Dva vyloučení, přesto má Děčín No.3!

ECHO 9. KOLA A1 Válečníci Ondřej Šiška a Robert Landa byli vyloučeni v duelu devátého kola A1 na Folimance, kde si jejich tým ve čtvrté čtvrtině přesto došel pro definitivu třetího místa před play-off. Mistr v Pardubicích udržel potentní útok Beksy za druhou půli na 38 bodech a po Kolínu v městě perníku uspěl jako teprve druhý celek této ligové sezony. A husarský kousek se povedl oslabené Opavě, která i v osmi mužích dobyla Kolín, byť za poslední čtvrtinu ještě stihla prohospodařit téměř celý náskok, který měl ještě v závěru třetího dějství hodnotu 18 bodů.

Z kritické situace k triumfu

Válečníci šli do klíčového duelu o třetí místo v A1 po třech porážkách v řadě a na pražské Folimance se navíc po vyloučení podkošového muže Landy ze závěru třetí čtvrtiny nacházeli v nelichotivé situaci s mankem sedmi bodů (54-47). V tu dobu už navíc v od podlahy hraném zápase postrádali rozehrávače Šišku, vyloučeného v půlce druhé čtvrtiny.

Pořád ale měli k dispozici své ústřední opory. A ty v pravý čas zabrali na plné obrátky. Vyoral rozdával asistence, Pavel Houška přisypával body a křídelník Palyza po čase ukázal, proč byl v první půlce sezony ligovým top skórerem. Ač do posledního dějství vstupoval bez bodu, ve čtvrté čtvrtce jich vysázel 11 a zapsal tři ze 4 trojek týmu za posledních 10 minut hry.

Jeho tým tu zacpáním vymezeného území nepouštěl USK do zakončení zpod koše a zvenku se Sovy netrefovaly, jak by potřebovaly. Děčín šel do koncovky s mírným náskokem a ten už také udržel. Čtvrtou čtvrtinu vyhrál 11-23 a celý zápas 65-70.

Pražané se dopustili kritických 20 ztrát, z nichž 7 mělo podpis ligového top skórera Jaromíra Bohačíka. Ten byl přesto s 21 body nejlepším střelcem domácích. Hosty nejvíc sytili Vyoral (19) a Pavel Houška (17). Jejich tým byl lepší z trojek (7-9) i šestek (14-19).

Vítězství Děčína znamená, že si před play-off definitivně zajistil klíčové třetí místo, jež v případě postupu do semifinále bude znamenat vyhnutí se Nymburku. A po 9. kole je také už jasné, že ve čtvrtfinále jej čeká Kolín. USK o šanci na třetí příčku přišel a nyní může přijít i o tu čtvrtou. Při jeho porážce v Nymburce v posledním kole a souběžné výhře Opavy doma s Pardubicemi by se sesunul na pátou pozici a nyní již jisté čtvrtinále se Slezany by musel začínat venku.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Budu stručný. Jsem moc rád, že jsme tady vyhráli a chtěl bych poděkovat svému týmu za tuto výhru.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Jednalo se o klasický souboj s Děčínem, který došel do vyrovnané koncovky, a tam rozhodují detaily. Jsem rád, že jsme zlepšili herní výkon od posledního utkání. Nyní zbývá připravit se na play-off.“

Tentokrát rozhodly ztráty

V očekávaném souboji druhého s prvním domácí Beksa opět ukázala, že s mistrem letos umí hrát. I díky 10 bodům křídla Škrance udržela vyrovnaný poločas a Nymburk unikl až během třetí desetiminutovky, kdy si trojkami pomohl k náskoku 58-73. Nejlepší střelec Pardubic Burnett ještě 8 body v řadě v úvodu čtvrté části přitáhl svůj tým na 70-75, ale po jeho vyfaulování (2:34 do konce za stavu -8) už se otevřela snadnější cesta ke koncovce pro hosty, kteří vyhráli 85-91.

Východočeši sice tentokrát dovolili mistrovi jen 5 útočných doskoků (sami 8) a celkově na doskoku vyhráli 39-35, ale velkou díru do jejich plánů udělalo 33 brejkových bodů Nymburka (Beksa 20). Nejzásadnější statistikou rozhodné druhé půle (38-48) však byly ztráty (10-3, celkově 15-12). Sedm z těch pardubických přišlo ve třetí čtvrtině.

Vítěze táhnulo duo Allen (27, trojky 6/4) - Sant-Roos (21), u domácích se za Burnetta zavěsili Autrey (12), Škranc (12, +12 za 19 minut) a Půlpán (11, +9 za 21 minut).

Pardubice padly doma v sezoně teprve podruhé, přičemž obě porážky se udály v posledních dvou domácích zápasech nadstavby. Beksa ve třaskavém čtvrtfinále půjde na sedmé Svitavy, mistr se svého soupeře dozví až v posledním kole, a bude to buď Ústí, nebo Ostrava.

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Není lehké přijet sem a hrát tady, proti týmu, jako jsou Pardubice, které mají letos skvělou sezonu. Byl to zápas šňůr, kdy jeden tým byl nahoře, a ten druhý ho nemohl dohnat. Za druhé bych chtěl říct, že jsme zlepšili obranu, konkrétně tu individuální. To je to, co nám vyhrálo zápas, i když jsme dostali 85 bodů.“

Howard Sant-Roos (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Pardubice jsou velice silný tým, obzvláště doma, takže se proti nim musíme koncentrovat na každý aspekt hry, hlavně na útočný doskok. To se nám podařilo, zvláště v druhé půli, kdy se nám podařilo líp bránit a to nám vyhrálo zápas.“

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Je to vždy těžký zápas, hrát proti týmu, jako je Nymburk. Přece jen je tu šampionem už 13 let. Před zápasem jsem hráčům říkal, že musíme dobře doskakovat, nedovolit soupeři lehké koše, neztrácet a hlavně zabránit rychlému protiútoku. V první půlce, i když jsme se dostali do problémů s fauly, jsme se udrželi ve hře. Dobře jsme doskakovali a hráli rychlý protiútok. Dneska nám hrála dobře i lavička (na body přestřílela tu nymburskou 37-31), hráči jako David Škranc a Ondřej Kohout. Vše se pak změnilo ve třetí čtvrtině, kdy z šatny přišli daleko agresivnější soupeři. Nemyslím, že bychom měli až tolik ztrát, spíš jsme nedávali uspěchané střely z rychlé hry, což jsem klukům vysvětloval, že je pro nás jako ztráta, protože když tyto střely neproměníme, soupeři doskočí a jdou rychle dopředu. Tam si vytvořili náskok patnácti bodů, což rozhodlo. Snažili jsme se dostat zpátky, ale pokud hrajete proti Nymburku, musíte předvést perfektní výkon. Tyto zápasy nám můžou ukázat, v čem se můžeme zlepšit. Blíží se play-off a je čas se pořádně připravit a ukázat z nás jen to nejlepší.“

Dušan Pandula (křídlo BK JIP Pardubice): „Nejdůležitější bylo, jak jsme přišli na hřiště po prvním poločase. Oni byli agresivnější a dostali se na plus 15 bodů. S Nymburkem je to vždycky tak, že jakmile na dvě tři minutky vysadíte, tak se pak skoro nemůžete vrátit do zápasu. Byl to ale celkově dobrý výkon a takovýhle zápas nás může před play-off jenom posunout.“

Opava zaskočila Medvědy!

Překvapení se zrodilo v Kolíně, kde Opava oslabená o Šiřinu, Zbránka, Bujnocha a Vlčka nastoupila jen v osmi, ale už v první čtvrtině vyskočila po 5 trojkách v řadě do trháku 15-26 a ještě po 30 minutách vedla o 16. Kolín se však doma nevzdává a po trojkách amerických rozehrávačů snížil až na 70-71, ale za stavu 72-75 pro Opavu přišla v poslední minutě osudová ztráta playmakera Hunta.

Slezané díky nečekanému triumfu 72-77 ještě mají šanci na důležité čtvrté místo před play-off, v jehož čtvrtfinále je čeká USK. Pokud by Opava doma složila v posledním kole Pardubice a USK prohrál v Nymburce, ještě by jej přeskočila v tabulce a sérii s Pražany by pak začínala na domácí půdě.

Vítězové se nejvíc opřeli o duo Jurečka (18) - Gniadek (16), které 18 body potáhlo trhák z prvního dějství. 13 bodů přihodil rozehrávač Kouřil, který při absenci Šiřiny odehrál 37 minut. Ztratil sice 8 míčů, ale i tak končil 4 body v plusu. Opava nakonec ztratila 14 míčů, Kolín zatížilo ztrát 18. U Slezanů snad nejvíc vyniklo 12 bodů z pouhých 7 útočných doskoků. Kolín bodově nejvíc sytil guard Bakič (16).

Medvědi na závěr nadstavby zamíří do Děčína, kde si dají s Válečníky generálku na společnou čtvrtfinálovou sérii.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Byl to předposlední zápas skupiny A1 a oba týmy chtěly vyhrát, aby si přinesly vítěznou „auru“ do play-off. My jsme využili v první čtvrtině chyb soupeře a dali jsme 26 bodů. Bylo jasné, že Kolín před domácím publikem zápas nevypustí, a i když jsme vedli o 18 bodů, tak zápas šel do koncovky, kde to je vždy o nějakom odraženém balonu nebo šťastné střele. Jsem rád, že jsme zápas dotáhli do konce, rozhodla střela Dragouna, který dal těžkou dvojku na 72-75, a pak už jsme to dobránili. Proti kombinované obraně, kterou použil Kolín ve čtvrté čtvrtině, jsme se nemohli prosadit. Byla účinná a nám chybělo trochu víc kreativity a odvahy do ní hrát. Byl to dobrý zápas a dobrá příprava na play-off.“

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „My jsme si zápas prohráli v první čtvrtině naším neuvěřitelně laxním přístupem. Někteří hráči hráli bez zájmu, jako by si přišli jen tak zahrát. V závěru jsme to zdramatizovali, v poslední čtvrtině jsme konečně našli obranu, která platila na Opavu, ale bylo už pozdě. Měli jsme útok na vítězství, ale Jimmie Hunt neproměnil trojku. Opava zaslouženě zvítězila, štěstí v koncovce si musíte zasloužit. Kdybychom vyhráli my, tak by to nebylo zasloužené. Všichni si myslí, že Opavu dělá Šiřina, ale dnes se ukázalo, že to není pravda. Opava odehrála výborný zápas bez Šiřiny a vůbec nebyla cítit jeho neúčast.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Připadlo mi, že si Kolín myslel, že vítězství přijde samo a že když nepřijel Šiřina, tak se nemůže nic stát. My jsme do toho ale šli a už v první čtvrtině jsme si udělali náskok. Jsem strašně rád, že jsme konečně přivezli vítězství zvenku, před play-off je to důležité povzbuzení. A i když jsme vyhrávali o 18 bodů, tak jsem moc rád, že jsme tu koncovku zvládli. Je to takový návod do play-off, že jsme se nezalekli toho, že bychom mohli prohrát.“

Lee Skinner (power forward BC GEOSAN Kolín): „Do zápasu jsme vstoupili bez energie. Chyběla nám soustředěnost a hráli jsme proti velmi dobře fyzicky připravenému týmu. My nemůžeme hrát takto proti soupeři, jako je Opava. Do druhého poločasu jsme vstoupili s mnohem lepší obranou. Podařilo se nám dotáhnout náskok a stalo se z toho vyrovnané utkání, které jsme ale neotočili ve svůj prospěch.“