Dvojnásobnou loupež jistil tajný trumf!

VIDEOECHO ZÁPASU 2 SEMIFINÁLE Zápas byl sotva 14 minut starý a hlediště v pardubické hale (1162 diváků) nevycházelo z údivu. Po Duelu 1 se ve městě perníku nečekalo, že se útok domácích nějak zásadně promění, ovšem stav 17-40 po trojce opavského snajpra Jurečky znamenal pro Beksu už stav takřka klinické smrti. Domácí se v závěru poločasu ještě zvednuli a šňůrou 10-1 snížili na poločasových 27-41, což ještě vyvolalo dílčí naději. Jenže většinu třetí čtvrtiny i náhradnická legie Slezanů, bojující na hranici sebeobětování, ale zároveň s ohromným nadšením, nedala soupeři „čuchnout“, a až když váznoucí útok i střelba přivodila snížení Pardubic na hranu deseti bodů, musel 12 minut do konce zpátky na kurt lídr hostů Šiřina.

Domácí se ve čtvrtém dějství ještě dokázali dostat pod manko deseti bodů, ale další nánosy přihrávkových nebo driblérských ztrát spolu s míjením i těch nejvyloženějších pozic jim sebraly šanci stát se pro Opavu skutečnou hrozbou. Trojka Kohouta, třetí a poslední oblouková trefa týmu v zápase, ještě při snížení na 59-66 vykřesala tři minuty do konce poslední jiskru naděje, ale hosté už si svůj další výborný výkon víc zkazit nenechali. Po vítězství 60-74 ukořistili na východě Čech dokonce i druhý drahocenný poklad a před domácími duely stanuli dvě vítězství od prvního finále za posledních 15 let!

Opava do druhého duelu vstoupila s pozměněnou základní pětkou, se Zbránkem pod košem a Klečkou na křídle, a rozhodný úder provedla proti útočně opět trpící a ztrácející Bekse už ve střední části první čtvrtiny - a tentokrát zpod koše. Pod něj se ze shozů i nájezdů dostávala nebývale snadno a hlavně neuvěřitelně úspěšně zakončovala. A když už koš nepadl, byl z toho faul a trestné hody. Opava tak už po sedmi minutách vedla 10-24, a když svůj trhák vyhnala na 23 bodů, její dvojky měly drtivou úspěšnost 14/13!

Domácí se ve snaze o návrat pouštěli do těžkých zakončení, ale z přemíry snahy jim míče někdy i padaly z rukou a hlavně – do stavu -23 byli hosté většími agresory při boji o všechny možné balony. Beksa se do stejného módu začala dostávat právě až za 20bodového manka, ale nakonec už pro ni bylo pozdě. I proto, že její první trojku trefil až po 18 minutách Potoček.

Opavu nezbrzdily ani rychlé dva fauly prvního dlouhého Gniadka, který postupně nabaloval další osobní chyby, přičemž za tu čtvrtou při přetlačování s Kohoutem na doskoku v závěru třetí čtvrtiny to v následné přestávce ostře schytal od trenéra Czudka. Jeho tým má ale nyní velkou zastupitelnost, a tak se své šance chopil náhradník Kvapil, který za pouhých 22 minut vysoustružil 17 bodů a 10 doskoků a přidal velký díl k opavskému úspěchu. Dokázal úspěšně najíždět, smečoval, cokoli mu poslali pod koš, nedovolil domácímu silákovi Švrdlíkovi jediný snadný doskok a nakonec byl i top skórerem celého týmu. Hodně díky němu překonala tentokrát Opava Beksu zpod koše – vyjádřeno v bodech: 24-44!

Pardubice se víc soustředily na krytí perimetru, což rezultovalo v jen pět trojkových tref Opavy z 23 pokusů, ale pak zase bylo volněji pod jejich košem, což hosté naplno využívali. Sami naopak při pouhých 8 ztrátách nedali soupeři pro něj životodárné brejky a v poměrně často využívané zóně jej tlačili do málo úspěšných střel z delších vzdáleností. Výsledkem bylo pouhých 60 obdržených bodů, po 69 z Utkání 1.

Za Kvapilem byl jediným dvojciferným střelcem vítězů Šiřina (10+7 asistencí), u domácích to na dvě cifry dotáhli jen Švrdlík (13) a Půlpán (11), který odehrál velkou část druhé půle. Opava tentokrát výrazně zaostala na doskoku (48-30, v útoku 19-7), nicméně v bodech z druhých šancí uhrála velmi lichotivou remízu 6-6, navíc byla lepší z brejků (7-17), v produkci laviček (27-39) a především ve ztrátách (20-8). Do půle měla při 17 trefách z pole 15 asistencí.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Nepodařil se nám vstup do utkání. Nebyli jsme tak agresivní jako soupeř, udělali jsme mnoho chyb, mnoho ztrát - 12 bodů pro Opavu po našich ztrátách bylo hrozně moc. Opavě vydařený začátek dodal velké sebevědomí. Ve druhém poločase jsme dřeli v obraně, bojovali jsme, nutili jsme soupeře k těžkým střelám, ale v útoku se nám bohužel nedaří tak, jak bychom si představovali. Neproměňovali jsme šance, které jsme si vytvořili, je to už druhý zápas po sobě, kdy jsme dali kolem 60 bodů, což je hrozně málo. Základní problém je, že i když ubráníme tři útoky Opavy, sami čtyři nebo pět neproměníme. Je to způsobeno i obranou Opavy - hraje v nižší sestavě, její hráči jsou rychlí, silní, přebírají nás. Nám však chybí klid ve finální fázi.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Měli jsme dva domácí zápasy a prohráváme 0-2, což je určitě obrovské zklamání. Nebudeme ale stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Pojedeme na horkou opavskou půdu, kde nás nečeká nic lehkého, ale jak jsem řekl, my nic nevzdáváme. Dneska jsme dostali lekci v efektivitě, Opava když potřebovala dát koš, tak ho dala, zatímco my ne. Zápas se zlomil ve druhé čtvrtině, kdy rozdíl narostl na 20 bodů. I když jsme měli nějaké náznaky, že se vrátíme, tak rozdíl nešel pod 7 bodů. Opava držela otěže zápasu od začátku do konce.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Byl to pro nás těžký zápas, protože uspokojení ze včerejška tam samozřejmě bylo, ale řekli jsme si, že včera byla v naší hře hluchá místa a dnes jsme si to vzali k srdci. První čtvrtina byla z naší strany výborná. Snížili jsme sestavu, byli jsme běhavější. Spoléhali jsme na to, že budeme rotovat v deseti lidech, že budeme mít víc sil a to se ukázalo. Klobouk dolů před Pardubicemi, šly do toho až do konce. Zagresivnily hru, naštěstí nám zahrál výborně Míra Kvapil, který nejenom že doskakoval, ale dával i důležité body, výborné momenty měl i Kryštof Vlček, který včera vůbec nehrál. To nás trošku semklo. Můj pocit je takový, že jsme byli týmovější a víc jsme si věřili než Pardubice. Pořád je to ale 2-0. Jedeme domů a je na nás, jestli potvrdíme domácí půdu, nebo ne.“

Miroslav Kvapil (power forward BK Opava): „Jsem rád za vítězství. Říkali jsme si, že bychom rádi zopakovali včerejší nástup do třetí čtvrtiny, což se nám povedlo. Zápas jsme začali tak jako včera druhý poločas. Důležité bylo, že jsme plnili pokyny, které jsme měli, včetně toho, že jsme se drželi na doskoku. Vedení 2-0 je super.“