Druhou příčku uhájila Opava! Beksa rozesmutnila Sokoly

ECHO PONDĚLÍ V NBL Pondělní poslední kolo nadstavbové části Kooperativa NBL rozhodlo o dvojicích pro předkolo, u některých pak i pro čtvrtfinále play-off.

Ale nepředbíhejme: Opavané před kamerami Studia basketbal přehráli SLUNETU a ubránili druhou pozici, Kolín v dramatickém finiši přetlačil Brno a potvrdil příčku čtvrtou. Mistr z Nymburka si bez potíží poradil s mladým týmem USK, zatímco Královští sokoli nevyužili „pobídku“ Pražanů na posun v tabulce, když podlehli Pardubicím. V posledním klání skupiny A2 pak Ostravané i díky střeleckému představení Radukiče přetlačili bojovný Děčín.

Opava stylem start-cíl deklasovala SLUNETU

Průběh šlágru posledního nadstavbového kola, v němž domácí hráli o druhou a hosté o čtvrtou pozici v tabulce, určila už první čtvrtina. Opavští vlétli do hry hladově a první desetiminutovku ovládli 39:22, když trefili osm z 10 střel včetně skvělých šesti trojek ze sedmi pokusů. V celém utkání následně ani jednou neprohrávali a po úvodním koši Radima Klečky vedení nepustili až do závěrečné sirény.

Desetičlennou domácí soupisku zdobilo sedm dvouciferných střelců, z nichž nejvíc bodů, 18, posbíral švédský obr Mattias Markusson, který trefil devět z 11 střel z pole a k tomu doskočil devět míčů. Zdatně mu sekundovali Klečka, Jakub Slavík a Filip Zbránek, přičemž zvláště poslední jmenovaný měl se čtyřmi trojkami ze stejného počtu pokusů perfektní střeleckou mušku. Domácí kapitán Jakub Šiřina sice zůstal na pro něj neobvyklých devíti bodech, připsal si ovšem rovněž devět finálních přihrávek.

Prapor Severočechů držel Delano Spencer, jenž za 38 a půl minuty na hřišti stihl k 23 bodům přidat i pět zisků nebo sedm získaných faulů s užitečností 28. Ještě o dva lepší užitečnostní body nastřádal Lamb Autrey, hvězda SLUNETY s 18 body, 10 doskočenými míči, šesti asistencemi a třemi zisky. Kaleb Joseph nastřílel 19 bodů, nikdo další se však k americké trojici nepřidal, a tak SLUNETA historicky nejlepší umístění před play-off, letošní páté místo, ještě o jednu úroveň pozvednout nedokázala.

Celkově Ústí mimo jiné nasbíralo „pouze“ 18 asistencí ku 28 Opavy a povolilo domácím střelbu za dva body s úspěšností 75 procent (28 trefených střel z 37). Slezané navíc byli úspěšnější v bodech z vymezeného území (46:26), vytěžili 25 bodů ze ztrát soupeře a mimo to se 42 body ku pouhým 14 soupeře blýskla domácí lavička. Opavané ve výsledku uhájili druhou pozici a v play-off vyzvou po nadstavbě lépe postaveného vítěze z předkola. Na Ústí čeká silný a elitní kvarteto uzavírající Kolín.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): "Jsem rád za dnešní vítězství, utkání jsme si pohlídali od začátku a Ústí jsme do něj nepustili. Nyní nás čeká dvoutýdenní pauza, kdy si hráči oddechnou a připraví se na play-off. Soupeře nám určí až předkolo, takže zatím nemůžeme směrovat přípravu na někoho konkrétního. Chtěli bychom i letos postoupit až do finále, ale je k tomu ještě daleko."

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): "Dnes se nám od počátku dařilo střelecky a dokázali jsme sílu domácího prostředí. V Nymburku jsme netrefili nic, a tak se to dnes statisticky dorovnalo. Dnes byl naším nejvýraznějším hráčem Markusson. Do play off si nepřejeme nikoho konkrétního, ale víme, že musíme hrát naplno od čtvrtfinále, abychom naplnili naše ambice."

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): "Dnes jsme nebyli od počátku v zápase. Opava v pěti útočila a v pěti bránila. U nás byl v obraně vždy minimálně jeden hráč mimo koncept. Výsledek je vzhledem k výkonu ještě přijatelný. Do play-off jdeme na Kolín, na který si věříme."

Dalibor Fait (křídlo SLUNETA Ústí): "Mimo jednoho úseku na začátku čtvrté čtvrtiny jsme dnes byli špatní. Samozřejmě, že nám chyběl nemocný Spencer Sveicar, ale nebylo to dnes jen o jeho absenci."

Kolín v dramatu spasil slovenský hrdina

Vyrovnané klání ve středních Čechách dospělo do nesmírně dramatické koncovky, ačkoli v době, kdy se rozhodovalo, už výsledek neměl na postavení v tabulce vliv. Hosté, kteří se chtěli na blížící se Final 4 ENBL naladit nejlepším možným způsobem, sahali po triumfu, když se 25 sekund před koncem trefil Oleksandr Mišula potřetí v řadě za tři body a otočil skóre na 92:91. Celkem v utkání nasázel 24 bodů při skvělé úspěšnosti trojek 16/8, ve výsledku to však Brnu nebylo nic platné.

Duel rozhodl domácí křídelník Pavol Lošonský košem z nájezdu 10 sekund před koncem, a ačkoli se poté hosté ještě dostali ke dvěma střelám, se skóre už pohnout nedokázali. Nejlepším střelcem Kolína byl s 21 body Kristopher Martin, autor mimo jiné čtyř trojek z šesti pokusů, jen o bod méně, zato však šest doskoků, dva zisky a blok nasbíral právě slovenský hrdina koncovky Lošonský. Dalších 18 bodů a devět doskočených míčů přidal Jakub Petráš, devět bodů a osm asistencí nastřádal kapitán Adam Číž.

Hosté, již po třetí čtvrtině vedli o šest bodů, se kromě ostrostřelce Mišuly opírali o double double Richarda Körnera za 15 bodů a 10 doskoků či 11bodového Romana Marka. Brňané stříleli pouze 16 trestných hodů oproti 31 domácím, Kolín tak při vítězství o jediný bod nemuselo ani moc mrzet, že hned devět šestek zahodil. Naopak Jihomoravanům ve výsledku nepomohlo 18 bodů z protiútoku.

Oba protivníci postoupili přímo do čtvrtfinále, kde už dokonce znají své soupeře: Kolín coby čtvrtý tým narazí na pátou SLUNETU, Brno ze třetí příčky vyzve šesté Pardubice.

Beksa loupila v hnízdě šokovaných Sokolů

Východočeské derby svedlo dohromady rivaly ze sousedství, ale také dva celky v naprosto odlišném rozpoložení. Zatímco Sokoli by po vítězství narazili na desátou Ostravu, což by znamenalo, že se v případě úspěchu vyhnou obávanému Nymburku, Beksa už měla dříve zajištěnou šestou příčku, a tak přijela do sousední a velmi slušně zaplněné haly pouze „ladit formu“. Vyšlo jí to však lépe, než čekala.

Nahecovaný domácí celek duel lépe odstartoval a po úvodním vedení 9:2 či 13:4 vyhrál první část o čtyři body a poločas o sedm. Během úvodní dvacetiminutovky vedl dokonce až o 14 bodů, Beksa se však nakonec i bez nemocného kvarteta Vyoral – Henry – Burda – Svojanovský a zraněného Potočka srdnatě bránila a držela krok. Další rána přišla na konci třetí čtvrtiny, kdy byl sudími předčasně do sprch poslán Petr Šafarčík, celkově však Pardubice ovládly druhou půli 41:30 a zaslouženě slaví.

Lídrem osmičlenné červenobílé legie byl David Pekárek s 20 body, sedmi doskoky a užitečností 28, zdatně mu sekundoval Michal Svoboda se 14 body a devíti doskočenými míči či duo Anatolij Šundel a Dantez Walton, které si připsalo shodně po 13 bodech. Domácím naopak nepomohl ani ofenzivní koncert Petera Sedmáka, jenž nastřádal 28 bodů, případně 15 bodů kapitána Ondřeje Peterky nebo tradičně solidní celoplošný výkon Pedi Stamenkoviče za sedm bodů, šest doskoků a osm asistencí.

Hradečtí dojeli na mizernou střelbu zpoza oblouku, když jim do koše napadalo pouze šest pokusů z 31 (19 procent), navíc zahodili osm z 24 šestek. Nepomohl jim tak ani fakt, že ztratili pouze sedm míčů ku 14 hostů. Příliš se tentokrát neblýskla domácí lavička, která celkem zaznamenala pouze devět bodů.

Hradec tak při očekávané porážce USK v Nymburce nevyužil nabídky posunout se na sedmou příčku. V předkole play-off vyzvou Sokoli nevyzpytatelný Děčín, Naopak Pardubice už předem věděly, že skončí šesté, a zmiňovaný jasný triumf Opavy jim do čtvrtfinále přisoudil výše nasazený Basket Brno.

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli):
„Chtěl bych pogratulovat Pardubicím k dnešnímu zápasu. Byly asi o kousek lepší než my. My jsme ten zápas dobře rozběhli, ale nedokázali jsme udržet větší náskok. Oni si to v závěru ukontrolovali a hráli svoji hru. Nám nepadli některé střely, některé byli těžké nebo jsme je mohli řešit jinak. Ale neměli jsme štěstí a prohráli jsme. Nedá se nic dělat, je třeba se připravit na play off.“

David Pekárek (křídlo BK Pardubice): „Bylo to derby, bylo to hodně vyhrocené, hlavně druhý poločas. My jsme nezachytili začátek zápasu ani začátek druhého poločasu. Naštěstí jsme se dokázali nějakým způsobem dostat zpátky do hry a ke konci jsme měli trochu více štěstí. Dneska jsme to dokázali dotáhnout do vítězného konce.“

Dino Repeša (trenér BK Pardubice): „Gratuluji mým hráčům k vítězství, vrátili jsme se zpátky po negativní šňůře, kterou jsme měli. Po tom Final 4, co jsme měli, jsme pohráli 4 zápasy. Chtěli jsme skončit výhrou. Nebyl to důležitý zápas do tabulky, ale byl důležitý pro naše fanoušky. Bylo to derby, každé derby je důležité. Chtěli jsme proti Královským sokolům vyhrát potřetí a to jsme udělali. Přijeli jsme bez Vyorala, Henryho, Burdy, Svojanovského, byli nemocní. Poté diskvalifikační faul Šafarčíka, nevím co se stalo pod košem. Na konci poslední čtvrtiny kluci udělali maximum. Hradec dal 11 bodů, což je dobře, protože jsme nerotovali poslední čtvrtinu. Máme dva týdny na to se připravit na sérii proti Brnu a myslím, že máme čas na zlepšení věcí v obraně a útoku.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Byl to zápas se vším všudy, správné derby. Přišli diváci, zápas měl spád, byly tam vypjaté souboje. My jsme bojovali, snažili jsme se co to šlo a hrálo nám do ruky, že Pardubice měli dost výrazné oslabení. Ale ukázali svoji sílu a nám bohužel po prvním dobrém poločase přestali padat trojky a začali jsme se hůř prosazovat v útoku. Myslím si, že jsme měli špatnou obranu a bohužel nás Pardubice v koncovce přetlačili. Tím pádem jim gratuluji k vítězství, ale bojovali jsme a udělali jsme maximum. Ale byli o chlup lepší.“

Zkušený mistr vyučil vysokoškoláky

Rovnoměrně rozdělená minutáž, předpokládané vítězství. Nymburk vstoupil do střetnutí proti pražskému USK sérií 10:2, úvodní čtvrtinu ovládl 31:12 a v podstatě až do samotného konce duelu pouze kontroloval skóre, které ve výsledku vykazovalo rozdíl 22 bodů. Domácí celek střílel s úspěšností 60 procent, soupeře naopak udržel na 32, a k tomu nasbíral solidních 25 asistencí.

Nejlepším střelcem vítězů, kteří nadstavbu také letos zakončili na první příčce, byl kapitán Vojtěch Hruban, jenž trefil devět ze 14 střel z pole a nakonec se jeho konto zastavilo na 20 bodech. Dalších 15 bodů přidal Jerrick Harding, po 13 nastříleli Lukáš Palyza a Martin Kříž, jenž navíc doskočil devět míčů.

Hosté se tradičně opírali o amerického snajpra Kylea Mangase, jenž nasbíral 19 bodů, když trefil pět z 11 střel, ale hlavně devět z 10 trestných hodů, a přidal také devět doskoků. Jan Štěrba nastřílel 14 bodů, 13 body se blýskl Dalibor Vlk. Za očekáváním zůstal Nathaniel West, který proměnil pouze dva z 11 pokusů a zůstal na osmi bodech. Sovy sice padly propastným rozdílem, amerického kouče Joshe Kinga musí nicméně těšit jejich úspěšnost na čáře trestného hodu, kde USK trefil 28 z 34 střel.

V play-off nyní Nymburk bude čekat po nadstavbě hůře postavený vítěz předkola, naopak USK po hradecké porážce obsadí díky lepším vzájemným utkáním sedmé místo a v předkole vyzve Ostravu.

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme zápas dobře, stanovili jsme tón zápasu a zakončili jsme ho klidnou výhrou, jak jsme chtěli. A to je hlavní. Samozřejmě některé věci by mohly být lepší, zvláště v obraně. Ale občas je problém se motivovat k lepšímu výkonu, když je to o 25 bodů. Jsem opravdu rád, že hráči tvrdě bojovali a nikoho nepodcenili. začátek zápasu byl důležitý, nedali jsme soupeři sebemenší šanci pomyslet na to, že by nás mohli překvapit. Splnili jsme, co se od nás očekávalo. Teď musíme trochu odpočinout a začít se připravovat na čtvrtfinále. Trochu se dostaneme z rytmu, protože budeme dva týdny bez zápasu, zatímco soupeř bude hrát předkolo. Proto bude důležité pokusit se přes tréninky přenést naší energii z posledních zápasů.“

Josh King (trenér USK Praha): „Občas máme problém udržet kvalitu hry po celých 40 minut. A když se vám to stane s Nymburkem, tak je to těžké. My nehráli pořádně prvních 10 minut a zápas už pak byl v podstatě rozhodnutý. Kluci ale bojovali jako obvykle, pak hru vyrovnali, ale bohužel ta první čtvrtina rozhodla. Nymburk pak trochu polevil, to je přirozené, když hodně vedete, ale byla za tím i naše bojovnost. Teď se těšíme na naší sérii s Ostravou, která začíná v sobotu. Náš mladý tým měl hodně smůly na zranění. Teď je z toho sedmé místo a musíme ještě zabojovat o play off.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „I přesto, že najdeme v našem dnešním výkonu chyby a úseky, které se nám nepovedly, můžeme být se zápasem spokojení. Výhra je vysoká a navíc se nám podařilo dominovat ve všech hlavních ukazatelích zápasu. Hodně energie jsme dali do začátku zápasu, dařilo se nám eliminovat silné stránky soupeře. Pokud se nám povede vést brzy o dvacet bodů, vyvíjí se dál zápas podle našeho mentálního nastavení. Částečně přišlo polevení, USK se vrátilo ve druhé čtvrtině do zápasu a trochu kousalo. Potom jsme se zase začali soustředit, jak máme, a zápas jsme poslali tam, kam jsme potřebovali. Tým, který se v Nymburce sešel letos, je extrémně dobrý v tom, že tam, kde nám chybí nějaký talent nebo schopnosti, které jsme měli minulý rok, dokážeme to vynahradit maximálním úsilím. V současném týmu je každý hráč velký bojovník, který nic nevypouští ani na tréninku ani v zápase a snaží se podat maximální výkon. Z tohoto hlediska můžeme být spokojení. Vždycky nás bude mrzet ta jedna prohra, která přišla v Opavě v základní části a pochopitelně také Český pohár. Není příjemné být podepsán pod tím, že po dlouhých letech jsme ti, kteří letos pohár neobhájili. To je něco, co si nikdo nechce dát do svého basketbalového životopisu. O to větší budeme mít motivaci play-off zvládnout a trochu se za Pohár rehabilitovat. Dostali jsme facku a nezbývá nic jiného než tvrdě makat, abychom byli připraveni na vyřazovací boje ligy. Teď nás čeká dlouhá pauza. Klíčem je přenést energii, se kterou jsme hráli v posledních zápasech. Zápasy to nebudou jednoduché, i když nemám obavy, že bychom po dlouhé pauze nebyli natěšení na zápasy. Důležité bude, abychom dobře potrénovali, byli v dobré kondici a byli dobře herně připraveni. Největším nebezpečím dvou rychle po sobě jdoucích zápasů je určité polevení v tom druhém. To nesmíme dopustit. Musíme si na tréninku vytvořit tempo a intenzitu, abychom na to byli zvyklí a tak projeli celým play-off. Hradec s Děčínem bude extrémně vyrovnaný souboj. Hradec je nositel basketbalového umu a útočného talentu. Děčín bude chtít jít za vítězství tvrdou hrou. Sám jsme zvědavý, jak to dopadne. Děčín nás ve vánočním zápase uměl potrápit a ani v Hradci se nám moc nedařilo. Mně osobně je jedno, který tým bude našim soupeřem. Pokud bude hrát proti nám dobře, je to výhoda pro nás, abychom byli dobře připraveni do dalšího průběhu play-off.“

Kyle Mangas (křídlo USK Praha): „My jsme nepřijeli připraveni na takovou hru. Domácí na nás vlétli, trefovali se, běhali do brejků, doskakovali a rychle nám utekli. Ale jsem hrdý na náš tým, jak jsme pak ve druhé půli bojovali. Naši mladí hráči ukázali dobré akce a hráli tvrdě. A teď je třeba se připravit na play off. Nakonec jsme sedmí a budeme hrát s Ostravou a doufejme, že pak vyzveme ve čtvrtfinále Opavu. Jsme s rozvržením play off spokojeni. Měli jsme lepší začátek sezony, než teď druhou část, ale hlavní je, abychom hráli náš nejlepší basketbal teď v play off. Moc se na své první profesionální play-off těším.“

Utkání „o čest“ pro domácí Novou huť

Ačkoli ani jednomu ze soupeřů už v posledním klání nadstavby o nic nešlo, karty byly rozdány jasně, přesto duel v ostravské hale Tatran dospěl do dramatické koncovky. V ní se nakonec radovali domácí Ostravané, kteří sice po třetí čtvrtině vedli o 15 bodů, Děčín se nicméně po závěrečné stíhací jízdě dokázal 39 sekund před koncem přiblížit na nebezpečné čtyři body. Víc už ovšem Válečníci nestihli.

Duel, v němž Nová huť střílela s úspěšností 58 procent, měl svého hrdinu: domácí Alexandar Radukič totiž nasbíral 31 bodů při střelbě 15/10 z pole a 11/9 z trestného hodu, přičemž doskočil sedm míčů, nechal se sedmkrát faulovat a nakonec duel zakončil se skvělou užitečností 38. Sekundovali mu Jonah Antonio s 18 body včetně čtyř trojek či Issac Vann s 16. Hru vítězného celku dirigoval velezkušený Emmanuel Ubilla, který k 10 bodům zaznamenal také 10 finálních přihrávek a šest doskočených míčů.

Severočeši nedokázali využít velké převahy na doskoku (42:25) či perfektního výkonu náhradníků, kteří se postarali o 38 bodů ku 11 domácím. Zbrzdilo je nicméně 18 ztrát. Bodově táhl Válečníky se 17 body Ondřej Šiška, 13 bodů nasbíral Brandon Alston a 11 Craig Osaikhwuwuomwan. Z lavičky se devíti body a osmi doskoky za 22 minut blýskla nová posila z finské ligy – Američan Jonathan Galloway.

Co se týče zmiňovaných vyřazovacích bojů, Válečníci se budou v předkole play-off snažit zaskočit výše nasazené Královské sokoly, Ostravané pak začnou sérii předkola tuto sobotu na Folimance.

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Tyto zápasy v krátké době za sebou jsou těžké. Dnes jsme měli výpadky v útoku, a i když jsme odskočili, tak šla Ostrava hned přes nás. Pak nám utekla na nějakých 15 bodů, což nás ve výsledku stálo zápas. Z toho se musíme poučit a hrát celých 40 minut. Teď se dáme do kupy a připravíme se na další zápas.”

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkání se hodnotí velmi těžko, jelikož jedna nepovedená čtvrtina nás stála zápas. Zápas ukázal to, na čem máme pracovat. Ostrava si za svůj výkon vyhrát zasloužila. My teď máme pár dní na to potrénovat a připravit se na předkolo play-off. Doufám, že náš zdravotní stav se bude zlepšovat a nastoupíme v co možná nejsilnější sestavě.”

Issac Vann (křídlo NH Ostrava): „Dnes to bylo těžké utkání, ale dobře jsme se na to připravili a zvítězili. Nyní se chystáme na sobotní zápas.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „V prvé řadě jsem rád za výhru. Pojali jsme to jako generálku na play-off, což se povedlo. Bylo tam nasazení, byl tam důraz a pro diváky to bylo pěkné utkání. Možná jsme mohli být trochu lepší na doskoku, ale na druhou stranu nám zase spadlo něco z venku. Děčínu přeji hodně štěstí v předkole.”