Dvě prodloužené, démon Puršl a rabování hostů

ECHO PRVNÍHO KOLA NBL Dvojité prodloužení pod děčínskou skálou hned na úvod ligy, navíc ozdobené dvěma heroickými výkony domácího vítěze Lamba Autreyho a svitavského Šimona Puršla, který si za své kariérní 29bodové maximum v NBL vysloužil i titul MVP utkání od kouče Válečníků Tomáše Grepla. Další prodloužení si pro diváky uchystali Brňané v souboji s Pandami, které nakonec slavily šťastné vítězství po 17 šestkových minelách domácího týmu a v sezoně zatím i v součtu s Alpe Adria Cupem nezaváhaly. Další tři duely už byly jednoznačnější, přesto ozdobené skvělými individuálními výkony. V Ostravě se při stovkovém nástřelu týmu zaskvělo nové chorvatské duo USK, jmenovitě Domagoj Proleta – Igor Marič. V Kolíně řádil se svou bájnou kuší neomylný „Vilém Tell“ Jakub Šiřina, který ratingem 39 bral v rámci 1. kola ligy druhé místo. První (40) patřilo olomouckému Javontemu Douglasovi za mega double double s 18 body a 21 doskoky při pokládce hradeckých Sokolů. První ligová sobota nové sezony tak stála skutečně za to!

Chorvatská show na Tatranu

Pod pražským Nuselským mostem se zrodila možná nová hvězda NBL, která poprvé plnou silou udeřila na ostravském Tatranu. Jednadvacetiletý a dva metry sedm vysoký chorvatský power forward Domagoj Proleta ve své premiéře za USK dovedl tým 20 body s šestkami 10/9 k přesvědčivému triumfu 78-100 na palubovce Nové huti.

Mladíka jistil 18 body včetně 4 trojek jeho o 13 let starší krajan Marič, který potvrdil svou obávanou ruku. Od 13. února v soutěžním utkání poprvé hrající rozehrávač Ondřej Sehnal připojil 15 bodů s 9 asistencemi. Jeho dirigentský pomocník Appleby nastřádal 10 bodů, 7 asistencí a 6 doskoků.

Sovy byly od první čtvtiny vpředu, ve 12. minutě se trhaly po dvou trojkách Mariče na 13 bodů a pět minut do půle vedly už 25-40, aby domácí zažehnuti Šmídem a Koloničným, který měl do poločasu 4 fauly za 4 minuty ve hře, ještě do půle stáhli na 40-46. Jenže nový únik USK na startu třetí čtvrtiny na 12 bodů už zápas nasměroval definitivně do sovích pařátů a čtvrtá část už jen potvrdila dominanci hostů.

NH nejvíc sytily čtyři posily - Newkirk (18+8F+), Carroll (16), Radek Pumprla (12) a Šmíd (10). Sovám patřily trojky (7-10), dvojky (35/20 – 37/26), body laviček (25-47) a také menší počet ztrát (21-13).

Šiřina s kuší Viléma Tella

Jakub Šiřina na euforické čínské vlně dosurfoval až do kolínského středoškolského stánku, kde jím vytvořený mořský vír vcucnul kolínské Medvědy bez nároku na odpor. Reprezentační rozehrávač vysoustružil 27 bodů (19 do půle) s trojkami z dílny Viléma Tella (7/6) a díky osmi získaným faulům i všestranně efektivní hře vykázal na první kolo ligy úžasný rating 39. Opavu dovedl k parádnímu venkovnímu lupu 67-96 a ve střelecké galerii až daleko za sebou zanechal trio Bujnoch (15), Švandrlík (13), Jurečka (11).

Vozataj slezské jízdy zařídil během prvních tří minut úvodních 8 bodů Opavy a v oceánu ztrát se od začátku topícího soupeře uvrhl do stavu 12bodového manka již po prvním dějství. Už po poločase 27-45 (se 14 ztrátami domácích) nebylo moc co řěšit a i přes některé kontra záchvěvy Medvědů pak hosté v pohodě zápas dokormidlovali k vítězství.

Kolín při absenci rozehrávače Číže popravilo 24 ztrát (hosté jen 10), horší trojky (7-13) i body zpod koše (22-36). Mezi jeho pět nejlepších střelců se natlačily hned čtyři letní posily, a to Igrutinovič (16+7 doskoků a 6 asistencí na 5 ztrát), Vukosavljevič (14), Granič (11) a Richardson (10). Českou stopu v utkání zanechal především nestárnoucí Machač (11).

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Hosté kontrolovali celé utkání. My jsme kromě dvou pětiminutovek, kdy jsme dotáhli soupeře na rozdíl deseti bodů, neměli co nabídnout. Měli jsme obrovský problém na útočné polovině s řízením hry. Tím, že nehrál Adam Číž, nebyl k dispozici druhý rozehrávač. Na obranné polovině jsme měli problémy se souhrou Opavy. Kluci jsou dlouho spolu a vědí o sobě. Dávali si balon z ruky, věděli o sobě. To, že jsme vyhráli doskok, je pouze takové malé vítězství. Našich 24 ztrát je jeden z důvodů, proč jsme nebyli kvalitnějším soupeřem. Je to samozřejmě dáno tím, že skladba týmu je letos o hodně mladší, kromě dvou tří hráčů. Kluci se prostě musí vyhrát.“

Lukáš Vacek (guard BC GEOSAN Kolín): „Nedařilo se nám jak v útoku, tak v obraně. Měli jsme strašně moc ztrát a dostali jsme hodně bodů z trojek.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Zápas se hodnotí dobře. Jednak jsme vyhráli a jednak jsme kontrolovali celý zápas. Přijeli jsme do Kolína odvést kus dobré práce, a to se povedlo. Kluci šlapali celých čtyřicet minut. Pár chyb se tam objevilo, ale bylo to také způsobeno lehkou nervozitou. Z prvního zápasu, a i nervozitou ze soupeře. Většina hráčů byla totiž pro nás velká neznámá. Jsem celkově rád, že jsme utkání zvládli. Určitě bych ale chtěl větší aktivitu na útočném doskoku, tam to číslo není z naší strany dobré. Celkově jsme doskok prohráli, a tím bychom se nechtěli prezentovat v dalších utkáních. Hráče na to máme, kteří jdou za balonem a jsou schopni si pohlídat obranný doskok. Nakonec přeji trenérovi domácích hodně úspěchů s novým týmem a hlavně mladým hráčům, aby si vzali ty minuty na hřišti.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Jsem osobně taky rád, že jsme utkání zvládli, protože jsme nevěděli, co od něj můžeme čekat. Od začátku jsme hráli s velkou energií, dali hodně bodů z rychlých protiútoků, čímž jsme se chtěli prezentovat. Po poločase přišla slabší chvilka, kdy to soupeř stáhl na deset bodů. Po timeoutu jsme ale zápas vrátili tam, kde jsme si náskok vybudovali, a vítězství jsme si pohlídali až do konce.“

Kouřil vykročil pravou nohou

Jen prvních pár útoků – do vedení 2-8 - trvala hradecká naděje na Hané. Poté zapnul turbo nový první rozehrávač Olomoucka Radovan Kouřil, který se spolu s úřadujícím MVP ligy Javontem Douglasem podílel body či asistencemi na 25 z prvních 30 bodů týmu. A když svou práci tito dva ve 13. minutě uzavřeli, bylo rozhodnuto o zápase. Domácí v tu chvíli vedli 30-13 a vicemistr Evropy kadetů z roku 2011, který v létě přišel z Opavy, si mohl spokojeně odfouknout – první soutěžní utkání v novém dresu zvládl bravurně.

Pod vítězství 93-70 se podepsal 18 body (trojky 5/3) a 4 asistencemi (na jednu ztrátu). Ovšem kolega Douglas šel ještě o patro výš – už v půli měl na kontě double double za 10 bodů a 14 doskoků a zápas končil na 18 bodech, 21 doskocích a 5 asistencích, což mu dalo rekordní efektivitu prvního kola (40). Dalších 18 bodů zaknihovala nová hanácká posila na guardu Morgan, 15 přihodil Palyza a 12 Dedek.

Za hosty kontrovali Sedmák (15), Lošonský (12), Ondřej Peterka (10) a ve svém prvním pořádném zápase v NBL David Pekárek (10 za 30 minut), který až do minulé sezony působil několik let v NCAA. Olomoucko řádilo především z trojek (36/16 – 29/8), šestek (21-6) a z brejků (31-10).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Hradec Králově není stejný tým jako v minulé sezoně. Nepřijel odevzdaný a hlavně na začátku to bylo vidět. My jsme naopak byli v prvních minutách hodně nervózní. Pak se však tým dal dohromady a začal předvádět svoji hru. Kvalita našeho kádru se podepsala pod konečný výsledek. Trošku mě mrzí polevení v obraně v poslední čtvrtině, ale všechno nemůže být dokonalé.“

Lubomír Peterka (kouč Kingspan Hradec Králové): „Mrzí mě, že jsme dokázali držet krok pouze v první čtvrtině. S přibývajícím časem jsme přestali trefovat jednoduché koše. Střelba nás zradila. Domácí naopak dobře stříleli, kvalitně bránili. Mysleli jsme si, že můžou být v prvním zápase sezony nervozní, to se ovšem nestalo. Jinak Olomoucko ukázalo svoji kvalitu. Stejnou jako v minulé sezoně, kdy jeho zápasy s Nymburkem byly ozdobou soutěže.

Story úchvatných 50 minut

Tak to byl výkop ligy, jak se patří! Domácímu Děčínu hrozila po koncovém zaváhání s Ústím v Alpe Adria Cupu druhá domácí potupa v řadě, vždy ale našel i s kopou štěstí nějakou dodatečnou pomoc, s níž dokázal porážku odvrátit, vynutit si prodloužení a pak ještě obrátit koncovku nastavení číslo 2. Nejvíc se o to svým tradičním individuálním mistrovstvím všeho druhu zasloužil Muž utkání Lamb Autrey. Jeho 26 bodů umožnilo Válečníkům chovat šanci na výhru až do samého konce.

Přesto to byl jiný chlapík, který psal nejemotivnější příběh tohoto epického duelu. Svitavský Šimon Puršl ničil obranu domácích na sto způsobů a mnohdy se zdálo, že už jej nejde ničím zastavit. Jen dostal míč v seběhu ke koši, nebo do hry jeden na jednoho v blízkosti obruče, proměnil za svých 35 minut 13 ze 14 dvojkových zakončení. Jako by chtěl všem ukázat, že on neměl být tím vyřazeným těsně před světovým šampionátem v Číně.

Jakmile však na svůj výkon měl dát zlaté razidlo, objevila se slabina, na níž ještě musí zapracovat. Když mohl 11 sekund do konce 4. čtrvtiny potvrdit za stavu 75-77 výhru svého týmu z trestných hodů, neproměnil ani jeden a Autrey na druhé straně po samostatné akci poslal zápas do prodloužení.

Střih. Schází pět sekund do konce nastavení a power forward Turů opět stojí na trestné linii. Tentokrát za ještě složitějšího stavu 86-85. Přesto by dvě jeho trefy hostům mohly urvat výhru. První pokus však Puršl míjí a porážka se tak ještě přiblížila. Druhý už ale proměnil a zajistil tak druhé prodloužení.

I v něm Puršl dál ničil soupeře pod košem a po trojkách Slezáka s Kovářem vedli Tuři půl minuty do konce 93-96. Jenže kdo jiný než Autrey kontra trojkou srovnal a po minuté trojce svitavského Marka po timeoutu si bere poslední slovo utkání domácí Carlson, který z krkolomného floateru s faulem necelé dvě sekundy do konce trhá výhru 98-96 pro Děčín. Ti jsou v tu chvíli po krk v extázi radosti, Tuři naopak nevěří svým očím…

Zápas vedle slabé výpomoci na nájezdy domácích v rozhodných fázích utkání ztratili především kvůli 17 minutým šestkám z 36 (Děčín 34/22) a pak i kvůli nedůslednostem na obranném doskoku, kdy Válečníkům povolili 24 druhých šancí a 20 bodů z nich.

Vítěze vedle Autreyho poháněli i Pomikálek (13+9 doskoků), Carlson, Feštr (po 13), Šiška (11) a Landa (10). U hostů se za Puršla (29), který nakonec minul 7 z 10 šestek, seřadili Matěj Svoboda (14), O´Brien (13+9 doskoků) a nový podkošový muž Dodd 13. Další posila, guard Crandall, se zápasem protrápil nástřelem z pole 11/1. Ani on tak příliš nepomohl k úspěchu v ligové premiéře nového kouče Svitav Lukáše Pivody.

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Extrémně náročný zápas, o to víc mrzí prohra o dva body, ale takový je sportovní život. My se připravujeme na to, že Děčín hraje fyzicky a má výborný útočný doskok a pak nám doskočí 24 míčů a dá z toho 20 bodů z druhých šancí. Druhá věc je, že když máme procento trestných hodů padesát dva procent proti tak kvalitnímu týmu, nedá se moc pomýšlet na výhru. V rozhodující chvíli to na sebe bral Lamb Autrey a urval pro Děčín vítězství. Je to první zápas sezóny, máme na čem stavět a nic to nerozhoduje, jedeme dál.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme věděli, že nás čeká velmi silný soupeř, který je podle mě ještě silnější než v minulé sezoně. Obrovsky mě překvapil Šimon Puršl, který odehrál famózní zápas, jaký jsem od něj ještě neviděl, a jen tak dál, Šimone. To nám dělalo celý zápas problémy, spoluhráči ho dobře nacházeli a my si s tím nevěděli rady. Nejspíš to rozhodly útočné doskoky, kterých máme 24, což je skvělé číslo a udrželo nás to ve hře. Svitavy přededly, že hrají výborně, hned na startu to začalo hodně zostra a myslím, že nás čeká hodně zajímavý ročník.“

Šimon Puršl (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy, koučem soupeře vyhlášený za Hráče utkání): „Nás tohle bude hodně mrzet a budeme se z toho oklepávat, jak psychicky, tak fyzicky. Byl to dlouhý a náročný zápas. Prohra mrzí, myslím, že jsme nevstoupili do zápasu dobře, hlavně na doskoku. Pak jsme dobře bojovali, ale srážely nás nějaké věci. Já nemůžu takto špatně proměňovat šestky. Pozitivum vidím v tom, že to byl pro diváky hezký zápas. Byl to první zápas sezony, musíme si z něj něco odnést a pokračovat dál.“

Lamb Autrey (guard BK ARMEX Děčín): „Velmi těžký zápas. Upřímně, mně to připomínalo play-off minulé sezony. Svitavy jsou dobrý tým, musíte vydržet soustředěný čtyřicet minut, a navíc byla dvě prodloužení. Výhra se nerodila lehce, máme spoustu věci, na nichž musíme pracovat.“

Prodloužená loterie pro Ústí!

Mladá brněnská sestava (bez Kereselidzeho) ze sebe na domácí půdě vymačkala úplně všechno, v dalším obrovském dramatu prvního kola to však na Ústí nestačilo. SLUNETA uspěla v loterii závěru čtvrté čtvrtiny i v prodloužení a po výsledku 88-91 má úvodní výhru.

Prvních 30 minut bylo těsně pozadu Brno, aby jej česká divize dovedla ve čtvrté části k obratu na 74-69. Za stavu 78-77 v poslední minutě a půl se oba týmy dopustily dvou ztrát, aby ústecký Šotnar jednou proměněnou šestkou srovnal. A po jedné minuté střele na každé straně se šlo do prodloužení.

V něm za stavu 84-86 domácí rozehrávač Kozina proměnil v poslední půlminutě jen jednu ze 4 šestek, hosté měli naopak trestnou bilanci 5/4 a dostali se tak do vedení o 4 a pak o 3 body, aby závěrečná trojka domácího Farského na druhé prodloužení už minula cíl.

Jeho tým vedlo trio letních posil Körner (22+8 doskoků), Novotný (19, trojky 6/5), Smithson (13), za širší střeleckou četu Pand řádili Pecka (18+10 doskoků), Svejcar, Brown (po 14), Houška (13+8 doskoků) a Šotnar (12), který po laborování s kolenem v minulých týdnech odehrál na rozehře téměř 24 minut. Jeho celek byl lepší zejména v proměněných šestkách (8-23), v bodech z brejků (10-19) a také na doskoku (31-43).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „V první řadě chci říct to nejdůležitější - jsem rád, že jsme to zvládli. První zápas ligové sezony, bylo to nervózní z obou stran. Upřímně jsem čekal, že to bude ze strany Brna víc nervózní, protože má mladší tým. Čekal jsem, že naše zkušenosti budou vidět, nicméně jsme poztráceli dvacet míčů. I u zkušených hráčů, jako je Ladislav Pecka, ty míče létaly z ruky. Dělali jsme hloupá rozhodnutí, ale myslím, že nás podržel doskok a to, že jsme se nevzdali. Jakkoli to v závěru vypadalo, že přes nás Brno půjde. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jak to bylo s trestnými hody v závěru, kdy Honza Kozina střílel dvě šestky a tak dále. V takovýchto zápasech by se dalo hledat všude. Jsme rádi, že z Brna vezeme výhru a mám obrovský respekt před trenérem Růžičkou, jak s tím mladým týmem přes prázdniny naložil. Myslím, že to tady nebude mít nikdo jednoduché.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Basket Brno): „Teď je to těžké hodnotit, protože jsme smutní z prohry. Myslím ale, že mohly vyhrát oba celky. My jsme měli osm vteřin před koncem základní hrací doby míč, Bryan Smithson měl dobrou střelu, kterou běžně proměňuje, ale bohužel nepadla. O trestných hodech Honzy Koziny jen zmíním to, že v létě udělal obrovský pokrok, makal na sobě a jsem rád, jak se prezentuje. To platí i o celém družstvu. V zápase můžu najít některé detaily. Ať už to byl někde jeden doskok, jedna hloupá ztráta či špatné rozhodnutí, nebo nedaný „šoupák“ zpod koše. Když se to sečte, tak se nám za stavu 67-62, kdy jsme třikrát ubránili a mohli jít do menšího bodového trháku, to nepodařilo a SLUNETA se uklidnila. V závěru trochu rozhodlo štěstí, ale já řeknu jednu podstatnou věc - spousta z těchto kluků bude hrát koncovky. Tady bylo většinou zvykem, že seděli na lavičce a fandili zahraničním hráčům, aby ty koncovky zvládli. My jsme se ale rozhodli jít jinou cestou. Podobné zkušenosti budeme sbírat. Nevěšíme hlavu, jedeme na USK a musíme si připomenout, že SLUNETA je tým, který před týdnem venku porazil Děčín, což je obrovská výhra, přičemž Děčín teď porazil Svitavy. Ústí taky vyhrálo nad Osijekem, není snadným soupeřem a my se mu postavili čelem. Myslím, že jsme zápas zvládli a nikdo nemůže usínat s tím, že bychom nebojovali nebo něco odchodili. Vždy to svým hráčům kladu na srdce, aby po tom výkonu, i když soupeř vyhraje, věděli, že odvedli maximum. Dneska to splnili. Chyby tam z naší strany samozřejmě byly, bylo to trochu nervózní, ale to je normální. Nemusíme se stydět a jdeme dál. Máme před sebou tři venkovní zápasy a já věřím, že někde se podaří překvapit a uspět.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Jsem rád, že jsme vyhráli, i když jsme měli dvacet ztrát. Až se Brno víc rozehraje a hráči naberou víc zkušeností, tak budou velice nepříjemným soupeřem.“

Radek Farský (křídlo mmcité1 Basket Brno): „První poločas se nám úplně nedařilo plnit v obraně to, co jsme chtěli. Ve druhém už jsme se oklepali, začali jsme plnit pokyny, které se po nás chtěly, a po celou dobu jsme hráli vyrovnaný zápas. Bohužel pro nás měla SLUNETA na konci větší štěstí. Nedali jsme nějaké šestky a dvakrát jsme nedali střelu na vítězství, kterou jsme měli na ruce. Bohužel to nevyšlo.“