Dokonalá brněnská vendeta. Čech bije na poplach

Brno se poučilo z týden staré domácí porážky s Pískem a v dohrávce 14. kola stejnému soupeři vrátilo vše i s úroky na jeho horké půdě. Téměř devadesátibodovou sršní ofenzivu omezilo na pouhých 70 bodů, po čase mu zahrála celá podkošová linie, uzdravil se úderný rozehrávač Viktor Půlpán a z brněnského stroje vypadla výhra 70-87.

Písek, který doma ztratil třetí zápas z posledních čtyř a celkově už čtvrtý, měl lepší jen start, když po čtyřech ze svých šesti trojek a s podporou šestek a útočných doskoků vedl 23-18. Hosté však kontrovali skvělou druhou čtvrtinou (18-29), v níž z 25-18 otočili na 41-47. V obraně zavřeli bodové zřídlo Sýkory, domácím navíc došly jejich životodárné trojky (v utkání 39/6) a Brno se z trojek, jež sázel i neběžný snajpr Půlpán, i produkce svých podkošových mužů dostalo dopředu. V půli mělo o 15 procent lepší úspěšnost z pole i o tucet bodů víc zpod koše.

I třetí čtvrtina patřila hostům, kteří dál těžili body od svých dlouhých a po 25 minutách při výborné obraně vedli o 18 bodů. Písek se ještě 7:30 do konce zpod koše vyhecoval ke snížení na devět, ale podkošoví Brna pak opět zabrali a zkontrolovali loupež svého týmu.

Ten sytili Lee (20+10 doskoků), Půlpán (14+9 asistencí), Zdanavičius (14), Brown-Soares (12) a Šiška (12+6 asistencí). Brno (bez Krakoviče, Dáni) bylo napřed z pole (v procentech 32-49), zpod koše (34-42), z šestek (27/16 - 31/19) a při bilanci útočných doskoků 21-13 i z druhých šancí (12-13). Za domácí (bez Šurého) se dvojciferně prosadili jen Martin Svoboda (24+9 doskoků) se Šlechtou (10).

Martin Vaněk (kouč Basket Brno): „Hlavním klíčem bylo to, že jsme sem přijeli vyhrát. Věřili jsme tomu, že sem jedeme vyhrát zápas. Zrychlili jsme naši hru. Písek hrál zase jinak než u nás, ale dali jsme jednoduché body z rychlého protiútoku a to si myslím, že nám hodně pomohlo. Dále bych chtěl smeknout klobouk před domácími fanoušky, protože takováto atmosféra je jen v Písku.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Dneska nám pomohlo to, že jsme hráli jako tým. Myslím, že celých čtyřicet minut jsme hráli dobrou obranu i útok. Týmová hra je to, na čem si musíme zakládat, a to nám určitě pomůže i v dalších zápasech. Jsem rád, že jsme mohli urvat tuto cennou výhru.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Nebudu chodit okolo horké kaše. Prohru beru jednoznačně na sebe. Bohužel jsem to byl já, kdo nedokázal hráčům vysvětlit, o co se hraje. A nedokázal jsem z nich v prvním poločase dostat tu tolik potřebnou energii, která nás dobíjí. Navíc jsme nedodrželi některé taktické věci, dostali jsme Brno do vedení a dovolili jsme mu hrát jeho hru. Ve druhém poločase jsme zlepšili obranu, začali jsme hrát dobře. Bohužel jsme dnes neproměnili jednu jedinou volnou střelu, a že jsme těch pozic měli požehnaně. Brno zaslouženě vyhrálo a to i větším rozdílem než my u něj. Ta tabulka je jednoznačná. Brno jde před nás. Máme 7 výher a 6 porážek. Příští týden hrajeme doma s Pardubicemi. Mrzí mě, že máme na domácí palubovce z posledních 4 utkání 3 prohry. Kdo tu tabulku zná, tak ví, že příští týden se hraje o vše. Já prosím lidi, ať přijdou v plném počtu, povzbuzují nás a my už tu střeleckou nemohoucnost na domácí palubovce protrhneme. Víme, o co se hraje, a my prostě do A1 jdeme! Dnešek hodit rychle za hlavu a příští týden hrajeme o všechno.”

Štěpán Borovka (křídlo Sršni Photomate Písek): „Utkání se hodnotí určitě těžko, protože jsme pomýšleli na výhru, která by nám zajistila takový klid. To utkání bylo jiné v tom, že jsme nebyli všichni úplně zdravotně v pořádku, ale to není výmluva. Bylo to jiné v našem nasazení. Brno hrálo velmi tvrdě a dobře takticky. Byli na nás připraveni. Bylo to těžké se prosadit v útoku. My jsme si nepomohli jako vždy proměněnými trojkami, někdy jsme to tlačili zbytečně na sílu a většinou to nevyšlo.”