Epos Sira Pointera a magické rozhodnutí Shawna!

Dva američtí guardi se obsadili do hlavních rolí dalšího velkého play-off dne Kooperativa NBL.

Ligový top skórer a soví boss Shawn Pipes nejnepravděpodobnější trojkou rozhodl dvě sekundy před koncem o nejtěsnějším setnutí mistra v jeho revíru (88-89) a tím i o snížení na 2-3 ve čtvrtfinálové sérii. K témuž milníku dovedl Brno po svém fantastickém představení Sir´Dominic Pointer, jehož tým doma složil Opavu 93-83.

Cirkus Pipes vrátil Sovám život!

Nenapadlo vás náhodou ráno využít parádní kurz na soví letku, kdy na papírového nymburského favorita už při kurzu 1,01 sázet ani nemělo smysl? Za pouhou stokorunu byste teď brali 1780! Jako by bookmakeři stále odmítali brát tým USK jako relevantního soupeře, který má potenciál způsobit největší nymburskou katastrofu za dvě dekády.

A tak top skórer sezony Shawn Pipes vyslal nejblyštivější vzkaz, jakého mohl být schopen - ne svými 30 body, ani trojkovou bilancí 9/6, ale tou nejbláznivější vítěznou trefou tohoto ligového ročníku. Po předriblování celého kurtu za stavu 88-86 pro domácí Nymburk vyslal z dvojtaktu přes ruku z levé strany oblouku hod jako by nazdařbůh - někam směrem k obruči. K úžasu i šoku obhájce trofeje však míč dvě vteřiny před koncem o desku propadl košem! A přinesl tak už druhou domácí porážku šampiona v play-off v řadě (88-89). Polabané po timeoutu už jen ztratili míč a po snížení Sov na 2-3 si musí odpovědět na spoustu nepříjemných otázek.

Nic dobrého pro ně nevěstil už start utkání, kdy roztočil svůj trojkový kolotoč čtyřmi zásahy v řadě během dvou minut rozehrávač hostů Švec, který na doskoku i v boji o volné míče energičtěji si počínající a v napadání vymezeného území agresivnější USK vystřelil do trháku 11-26 ještě před vypršením desáté minuty. Zprvu opařený Nymburk ale stejnou obloukovou mincí vrátili do hry Boeheim s Gilyardem a po poločase 44-45 se začínalo znovu. Už tady ale muselo domácí tým znepokojovat, že nevedl ani při výrazném náskoku v úspěšnosti z pole (51-36), když inkasoval 14 bodů z druhých šancí, jež nechával beztrestně lovit zejména perimetrové Sovy, které při nepříliš agresivní obraně domácích měli do půle jen 4 ztráty a dál ničili soupeře svými nekonečnými vpády do šestky, kde domácím postupem zápasu stále víc chyběly účinné výpomoci.

USK se navíc ve druhé půli ještě víc rozjel 19 body Pipes, skórující i z velmi těžkých střel a Nymburk měl co dělat, aby zpod koše dokázal držet krok. V poslední části se ale s USK pustil do riskantní trojkové přestřelky s mnoha na místě prodriblovanými útoky, která mu sice zprvu nesla ovoce odskokem na sedm bodů, ale pak forward Kříž už jen ztěžka hasil složité pokusy z dálky vydřenými útočnými doskoky a trestnými hody. USK ovšem také dál sbíral druhé šance, Švec z další srovnal trojkou na 83-83, a i když pak Kříž se Sehnalem dali domácím z tlaku na koš náskok 88-83 37 sekund před koncem, poslední slovo měl Pipes. Nejprve trefil jednu těžkou trojku a po nepřipravené střele domácích rozhodl.

Švec jej v dresu vítězů doprovodil 19 body a 10 doskoky (trojky 7/5), Okauru 13 body a Böhm dvanácti. Sovy byly napřed v trojkách (27/11 - 36/18), útočných doskocích (7-18, body z nich 12-22) i ztrátách (12-7). Domácí v kulise 853 fanoušků sytili Gilyard (20), Sehnal (15+8 doskoků, 7 asistencí na 5 ztrát), Kříž (14+8 doskoků) a Autrey (13). Nymburk dal víc šestek (21-11), zpod koše (30-18) a měl jasně lepší procento z pole (50-38).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Soupeři jsme v úvodu nalili krev do žil. Na začátku jsme k zápasu nepřistoupili, jak jsme měli. Stačí se podívat, s jakým nasazení jsme hráli v prvních pěti minutách, a srovnat to s dalším průběhem, jaký je tam rozdíl. Kdybychom začali tak, jak jsme hráli dál, myslím, že by se soupeř tolik nechytl. Když necháme každému prostor, nemůžeme se divit, že dají 18 trojek. Prostě jsme je nechali rozjet. V závěru jsme jim pomohli a tím nemyslím poslední střelu. V posledních dvou minutách jsme měli za úkol je nenechat střílet trojky a měli jsme je tlačit, aby šli do nájezdu. My je necháme dát dvě trojky. Neříkám, že byla volná, ale stejně mi tam chyběla ruka před střelcem, když střílí. Do konce poločasu jsme dotáhli čtrnáctibodové manko a pak už to byla přetahovaná. V té době si už tak věřili, že bylo těžké je zastavovat. Byť byly trojky relativně těžké, já vidím jako hlavní příčinu, že jsme je nechali na začátku chytit, protože jsme nebyli agresivní. Pokud k dalšímu zápasu přistoupíme tak, jako od druhé čtvrtiny, věřím, že uspějeme.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Nezačali jsme podle našich představ. Pak tam Švec trefil čtyři trojky v řadě a šlo to na nějakých 12-15 bodů. Do poločasu se z toho vyhrabeme, držíme to, 40 vteřin před koncem vedeme o pět a jsme schopni prohrát. Série je 3:2, ve středu jedeme na Folimanku a já věřím, že se nebude opak počtvrté za sebou to, že v závěru necháme soupeře tlačit. Pipes tam sice dal dvě těžké trojky, ale na to prostě musíme reagovat jinak. Řekneme si, že za stavu plus pět nechceme dostat trojku a po dvou vteřinách ji dostaneme. Série se vyvíjí. ve druhé zápase využili toho, jak bráníme a necháváme volno pod košem. Na to jsme se zaměřili a dnes nás naopak trestali zvenku. Doufám, že ve středu začneme tak, jak máme a tu sérii ukončíme.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Teď je to skvělý pocit a uspokojení za všechnu tu práci v celé sezoně. Snažili jsme se ze všech sil vrátit sérii na Folimanku, protože naši fanoušci si to zaslouží za podporu, kterou nám ukazují celou sezonu. A ten vztah vznikl tím, s jakým nasazením hráči hrají. Tento tým je celkem snadné si zamilovat díky nasazení a basketbalu, jaký hraje. I když jsme nezkušení, tak dokážeme hrát dobrý basketbal. Povedlo se nám vrátit sérii na Folimanku a bude to opravdu obrovská party, ve které si to opravdu společně užijeme. Chtěl jsem po hráčích, ať mají obří sny a my tento obří sen  nadále sníme. PJ Pipes ukázal, že je to opravdu velký hráč do vypjatých koncovek. My předtím minuli několik dobrých pozic a Nymburk trefoval střely s klaksonem. Minimálně dvě tam dal Autrey. To vyrovnává ty Pipesovy trojky. Takže naše výhra je opravdu zasloužená.

Shawn Pipes (guard USK Praha): „Po těch domácích zápasech jsme si věřili a chtěli jsme se vrátit domů. Dnes jsme odvedli skvělou práci na doskoku a povedlo se to. Je to skvělý pocit. Já jsem sice nejlepší střelec, ale je to zásluha spoluhráčů, kteří mě dobře hledají. Oba týmy na konci moc chtěly vyhrát a byl to skvělý basketbal, jaký má v play off být. Bylo tam hodně těžkých střel. Věřím, že v šestém zápase to zase bude takový souboj. Po tom prvním zápase, kdy nás přehráli, jsme si dokázali, že s nimi můžeme hrát a o to se snažíme každý zápas.“

Brno na ramenou Sira Pointera

Málokdy to jde říct v takovém rozsahu. Že jeden hráč otočil průběh a rozhodl utkání na obou koncích palubovky prakticky sám. V tom dosud nejdůležitějším zápase play-off to ale nedávno pořízený křídelník Brna Sir´Dominic Pointer po ohromujícím výkonu dokázal.

Už v první čtvrtině pátého duelu na domácí půdě zvládl deset bodů, ale po obratu Opavy z 13-7 na 18-24 to trochu zapadlo. Domácí ale museli být už tady za jeho aktivitu rádi, neboť i přes 69procentní střelbu a 14 bodů zpod koše ztráceli. Z 8 šestek při minelách Půlpána s Puršlem proměnili jedinou (hosté 8/6) a ze čtyř trojek rovněž jen jednu, kdežto hosté napočítali 4 trefy ze 6 pokusů.

Pak ale přišla v rekordní brněnské kulise sezony (1913) klíčová druhá čtvrtina (30-13), kdy po vyrovnání z ruky Culpeppera začal opět řádit Pointer. Kromě dalších devíti bodů i asistoval, blokoval, získával míče a fauly a za pouhých 11 minut už do půle zvládl 19 bodů s užitečností 24, přičemž s podporou 13 bodů Culpeppera se nejvíc podílel na úniku na 42-28 po 6 minutách této části se 6 ztrátami a spoustou minel hostů. Ti se sice vzápětí třemi trojkami vrátili na sedm, ale ve třetím dějství byl Pointer jako šéfrežisér i u nového - dalšími opavskými ztrátami poznamenaného - trháku Brna až na 67-50.

Slezané se ale ani tady nevzdali a šestkami rozehrávačů a později i trojkami se přiblížili na 71-66. Většímu snížení zamezil Culpepper a po stažení hostů na 85-81 90 sekund do konce znovu americký skórer dal klíčovými kontry domácím definitivní klid.

Pointer vedl Brno k vítězství 93-83 a snížení na 2-3 druhým nejužitečnějším výkonem sezony celé ligy (28+5 zisků, 4 asistence, 3 bloky, 3 doskoky a 7f+), Culpepper přihodil 23 bodů a Krakovič 10. Za hosty korigovali Šiřina (19, 1 asistence na 6 ztrát a -9 za 20 minut), Zbránek (13) a Kouřil (10). Z pole lepší domácí (v procentech 52-40) dominovali zpod koše (50-24), z brejků (33-22) i ve ztrátách (10-19), přičemž měli i 13 zisků. Opavě patřila palba trojek (5-12).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „V první řadě jsme rádi za výhru, pokud jsme chtěli pokračovat v sérii, tak nám nic jiné než vyhrát nezbývalo. Bylo dobré, že jsme měli dobrý začátek, Opava dotáhla, ale druhá čtvrtina byla z naší strany hodně dobrá, vytvořili jsme si náskok. Jsem rád, že jsme to zvládli a jdeme dál, hrajeme o všechno.”

Sir´Dominic Pointer (křídlo Basket Brno): „Už nemáme co ztratit, utkání budou hodně těžké. Dáme do toho všechno a pokusíme se sérii otočit. Cítím podporu fanoušků a to nás žene dopředu.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Gratuluji Brnu, které bylo dnes lepší. Neměli jsme dobrý začátek, soupeř vedl 6-0, ale naštěstí jsme se oklepali. První čtvrtina patřila nám, do konce poločasu jsme udělali hloupé ztráty a Brno dalo jednoduché body. Ve druhém poločase jsme se vrátili do zápasu, ale projevilo se to, že Brno mělo více zkušených hráčů na palubovce. Závěr si už pohlídalo.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „My jsme dnes měli 19 ztrát, z čeho jsme dostali 28 bodů, což si nemůžeme dovolit. My musíme hrát 5 na 5 a tam máme šanci. Doma máme šanci a věřím, že tam urveme čtvrtou výhru.”