Epické drama o No. 2 pro Opavu!

V klíčové bitvě 13. kola A1 slezský mistr na domácí půdě otočil koncovku s Ústím a vítězstvím v prodloužení (88-85) se o mílový krok přiblížil ke druhému místu. Drama viděl i Děčín, kde nyní již jistě čtvrtí Válečníci už počtvrté v řadě složili Nymburk (88-83), Brno se výhrou v Kolíně (93-101) výrazně přiblížilo k pátému místu a Sovy na Dašické zaskočily domácí Beksu (70-83), která bude nejspíš šestá, zatímco Sovy si hodně řekly o pozici 7. V 11. kole A2 se NH domácí výhrou nad Slavií (69-59) vyhoupla do vedení ve skupině.

V souboji titánů Šiřina přebil Nicholse a přiblížil Opavu k No.2

Na mistrovské palubovce se v kulise 1573 fanoušků odehrála strhující play-off bitva, ač play-off ještě nezačalo. A do hlavních rolí se v ultimátním duelu o druhé místo obsadili oba lídři svých týmů. Ústecký Ty Nichols dlouho doslova ničil domácí Slezany těmi nejnesmyslnějšími zakončeními, která by nikomu dalšímu v lize nevyšla, aby na cestě k 31 bodům na sebe získal nebývalých 15 faulů.

Ovšem v nouzi nejvyšší pro domácí poprvé od návratu z předsilvestrovského zranění sehrál roli nadčlověka kapitán Jakub Šiřina, který ve čtvrté čtvrtině zachraňoval akcie mistra, a pár vteřin před koncem v už takřka neřešitelné situaci na něj byl za stavu 69-72 odpískán faul při pokusu zpoza oblouku, po němž třemi šestkami chladnokrevně poslal zápas do prodloužení. V něm opět zařizoval většinu bodů týmu, zejména pak klíčovou trojku na 84-83 minutu do konce. Poté Puršl navýšil vedení na tři, aby po snížení Nicholse ze šestek na bod korunoval dvěma trestnými hody výhru opět Šiřina, když dva Nicholsovy trojkové projektily už pak cíl nenašly.

Výhra 88-85 zajistí Opavě druhé místo, pokud při předpokládaném domácím vítězství Pand nad Kolínem získá úspěch v jednom z dalších dvou utkání doma s Nymburkem, nebo na USK.

Opava vyhrála první půli jen 38-35, ač měla 32 procent náskoku z dvojek. Jenže zaostávala v segmentu ztrát a nečekaně i na útočném doskoku, a to se postupem zápasu stále prohlubovalo. Přesto se domácí na startu čtvrté čtvrtiny probili do vedení o deset. Opory hostů pak ale rozohnily Ústí 73 sekund před koncem základní doby k obratu na 61-66 a až šest bodů Šiřiny v poslední půlminutě vrátilo Opavě naději díky prodloužení.

Lídr mistra (bez Kvapila) zařídil 30 bodů se 7 asistencemi, Pecháček mu sekundoval 13 body. Nichols za hosty (bez Váni) vygeneroval 31 bodů (TH 16/9), Pecka 13 s 12 doskoky, Autrey 12 se 7 asistencemi a Rowan 12 bodů. Domácím patřily trojky (10-6), body zpod koše (40-32), z brejků (12-3) i z laviček (30-13) a přežili i manko na útočném doskoku (12-20, body z druhých šancí 6-21) a ve ztrátách (22-11), díky čemuž Pandy měly o 14 střel z pole víc. Také házely o 9 šestek víc, jenže jich zároveň 14 minuly.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Oba týmy věděly, o co hrají, soupeř dokonce přijel už o den dřív, takže do toho šel na maximum, byl to takový zápas, který se tahal, myslím, že jsme vyhráli první tři čtvrtiny, ale vždycky minimálním bodovým rozdílem, poslední jsme naopak prohráli a poměrně se štěstím jsme šli do prodloužení, které jsme nezačali špatně, ale pak se ukázal Nichols, který nás trestal, ale potom se ukázal i náš kapitán Jakub Šiřina, který záhrál excelentní zápas, a i když nás trápily druhé šance soupeře a měli jsme hodně ztrát, tak jsme to před skvělou kulisou dotáhli do zdárného konce.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Dneska hodně důležité utkání, myslím, že to byl i divácky koukatelný zápas, pro nás s trochu šťastným koncem. Celý zápas jsme vedli, ve čtvrté čtvrtině přišlo pár kiksů, soupeř se dotáhl, šel přes nás, ale dneska nás zachránil Kuba Šiřina, který nám to v koncovce vyhrál. Teď se musíme soustředit na utkání s Nymburkem a USK a utržit aspoň jednu výhru, at si udržíme druhé místo.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Ani jeden z týmů dneska nezahrál nejlepší basket, bylo to bojovné, mělo to náboj play-off, ja sem pyšný na svoje hráče za to, jakým způsobem jsme se vrátili do zápasu, jakým způsobem jsem tady bojovali. Rozhodly nějaký chyby, myslím si, že i aktérů, kteří nedrží tolik v ruce míč, je to hrozná škoda, musím to ještě nějak zpracovat, protože sem to viděl dneska hodně zblízka a připadám si, že jsme byli oloupení o vítězství.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): „Předvedli jsme dobrý zápas, bohužel nám to vůbec nepadalo, nedali jsme strašně moc šestek, nějakých 15, k tomu jsme nedávali trojky, ale i tak jsme dokázali prohrát o tři body, na konci bohužel trochu smůly, musíme pokračovat dál.”

Nymburk letos na severu 0-4!

Válečníci se rozhodli užít si zápas s lídrem před televizními kamerami se vším všudy a Nymburk doma setnuli už počtvrté řadě (88-83), což také znamená, že Polabané odjeli s prázdnou ze všech čtyř utkání této sezony na severu Čech. Děčín, který stejně jako v minulém domácím střetu předčil soupeře větší vůlí a bojovností i ochotou létat do protiútoků, si definitivně zajistil čtvrté místo před play-off. Nadále oslabený Nymburk (bez Svejcara, Bohačíka, Sanderse), který už nemohl nic získat, ani ztratit, musí doufat, že v play-off bude schopen předvádět odhodlanější výkony i efektivnější útok, neboť i tentokrát se ukázalo, že mu poslední dobou vůbec nevoní zónové obrany, které jej při zabednění vymezeného území nutí do spousty distančních pokusů.

Děčín zahájil zápas spoustou snadných nájezdů a brejků, když právě z protiútoků už do půle získal při děravé top obraně ligy 26 bodů. Díky tomu už do půle vysázel 52 bodů, ale i hosté byli schopní často oplácet rovněž brejky či zpod koše a 47 body se drželi nablízku. Paradoxem třetí čtvrtiny bylo, že v jejím úvodu i přes absenci fauly zatíženého domácího lídra Waltona jeho tým udržel vedení, které ale po jeho návratu ztratil. Nymburk výrazně zvedl obranu, jenže ve čtvrté části jeho útok ztratil veškerou údernost (10 bodů za posledních 9 minut) a lídr tabulky hlavně nechával soupeři velmi lacino kritické útočné doskoky. Domácí opory místy obranu soupeře školily a po získání šestibodového vedení v závěru už nasměrovaly ARMEX k výhře, i přes vyfaulování Ogundirana se Šturanovičem.

Vítězům lídrovali Pomikálek (26, TH 10/9), Matěj Svoboda (19+7 doskoků), Walton (18, TH 10/9) a Kroutil (13). Za Nymburk byli vidět Gordon (20), Stephens, Tůma (po 16) a Kříž (10+8 doskoků). Děčín uspěl díky bodům z brejků (29-18), daným šestkám (28-18) i trojkám (8-7). Nymburk měl víc útočných doskoků (10-16) a bodů z nich (8-18) a také vypálil o 12 střel z pole víc.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Začali jsme velmi dobře, ale Nymburk, přestože hrál bez Sanderse a Bohačíka, předvedl velmi dobrý výkon. My jsme ale dnes bojovali od první do čtyřicáté minuty, a takhle bych si představoval, abychom hráli. Když budeme takhle hrát, bojovat a makat, a prohrajeme, nemohu hráčům nic vyčíst. Teď už nám chybí odehrát poslední zápas nadstavbové části, uvidíme s kým budeme hrát. Důležité je, že začínáme doma. A jestli to budou Pardubice nebo Brno, to teď neřešíme. Jsme rádi, že jsme dnešní zápas zvládli, protože to byla čtyřicetiminutová bitva, na české poměry opravdu velmi intenzivní. Každý, kdo dnes vstoupil na hřiště, odvedl absolutní maximum.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Začátek byl skvělý. Naše základní pětka si před zápasem řekla, že vstupy do prvních poločasů proti Ústí i USK nebyly ideální, takže to musíme změnit. Dnes jsme do toho vlétli od první vteřiny a možná ani Nymburk nečekal, že budeme takhle agresivní. V posledním zápase v Nymburce jsme dostali nakopáno, takže dnes jsme se tomu postavili zcela správně a jsme za výhru hrozně moc rádi. Co rozhodlo? Já si myslím, že to, že Tomáš Pomikálek odehrál první dobrý zápas (smích). Doufám, že ladil celou sezonu formu, a teď bude v play-off podávat takové výkony jako dnes. Teď doopravdy. Tomáš byl dnes naším lídrem a podržel nás v těch nejdůležitějších momentech. Dnes mu patří veliký kredit, protože odehrál skvělý zápas. Ale dobře zahráli vlastně všichni a byl tu super týmový výkon. Jsem na spoluhráče hrozně pyšný, protože jsme ukázali naši domácí sílu.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „V Děčíně se z mnoha důvodů nehraje snadno a z celkového pohledu jsme s ním dnes bojovali dobře. Bohužel jsme měli špatný přístup k začátku zápasu, kdy jsme nebyli přesní v obraně a nebyli jsme tak tvrdí v „bedně”. Ztráceli jsme míče. Ale díky touze a nasazení jsme se rychle vrátili zpět do hry. Náš útok v první půli nebyl dobrý, ve druhé půli to bylo lepší, ale v rozhodující chvíli jsme minuli otevřené pozice a nebyli jsme tak přesní. Také jsme nebyli tak tvrdí v obraně. Soupeř hrál dnes velmi dobře a my bychom museli zahrát nejlépe, jak umíme, abychom je porazili. Ale z pohledu bojovnosti to dnes bylo mnohem lepší než minulý zápas, který jsme tu sehráli. Jakub Tůma nám hodně pomohl, když jsme v útoku měli problémy. Ve druhé půli jsme ale potřebovali být silní na doskoku a hrát více fyzicky, proto jsem vsadil na jiné hráče.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Naše začátku poslední dobou nejsou takové, jak si to představujeme a musíme to zbytečně dotahovat. To si musíme v play-off pohlídat. Polovinu bodů v první půli jsme dostali z protiútoku a to je strašně moc a ovlivnilo to ten zápas. Přitom jsme se na to upozorňovali a chtěli jsme si to pohlídat. Jenže jsme dělali zbytečné ztráty. Jsem rád, že jsem mohl týmu pomoci v útoku, v jednu chvíli mě spoluhráči hodně hledali. Mám pokyn nebát se a střílet, tak se to snažím plnit. Na konci nám chyběli nějaké trestné hody, také jsme si měli více pohlídat doskok a lépe si připravit střely. Hlavně to ale bylo o obraně, že jsme na konci limitu jim dovolili doskočit, místo toho, abychom šli rychle dopředu. Všichni v lize mají proti Nymburku si něco dokázat a mají velkou motivaci a hrají proti nám svá nejlepší utkání a to platí i pro Děčín. Zápas už měl takovou play-off atmosféru, takže to pro nás byla dobrá příprava.”

Sovy na Dašické vystoupily z temnoty! Mají na dosah pozici 7

USK se plně spolehl na to, že venkovní specialisté z Pardubic doma nejsou poslední dobou příliš obezřetní a po 11 porážkách v řadě se dočkal také jedné radosti. Nečekaný triumf na Dašické (70-83) znamená, že Sovy si nejspíš řekly o sedmé místo, neboť 13. výhrou dorovnaly Kolín, který čekají ještě veletěžké zápasy v Nymburce a Ústí, a Pražanům tak při lepších vzájemných duelech nakonec nemusí vadit ani případná domácí prohra s Opavou.

Pro Beksu se kolo před koncem při manku jedné výhry na páté Brno zdá být už jasná šestá pozice, neboť poslední utkání ji čeká v Nymburce, který do play-off nebude chtít jít s pachutí domácí porážky.

Sovy v Pardubicích získaly pod vedením skvělého Samoury mírné vedení už v první čtvrtině, a to hodně díky loupežím a útočným doskokům. Šafarčík ale hůře doskakující KVIS dostal do půle na vyrovnaný stav, který se ovšem od startu třetí čtvrtiny rychle změnil. Hosté tu zejména díky zásahům nového křídla Waltera Williamse odskočili až na 14 bodů, když navíc domácí lavičku musel opustit vyloučený kouč Miljkovič. A jakmile se Sovám v posledním dějství rozstřílel i rozehrávač Vyroubal, nedostaly už Pardubice šanci se vrátit.

USK (bez Bátovského) se opřel o Samouru (27+11 doskoků, TH 12/11), Williamse (18) a Vyroubala (11). Lepší byl z trojek (21/3 - 21/7) i na doskoku (31-48, útočné 5-15, body z nich 3-16) a měl také o 12 střel víc. Domácí tým (bez Vyorala, Marshalla) sytili Šafarčík (18), Švrdlík (15) a Burda (11).

Karolis Abramavičius (asistent BK KVIS Pardubice):
„Po dnešním utkání mám dvě hlavní myšlenky. První je ta, že přestože jsem viděl naše hráče bojovat, a ve druhém poločase ještě víc než v tom prvním, tak hráči USK zkrátka bojovali víc. Byli energičtější, dravější, fyzičtější, v čemž jsme se jim nedokázali vyrovnat. Hosté si také hodně pomohli útočnými doskoky, z druhých šancí skórovali spoustu bodů, což byl jeden z dalších rozhodujících faktorů. Mou druhou myšlenkou je, že nerozumím tomu, proč rozhodčí udělili trenérovi Miljkovićovi rovnou diskvalifikující chybu. Nemůžeme se na to vymlouvat, musíme hrát lépe, ale i rozhodčí by se měli podívat na dnešní utkání a zamyslet se nad tím, proč hlavní trenér nedostal technickou chybu, ale rovnou diskvalifikující.”

Matěj Burda (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Těžko se mi to hodnotí. Dali jsme doma 70 bodů a dostali 83... Tahle prohra nás hodně mrzí. Ještě bojujeme o 5. místo a chceme jít do play-off s vítězným pocitem, což se nám bohužel pořád nevede. Máme ještě jeden zápas, abychom to napravili - sice proti Nymburku, ale nebudeme věšet hlavy. O naší porážce rozhodlo to, že jsme v prvním poločase nezastavili rychlý protiútok soupeře a nepohlídali jsme si obranný doskok, to byly, myslím, dva hlavní aspekty. Ve druhém poločase už se to tak nějak hrnulo. Musíme na tenhle zápas zapomenout a jít dál.”

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Pro nás skončila jedna velmi dlouhá černá série, nevyhráli jsme přes 40 dní, takže jsme určitě rádi za vítězství. V Pardubicích se nikdy nehraje snadno. Je potřeba říct, že domácí hráli velmi dobře. Dávám jim pochvalu, v situaci, ve které byli, měli k dispozici jen 9 hráčů, trenéři to velmi dobře zvládli. My jsme už poslední dvě kola hráli mnohem líp, ale dneska jsme konečně byli konzistentní 40 minut. Díky tomu, že jsme dali venku 83 bodů, tak jsme vyhráli.”

Patrick Samoura (guard USK Praha): „Úžasný zápas! Vyhráli jsme po 43 dnech, což nám říkal i trenér, takže je to úžasný pocit. Hráli jsme týmově, disciplinovaně, měli jsme energii, což nám zařídilo vítězství. V poslední čtvrtině jsme měli nějaké volné pozice a ty jsme proměnili. Domácí si mysleli, že „Vyrec” (Vyroubal) neumí střílet, ale on dává, což ukázal, takže nechápu, co lidi dělají. Prostě to byly volné pozice, vzali jsme je a dali jsme to.”

Brno po vyloupení Kolína na dosah 5. místa

Brňané jako už třetí hostující tým v řadě vysázeli v medvědím doupěti stovku a po výhře 93-101 si výrazně řekli odskokem od Beksy o páté místo, z nějž by šli ve čtvrtfinále na Děčín. Naopak pro Kolín porážka znamená, že se na něj dotáhl osmý USK a velmi pravděpodobně jej připraví díky lepším vzájemným zápasům o výhodnější pozici 7.

Krakovič s Křivánkem odloučili hosty (bez Stráněla, Kubína) na přelomu prvních dvou čtvrtin na osm bodů a ti po ztrátách domácích (bez Smithe, Burnse) vedli po 16 minutách už 31-46. 11 minut do konce už Brno bylo napřed o dvacet, ale pak Medvědi spustili trojkomet a pět minut do konce přirazili na čtyři body. Krakovič pak ale hosty uklidnil z šestek a Lee se postaral o zbytek.

Právě on vedl střelecké pole vítězů (19+9 doskoků), následován Šiškou (18+6 asistencí), Brown-Soaresem (15), Křivánkem (14+6 asistencí), Viktorem Půlpánem a Krakovičem (po 11). Jejich tým byl napřed zpod koše (30-46), z brejků (8-25), v šestkách (14-18, domácí 13 minuli) i na doskoku (30-38). Za trojkově plodnější domácí (15-9) se prezentovali Číž (22+6 asistencí), Boškovič (18), Halada (17) a Goga (12+7 asistencí).

Tomáš Nesrovnal (asistent Basket Brno):
„My jsme do zápasu vstoupili tak, jak jsme chtěli. Vytvořili jsme si docela velký bodový rozdíl, ale pak jsme bohužel ve druhém poločase trošku ztratili koncentraci a hloupými ztrátami jsme nechali přičuchnout soupeře a ten to trošku zdramatizoval, ale jsme všichni rádi, že jsme tenhle důležitý zápas zvládli, a nakonec jsme slavili výhru.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Gratuluju Brnu, dneska bylo lepší. My jsme odehráli špatně první poločas a nechali jsme soupeře si udělat velký náskok. Ve druhém poločase jsme se snažili, ale už bylo pozdě. Brno zaslouženě vyhrálo, porazilo nás na doskoku, mělo výbornou střelbu za dva body, 70 procent, a bylo těžké dneska s ním hrát.”

Jonáš Musil (křídlo Basket Brno): „Podle mě jsme dobře začali a dali jsme to pak i na 20 bodů, což jsme bohužel neudrželi, protože Kolín se chytnul za tři body plus jsme nebyli schopní ubránit a udělali jsme pár chyb v útoku. Zápas jsme pak drželi o 5 bodů v posledních 5 minutách, těžké utkání a nakonec jsme to udrželi a vyhráli jsme.”

Tomáš Merta (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Trvalo nám dlouho, než jsme dokázali najít správnou obranu proti Brnu, a bohužel už bylo moc pozdě a nestihli jsme jeho větší náskok stáhnout. Brno tím pádem vyhrálo zaslouženě, my bychom potřebovali ještě o čtvrtinu víc, abychom dokázali vyhrát.”

NH jde díky Heinzlovi na deváté místo

Nepravděpodobný top skórer a jediný dvojciferný střelec týmu Dominik Heinzl svým bodovým výkonem sezony zařídil bezmála třetinu produkce Ostravanů (21 s 10 doskoky) a v jinak dietním domácím duelu se Slavií (69-59) je posunul na deváté místo.

Právě Heinzl zahájil v první čtvrtině únik NH na sedm bodů, a když jej Pražané stáhli, rozjela Ostrava nový sešívanými ztrátami sycený nápor na 27-16. Před poločasem se Heinzl postaral o navýšení až na 15 bodů rozdílu a ve druhé půli už jeho tým náskok prakticky jen hlídal.

Slávisté (bez Šťovíčka) měli dva hlavní střelce ve Varnerovi (20) s Kimbroughem (10). NH lépe pálila z pole (v procentech 40-31) a napočítala víc trojek (5-3), doskoků (49-33, útočné 16-10, body z nich 14-4), ovšem také ztrát (21-14).

Adam Choleva (kouč NH Ostrava):
„Dnes to bylo zase o obraně. V útoku jsme teď v nějaké křeči a doufám, že to ze sebe shodíme a půjdeme se do Olomouce poprat o první místo v tabulce A2.  Co se týče hry, tak je z toho nakonec takové euroligové skore. A vítězství je naše.”

Enis Samouk (asistent SK Slavia Praha): „Dnes se mi to hodnotí hůř než minule. V prvním poločase jsme byli měkcí a udělali z Dominika Heinzla hvězdu. Zasloužená prohra a gratuluji Ostravě k výhře.”

Michal Mareš (křídlo SK Slavia Praha): „Do zápasu jsme nevstoupili podle našich představ a Ostravě jsme se nedokázali vyrovnat fyzičností. I přes to, že jsme se jí druhý poločas vyrovnali, tak jsme náskok nedokázali nikdy stáhnout na nějaký dostřel. Na konci jsme dali šanci hráčům, co tolik nehrají.”

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): „Dnes rozhodly doskoky, naše obrana a taky to, že z druhých šancí jsme měli spoustu bodů. Zápas byl hlavně o obraně. Dostali jsme jen 59 bodů a musíme být spokojení.”