Dokud neztráceli, žili. Mistr finále dobyl po půli

Až rychlostně nejvybavenější sestavy obhájce trofeje dokázaly utlumit rozlet opavského sdružení motorových myší a od třetí čtvrtiny začínaly definitivně přebírat vládu nad Zápasem 3 semifnále Kooperativa NBL. Nymburk na domácí půdě nakonec zvítězil 91-80, sérii získal v poměru 3-0 a potřinácté v řadě postoupil do finále. To spustí oponu v hale Polabanů 13. května a soupeřem jim budou buď vůbec poprvé Válečníci, nebo pošesté za sebou Orli. Opavu po roce opět čeká série o bronz. Stejně jako dnes už v ní však bude postrádat svého kapitána Sokolovského, jehož tituly lemovanou profi kariéru defintivině ukončilo zranění kolene z druhého semifinálového utkání.

Divácky nejatraktivnější částí Duelu 3 byla první čtvrtina (26-24), kdy protiútok na jedné straně střídal kontr na druhé, zakončovalo se do pěti vteřin po překročení půlky a všech 20 nohou na palubovce kmitalo závratnou rychlostí. Takový způsob hry snad nejvíc vyhovoval tryskorychlému hostovi Radimu Klečkovi, který po kurtu létal s míčem i bez něj, jako by měl v botách přídavný pohon. Slezané navíc zahájili s power forwardem Gniadkem a čtyřmi malými hráči, kdy Cvek se pod košem rohoval s Houškou, a při rychlém přechodu nebo při nejednom nájezdu jim obrana vůbec nestačila.

K tomu hosté přidali i několik dálkových tref  především z levačky Šiřiny (8 bodů za první čtvrtinu), který snaze domácích dostat míč z jeho rukou čelil zabíháním za clony a okamžitou palbou ala Spanoulis, kdy nahrazoval výpadek i zpod koše se trápícího Dokoupila. Domácí ale po stránce útočné rychlosti opláceli stejnou mincí, navíc si pomáhali body z útočných doskoků. Těch bylo postupně tolik, že kouč hostů Czudek od druhé čtvrtiny přidával do hry i druhého dlouhého muže.

Opava v celém zápase excelovala v momentech, kdy maximálně dokázala využívat přechodové hry, stíhala se vracet a nutila mistra hrát postupný útok. A především když neztrácela. Přihrávkovým chybám se ale při pohyblivější a těsnější defenzivě Nymburka v některých sekvencích nevyhnula a pak její loď začínala pokaždé nabírat vodu.

První taková fáze přišla proti nymburské zóně ve druhé čtvtce (33-24), během níž po slovní rozmíšce inkasoval technickou chybu host Gniadek a domácí lavička. Slezané tu prvních 4:20 nedali ani bod, ale jen zahráli dvakrát dovnitř a centr Kramný přiložil trojku, bylo srovnáno na 33-33. A po 17 minutách s dalšími kouzly Klečky bylo skore dokonce 35-38.

Nymburku, který měl zatím jen v dresu power forwarda Burnse, ale díky trojkám patřil závěr poločasu (45-41) a stejně tak start druhé půle, kdy pětice s třemi schopnými tvůrci hry (Welsch, Washington, Simmons) a spodním pohyblivým duem Benda, Bartoň zavřela obranu na pět západů. Slezané vršili ztráty, kterých měli v zápase dvakrát víc (9-17), a Welsch na druhé straně jako falešný pivot hrající do výrazně menších opavských guardů účinně rozkládal defenzivu. On (10+9 asistencí) s Washingtonem (18, trojky 3/3) byli jasnými tahouny svého týmu, s výrazným přispěním 18bodového Bendy. Odskok favorita na 62-49 po 25 minutách už tak měl přívlastek rozhodující.

Ústřední point guard hostů Šiřina navíc už v 27. minutě nabral čtvrtý faul, a byť se jeho tým ani pak nevdzával a stále držel domácí v pozornosti, duel ponejvíce devítičlenných rotací spěl k očekávanému rozuzlení. Nymburk však i do čtvrté čtvrtiny, za stavu 71-62, vstupoval s rychlostní pěticí s třemi rozehrávači (Welsch, Washington, Raivio).

Mistr vládl v bodech zpod koše (40-20) a především díky nim si v zápase udržel převahu. Opava měla čtyři dvojciferné střelce v Šiřinovi (15, trojky 6/3), Gniadkovi (15), Blažkovi (13) a Cvekovi (10, 6 doskoků, 5 asistencí).

"V tomto zápase jsme odvedli nejhorší obrannou práci v sérii. Na druhou stranu jsme měli pouze 9 ztrát. Cítili jsme, že Opava je svěžejší. Dělala nám problémy svými rychlými protiútoky, jako ostatně celou sérii. Někdy jsme byli trochu líní a nekoncentrovaní a nechali jsme soupeře dávat lehké koše. Opava střílela lépe než v předchozích zápasech za tři body a ve druhé čtvrtině nám dělala problému svou zónovou obranou," byl kritický kouč Nymburka Kestutis Kemzura.

"Odehráli jsme v posledních dnech hodně zápasů, proto bylo možná pro některé naše hráče těžké se plně koncentrovat. Naše mentální kondice nebyla nejlepší. Když jsme hráli tak, jak jsme měli, vedli jsme o 18 bodů. Mrzí mě konec zápasu, kdy jsme ztratili polovinu náskoku. To by se nám nemělo stávat. Ale výhra je výhra a jsme rádi, že jsme sérii neprotahovali."

Opavský kormidelník Petr Czudek doplnil:

"Nechtěli jsme být jako ovce. Chtěli jsme tu podat co nejlepší výkon a to jsme podali. Přinutili jsme Nymburk hrát, neříkám na 100 procent, ale v nějaké koncentraci. Měli jsme výborný první poločas, kdy jsme proměňovali střely. Škoda, že se nám stejně nevedlo doma, pak mohl být druhý zápas ještě zajímavější. Se třetím jsem spokojený. Pokud stejnou bojovnost a energii předvedeme v boji o třetí místo, uvidíme, co z toho vzejde. Bohužel nám už nepomůže Ladislav Sokolovský. Je to škoda, budou chybět jeho zkušenosti. Navíc se dostával do výborné formy. Chtěli jsme, aby se s Opavou loučil na hřišti a ne na lavičce."

ČEZ BASKETBALL NYMBURK - BK OPAVA 91-80 (konečný stav série 3-0)