí soupeře. Měl deset útočných doskoků, a to i přesto, že jsme věděli, jak je na útočném doskoků dobrý Holsey nebo Petr Bohačík. Tam bych hledal jednu z příčin. Druhou příčinou je velmi špatná energie v prvním poločase, hlavně od rozehrávačů a menších křídel. Nehráli jsme tempo basket, příliš jsme chodili, bylo to moc ospalé. Ve druhém poločase jsme dali do hry Honzu Kozinu, který nás svojí energií vrátil. Máme teď problém, protože Bryan Smithson je po svém zranění takový všelijaký, nemá potřebnou energii v obraně, ani v útoku. A od rozehrávačů to v basketu vychází. Svoji hru jsme potom zjednodušili, dali jsme několik snadných košů, zapojili jsme zónu, soupeř se do ní párkrát netrefil a vrátili jsme se z třináctibodové ztráty do šestibodového vedení. Pak jsou bohužel zalamující věci jako trojka o desku od Petra Bohačíka, útočný doskok po trestných hodech – dokonce třikrát během utkání –, a když pak prohrajete o dva, musíte hledat chyby hlavně na vlastní straně. Pevně doufám a věřím, že se co nejdřív uzdravíme, protože když budeme zdraví, tak máme širší rotaci. Dnes museli někteří kluci hrát delší minutáž, než by bylo zdravé, a v závěru nám chyběly síly třeba k lepší exekuci střel.“

Radek Pumprla (křídlo NH Ostrava): „Já náš tým chválím za pouhých osm ztrát za celý zápas. To se nám většinou nestává. Klasicky mě zase mrzí náš výpadek, když jsme šli z plus třinácti na minus šest. Byla to škoda. V ten moment jsme byli nahoře a bohužel jsme si to pokazili a vyhráli v ušmudlané koncovce."

Radek Farský (křídlo mmcité1 Basket Brno): „Z naší strany asi rozhodl první poločas, kdy jsme k utkání přistoupili velmi laxně. Jak v obraně, tak v útoku vůbec nebyla energie. Dělali jsme spoustu laciných ztrát a dovolovali jsme soupeři skórování z druhých šancí po doskoku. Ve druhém poločase jsme to zlepšili, ale po tom, co jsme dostali jednoduché koše, nám chyběly síly ke zvrácení výsledku.“