Dravější Válečníci a třikrát zásah hostů

ECHO 21. KOLA Válečníci doma ubojovali televizní hit s Pardubicemi a kouč hostů Bohunický inkasoval v první půli v rychlém sledu dvě technické chyby. Palyzou vedení Orli udeřili na Folimance a USK tak zapsal pátou porážku v řadě. Sluneta veze velký lup od Vajgaru a už útočí na play-off. Medvědi se radovali v Brně a jsou dokonce šestí. Doma už pak vládla jen Opava, jež tak v derby s NH důstojně oslavila své 70. výročí. To jsou hlavní body 21. kola, jež uzavřelo rok 2015.

Ti, co chtěli víc

Ač Východočeši dostávali od stejně lehkovážných a šestky zběsile míjejících Válečníků (34/19) stále nové pobídky k návratu do zápasu, ba dokonce k obratu, ani jednou nebyli sto je využít. Ne přes 20 vlastních ztrát, zbytečné fauly a málo aktivní boj o volné a odražené míče, kterých bylo v zápase spousty. Vynaložit jen o něco větší úsilí právě tady, mohl duel skončit opačně. I při absenci zkušeného playmakera Sanderse.

Válečníci v TV hitu kola zaskočili soupeře už v první čtvrtině 6 trojkami, když pálili z většinou volných pozic poté, co hosté vypomáhali na pick-and-roll domácích třetím hráčem, a nikdo už nedobíhal ke střelci.

Beksa však v první části stíhala kontrovat útočnými doskoky a hrou pod koš tria Nečas, Wall a Švrdlík. Poslední jmenovaný jen za prvních 10 minut zapsal 10 bodů, za zbytek zápasu už se ale ztišil jen na 3 další. Tým však zároveň neměl seřízená mířidla z dálky a právě trojky (16/7 domácích ku 14/3) spolu s 11 ztrátami hostů udělaly po poločase s poměrem technických chyb 1-2 a nemalou rolí sudích čtyřbodový rozdíl ve skore (43-39).

Do půle soupeře Švrdlíka s Nečasem doslova ničil na útočném doskoku domácí Landa, MVP utkání, který se i proti atletičtějším sokům dokázal opakovaně prosadit k uchvácení míče.

Děčín si před vyprodaným hledištěm s 1200 fanoušky i po změně stran udržoval mírný náskok a na vlně dalších soupeřových ztrát, svých šestek a dobytých doskocích po minutých trestných hodech v žádný moment nepustil hosty přes sebe. Pardubice se navíc málokdy odhodlaly ke skutečně rychlému přechodu dopředu, a když se o to pokusily, skončilo to pasem Kohouta na dva spoluhráče na půlce, z nichž ani jeden o přihrávce nevěděl.

Symbolicky – dvěma zahozenými příhrami do autu na útočné půlce (konečný poměr ztrát 18-20) – pak Beksa pro sebe trudný zápas (74-67) zakončila.

Střeleckými lídry lídra tabulky, který uspěl v 18. z 19 posledních zápasů, byli Jelínek (15) a Stria (12), doskakovacím pak Landa (12). Na straně hostů kontrovali Kotas (15), Švrdlík (13) a Nečas (10 bodů,13 doskoků, 4 zisky).

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice, v utkání obdržel dvě technické chyby): "Z pohledu naší hry rozhodly dva faktory, a to bylo v první čtvrtině, kdy jsme dovolili domácím šest trojkových pokusů, a pak ve druhé půli jejich útočné doskoky - tyto dva faktory jsme nedokázali zastavit. Byl to zápas, který se hrál po delší pauze, my jsme ji měli o něco delší. Možná ten výpadek nás stál víc energie právě v těch momentech, kdy se lámal zápas, a hráči na tom nebyli fyzicky tak dobře, abychom mohli některé situace lépe zakončit. To byl určitě klíčový faktor. A ve druhé půli rozhodly útočné doskoky domácího týmu a naše laxní ztráty v přechodové fázi, kdy jsme darovali domácímu týmu některé jednoduché míče, ani ne z nějakého obrovského tlaku."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Že to bude jedno z těch nejtěžších utkání, to je jednoznačné, protože skladba obou týmů je na takové úrovni, že se dá očekávat nelítostný boj – a to se taky stalo. I s ohledem na to, že tady byla minipauza v podobě vánočních svátků. My jsme na začátku trefili pro nás důležité střely z dálky za tři a vypadalo to, že bychom mohli trochu víc roztáhnout křídla v útoku, protože v obraně jsme až na některé detaily pracovali solidně. Nicméně vždycky, když jsme si udělali dílčí náskok, tak nás Pardubice okamžitě dotáhly, protože jsme začali hrát trochu víc staticky a kontrolovaně. Na některých hráčích bylo vidět, že hrají nadoraz a potřebují častější střídání. Dneska bych chtěl kluky pochválit za abnormální bojovnost a trochu toho vícenásobného úsilí, které nám pomohlo ve druhém poločase, kdy jsme doskákali některé míče. Nejdůležitějším faktorem, který nás brzdil, byla úspěšnost trestných hodů – po třech čtvrtinách jsme měli 15 neproměněných šestek doma - kdybychom je proměňovali s větším procentem, tak bychom se více uklidnili. Každopádně v nejdůležitějším okamžiku na konci zápasu jsme je proměňovali, když jsme se o ně potřebovali opřít. Jsme moc rádi, že jsme touhle třešničkou zakončili nejúspěšnější rok v historii Děčína. Rok 2015 se zapíše jako nejúspěšnější kalendářní rok a můžeme si říct, že to bylo velmi krásné."

21 ztrát zardousilo Sovy

Tohle ohromné číslo rozhodlo. Dalo Orlům o 8 střel z pole navíc a především 22 bodů právě po ztrátách Pražanů, kteří v utkání dokázali propastné manko z oblouku (9/1 ku 24/11) vynahrazovat produkcí zpod koše (48-32) – a to až do konce 37. minuty, kdy Michal Mareš snížil na 62-67.

Pak se ale vyfauloval osový domácí centr Josipovič, MVP utkání Palyza z šestek zvýšil a po trojce Slezáka na 62-73 78 vteřin před koncem už bylo hotovo.

Prostějov se k prvnímu trháku na 35-44 odrazil ze dvou trojek Palyzy a Tomance v závěru první půle. Ve třetí čtvrtině se vzdálil až na 15 (právě tam se 13 minut do konce vyfauloval domácí lídr Bohačík), aby v té čtvrté Josipovič s Marešem (v utkání 7 ztrát) ještě zadělali na menší drama. Jejich tým udržel hosty za prvních 8 minut této části na pouhých 4 bodech.

Orli, kteří svého ex-spoluhráče Bohačíka zavřeli na 6 bodech (vyfauloval se po 24 minutách ve hře), se opírali o střelce kola Palyzu (24, trojky 7/6), Roseboroa (14) a Marko (10 bodů, 8 asistencí, 5 zisků, 6F+). Jejich tým ovládl už 14. z 15 posledních zápasů.

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): "Hosté po utkání celkem bujaře oslavovali, to znamená, že nás a naši hru respektovali, což je dobré. Bylo to jedno z našich nejhorších dosavadních vystoupení. Hrát proti týmu, jako je Prostějov, nelze pouze 13 minut. Tohle je tým s velkou zkušeností, trpělivě čekal a potrestal každou naši chybu. V první části jsme nebránili dobře, oni měli střely, doskoky a dělali si, co potřebovali. V útoku jsme příliš chybovali. 21 ztrát je příliš, z toho kapitán Michal Mareš jich udělal 7. V šatně po utkání jsem řekl hráčům, že čekám mnohem víc od základní pětky."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "My jsme rádi za výhru na USK, protože poslední utkání hraje dobře a velmi aktivně, což hrál i dnes. Naštěstí jsme byli velmi úspěšní, hlavně v první půlce, z tříbodového oblouku, kde jsme po pick-and-rollu našli vždy střeleckou pozici. Hlavně Lukáš Palyza náš náskok v zápase držel. Časem nám určitě pomohlo vyfaulování Bohačíka. Fauly měl nabalené i Josipovič, hrálo se nám pak lehčeji, a byť tam byly chyby, tak jsme utkání ovládali. V konci jsme to zdramatizovali, když soupeř manko dotáhl, ale to bylo spíše kosmetické. Vedení jsme vzápětí navršili a potvrdili pár zisky."

Bombardování přišlo po poločase

Ještě dokud Číž (18 ze svých 20 bodů) s Kerrem (15 ze 16) měli po prvních 23 minut (44-44) síly a přesnou mušku, mohla Nová huť v Opavě myslet na zkažení party domácího klubu, slavícího dva dny před koncem roku své 70. výročí. Pak ale týmu, jenž stále postrádal Hookera s Bratčenkovem, došlo nebezpečí, Opavští v parádní kulise 2112 fanoušků odjistili svůj trojkomet a vrchní dělostřelec Jurečka 4 zásahy vedl šestirannou baterii, na jejímž konci byl stav 66-49 a 11 minut do konce i utnutí veškerých pochybností.

Domácí (nadále bez centra Kramného a s minutou ve hře rozehrávače Klečky) triumfovali 92-56 díky báječné dvojkové bilanci 28/22 i díky 12 trojkám. Z pěti dvojciferů byli nejlepší Šiřina (18+8 asistencí), Jurečka (15, trojky 7/5, MVP utkání) a Vlček (15). Třetím ostravským výrazným mužem byl Petr Bohačík (12+12 doskoků), nový hráč hostů, 193 vysoký srbský rozehrávač Luka Igrutinovič, zapsal 7 bodů se 6 ztrátami za 23 minut.

V poločasové přestávce utkání byly vyznamenány opavské legendy. Zaplněné hlediště tak tleskalo bývalým hráčům a trenérům Kozákovi, Pršalovi, Hummelovi, Rónovi, Suchardovi, Staňkovi, Hudečkovi, Sokolovskému či Stuchlému.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Měl jsem z utkání obavy, jelikož se hrálo po vánoční přestávce a ještě krajské derby. Před dvoutisícovou návštěvou však naši hráči utkání zvládli a dovolili soupeři hrát vyrovnaně jen první půli. Ve třetí čtvrtině jsme odskočili na dvouciferný rozdíl a bylo rozhodnuto. Vynikající atmosféra v hale nám tentokrát hodně pomohla a děkuji všem fanouškům za podporu."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "My jsme v úzké rotaci stačili se silami jen poločas. Domácí vytvořili velký tlak na našeho rozehrávače Adama Číže a to bylo rozhodující pro vývoj utkání. Ve druhém poločase hrála Opava vynikající basketbal, který se zaplněné hale musel líbit."

Adam Číž (rozehrávač NH Ostrava): "Opava zaslouženě vyhrála a ve druhém poločase nás přehrávala jak v útoku, tak v obraně. My máme úzký kádr a navíc nová posila Igrutinovič s námi neabsolvoval žádný trénink, takže vázla souhra. Ve druhém poločase nám došly síly."

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): "Jsem rád, že utkání dopadlo výborně. Měli jsme pět hráčů, kteří nastříleli deset a více bodů, a to se pak hraje dobře. Fanoušci byli vynikající."

Probuzení Austina Emersona

Sluneta dostala před koncem roku tu nejlepší zprávu sezony. Po 21. kole se o jedinou výhru zavěsila za osmý USK a tedy za místo zaručující play-off. Měrou vrchovatou se o to zasloužil dosud nevýrazný křídelník Austin Emerson, který se svou validitou 31 (22 bodů, 6 asistencí, 6 doskoků) stal Mužem kola a také MVP utkání, když střelecky i validitou ztrojnásobil čísla ze svého dosud nejlepšího utkání sezony. K tomu přidejte Doskakovače kola Pecku (15+15 bodů) a vypadne vám pandí vítězství 68-81 u Vajgaru, kde se ještě víc prohloubila mizérie Lions, nadále se vznášejících nad posledním Brnem o pouhé dvě výhry.

A jak Severočeši přežili 20 útočných doskoků domácích, jejich 80 střel z pole, převahu ve dvojkách 19-15 i 17 vlastních ztrát? Inu tak, že z 30 pokusů trefili 14 trojek (domácí 33/6). Emerson i Kendrid (19 bodů) měli bilanci 7/4, 11bodový Votroubek 5/3 a hlavně toto trio spolu s Peckou zaretušovalo tentokrát z oblouku míjejícího Barhama (7/1) a stejně tak i 9 minut bez bodu Abercrombieho nebo jen 6 minut Čarneckého. Pandy tak zápas odehrály prakticky v šesti. Za jen 31procentně střílející domácí se výrazněji prosadil pouze 23bodový Nofflet.

Slunetu v první čtvrtině (28-19) zachytil hned 12 body Kendrid, ve druhé ji přitáhl ještě blíž Emerson (39-36) a ve třetí (s dalšími 10 body Emersona) už se 4 trojkami vyhoupla do trháku 50-60. Domácí, kteří v této části spáchali 8 ztrát, už pak cestu do zápasu nenalezli. Za poslední 3 čtvrtiny stihli v kulise 850 diváků pouhých 40 bodů.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Nevím, co si o tom mám myslet. Jsem hodně zklamaný a jsem zklamaný z výkonu, kterým jsme se dnes prezentovali. První čtvrtina vcelku slušná, když jsme hráli do osobní obrany, měli jsme navrch. Jakmile postavil soupeř zónu, tak se zhroutil svět – byli jsme naprosto bezradní, někteří hráči nevěděli, která bije. Nehráli jsme vůbec nic. Porazili jsme se sami, když už jsme měli volné střely, tak v domácí hale nejsme schopni je proměnit. Pak to sklouzlo k tomu, že každý viděl jen trojkové  střely. Ústí dávalo trojky a my to chtěli okamžitě vracet. Místo toho, abychom hráli trpělivě do koše. Ústí hrálo chytře, nikam nespěchalo, hrálo precizně a z toho mu vznikaly volné střely, které dalo. My jsme byli nedočkaví, chtěli jsme vše vracet a bohužel jsme neměli střelecký den. Měli jsme hodně útočných doskoků, ale hodně jsme jich taky zapařili. Místo toho, abychom zkušeně s míčem dopadli na zem, tak ho tam pinkáme, předháníme se v zahazování tutových šancí."

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Pro nás je každá výhra cenná a venkovní dvojnásob. Je to naše druhá výhra venku. Náš vstup nebyl dobrý, dostali jsme 28 bodů za čtvrtinu, což je šílené. Vypadalo to, že uvidíme typický zápas mezi těmito týmy, tedy 80, 90 bodů. Naštěstí se to nestalo. Začali jsme od druhé čtvrtiny lépe bránit. Na druhou stranu soupeř neproměnil během druhé a třetí čtvrtiny několik jasných příležitostí. My jsme naopak měli střelecký den, dali jsme 14 trojek s výbornou úspěšností. Dokázali jsme si najít a vytvořit pozice. Když jsme hráli jednoduše, koše jsme dali, když jsme vymýšleli, tak jsme se dostávali do problémů. Trápil nás útočný doskok soupeře – je s podivem, že když má soupeř 20 útočných doskoků, tak zápas vyhrajeme o 13 bodů. Tohle nás trápí od začátku sezony, hráče jsem na to upozorňoval a musíme na tom zapracovat."

Medvědi už šestí!

Na vlně svého zlatého období sezony se Geosan ocitl ve zcela neznámých vodách. Po už čtvrté výhře (79-87) z posledních pěti zápasů se vyhoupl na šesté místo a jen tři vítězství zaostává za Pardubicemi. V Brně rozhodl poměrně záhy, když za stavu 13-12 po 6 minutách zahájil frontální ofenzivu a přes sedm ztrát domácích se dvě minuty před poločasem vyšplhal do vedení 21-39, z něhož žil až do konce zápasu.

Rozdílovou hodnotou utkání byly trestné hody Medvědů (21/18), na nichž se významně podílel shooting guard Bakič (8/8), s 18 body top skórer týmu. Z celkem pěti dvojciferů hostů více vynikl ještě Machač (14+8 doskoků, MVP utkání) a Glover (13 bodů, 7 doskoků, 6 asistencí). Kolín si hodně pomohl i 16 body po 14 brněnských ztrátách.

Mmcité táhli Egwuonwu (19+13 doskoků), Zachrla (18), Prášil (17) a Jones (14), z pole nulový Šotnar (7/0) se revanšoval 9 asistencemi a Křemen skončil za 11 minut bez bodu.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Přijeli jsme do Brna vyhrát a dokázali jsme to. Bylo to stejné, jako když hrálo Brno u nás. Říkal jsem, že to není jednoduchý soupeř. Dnes navíc domácí hráli kompletní. V prvním poločase to také vypadalo na těžké utkání, ale o přestávce jsme byli s výsledkem spokojení. Poté jsme ale přestali bránit a ve druhé půlce dostali přes padesát bodů. Po dlouhé době jsme měli problém s útočným doskokem soupeře, protože Brno výborně doskakovalo a míče ihned vyhazovalo na trojkové střelce. Kdyby zápas trval o pět minut déle, výsledek mohl být jiný."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Bohužel se nám nepovedla první půlka zápasu, a i přestože jsme ve druhé podali výborný výkon, tak nám chybělo ještě pět minut, abychom to úplně otočili. Kolín měl několik velice šťastných střel, kdy hráči skórovali z nemožných pozic, čímž se často zachraňovali. Měli větší štěstí v koncovce. My jsme se na Kolín dlouho připravovali, ale obrana nám bohužel začala vycházet až ve druhé půlce, přestože byli na hřišti stejní hráči a Kolín hrál úplně stejně. Náš výpadek byl ale hlavně v útoku, když jsme nebyli trpěliví při přebírání kolínských hráčů, nehráli to do vyložených pozic a nepomáhali si útočným doskokem. V druhé půli se to rapidně otočilo a hráči si na přebírání zvykli a začali jsme Kolín přehrávat. Šťastné střely však Kolín zachránily."

David Machač (power forward BC Geosan Kolín): "Byly to dva rozdílné poločasy. V prvním jsme dobře bránili, rotovali a v útoku hráli kolektivně. Ve druhé půli nás bohužel Brno přetlačilo v obraně a my začali mít problémy. Neměli jsme žádné volné střely, ale stále byl rozdíl ve skore přibližně o deset, a proto jsme si zápas pohlídali. Jistili jsme to, aby rozdíl nepřešel do pěti bodů, protože pak by to mohly být nervy."

David Nehoda (křídlo mmcité Brno): "Hráli jsme hodně špatně v první půlce. Byli jsme statičtí v útoku a jenom jsme koš soupeře ostřelovali. Ve druhém poločase jsme se zlepšili, ale už to nestačilo."