Dokonalá bilance domácích týmů

Všech pět sobotních duelů 16. kola skončilo vítězstvím domácích celků. Vedoucí Opava se nemazlila s třetím USK (85-54), druhý Nymburk naložil nováčkovi z Písku (101-65), Brno i přes ztrátu vysokého vedení zdolalo Kolín (77-72), Děčín splatil dluh Slavii (81-69) a Nová huť složením desátého Olomoucka (81-64) dorovnala bilanci právě Hanáků.

Labský vichr zadul rychle

Nymburk měl doma i bez prvního rozehrávače Gordona a power forwarda Kováře v souboji s ještě více oslabeným nováčkem (bez Faita, Englického, Týmla, Šurého a Josefa Svobody) raketový start a zejména díky drtivé a proti přihrávce aktivní obraně už za čtyři minuty vedl 14-3. Po dvou trojkách Svejcara navýšil na 26-9 a chvíli před koncem úvodní čtvrtiny dominoval 34-14, když už tady měli hosté na kontě 6 ztrát proti jediné domácích.

Ve druhém dějství Nymburk ze své agrese nic neslevil, do půle zavřel na souhrnných pět bodů opěrné písecké duo Šlechta - Sýkora a svůj náskok tu natáhl až na 59-31 při poměru trojek 8-3, bodech z brejků 15-7 a ztrátách 6-17.

Ve druhé půli se už nic nezměnilo a favorit tak dospěl k jednoznačnému triumfu 101-65, k němuž bodově nejvíc přispěli Mathon (21+8 doskoků), Svejcar (16+6 asistencí), Bohačík (13+8 doskoků), Tůma (12) a Bell (11+8 doskoků). Sršně dvojciferně sytili jen Borovka (20) s Martinem Svobodou (15). Z pole přesnější domácí (v procentech 48-31) byli napřed zpod koše (38-26), v trojkách (34/12 - 32/7) i ve ztrátách (15-27).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
 „Hráli jsme dobrý basketbal. Bylo důležité dobře začít, a když jsme všichni koncentrovaní a na stejné vlně, tak se hraje lépe. Respektuji Písek a jeho hru, jak se snaží hrát aktivně. Dnes ale postrádali pár hráčů. Nám se dnes potvrdilo, že vyhrávání pomáhá vyhrávat a vytvářet dobré návyky. nejlepší by bylo vyhrávat pořád, ale to samozřejmě nejde. Po prohře je důležité vždy začít na maximum, což se nám minule v Brně nepovedlo. Tentokráte jsme si začátkem pomohli. V našem stylu hry, kdy nikdo nehraje přes 30 minut a hodně si půjčujeme míč, je pro každého hráče těžké dát přes 20 bodů. A Sukovi Mathonovi se to dnes povedlo i přes Martina Svobodu, který patří k nejlepším pivotům v lize. Také ho dobře bránil a pomohl na doskoku, takže dnes to byl od Mathona dobrý zápas. Máme teď náročný program, ještě nás do Vánoc čekají dva zápasy, tak je pojďme zvládnout, ať si pak můžeme Vánoce užít v klidu a s vítěznou náladou."

Sukhmail Mathon (pivot ERA Basketball Nymburk): „Snažíme se do každého zápasu nastoupit co nejaktivněji a dnes to vyšlo podobně jako ve středu ve FIBA Europe Cupu. Šli jsme do toho naplno a odvedli jsme dobrou práci. Spoluhráči mi dnes hodně pomohli, dávali mi přihrávky a mě se dařilo zakončovat. Patří jim dík stejně jako trenérovi. Je poctou dát přes 20 bodů v zápase v dresu Nymburka a doufám, že se mi podaří na to navázat i v dalších zápasech. Čekají nás ještě další dva zápasyv příštích čtyřech dnech, takže musíme teď rychle odpočinout a připravit se na další zápasy. Chceme je zvládnout, aby si mohl trenér na Vánoce dát v klidu svoje tortellini a my zas čas s rodinami."

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „Nymburku gratuluji, vyhrál zcela zaslouženě. Nechci se vymlouvat na zranění ani na náročný program, během kterého jsme odehráli tři těžká utkání v šesti dnech, a na to nejsme zvyklí. Věděli jsme, že Nymburk po poslední porážce v lize v Brně nastoupí do utkání s velkou energií a bude chtít potvrdit svou dominanci. To splnil do puntíku. My jsme úvod utkání působili jako parta... - to ani nechci vyslovit - na výletě. Vstup do zápasu rozhodl celé utkání, pak se zápas v podstatě jen dohrával. O tom, jak budeme hodnotit tuto sezonu, se ale nerozhoduje na palubovce v Nymburce. Nás čeká ve středu klíčové utkání s Kolínem a tam směřujeme veškerou energii a myšlenky. Do zápasu jsem docela dost zapojoval mladíky, protože pro ně je nejlepší křest ohněm a hra proti nejlepšímu týmu v lize je může posunout v jejich kariéře. Jsem rád, že se nebáli hrát. V takovém utkání jim za chybu hlavu nikdo neutrhne, naopak by mi vadilo, kdyby se schovávali. Chyby ve hře a občas nešikovné fauly s tím prostě přichází. Kdy jindy mají zkušenosti nasbírat, než v takových utkáních."

Štěpán Borovka (křídlo Sršni Photomate Písek): „Dnešní zápas jsme brali jako přípravu na utkání s Kolínem, které následuje. Výhra v něm by nás mohla posunout nebo alespoň vytvořit důležitý krok směrem ke skupině A1. Věděli jsme, že nás na utkání odjede jen deset, přesto jsme se chtěli prezentovat dobrým výkonem. Mohli jsme si vyzkoušet hrát ve vysokém tempu. Před zápasem jsme nevěděli, na kolik bude náš výkon stačit. Měli jsme na konci čtvrté čtvrtiny světlejší chvilky, možná nymburští polevili… Nám padly nějaké koše a povedlo se výsledek trochu zkorigovat. Hrát proti Nymburku je pro mladé hráče hodně zkušeností, ale na druhou stranu to přináší větší stres. Popasovat se s dobře připraveným soupeřem není snadné. Pramenily z toho některé naše ztráty. Takhle se musí kluci obouchat, ale nejen ti nejmladší."

Muži zpod Špilberku přežili hru s ohněm

Brno doma pohrdlo nebývale silným startem a i po nabytí 21bodového náskoku se nakonec muselo s Kolínem bát, než získalo těžce vydřenou výhru 77-72.

Brňané měli proti nadále oslabeným Medvědům (bez Smithe, Číže) úžasný start, když první čtvrtinu i díky nástupu 11-0 (se třemi ztrátami hostů) ovládli 25-5, a to díky skvělým trojkám (7/5), převaze z brejků (12-5), na doskoku (13-7) i 8 ztrátám Kolína.

Ve druhé čtvrtině se ale tým hostů i pomocí zónové obrany a útočných doskoků kousal zpět, když bodově jej držel především Halada s duem Boškovič - Veljkovič. Do kabin tak Kolíňané odcházeli s ještě hratelným mankem 42-30, a to i přes 12 ztrát a veliký deficit z brejků (15-1).

Ve třetím dějství Medvědi zlobili ještě víc a po třech trojkách i rostoucím počtu ztrát Brna přirazili za pět minut na 51-45. Domácí se vzápětí vrátili do dvojciferného vedení, ale GEOSAN znovu a znovu dorážel, až po trojkách a útočných doskocích 3:20 do konce snížil na 73-72. Pak ale promarnil i podkošová zakončení, když mohl jít už do vedení, a do konce zápasu už neskóroval. Naopak domácí se i přes trvající ofenzivní zmar dostali po Šiškově nájezdu na 76-72 a i přes míjené šestky se dík trvající kolínské marnosti dopracovali k vítězné radosti.

Tahouny Brna (bez Brown-Soarese) byli Zdanavičius (14+12 doskoků), trojkařky obdařený Viktor Půlpán (12+8 asistencí, 6 doskoků a 5 zisků, trojky 5/3), dále Šiška (11+7 asistence), Lee (11) a Kubín (10). Za Kolín dvojciferně odporovali jen Veljkovič (20+10 doskoků) s Haladou (16+7 doskoků). Domácí měli převahu z brejků (24-14), trojek (10-9) a při remíze na útočném doskoku (22-22) i z druhých šancí (23-16).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): Abych řekl pravdu, nakonec to pro nás nebyl úplně jednoduchý zápas. Řekl bych, že to nebyl jednoduchý zápas, protože jsme se do této situace dostali poprvé v celé sezoně. Náš mladý tým se asi trochu zalekl v té druhé čtvrtině, Kolínu tam něco spadlo a začali hrát trochu uvolněněji. Jsem rád, že jsme to zvládli, ale je to pro nás zdvižený prst a musíme si na to dávat pozor."

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): Měli jsme velice dobrý start, hráli jsme rychle, hráli jsme naši hru. Možná pak přišlo uspokojení z toho výsledku, mysleli jsme si, že to půjde samo a že to jen tak dohrajeme na půl plynu. Kolín začal hrát zónu, čím nás trochu zpomalil a byl nepříjemný. Na konci rozhodla naše dobrá obrana."

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): V první řadě gratuluji Brnu, dnes vyhrálo zaslouženě, vedlo 40 minut. Dnes bylo vidět, že Brno si jede za vítězstvím. Dnes rozhodl zápas útočný doskok soupeře a naše ztráty. Ještě jednou gratuluji Brnu, ale musím říct, že dnes jsme se porazili sami. Je to už pátý zápas po sobě, kde jsme měli 20 ztrát. S tímto číslem jsme dnes neměli šanci Brno porazit."

Filip Halada (křídlo BC GEOSAN Kolín): Mrzí to hodně, vůbec nám nevyšel začátek zápasu, kde nám chyběla energie. Už se nám to několikrát stalo, že začneme špatně. Nevím čím to je, možná proto, že máme náročný program a nějaké zranění. Jinak ale gratuluji Brnu, zasloužené vítězství."

Duel prvního se třetím jasně pro Slezany

Atraktivní střetnutí dvou celků z elitní trojice drželo drama pouze v první desetiminutovce. Tu druhou domácí Opava ovládla jasně 29:12, do přestávky si nesla nůši 19 bodů k dobru a když se USK nedostal k náporu ani ve třetí čtvrtině, v té závěrečné ho úřadující mistr dorazil. Vysokoškoláky může mimo 29 ztrát, což je vyrovnaný vlastní rekord sezony z 2. 12., mrzet také 12 zahozených šestek z celkem 27.

Vynikající představení odehrál především domácí Marques Townes, jenž přispěl vítězům k úpravě týmové bilance na 14-3 celkem 23 body, když trefil devět z 12 střel, přidal šest asistencí a pětkrát si došel pro faul. Se 14 body mu sekundoval obvyklý domácí lídr Jakub Šiřina, 11 jich přidal Jakub Slavík a double double za 10 bodů a 10 doskoků zaknihoval slovenský podkošový hráč Jakub Mokráň.

Pražané, kteří nedokázali využít absencí domácího celku včetně zraněného pivota Šimona Puršla, měli čtyři desetibodové střelce – Matta Johnsona, Marka Vyroubala, Filipa Petruželu a Ondřeje Švece, přičemž oba posledně zmínění doskočili každý rovněž po šesti míčích. USK vyhořel kromě ztrát také z tříbodového oblouku, kde proměnil jedinou ze 17 střel, a nebylo mu nic platných ani 43 doskoků.

Petr Czudek (trenér BK Opava):
„Bylo to typické předvánoční utkání, kdy hráči už přemýšlí o všem možném, jen ne o basketu. Pro nás dnes bylo výhodou, že USK se ve druhém poločase vůbec nedostalo do hry a nakonec zaznamenalo jen 54 bodů. Výsledek beru všema deseti, jen mne mrzí dvě technické chyby našich hráčů. Budou to mít drahé. Musí se soustředit na hru a ne diskutovat s rozhodčími. Máme velkou marodku, ale musíme se s tím poprat. V úterý nás čeká pohár s Patrasem a 30.12. liga s Pískem."

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Začali jsme velmi dobře, ale ke konci první čtvrtiny dokázalo USK vyrovnat skóre. V poločase jsme vedli o devatenáct a očekávali jsme nápor soupeře ve třetí čtvrtině. Ten však nepřišel a my jsme celkem pohodlně utkání vyhráli o třicet bodů."

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Opava dnes byla lepším týmem. My jsme odvedli solidní výkon v první čtvrtině, ale zbytek utkání jsme byli horším týmem Nedokázali jsme ubránit opavského američana a naše úspěšnost z trojek byla pouze jedna proměněná ze sedmnácti pokusů, a to je nás málo. Rovněž 29 ztrát je hrozné číslo. Musíme na dnešní výkon rychle zapomenout a soustředit se na středeční utkání proti Děčínu na domácí palubovce."

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „Dnes to nebyl náš zápas. Špatně jsme stříleli za tři body, úspěšnost trestných hodů byla taky špatná. Asi nejhorší na našem výkonu byl počet ztrát. Liga jde dál, ve středu máme Děčín, musíme se z dnešního výkonu poučit a doma vybojovat vítězství."

NH jde po jednoznačné výhře před Hanáky

Ostravané se zvedají. Proti Olomoucku vedli v hale Tatran v podstatě po celou dobu utkání, přičemž klíčovou se ukázala být především třetí čtvrtina, již ovládli jasně 25:10. Hosty přeskákali 43:35, lepší byli také v kolektivní hře (asistence 20:9) a vládli i ve vymezeném území (44:22). V defenzivě přinutila NH, která vyhrála potřetí z posledních pěti zápasů, soupeře k 16 ztrátám, sama pak ztratila desetkrát.

Vítězové spoléhali na základní pětici, jež se postarala o 74 bodů z 81. Nejvýrazněji promluvil do statistik Elyjah Williams, jenž ke 14 bodům doskočil 15 míčů, z toho pět v útoku, a také byl čtyřikrát faulován. Střelecky zářil Michal Svoboda se 17 body, nejlepší výkon sezony navíc vystřihl pivot Dominik Heinzl, jenž zaznamenal 16 bodů, devět doskoků, šest asistencí, dále tři zisky a dva bloky.

Hosté, kteří si s Ostravou po porážce vyměnili pozice a nyní je pod nimi už pouze pražská Slavia, vedl Amin Adamu s 18 body a osmi doskočenými míči, 17 bodů nastřílel Dupree Mc Brayer, 11 Adrio Bailey a 10 kapitán Lukáš Feštr. Ačkoli ani domácí nestříleli kdovíjak oslnivě (44 procent), REDSTONE trefil pouze 38 procent střel a navíc povolil domácím 23 bodů ze ztrát, zatímco sám se postaral o 10. V NBL navíc prohrál, oslabený o jednoho z klíčových Američanů Shavera, poosmé z posledních devíti utkání.

Adam Choleva (kouč NH Ostrava):
 „Jsem za nás rád za důležité vítězství z pohledu tabulky, přehoupli jsem se přes Olomoucku a dotahujeme se na Pardubice. Čekají nás důležité zápasy v prosinci doma s USK Praha a venku Slavia. Bude pro nás důležité udržet koncentraci a v podobném stylu hrát další důležité utkání, abychom tu sezonu ještě zachránili.”

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): „Pro nás bylo důležité, že jsme udrželi ztráty na těch deseti, což je super za nás. Měli jsme i deset zisků. Škoda trojkových střel, které jsme měli 29/7, což není úplně nejlepší, na tom bychom měli zapracovat. Určitě bychom ještě neměli nechat přiblížit soupeře, pokud vyhráváme o 20 bodů. Naštěstí jsme to udrželi, což je super. Je tam ale ještě několik věcí, na kterých bychom měli zapracovat.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Jeli jsme sem s jasným cílem a to zvítězit. To se nám nepodařilo. První poločas jsme prohráli o tři body, ale do třetí čtvrtiny jsme vstoupili hrůzostrašně. Pak jsme se vrátili do zápasu, což my umíme, protože se nevzdáváme. Bohužel, když jsme se dostali na rozdíl šesti bodů, tak jsme dostali laciný koš, pak si to Ostrava pohlídala a zaslouženě zvítězila.”

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Bylo to pro nás náročné, několikrát jsme se snažili vrátit do hry. Nejdříve na konci prvního poločasu, pak ve třetí čtvrtině, kde jsme se dostali na 6 bodů, ale nepodařilo se nám dostat blíže. Musíme hrát dobře po celý zápas, abychom mohli zvítězit.”

ARMEX oplatil Slavii porážku z Edenu

Sešívaná skvadra sice ztratila ligový duel už podesáté z posledních 11 představení, jednoduché to proti ní ale domácí celek neměl. Ačkoli hnán 1020 diváky a touhou po pomstě za nedávnou porážku 76:80 právě v Edenu, hosté se v poslední části dvakrát přiblížili na osm bodů, na víc už ale nenašli síly. Nepomohla ani obranná snaha Slavie, která inkasovala o 14 bodů méně než je její obvyklý průměr.

Děčín spoléhal především na reprezentanta Matěje Svobodu, jenž nastřádal 21 bodů a pět doskoků, statisticky velmi výrazný byl opět úřadující MVP soutěže AJ Walton, který se postaral o 19 bodů, 10 doskočených míčů a šest finálních pasů. Vidět byli také střelec Filip Kroutil s 13 body či kapitán Tomáš Pomikálek s 12 body. Nedávná akvizice z Pardubic Jan Štěrba přidala pět bodů a sedm doskoků.

Pražané, podobně jako Ostrava ve střetnutí s Olomouckem, spoléhali hlavně na příspěvek základní pětice, jež se postarala o 61 z 69 bodů. Po 13 bodech nastříleli Lesley Varner, Othniel Shelton či Alex Thompson, double double za 11 bodů a 10 doskoků, k nimž přidal i pět asistencí, zaznamenal Ioannis Agravanis. Radek Pumprla přidal 11 bodů a sedm doskoků. Slávisté zahodili 14 z 28 trestných hodů.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
 „Věděli jsme, že Slavia prohrála minulý zápas o hodně bodů v Opavě, kde se jí to vůbec nepovedlo, a že bude hrát dnes o hodně lepší part. A to se jednoznačně potvrdilo. Do zápasu jsme vstoupili velice dobře, a byli jsme v laufu. Bohužel v závěru první čtvrtky jsme nechali soupeři tři volné pozice za tři body a všechny skončily trojkou. Tam se nám rozpadla obrana a nechali jsme Slavii vrátit na přijatelný rozdíl. Nicméně odbojovali jsme celé utkání naplno, po takřka celou dobu jsme vedli a výhru jsme si zasloužili o trochu více. Ale náš výkon rozhodně nebyl dobrý. proto jsme za vítězství moc rádi.”

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha): „My jsme dnes nezačali s dobrou intenzitou a domácím jsme dali sebedůvěru. Začali trefovat trojky, protože byli volní. Snažili jsme se vrátit do zápasu, ale s padesáti procenty z trestných hodů je těžké vyhrát. Musíme se soustředit na nás, na detaily, které můžeme udělat lépe. Jakmile se pak dostaneme třeba na pět, šest bodů, pak musíme být chytřejší. Několikrát jsme nevydrželi být soustředění po celý útok, protože třeba bráníme chvíli dobře, ale pak to skončí otevřenou střelou nebo šoupákem.”

Jan Štěrba (forward BK ARMEX Děčín): „Slavia je velmi nevyzpytatelný soupeř, kterému když se chytnou zahraniční hráči, jsou zápasy s ní velmi těžké. A to bylo i dnes. První čtvrtinu jsme měli dobře rozehranou, ale Thompson trefil v závěru dvě trojky. Poločas byl o patnáct, ale Slavie se nás pořád držela a dokonce několikrát stáhla manko pod deset bodů. Ukázali jsme dnes týmový charakter, nenechali jsme se zlomit a dotáhli jsme to do klidného konce. Druhý poločas byl kvůli zónám takový pomalejší a asi ne tolik divácky zajímavý, ale pro nás je důležitá výhra. Chceme se dostat do skupiny A1 a každý úspěch je hodně důležitý.”

Othniel Shelton (pivot SK Slavia Praha): „Chtěli jsme sem přijet se správnou energií, věděli jsme, že se tady nehraje dobře. Velký respekt domácím, nutili nás hrát naplno a tvrdě. Dělali jsme mnoho chyb, jsem rád, že jsme to nevzdali, vydrželi jsme bojovat a snažili se přitáhnout. Nebránili jsme pořádně vymezené území, tam stačí být o vteřinu pozdě a už je to ztracené.”