Druhý poločas a američtí střelci vzali naději na postup

Je to pro český basketbal svátek, o kterém se mu v předchozích letech ani nezdálo. Utkání se Spojenými státy má pod bezednými koši vždy své zvláštní kouzlo. Obzvlášť pak, když je ve hře samotný postup do olympijského čtvrtfinále.

Češi vstoupili do zápasu velmi dobře, avšak na rozdíl od utkání s Francií byla jejich hra mnohem pestřejší a nespoléhali pouze na tříbodové pokusy. Z toho se vymykal Blake Schilb, který zaznamenal všechny tři české trojky v první čtvrtině. Pod košem se prosazovali Balvín s Veselým a Češi si drželi vedení. Už za stavu 9:2 z českého pohledu donutili trenéra Popovice vzít si oddechový čas.

Češi ani po něm nepolevili ve svém ofenzivním snažení. Dostali se do devítibodového vedení, které však soupeř začal brzy umazávat. Závěr první čtvrtiny pak patřil zase na chvíli lvům, když Jelínek tři vteřiny před koncem navýšil jejich vedení na sedm bodů. To byl signál pro Američany, aby se více ofenzivně prosazovat.

Vsadili více na střelbu za tři body a český náskok se začal rychle rozplývat. Američané se poprvé do vedení dostali po necelých čtyřech minutách druhé čtvrtiny, kdy další trojku proměnil Durant. Český tým byl tou dobou v útlumu a soupeřovo vedení se začalo nebezpečně blížit dvouciferné hodnotě. Proti ale byli na české straně především Satoranský s Veselým. Trojkou do šatny pak přiblížil Čechy na rozdíl čtyř bodů Schilb.

Jenže soupeř v poločase doplnil síly a po změně stran rozjeli Američané smrtící stroj. Jejich obrana nutila Čechy ke ztrátám, často v tom nejhorším možném prostoru. Soupeř tak vyrážel do rychlých protiútoků. Když k tomu přičteme dobrý pohyb míče v postupném útoku a vysokou úspěšnost střelby za tři body, jejich náskok poprvé v zápase narostl nad deset bodů.

Prosadit se proti americké defenzivě bylo stále těžší. To Američané hráli ve velké pohodě. Brali si i těžké střely za tři body, které bez mrknutí oka proměňovali. Bylo jasné, že lvi na vítězství v dnešním zápase už nedosáhnou. Jejich úkolem tak bylo udržet své manko co nejníže. Každým dalším bodem ve prospěch Američanů se jejich šance na postup snižovala.

Jenže ani to se Čechům nedařilo. Američané od druhé čtvrtiny snad neminuli střelu, s nadsázkou řečeno. Na stovku dosáhli už pět minut před koncem utkání. Ani pak ale soupeř nepolevil v přesnosti střelby. Přesnou mušku ukazovali i hráči z lavičky a česká ztráta se přehoupla přes kritickou hranici, která už nedává ani teoretickou šanci na postup ze třetího místa. I tak Češi nechali na hřišti všechno a nemusí se za nic stydět. Bohužel poslední minuty museli zvládnout bez svého kapitána. Satoranskému drobné zranění nedovolilo dokončit tento poslední zápas na olympijských hrách.

USA – Česko 119:84 (18:25 47:43 82:60)
Tatum 27, Durant 23, LaVine 13, Holiday 11, McGee 10 – Schilb 17, Balvín 15, Veselý 13, Satoranský 12, Jelínek a Palyza po 7, Auda 6, Sehnal 5, Bohačík 2, Peterka, Šiřina a Vyoral 0
TH: 9/12 – 8/13
Trojky: 20 – 8
Doskoky: 36 – 29
Zisky: 8 – 6
Ztráty: 10 – 15
Asistence: 24 – 17
Fauly: 17 - 14