Dramata, super obrat, smrště i smeknutý klobouk

ECHO 15. KOLA Děčín hrál v osmi skvělý zápas s mistrem, ale v naději vydržel jen 30 minut a po čtvrté prohře v řadě vypadl z první šestky. Derby východních Čech ovládl pardubický expres. Olomoucko přijelo do Ústí půl hodiny před zápasem, ale playmaker Jan Močnik se rozehřál dost včas na to, aby se stal králem koncovky. Luďkem Jurečkou řízená úvodní smršť Opavy nedala už záhy šanci USK a do zapomnění tak upadne poločasový double double Alexandera Madsena. V Brně se 32 minut hrálo prsa na prsa, pak ale hosté z Ostravy už nemohli ustát nucený odchod už druhého ze svých tří top skórerů. A Medvědi byli ve 30. minutě počítáni na lopatkách, přesto ještě dokázali povstat a otočit za deset minut z minus 17 bodů proti Lions, kteří tak dál vyhlížejí svůj první úspěch sezony.

Obrat z -17 za 10 minut!

Kolínští Medvědi byli blízko tomu, aby se o nich mluvilo jako o těch, co se na nich první výhrou konečně chytili Lions. Už ve druhé čtvrtině se doma propadali do minusu (i přes 10 poločasových útočných doskoků a 16 bodů z brejků), když se proti nim nebojácně prosazovala i jindřichohradecká omladina. Ve třetí čtvrtině pak bankéři udeřili dokonce 7 trojkami a za stavu 59-76 ve 30. minutě se s domácími zdál být amen.

Jenže Kolín se doma, jako už tolikrát v minulosti, dokázal do závěru nebývale zmobilizovat a pro hosty se čas najednou začal neuvěřitelně vléct. Medvědi vyhnali na maximum defenzivní tlak, odebírali soupeři míče, běhali do brejků a z dálky se chytil - poslední dva měsíce nevýrazný - Bakič. Už za minutu a půl 4. části to bylo jen o 7 a pod tlakem se topící Lions se uchylovali ke hře 1 na 1 z trojky nebo zpod koše, většinou však bez úspěchu.

2:30 do konce už Horák srovnával a Hráč utkání Skinner za chvíli košem s faulem poslal domácí do vedení 84-81. Lions se nedokázali prosazovat ani dál a Kolín si zápas došestkoval k výhře 89-84. Poslední čtvrtinu se 7 ztrátami hostů ovládl 29-8 a Jihočeši tak ani popatnácté v sezoně nevyhráli.

Lídr vítězů Skinner doručil ohromný double double za 21+19 doskoků (už do půle 11 doskoků), k tomu měl i 5 zisků a 4 asistence. Bakič doplnil 18 bodů, své sezonní maximum. Domácí soupeře přetlačili v bodech zpod koše 46-30, v bodech z brejků 33-10 a z druhých šancí 15-4. V proměněných šestkách byl poměr 23-11 a kolínská lavička přestřílela tu jindřichohradeckou 36-13. Za hosty byli nejžhavější Upchurch (28), Petrič (18) a Stegbauer (16), jejich týmu však nepomohla ani převaha z trojek (4-11).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „30 minut jsme nebyli lepším týmem. My jsme šli do utkání s nějakým záměrem, který se nám bohužel nedařil, v prvním poločase vůbec. I když se zdálo, že jsme třetí čtvrtinou zápas už prohráli, tak se tam utkání trochu zlomilo v tom, že soupeř se snažil střílet pouze z dlouhé vzdálenosti, odkud měl velkou úspěšnost, a nehrál vůbec z vymezeného území, což začínala být voda na náš mlýn. Ale já mohu být spokojen pouze s poslední čtvrtinou. Ne s tím, že jsme ji vyhráli 29-8, ale zejména s nasazením. Na našich hráčích bylo vidět v prvních třech čtvrtinách, že si myslí, že to půjde samo, že k nám přijelo družstvo, které ještě nevyhrálo. A že po utkání s Ústím, které jsme si prohráli podobným způsobem, tak že to teď půjde samo a ono to nešlo. Až v poslední čtvrtině, když si hráči uvědomili, že když budou bojovat a plnit, co mají, tak se to utkání mohlo otočit. Samozřejmě nám k tomu - bohužel pro kolegu Karla - pomohl soupeř svou neorganizovanou hrou. A to i pro nás znamenalo, že jsme  utkání vyrovnali a následně otočili. Jsem za vítězství strašně rád, protože každé domácí vítězství se počítá a doufám, že nás to nakopne do dalších domácích zápasů, které potřebujeme vyhrávat.“

Bojan Bakič (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Chtěl bych poděkovat fanouškům za podporu v poslední čtvrtině. I díky nim jsme vyhráli tento zápas.“

Karel Forejt (trenér Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Chtěl bych Pavlovi pogratulovat, ale nechci říct k zaslouženému vítězství, protože si myslím, že dnes nevyhrál lepší, ale šťastnější tým. A možná i chytřejší tým v poslední čtvrtině. Tohle je sport. I když jsme jednu chvíli hráli na hranici svých možností, tak zase odjíždíme s prázdnou. Dostali jsme se do velmi slibného náskoku 17 bodů, ale ani to nestačilo, protože jsme neudělali ten poslední krok. A ten krok jsme neudělali, protože hrajeme ve velmi úzké rotaci. To není omluva, ale realita. Klíčoví hráči, kteří nám ten náskok vybudovali, už v závěru nemohli. Druhá věc, která rozhodla, byla ta, že Kolín neztratil víru ve vítězství a my jsme poslední čtvrtinu odehráli bez organizátora. Bez rozehrávače. Nebyl tam jediný hráč, který by si vzal hru na starost. A to rozhodlo. Kolín má kvalitu na to, aby zvrátil i stav minus 17 bodů. Nakonec my jsme tady před třemi roky zvrátili ztracený zápas, ale jakým způsobem se to stalo dnes nám, to je opravdu škoda. Nám nezbývá než jít dál a věřit v lepší zítřky.“

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Odehráli jsme relativně vyrovnanou první půlku, cítili jsme šanci. Vstup do třetí čtvrtiny se nám vydařil. Měli jsme týmový lauf a vybudovali jsme si náskok 17 bodů. Co se stalo pak, je to, že jsme se báli vyhrát. Přestali jsme hrát basketbal, který jsme do té doby hráli, nebyla tam žádná organizace z naší strany a neustáli jsme to hlavou. Klobouk dolů před klukama a trenérem Kolína, že se dokázali do zápasu takovým způsobem vrátit.“

Rychlá opavská sprcha

Soví lídr Alexander Madsen zažil famózní poločas s 12 body, 10 doskoky a trestnými hody 7/7. Jenže na opavském bojišti byl jako osamělý voják. USK, poprvé od konce listopadu vedený koučem Chougazem, už v první čtvrtině ztratil 6 míčů, inkasoval 5 trojek a zejména kvůli fiasku v jejich posledních šesti minutách se propadl až na 27-15. V půli, kdy domácím velel 4 trojkami a 13 body Jurečka, zaostávali 10ztrátoví hosté 42-28 (rozehrávač Sehnal byl za 13 minut bez bodu i asistence a se 4 fauly) a ani dál už pro ně nebylo cesty zpět.

O 11. výhru (80-50) sdíleně druhé Opavy se nejvýrazněji postarali Jurečka (18), Gniadek a Bujnoch (po 13). Jejich tým vyhrál doskok 40-31 a zpoza oblouku byl lepší 9-5. USK ztratil 24 míčů a jeho top skórer Madsen se ve druhé půli už téměř neprosadil (celkem 14+12 doskoků). Druhý nejlepší byl s tuctem bodů Raines.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Podle výsledku to vypadá na jednoznačné utkání, ale rozhodně tomu tak nebylo od počátku. Hosté začali s dobrou obranou, ale my jsme měli Luďka Jurečku, který se trefoval z trojkových pozic, a tím přinutil USK obranu roztáhnout. Když jsme se dostali do dvouciferného náskoku, hosté znervózněli a bylo rozhodnuto. Utkání bylo hráno ve vysokém tempo se spoustou emocí a to se muselo divákům líbit. Jsem rád, že se nám podařilo zvítězit ve všech čtvrtinách.“

Christianos Chougaz (kouč USK Praha): „Jednoznačné utkání, ve kterém naši mladí hráči propadli. Vyrobili jsme 24 ztrát a to je asi náš smutný rekord. Domácí nás přehráli i na doskoku. Rád pracuji s mladými talentovanými hráči, ale dnes jsme talent neukázali.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Opava nás přehrála. Domácí se rychle dostali do vedení o deset bodů, uklidnili se a náskok postupně navyšovali až na konečných třicet bodů.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Ze soupeře jsme měli respekt a to bylo asi základem dnešního úspěchu. Já osobně jsem se zpočátku necítil v pohodě po prodělané viróze, ale ve druhém poločase jsem už asi byl platným hráčem. USK měl problém na rozehrávce, kde dělal nejvíce chyb.“

Vítr na Dašické foukal zostra

Jako by pardubičtí hráči stále vymýšleli, jak se dá ještě urychlit přechodová fáze a jak ještě víc zkrátit čas na zakončení. Jako by hřiště ani neměřilo oněch 28 metrů, tak bleskově dokážou dopravit míč až do obruče soupeře. A právě úvodní vítr z Dašické se hostům ze Svitav stal v derby osudným. Na startu jim s dvěma podkošovými mladíky Puršlem a Kovářem, jež se kouč Růžička nebál vložit hned do základu v jednom z nejtěžších zápasů v lize, drhla ofenziva a Kerr se Slezákem na vše svými drajvy nestačili. Nepomohlo ani početné ztékání útočného doskoku, neboť z 10 druhých šancí tým do půle nevyužil ani jednu jedinou.

Domácí stíhali být u svých hráčů a zároveň se jako chobotnice svými chapadly zatahovat do středu obrany, takže žádné zakončení odtud Tuři neměli snadné. A rychlé pardubické ruce rušily i řadu soupeřových příher, načež následoval bleskurychlý přesun míče až pod protilehlý koš. Beksa odzátkovala zápas trhákem 16-5, první dějství ovládla i přes dva brzké fauly Burnetta 30-14 a v poločase měla za stavu 46-30 na kontě už 21 bodů z brejků. Hosté, kteří tou dobou nabrali už 10 ztrát a na třech faulech měli power forwarda Jelínka, měli podle zápisu z protiútoků nulu.

I když se Svitavám povedlo v úvodu třetí čtvrtiny domácí rychloofenzivu zbrzdit, po snížení na 50-42 se na 3,5 minuty střelecky zasekli a to domácím stačilo k uklidnění a už definitivnímu odskoku.

Domácí střelce vedli při výhře 91-64 Kent (16) a Martin (13), za hosty kontroval výrazněji pouze Kerr (15). Beksa byla procentuálně jasně úspěšnější ve střelbě (56-34), lepší měla i doskok (46-33) a body z brejků (29-1). 44 bodů jí zajistila lavička.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Klíčový byl náš vstup do zápasu, nastoupili jsme s ohromnou energií a koncentrací. Podařilo se nám získat náskok asi 15 bodů. O přestávce jsme si říkali v šatně, že Svitavy jsou velmi dobrý útočný tým, nechtěli jsme jim dovolit, aby se dostaly pod 10bodový rozdíl. Bohužel se nám to nepodařilo. Na začátku 3. čtvrtiny jsme nehráli dobře v útoku, dělali jsme chyby i v obraně. Po timeoutu se to zlepšilo o 100 procent hlavně na obranné polovině - dovolit Svitavám 64 bodů je super výsledek. Tím, jak jsme znovu získali náskok, soupeři došla energie a zápas jsme v pohodě dohráli.“

Jiří Welsch (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Z naší strany dobrá práce a spokojenost. Porazili jsme tým, který má kvalitu. Dobře jsme se na soupeře připravili, hlavně v prvním poločase jsme hráli dobře, udali jsme tón utkání. Náš vstup do druhého poločasu nebyl nejlepší, ale dokázali jsme to nakopnout, vrátit se k výkonu z první půlky a nakonec jsme jednoznačně a určitě zaslouženě zvítězili.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jednoznačně jsme začali velmi špatně. V první čtvrtině jsme domácím dovolili mnoho laciných bodů, jak po našich ztrátách, tak poté, co jsme šli zbytečně a naivně ve čtyřech na útočný doskok, a Pardubice to nekompromisně trestaly. Dostaly se do komfortního náskoku a pak už bylo těžké tomu čelit. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali na 8 bodů a vypadalo to s námi dobře - hráli jsme v této pasáži v trošku pozměněné sestavě, protože jsme se museli přizpůsobit hře soupeře. Beksa je ale tým, který je dlouho spolu, je sehraný, doma hraje výborný basketbal, a abychom tady mohli hrát lepší basket, tak nemůžeme dostat 91 bodů a 29 bodů z protiútoků.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dneska jsme propadli v efektivitě. Měli jsme velmi špatné procento střelby, ale domácí nás přehráli hlavně energií a nasazením a o tom je basket. Netrefili jsme spoustu otevřených trojek, což nás asi stálo zápas. Řekl bych ale, že jsme nebyli komplexní, nebyli jsme spolu, nehráli jsme svou hru. Vždycky se soustředíme na obranu a dostali jsme 91 bodů. V Pardubicích domácí těžko přestřílíme, tady byla chyba.“

Močnikův závěrečný koncert

Pandy se už už nadechovaly k další úspěšné koncovce a za horizontem tušily čtvrtou výhru v řadě. Jenže najednou se za ním zjevil malý velký muž – jen 174 čísel vysoký playmaker Jan Močnik, který se domácím postavil jako hlavní vůdce odporu. Za stavu 78-73 necelé tři minuty před koncem mocně sevřel dirigentskou taktovku utkání a dovedl nováčka k už čtvrté výhře z pěti posledních zápasů, ke třetímu lupu venku a celkem k už osmému vítězství, jež po 15 kolech značí sdílenou čtvrtou bilanci ligy.

Maličký Slovinec umně řídil ofenzivu, uvolňoval za clonami spoluhráče, trefil trojku na 78-78, a když v časovém presu z jeho příhry posadil do koše trojku i centr Mitchell (už svou druhou), bylo najednou zle nedobře se ztrácející a útočné doskoky nevyužívající SLUNETOU. Močnik pak přidal šestku na 79-82 a po minuté trojce domácího Pecky pět vteřin do konce už měli hosté prakticky vyhráno.

Ve středu vlastně už podruhé. Nedlouho po ranním startu z domácí základny se jim pokazil autobus a museli na daleký výjezd cestovat nadvakrát, přičemž nebylo jisté, že dorazí včas. Nakonec pro tým vše dopadlo dobře po všech stránkách.

O výhru 79-83 se nejvíc zasloužili Fuller (20), Močnik a Mitchell (po 16). Jejich tým přežil šestkovou nevýhodu (19-6), naopak si hodně pomohl 37 body náhradníků. Domácí tlačili Pecka (21+10 doskoků) a Singletary (19).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Máme určitě radost, v Ústí se lehce nevyhrává. Letos tady prohrály lepší týmy než my, a proto je toto vítězství velmi cenné. Dobré je, že teď máme vzájemnou bilanci s Ústím 2-0, takže pokud by byla tabulka vyrovnaná i nadále, máme výhodu. Dneska rozhodla naše touha po vítězství, chtěli jsme opravdu moc vyhrát a kluci podle toho také bojovali a udělali více než své maximum. Měli jsme trochu zdravotní problémy, Močník se včera vrátil z vyšetření žaludku, který jej sužuje již déle. Jeho výkon byl pro nás velmi důležitý. Chci poděkovat celému týmu za bojovnost. Bylo to vyrovnané utkání a nikoho by nepřekvapilo, kdyby Ústí dnes vyhrálo. My jsme měli větší štěstí v koncovce, že Mitchell trefil tu trojku a Pecka ne.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „My jsme po třech vítězstvích v řadě věděli, že nás čeká další těžký zápas. Soupeř přijel půlhodinu před zápasem, upřímně jsem čekal, že do zápasu vstoupíme lépe, takže to je první věc, náš vstup do zápasu. A druhý důvod naší porážky z mého pohledu je, že jsme v poslední čtvrtině absolutně přestali hrát jako tým v útoku, všechno se to strhlo ve hru 1 na 1 a absolutně jsme nebyli schopni toho využít. Když už jsme z nějaké kombinace byli schopni skórovat, tak jsme to hloupě hráli čtyřikrát dokola, což nemělo vůbec smysl. U některých hráčů mi chyběla sebedůvěra a vůbec nechápu, proč to tak je, přijde mi, že kluci na sebe nechají vytvořit nějaký tlak, je to vidět na začátku utkání, míjíme jednoduché koše, ztrácíme hloupě míče, nicméně nemá cenu z toho dělat nějakou katastrofu. My jsme si to teď moc ztížili, ale bavit se už o A1, nebo A2 je po zkušenosti z loňska úplně zbytečné. Musíme se soustředit na další utkání.“

Oslabený Děčín 30 minut doufal

I bez křídla Halady a dlouhých Krakoviče i obou Houšků se vicemistr vzepjal na palubovce mistra ke skvělému výkonu a v první půli vedl místy až o 14 bodů. Do poločasu jej vedl především 18bodový rozehrávač Šiška, do brejků pálící tým navíc ztratil jen 4 míče. Nymburk se však v závěru druhé čtvrtiny dokázal vzpamatovat a před prvním odchodem do šaten snížil na 53-55.

Ještě po 30 minutách hosté chovali naději na senzaci, ale ve čtvrté části už osmičlenné rotaci došly síly a po 4. porážce v řadě (103-90) vypadl Děčín s bilancí 7-8 z první šestky. Naopak mistr zapsal už svou osmou stovku.

Do té nejvíc promluvili Lawrence (17), Hruban (14), Jaromír Bohačík a Ray (po 13), hosty vedli Šiška (24), Pomikálek (18+10 doskoků), Grunt (13) a Feštr (12). Nymburk si pomohl převahou na útočném doskoku (18-14), 20 body z druhých šancí i trojkami (12-6). Hosty mrzelo 11 minutých šestek. V utkání se 17krát změnilo vedení.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „V utkání nám nechyběla herní lehkost i pohoda při exekuci střel. Přečkali jsme úvodní nápor domácích a dařila se nám hra do přečíslení. Nymburk sice točil sestavou, ale my jsme se snažili být agresivní a držet tempo. Byl jsem rád, že kluci se nebáli hrát, brali si střely a odměnou bylo poločasové vedení o dva body. V úvodu druhé půle jsme opět přečkali nápor Nymburka, hráli jsme opravdu chytře a těžili z našich výhod. Bohužel, v poslední čtvrtině nám došly síly a domácí nás přetlačili na hrubou sílu. Také jsme se začali obalovat fauly a soupeř si závěr pohlídal. Odvedli jsme výborný výkon, za který musím všem hráčům poděkovat a smeknout před nimi klobouk. Sice jsme prohráli, ale když si vezmu, jak Nymburk válcuje soupeře v české lize nebo Lize mistrů... Na druhou stranu mě mrzí zahozených jedenáct šestek. Těch je škoda. Přesto mám dnes pro své hráče jen slova chvály.“

Žhavý druhý poločas v Brně

I když Brňanům chyběli Sullivan, Tomanec, Brandenberg a Kozina, zvládnuli těžký domácí duel s Ostravou, který v posledních 8 minutách dokázali ze stavu 60-62 dovést k výhře 86-67, zejména zásluhou tria Primorac, Radek Pumprla a Barry. Důležitý moment 32 minut vyrovnaného zápasu se však stal už v úvodu třetí čtvrtiny, kdy po čtvrtém faulu schytal technickou chybu první rozehrávač NH Stanojevič, který musel povinně střídat po pouhých 13 minutách ve hře. Divoké chvíle navíc doprovodila i technická pro lavičku hostů. Sedm minut do konce navíc Ostrava přišla i o vyfaulovaného top skórera Woodse.

Domácí táhnuli Barry (28), Pumprla (19, TH 9/9), Primorac (15+8 doskoků, 8 asistencí) a Kereselidze (14), Novou huť Blagojevič (26) a Payne (12). Brno předčilo soupeře v daných šestkách 26-13 a v bodech zpod koše 38-24.

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): „Chtěl bych pochválit agresivní pojetí domácího týmu. Našemu týmu se dnes vůbec nedařilo. Nerozumím výkonu našich hráčů, chtěli jsem tu dnes předvést zcela jinou hru, ale to se nám nepodařilo.“

Dejan Jakara (kouč mmcité+ Brno): „Pro tým Ostravy bylo velké oslabení, když se vyfauloval Stanojevič. Nám se dařilo dodržovat vše, co jsme si řekli před zápasem. Hráči hráli dobře. Obrana byla velmi kvalitní, měli jsme hodně trestných hodů a také se nám podařilo vylepšit statistiku asistencí. Myslím, že to byl také důležitý ukazatel.“

Radek Pumprla (křídlo mmcité+ Brno): „Díky agresivní obraně a získaným faulům  se ve hře odehrály události, které nám pomohly se z vyrovnaného stavu dostat na dvojciferné vedení. Potom už jsme hráli v klidu. Věděli jsme, že nejlepší střelec soupeře je mimo hru, takže jsme malinko změnili obranu a dotáhli to do vítězného konce.“