Dvě tváře lídra Retina a brejková spása

ECHO DUELU LIGY MISTRŮ Jeho výkon slouží coby lakmusový papírek hry celého týmu. Jakmile v první čtvrtině playmaker Retin Obasohan naskočil z lavičky jako hvězdný nymburský náhradník, ještě do konce tohoto dějství vyhnal skvělou obranou, doskoky, dvěma zisky, třemi asistencemi a sedmi body vedení Polabanů prakticky sám na 26-18. A když po 12 minutách střídal, měl za stavu 33-25 proti nejlepší obraně soutěže na kontě už 12 bodů.

V poslední pětiminutovce duelu však jeho neuvážené střely, chybná rozhodnutí v útoku i obraně i přílišné tlačení na pilu do značné míry způsobilo, že se hosté z Bambergu, bývalého Belgičanova celku, po snížení z 84-68 na 84-81 ještě dostali na hranu velkého dramatu. 90 sekund do konce však Omar Prewitt trojkou z rohu konečně přerušil čtyřminutové sucho v útoku a nasměroval Nymburk k první výhře osmifinálové skupiny Ligy mistrů (91-87). Český šampion už šestým 90bodovým výkonem v řadě ještě vylepšil rekord soutěže.

V utkání proti top obraně Bambergu (přijel jen s devíti muži) dlouho exceloval, když v poločase s pouhými dvěma ztrátami vedl 54-45. Ničil soupeře z pick-and-rollů, neustále napadal podkošový prostor (TH 11/7) a především německý celek drtil z rychlých protiútoků (16-4). Tým v útoku nejvíc sytili Prewitt (14) s Obasohanem (18), který jako velitel domácího presinku obíral soupeře o míče a těžil pro tým další body.

Hosté se nicméně díky duu Hall (16) – Sengfelder (12) nenechali knokautovat docela a zejména trojkami se udrželi v zápase. Ve třetí čtvrtině už zlepšili obranu a domácí jen tu a tam rychlejším přechodem a vydřenými body zpod koše uchovávali své vedení, načež až střelecká i jiná kouzla guarda Hardinga ve čtvrtém dějství vyznačila už zdánlivě bezpečný 16bodový trhák.

Střeleckými lídry vítězů byli s 21 body Obasohan a Prewitt, kteří však za svých 27 minut shodně končili utkání -1 při pobytu ve hře. 16 bodů přidal Harding a 12 Hruban. Z nakonec velmi vyrovnaných statistik Nymburk čněl produkcí z brejků (22-8) i z druhých šancí (18-9 při útočných doskocích 14-15, jež na svou stranu hosté překlopili zejména v koncovce) a také 45 body lavičky.

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): „Byla to velká bitva a oba týmy hrály tvrdě a naplno. Každý zápas v Lize mistrů si žije svým životem a musíte najít způsob, jak ho dovést do vítězného konce, i když je tam hodně situací, kdy se vám daří a pak zase nedaří. Hosté se pokaždé dokázali vrátit do zápasu. Potvrdili, že jsou dobrý tým, dobře koučovaný. My na ně ale byli připraveni. Nepřekvapilo nás, s jakým nasazením hráli. My se jim v tom nasazení a agresivitě dokázali vyrovnat. Musíme se ale naučit lépe zvládat situace ve vedení a nepouštět soupeře zpět. Bez ohledu na to, kdo vyhrál, oba týmy si zaslouží respekt. Musíme s fyzioterapeutem probrat, co se stalo Vojtěchovi Hrubanovi, tři čtvrtiny nám pomohl, pak to za něj vzali další hráči a Jerrick Harding opět dal důležité střely. A o tom je tým. Máme tu partu skvělých hráčů, kteří se vzájemně podporují.“

Retin Obasohan: „Byla to velká bitva od první minuty. Jsem hrdý na náš tým, protože jsme plnili náš herní plán. Cítil jsem se dobře. Trenér mi řekl do ucha, abych nebyl přemotivovaný. Já ale miluju tuhle hru a náš tým, a je jedno, proti komu hrajeme, vždy jsme naplno odhodlaný vyhrát. Dnes to bylo proti mému bývalému týmu. První půli jsme se prosazoval více, pak oni udělali nějaké změny a lépe mě hlídali, ale to je krásné na našem týmu, že máme tolik talentovaných hráčů a vždy to na sebe vezme někdo jiný. Bamberg si také zaslouží uznání, jak bojoval. Neprojdete skupinou bez porážky, pokud nemáte dobrý tým. A dnes s námi svedl opravdu velkou bitvu. Bylo tam hodně míčů padesát na padesát a oba týmy do toho šly s tím, že každý míč je velmi důležitý a může rozhodovat. V této skupině bude každé vítězství velmi důležité, takže to, že jsme hned na úvod zaznamenali výhru, je skvělé.“

Jakub Tůma: „Určitě je tahle výhra hodně důležitá. I když Bamberg byl oslabený, tak výhra je výhra a nám to určitě pomůže do budoucna ve skupině. Trošku nám chybí, když vedeme třeba o 13 až 15 bodů, ještě přitlačit a zápas ukončit. To se nestalo a kvůli našim hloupým chybám jsme měli ještě takovou napínavou koncovku. Hodně jsme si oddechli. Nikdy nevíte, s čím soupeř přijede. Máte nějaké informace, které nemusí zakládat na pravdě. Ale hosté přijeli v téhle sestavě a samozřejmě to bylo trošku lehčí, ale zase se mohou ukázat hráči, kteří tolik nehrají. Všichni chtějí a je to potom možná i těžší proti nim hrát.“

Martin Kříž: „Čekali jsme těžký zápas. Měli jsme měsíc pauzu mezi první a druhou fází, takže to nebylo jednoduché se nakopnout zpět na evropské tempo. Nicméně jsme věděli, že je to první domácí zápas a nemůžeme si doma dovolit ztrácet body. Bamberg byl oslabený o dva tři hráče, ale na to se nikdo v konečném účtování ptát nebude. Jsme rádi, že se nám to povedlo, ale určitě to není projev hry, který bychom chtěli hrát. Byly tam úseky, kdy jsme byli spokojení, ale pak se vyskytly i úseky, kdy jsme polevili a uspokojili se. Ve čtvrté čtvrtině to bylo pět minut do konce o šestnáct bodů, pak jsme ale dostali slepené trojky a koše s faulem a bylo to už jen o tři body, což se nám nemůže stávat. V takovéto soutěži, jako je Liga mistrů, se nám to může vymstít. Určitě je to cenný skalp. Tím, že se v této sezoně hraje osmifinálová skupina od nuly, máme teď jedno vítězství k dobru. Naše skupina je šíleně otevřená. Myslím, že v ní může každý porazit každého a bude to boj do posledního zápasu. Všechny týmy jsou na tom srovnatelně.“