Dvě stovky a Děčín bez 2 dlouhých dobyl Folimanku

ECHO SOBOTY V NBL Dva deklasující výsledky v Pardubicích, kde Beksa spláchla Medvědy, a v Opavě, kde neměli nejmenší šanci Lions, napsalo do svých análů 40. kolo Kooperativa NBL. Orli i přes nánosy ztrát zvládli duel s Tury, oslabenými o Doakse, a Děčín na poslední chvíli i bez dlouhých Houšky s Jelínkem přetlačil o bod domácí Sovy.

Tury bez Doakse pohřbily dvojky

Hvězdy nejsou v závěru základní části Turům nakloněny. Když už se po třízápasové pauze vrátil křídelník Bruinsma, který se v Prostějově zaskvěl 19 body a 13 doskoky, chyběl pro změnu jiný z lídrů Nicchaeus Doaks. A vedle něj i Špaček, Andres a Šindelář. Svitavy se na Hané i v sedmičlenné rotaci držely, ztratily jen 7 míčů (Orli 17, z toho Šteffel 6), měly 15 útočných doskoků a o 14 střel víc, dorovnaly 10 trojek domácích 10 vlastními, ale položily je katastrofické dvojky (54/18). Kvůli nim nakonec padly 83-75 a neposunuly se tak blíž svému snu o prvním play-off. Naopak, nyní mají o porážku víc než osmá NH.

Vedle Bruinsmy se za hosty prosadil i rozehrávač Jones (18+9 doskoků a 9F+) a křídelník Teplý (13). Domácí, kteří 25 bodů nasypali z brejků, ovšem kontrovali pěti vlastními dvojcifery na čele se Slezákem (15), Palyzou (14+9 doskoků), Roseboroem (14+7 doskoků, Hráč utkání) a Marko (12+7 asistencí).

Úvod byl před 695 diváky houpačkou, kdy hosté šli z 9-9 na 9-17, a vzápětí Roseboro potáhl domácí 8 body v řadě na 24-17 po skoro pětiminutovém suchu Turů. Orli ve druhé čtvrtině vedli až o 11, ale také v ní přišli o 6 míčů a Bruinsma už do půle 13 body přitáhl Bohemilk na 45-40.

Po smršti trojek se ale Prostějov v 25. minutě utrhl na 62-42, když dočasně přestal ztrácet. Avšak poté přišel kolaps čtvrtého dějství, kdy opět chyboval šestkrát (Tuři 0). Ještě v polovině této periody vedli domácí 77-59, ale Jones spolu s Čechy vedl velkou stíhačku na 78-73 po 38 minutách. Pak ovšem hosté tři útoky za sebou vyšli naprázdno a technická chyba Teplého půl minuty do konce už znamenala konec nadějí.

Stanislav Petr (kouč  BOHEMILK Tuři Svitavy): „Podle rozdílu ve skore to vypadá, že to byl vyrovnaný zápas, ale domácí byli jasně lepší. Po vlažnějším začátku, kdy domácí přitáhli v obraně, nám to dělalo problémy. Je to způsobeno tím, že naše rotace je malá, rozehrávač je jen jeden, a když se na něm vystřídají dva tři obránci, je utavený a hra už není taková, jaká by měla být. Jsem rád, že jsme se domácím vyrovnali v trojkové střelbě, ve které doma kralují. To nám potom pomohlo k takovému výsledku, jaký je. Nevzdali jsme to, a i když to bylo o 16 bodů, hráli jsme pořád dál a za to můžu hráčům poděkovat.“

David Hájek (asistent Ariete Prostějov): „Úvod byl z naší strany vlažnější, druhá a třetí čtvrtina už byla mnohem lepší, zase ta poslední nebyla bůhví jaká, naštěstí jsme ale náskok měli dostatečný. Jsme určitě spokojeni s výsledkem, s hrou tak půl na půl. Určitě nejsme spokojeni s tím, co se stalo „Kuřkovi“ (Radovan Kouřil si ve druhé čtvrtině poranil kotník). Sice je nás dostatek, ale s ním by to bylo určitě lepší.“

Válečníci si počkali na koncovku

Bez podkošových mužů Houšky a Jelínka čekala Válečníky pod pražským Nuselským mostem pořádná výzva. Tu však v posledních 4 minutách, po celozápasovém nahánění Sov, pomocí perimetrových hráčů dokázali přijmout a proměnit v nejtěsnější vítězství 63-64, jímž už dali téměř razítko na své druhé místo po základní části.

Pražané, které výsledek už skoro jistě přiková na sedmou příčku, měli famózní nástup (22-11), když soupeři dovolili prakticky jen trestné hody. Ve druhém dějství ale Šiška hosty nastartoval a ti už pak stíhali až téměř do konce USK na distanci několika bodů.

V závěru Děčín využil ztrát domácích a i díky trojce Kroutila šel do trháku 53-60. Michal Mareš trojkou snížil, ale Vyoral necelou půl minutu do konce šestkami upravil na 58-62. Domácí Šafarčík snížil na 2, ale Stria dalšími šestkami vrátil Děčínu 4bodový náskok. A Marešova další trojka už srazila manko jen na bod.

Domácí byli před 700 diváky lepší zpod koše (34-18) a na doskoku (15 v útoku), ale také měli o 5 ztrát víc a Děčín po jejich chybách vysázel 18 bodů. 16 bodů proti 11 sovím dal z trestných hodů. Vítěze táhli Pomikálek (18+7 doskoků, Hráč utkání) s Šiškou (13), tým USK Mareš (18) a Josipovič (14+8 doskoků).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům a poblahopřát jim k výhře. Zároveň chci dát kredit USK za hru, kterou hrál. Pro nás je to velmi cenná a důležitá výhra, jednak proto, že bylo jasné, že USK bude chtít získat náš skalp obecně. To je jednoznačné a domácí si asi i říkali, že při absenci Houšky s Jelínkem je vyšší šance ho získat. Podle toho také vypadala první čtvrtina. V té jsme se hledali, protože se teď nacházíme v trochu komplikované situaci. Na druhou stranu od druhé čtvrtiny jsme začali víc věřit tomu, že tady můžeme vyhrát. Poločasový výsledek nám dával sebedůvěru. V druhé půli to bylo jako obvykle. Více destrukce, hodně fyzična a soubojů. Oba týmy nebyly moc produktivní, ale my jsme zvládli celkem dobře koncovku, byť USK ještě hrozil do poslední vteřiny. O bod vyhrát v této sestavě na USK je velmi pěkné. Byl to velmi zajímavý zápas na obou stranách, fyzicky i herně.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Utkání se muselo divákům líbit. Hráli jsme velmi dobře skoro 36 minut. Ve velkém tempu, s koncentrací a nasazením v útoku i obraně. Drželi jsme se plánu a herního systému. V posledních 4 minutách jsme ale udělali 4 zásadní chyby. Tři v obraně a jednu v útoku a Děčín tyto chyby potrestal, což udělalo ten bodový rozdíl. Pak už si to utkání hosté pohlídali. Řekl jsem všem hráčům, aby dali hlavu vzhůru. Musíme udělat vše, abychom Děčín příště porazili.“

Pandula pořádal hon na Medvědy

Byla to smršť. Masakr. Nemilosrdný lov na Medvědy. A výsledek byl víc než zdrcující – Beksa i v oslabení doma zašlápla Kolín 109-77 a vedena 30bodovým velitelem Pandulou se o vlas udržela před Opavou.

Na doskoku vládla 42-25 (17 v útoku), měla o 16 střel navíc, zpod koše dominovala 62-34. Poprvé odskočila v závěru první čtvrtiny (za dvě minuty z 15-13 na 25-14), přičemž Pandula zapsal 9 a Wall 8 z prvních 21 bodů týmu.

Ve druhé čtvrtce domácí utahovali šrouby a Pandula dvěma slepenými trojkami vytáhl skore na 48-29. Na začátku třetího dějství ještě hosté stáhli manko na 12, ale nová vlna v podání Panduly s Wallem znamenala po 24 minutách pro zápas definitivu (64-44). Oba hlavní skóreři Beksy měli v tu dobu spolu 37 bodů a Hráč utkání Pandula 28 ze svých 30 bodů zaznamenal už do 28. minuty.

Wall končil před 1063 diváky na 18 bodech a 7 doskocích, Autrey přihodil 19 bodů s 6 asistencemi a 6 doskoky. Za hosty se dvojciferně činili jen Horák (13) a Skinner (12).

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Hráli jsme výborný zápas, jak v obraně, tak v útoku. V naší situaci, kdy máme mnoho zraněných, a nemáme dostatek hráčů na pořádný trénink, to hráčům dává určité sebevědomí, protože mají jistotu minut ve hře. Musíme toto udržet do dalších zápasů, zejména nasazení v útoku i obraně.“

Josef Potoček (křídlo BK JIP Pardubice): „Začali jsme velmi dobře. S velkou agresivitou, rychlými protiútoky, obrana byla výborná, padaly nám střely. Hráli jsme s dobrým nasazením a nadšením. Jen tak dál do dalších zápasů.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Nevím, jestli byly Pardubice lepší v obraně nebo v útoku, každopádně chtěly zvítězit mnohem víc než my. Nevím, proč to tak bylo, ale porazily nás velice snadno. Byli jsme mnohem, mnohem horší. Domácí nás předčili ve všech směrech.“

Štefan Ličartovský (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Bohužel Pardubice nás jednoznačně přejely. Od začátku zápasu hrály s větším nasazením, trestaly naši nedůslednost na obranném doskoku. My jsme si naopak nevytvořili žádné lehké koše a na každý bod jsme se hrozně nadřeli. Dnes jsme se na rozdíl od ostatních zápasů nedokázali udržet v kontaktu do 10 bodů a už se to těžko dotahovalo.“

Demolice hned na startu

Jen čtyři minuty trvalo, než v Opavě domácí tým v úzké sedmičlenné verzi vzlétl a nechal bezvládné Lions dole na zemi. Ze stavu 8-6 Slezané soustavou trojek, brejků i bodů z útočných doskoků unikli ještě do konce první desítky na 28-11, v půli vedli 49-25 a už tam dávno nebylo co řešit. Tým se tak povinnou, byť nečekaně vysokou výhrou (108-74) udržel v závěsu za čtvrtými Pardubicemi, naopak poslední Jihočeši se 4 zápasy do konce ocitají ve velmi složité situaci s ohledem na vyhnutí se baráži.

Slezanům patřil v kulise 790 diváků doskok (43-29), trojky (9-4) a především šestky (33/27 – 14/10). O hlavní penzum produkce se postarala pětice Gniadek (22), Zbránek (21), Blažek (19), Jurečka (16, trojky 5/4) a Cvek (16+13 doskoků, 6 asistencí, Hráč utkání). Za Lions snesli James a Wright po 18 bodech, Lamar přidal 16.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád za vysokou výhru a za to, že jsme utkání ve zdraví dohráli. Místy jsme až moc vymýšleli parádičky, a tak jsem nabádal hráče k rozvážnější hře vzhledem k úzké rotaci naší lavičky. S chutí hráli zejména Martin Gniadek, Filip Zbránek a Hráč utkání Viktor Cvek.“

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): „Dnes jsme se nedostali do zápasu. Vypadalo to, že jsme snad zůstali v autobuse. Ve všech činnostech jsme za domácími zaostali.“

Stanislav Zuzák (podkošový hráč Lions Jindřichův Hradec): „Dnes to byl nejhorší výkon týmu, co jsem v Jindřichově Hradci. Vůbec jsme nehráli kolektivně a téměř nebránili. Domácí nás přehráli už v úvodu a svůj náskok stále zvyšovali.“

Martin Gniadek (podkošový hráč BK Opava): „S chutí jsme si zastříleli a udělali divákům radost dosaženou stovkou. Jen tak dál.“