Dunans Beksu poponesl k bráně A1

ECHO DOHRY 21. KOLA Před zápasem nebylo jasné, jestli vůbec nastoupí. Nakonec Beksu po divoké dvouhodinové horské dráze na poslední chvíli spasil. Ještě sedm minut před koncem měl T.J. Dunans na kontě jen 8 bodů, ale pak explodoval a 14 body dovedl tým k vítězství 85-79 nad Hradcem Králové. Pardubice jsou tak nyní na dosah postupu do nadstavbové skupiny A1, neboť jediný, kdo je od aktuálního šestého místa po základní části ještě může odstavit, je družina svitavských Turů.

Ta zůstává o výhru zpět, má lepší vzájemné zápasy s Beksou a v derniéře základní části hostí Brno. Pardubice míří do Ostravy, jejíž osud v A2 už byl zpečetěn dříve.

Hradec byl před dnešním zápasem o výhru za Pardubicemi a v případě triumfu by je dorovnal a ještě měl lepší vzájemné zápasy. Nyní je už ale odsouzen do skupiny A2.

Kdo viděl nástup domácích do derby, nemohl o jejich vítězství nad Sokoly vůbec pochybovat. Beksa sršela energií celé dukovanské elektrárny, a než se hosté stihli vzpamatovat, vedla po necelých čtyřech minutách 14-1. Dvěma trojkami odstartoval smršť Potoček, vzápětí přidal dvojku následující po šesti útočných doskocích týmu Švrdlík a po trojkách Potočka s Vyoralem se nad Sokoly začalo temně smrákat.

Už tou dobou je tížily 4 ztráty, v některých případech měli problém si vůbec přihrát nebo doskočit pod vlastním košem. Jenže Beksa se za brzkého vedení ofenzivně zasekla, její hra i zakončování ztratily efektivitu a po páté trojce na 22-8 tak dovolila hostům zvednout se z provazů. A ti šancí nepohrdli.

Rázem byli schopní skórovat zpod koše, naopak domácí se ani odsud mnohdy nedokázali trefit, a to ani z dopichů nad obručí. Za stavu 22-18 se ale nadechli podruhé a taženi Vyoralem a Heřmanem vybudovali nový trhák 43-20. K.O.? Ani omylem!

Beksa se po vystřídání znovu propadla, Halada s Lošonským v mžiku snížili na 13 a po poločase 45-31, kdy hosté zaostali ve trojkách (7-2) i brejcích (19-5), začali na Beksu od třetí čtvrtky nebývale tlačit. Pomohli si zónou, doslova létali do brejků, a to i po obdrženém koši, a co bylo pro domácí nejhorší – začali být úderní na útočném doskoku, a to i po vlastních šestkách, což při síle pardubické podkošové vozby bylo nemalé překvapení.

Hradec navíc trefoval trojky (ve druhé půli 10) z otevřených pozic po umné cirkulaci míče a s maskou hrající křídlo Barač jej 8 minut do konce potáhlo do vedení 62-65, což značilo obrat ve skore o 26 bodů!

To už si ale tým do batohu nakládal Dunans, který trefil trojku s klaksonem, prosadil se i z těžkých nájezdů, trefil i další těžkou trojku a levačkou se štěstím úspěšně zakončil i pokus o dunk rovnou z útočného doskoku na 82-76, což byla půl minuty do konce klíčová situace utkání.

Dunans doskakoval minutou trojku pivota Švrdlíka, následující po přezkumu videa. Před ním pronikal právě Švrdlík, ale míč po jeho pokusu o nouzovou příhru skončil v autu, načež sudí ukázali míč pro hosty. Pak ale přece šli k chytrým monitorům, původní verdikt přehodnotili a Bekse tak zbývaly za vedení o 4 body čtyři vteřiny na zakončení.

Halada pak ještě trojkou snížil, ale Slanina jednou šestkou zvedl náskok domácích na 4 a po minuté trojce Stamenkoviče už Vyoral z trestné linie zavíral zápas.

Domácímu týmu (dál bez Merešše, Svojanovského) pomohl 22 body, 9 asistencemi, 7 doskoky a 7 získanými fauly, Dunans ke 22 bodům přidal 8 doskoků, Potoček přispěl 11 body a Heřman deseti. Z hostů byli vidět Lošonský (15), Halada (13+7 doskoků), Sedmák (12) a Stamenkovič (11+9 asistencí). Domácím patřily body z brejků (21 (ale jen 2 po změně stran) - 12) a útočné doskoky (18-10), jež ale netransformovali v žádnou výhodu, neboť body z druhých šancí skončily 12-11.

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice):
„V první půli jsme předváděli poměrně slušnou úroveň basketbalu. Drželi jsme plán, to, na čem jsme se domluvili. Pak bohužel zase přišlo uspokojení, nechali jsme soupeře rozehrát. Nemůžeme počítat s tím, že Hradec bude mít 13 procent trojky celý zápas. Vrátili jsme ho do zápasu vlastními chybami a na konci už to bylo trošku hop nebo trop.“

T. J. Dunans (guard BK JIP Pardubice): „Vítězství je pro nás velmi důležité. Potřebovali jsme ho, abychom si upevnili naši pozici na 6. místě. Hradec Králové má velmi kvalitní tým, i proto jsem moc rád, že jsme vyhráli. Hlavním faktorem, který nás dovedl k výhře, byla naše obrana. Vždycky, když jsme přestali bránit tak, jak jsme měli, Hradec toho využil a dával jednoduché koše, ale když jsme v obraně hráli to, co jsme chtěli, měli jsme navrch.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „My jsme bohužel totálně zaspali první čtvrtinu. Vstup jsme měli katastrofální a táhlo se to s námi celý první poločas. V šatně jsme si nějaké věci ujasnili, kluci se pak vrátili do zápasu, ale stálo nás to hodně sil. Pak se i nějací hráči vyfaulovali a domácí si koncovku zkušeně pohlídali. Zasloužené vítězství Pardubic, ale zadarmo ho neměly. Mrzí mě propad v prvním poločase.“

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): „Pocity mám trochu smíšené. Problém byl začátek: řekli jsme si, že nesmíme nechat střílet domácí střelce a začali jsme tak, že Josef Potoček nám dal tři trojky... Byli jsme schopni trochu zlepšit obranu a vrátit se do zápasu, v druhé půlce už to byl vyrovnaný zápas. Na konci domácí podrželi Tomáš Vyoral a T. J. Dunans, vyhrál lepší tým.“