Filip Kroutil vystoupil na vrchol děčínské skály!

ECHO 7. KOLA Senzací číslo 1 sobotního dění v Kooperativa NBL je jednoznačně děčínský guard Filip Kroutil, který svými 21 body a trojkami 6/5 za prvních 23 minut založil na páté vítězství v řadě. Téměř sdílené zlato si na krk pověsil Michal Čarnecký, který v Brně vedl českou kolonii Pand, a tým dotlačil ke druhé výhře sezony. V Kolíně se jako MVP zaskvěl střelec David Škranc a jako pes obranář zavěšený na Bojanu Bakičovi Lukáš Kotas. Prostějovští ostrostřelci o sobě dali mohutně vědět i proti Turům a opavská zónující mašina zadělává na další fantastickou sezonu.

Dvouminutová smršť a 13 trojek

Prostějovská úderka už opět šlape naplno do pedálů a doma se sune tabulkou vzhůru. S Tury jí stačilo něco málo přes dvě minuty na finální zdrcující úder – na startu třetí čtvrtiny se díky třem trojkám vyhoupla ze 44-36 na 58-38 a efektivně tak ukončila zápas. Tury si nicméně na lopatu připravila už v posledních dvou minutách první půle, kdy i pomocí Palyzovy trojky a přes tři ztráty hostů unikla z 35-32 na 40-32.

Opět naúzko hrající hosté nedokázali vzdorovat mnohem širší domácí rotaci, jež při výhře 93-60 vysázela baterii 13 trojek z 24 pokusů, když Dokoupil se blýskl bilancí 7/5 a další dva guardi Marko se Slezákem se přidali se shodným nástřelem 4/3. Za obloukem byl mezi týmy největší rozdíl (Tuři 18/3). A pak vynikla i podstatná diference na doskoku (41-27).

Top skórerem vítězů byl autor 17 bodů Dokoupil, následován 16bodovým centrem Štefflem (MVP). U hostů 22 body vysoko čněl nestřídající Doaks, který ovšem tentokrát stihl jen 8 doskoků.

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Nehodnotí se mi to moc dobře. Z naší strany byl jen první poločas podle představ, když nám domácí neodskočili do většího rozdílu. Prostějov je ale tým trojkových střelců a my jsme je nedokázali pokrýt. To potvrzuje technický zápis: 13 úspěšných trojek domácích proti třem našim. Úspěšnost Prostějova přes 50 procent, to se jen tak nevidí. Když se potom dostal do laufu, tak každý kdo vystřelil, se trefil a to se potom nedá stíhat. Vítězství soupeře bylo dáno jeho tvrdou obranou a střelbou z perimetru."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Jsem nadšený z toho, jak jsme hráli. V první půli nás Svitavy ještě stíhaly, ale pak už jsme navyšovali náskok a ani dál jsme nepolevovali. Samozřejmě se hraje dobře, když jste v euforii a doma. Byli jsme všude nebezpeční, jsem rád i za nasazení v obraně. Nedovolili jsme soupeři využít jeho silnou stránku, což je doskok na obou stranách hřiště. Prosazoval se jediný Doaks, ale vzhledem k náskoku jsme to v rámci našich možností tolerovali. Je těžké určit jednoho hráče utkání, protože je jich spousta: Roman Marko dobře rozjel utkání na rozehrávce, Radovan Kouřil výborně pokračoval. Z křídel se trefovali všichni - Slezák, Palyza, Peterka i Dokoupil. Nejvíc se ale zápas povedl pivotu Štefflovi."

Za půli 61 do medvědího kožichu!

Tak tuhle defenzivní práci si kolínští Medvědi za rámeček nedají. Na domácí půdě schytali za prvních 20 minut od Pardubic 61 bodů, a byť soupeře v druhé půli udrželi na polovině, už se zápasem hraným před 600 diváků nemohli nic udělat. Konečný výsledek zněl 76-94.

Prvopoločasové úsilí Beksy bylo jednoznačnou reakcí na bídu ze Svitav, a pokud byste si chtěli vsadit na toho, kdo se svou excelencí v úvodu dotýkal stropu kolínské haly, nemohli byste se splést – Kamil Švrdlík, ve Svitavách vyfaulovaný za 10 minut, tentokrát už za prvních 7 minut vysázel 15 bodů a maximálně tak pomohl k trháku první čtvrtiny (19-33).

Hosté v ní na 2 body a 2 asistence zavřeli střeleckého lídra ligy Bakiče (do půle 3 body a 3 ztráty) a rozhodující úder si pak nachystali na posledních 5,5 minuty prvního poločasu. Během nich 4krát vypálili přesně za tři a ulétli z 31-39 na 41-61.

Beksa – už s Wallem v sestavě - drtila soupeře na doskoku, kde zvítězila 47-25, z toho v útoku 19-7, což značilo i 15 střel hostů z pole navíc. JIP dominoval i v bodech zpod koše (48-28). Trio tahounů mělo jména Švrdlík (19), Pandula (16) a MVP Škranc (16, trojky 7/4). V domácím táboře se nejvíc činili Vocetka (19), Horák (14) a Bakič (14, ale také 6 ztrát).

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Pardubice odehrály skvělý zápas, za první poločas měly procento 76 a rozdíl byl 20 bodů. My jsme ve druhém poločase trochu zlepšili obranu, byli jsme  agresivnější. Vyhořeli jsme ale na doskoku, prohráli jsme tam jednoznačně 25-47. Když se vezme zkušenost soupeřova týmu, tak výsledek je pro nás dobrý. Mohlo by to být i horší."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Já to hodnotím lépe než zápas ve Svitavách, v průběhu utkání jsme byli lepším týmem. Předvídali jsme jednoduché situace, dobře jsme bránili a tlačili jsme domácí do těžkých střel. Pozitivum je, že jsme dokázali úspěšně zakončit ve vysokém procentu oproti předcházejícím zápasům. Potýkáme se s tím, že se naše procenta pohybují kolem čísla 38, tentokrát jsme se ale dostali na 50. V prvním poločase nám excelentně vycházela přechodová fáze a velmi důležité bylo, že jsme zakončovali z vnitřního prostoru. Do druhé půlky jsme se báli změny v obraně Kolína. Přišla tam jeho větší agresivita, ale my jsme si při poklesu procenta úspěšnosti pomohli 11 útočnými doskoky. Cením si i našeho obranného výkonu, kdy jsme zastavili útočný tým, jako je Kolín. Pokud jde o krytí Bakiče, tak v první půli si troufám říci, že možná ani on sám neočekával takovouhle agresivitu. Lukáš Kotas, ale i ostatní na něm odvedli dobrou práci při jeho pick-and-rollech. Když jsme měli jakýkoli problém, využívali jsme přebírání, takže Bakič byl pod permanentním tlakem. Ve druhé půli už se dostal k několika nájezdům do vnitřního prostoru a dvakrát skóroval s faulem. V podobných situacích obrany 1 na 1 můžeme být ještě odolnější."

Ladislav Horák (power forward BC Geosan Kolín): "Mně se těžko mluví po prohraném domácím zápasu. Musím pochválit Pardubice, hrály strašně zarputile. Pro mě bývá většinou soupeř úhlavní nepřítel, ale musím opravdu smeknout. Byl to hodně fyzicky náročný zápas, s výborným procentem střelby soupeře. Trestal nás za každou chybu a jedním z faktorů byl i doskok. Ke konci jsem si ještě myslel, když hosté vedli o 10 až 12, že se nad námi smiluje ten nahoře, trefíme dvě tři šťastné trojky, ale už jsme na to neměli ani dech, ani štěstí."

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): "Do zápasu jsme šli po utkání se Svitavami, které se nám naprosto nepovedlo. V Kolíně se nám dařilo hrát rychle dopředu, dodržovali jsme taktiku v obraně, ale když jsme trochu polevili, domácí dali pár trojek, když jsme u střelců nebyli včas, a dotáhli nás na 10 bodů. Povedlo se nám ale hrát pořád hodně dopředu, dali jsme dost střel za tři, kdy nám dost pomohla lavička. Dostali jsme se do pohody, do našeho tempa a udrželi jsme ho až do konce, což bylo pro výhru klíčové."

Opava zvedá rukavici finálových ambicí

Tenhle zápas to definitivně potvrdil. Opava se oficiálně přihlásila do boje o finále této sezony. Po vyloupení Pardubic i Kolína, po lehkém skládání soupeřů z druhé vlny a po jen těsně ztracené bitvě s Děčínem vystřihla i úder na solar Lions, rezultující v přesvědčivý triumf 67-82.

Pokud exkluzivně český tým, který takové výkony (včetně bilance 5-1) od začátku sezony podává v sestavě o sedmi a osmi hráčích, bude v úplnějším vydání ještě silnější, a vydrží-li playmaker Šiřina v MVP-formě delší období, mohou se žlutomodří dočkat velkých věcí a kouč Czudek své druhé trofeje pro Kouče roku.

MVP utkání Jakub Šiřina vedl Opavu ve lví kleci 17 body, 6 asistencemi a 5 doskoky a patřil do hned dvouciferného kvintetu, jejž dozdobil centr Kramný 9 body a 10 doskoky.

Lions si sice v kulise 600 diváků po dvě a půl čtvrtiny udržovali mírné vedení, ale hosté je už od druhé čtvrtiny začali notné trápit svou zónou, a po změně stran je tímto krytím rozebrali docela, když si s ním hodně nevědělo rady zámořské trio domácích. Playmaker Lamar v zápase dokonce nestihl ani bod a zviditelnil se jen 6 asistencemi.

Opava z 51-44 otočila v druhé části třetí čtvrtiny (s 6 ztrátami Lions) na 54-58 a v poslední čtvrtce, v jejímž úvodu měl už 4 fauly power forward Young (top skórer poražených s 16 body), už hosté - vedeni 8 body oživlého power forwarda Blažka - svůj obrat dokonali.

Domácí, kteří v druhé půli dosáhli pouhých 23 bodů, dali soupeři příliš trestných hodů (bilance 29/23), čímž do značné míry znegovali svých 20 útočných doskoků, a nechali tak Opavě vykompenzovat její zlou trojkovou bilanci (37/7). Slezané ovšem zářili z dvojek (29/19), což rozhodně nešlo říci o domácích (47/18).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Hosté nás trápili zónou, my jsme ovšem hráli velmi pomalu a měli strašně pomalý přechod přes půlicí čáru a to byl jeden z důvodů, že jsme nechali Opavu pohodlně střídat obrany a rozhodovat se, co bude hrát. Dnes viním naše malé hráče za strašně malou aktivitu při přechodu do útoku. Dalším obrovským problémem byla nezkušenost hlavně cizinců do zóny. Máme čtyři systémy, nejsme ale schopni reagovat na změnu opavské zóny. Hráli jsme ustrašeně a špatně volili střely. Když už byla volná střela, tak jsme ji nedali. Oba týmy mají velmi špatné procento trojek, Opava má ale super procento dvojek. Měla nad poměry dobrý útočný doskok. My jsme bývali zvyklí s Opavou na doskoku kralovat, což ale tentokrát neplatilo."

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Jsem rád, že jsme přetrhli šňůru, kdy jsme tu dva roky nevyhráli. Vstup do zápasu byl nekoncentrovaný a bylo štěstí, že uvolněný a v pohodě hrající soupeř nezískal velký náskok. Druhá půlka byla již koncentrovanější. Střídali jsme zóny, na které soupeř měl akce, ale pak je to o tom, jestli trefí, nebo ne. Naším štěstím bylo, že netrefoval. Čím víc neúspěšných střel měl, tím nervóznější byl a my toho využili. V útoku se chytnul Jakub Blažek, který byl v první půli neviditelný, ale pak přidal to, co chybělo. Měli jsme problémy s fauly, když se vyfaulovaly obě pětky Gniadek a Kramný, ale doválčili jsme to. Rozhodující byla šňůra 11-0, kde se zápas zlomil, a my si to do konce zkušeně pohlídali. Za druhou polovinu jsme vyhráli zaslouženě."

Děčín má nový teenagerský hit

Snad inspirován letošními hvězdnými výkony dosud neznámých, vystoupil ze stínu až na vrchol děčínské skály. Devatenáctiletý guard Filip Kroutil si v kulise 1040 fanoušků splnil sen všech zelenáčů a už v šestém duelu své první vážné sezony v lize vyčaroval výkon s razítkem MVP, o kterém se bude mluvit. Výkon, který jej dostane do scouting reportů příštích soupeřů.

Do obruče téměř neomylně doručil 5 ze 6 trojpokusů a celkem 21 body a 5 asistencemi se stal hrdinou děčínské sobotní noci numero uno, když svou produkci napěchoval už do prvních 23 minut utkání! Svůj tým nasměroval k jasnému vítězství 80-66 nad USK. A že to byl zápas guardů, potvrdil 16 body i rozehrávač Vyoral.

Děčín vládl z trojek (25/12 ku 13/4, 8 trojek měli domácí už po 22 minutách), přičemž hostům vůbec nepomohlo ani 17 ztrát a celkem jen 54 střel z pole.

Domácí o všem podstatném rozhodli během druhé čtvrtiny, v níž postupně přes 6 ztrát hostů vytáhli vedení až na 43-30. O zbytek se postaral v úvodu třetí čtvrtky 8 body Kroutil.

USK, hrající bez 16bodového top skórera Bohačíka, se opíral jen o dva dvojcifery, jimiž byli Michal Mareš (14) a Josipovič (13). Sovy i po šesti zápasech zůstávají – stejně jako mmcité Brno - na jediné výhře. Naopak Děčín navlékl už pátý vítězný korálek v řadě.

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): "Děčín od začátku vstoupil do utkání s velkou energií, už v úvodu nebylo pochyb o tom, kdo bude v zápase kralovat. Nicméně my jsme nebyli dostatečně tvrdí v obraně, v útoku při zakončování jeden na jednoho a v dalších dovednostech a aspektech hry. Děčín měl dobrý střelecký den a dobře bránil."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Očekávali jsme dobré a kvalitní utkání, protože USK je tým talentovaných a perspektivních hráčů. Ale já musím pochválit především naši základní sestavu za to, jak vstoupila do utkání. Byla klíčem k výhře. Až na nějaké drobné detaily jsme dobře týmově bránili, i podle taktického plánu. Ale hlavně se mi líbil útok. Pohybovali jsme míčem a nacházeli volné střelce, kteří proměňovali střely. Především Filip Kroutil nám pomohl na začátku svými trefami. Je patrné, že jakmile prostřídáme, někteří noví hráči v týmu ještě zkrátka nejsou úplně sžití úplně s konceptem na obranné či útočné polovině. USK vycítil šanci a přitáhl se, nicméně po prostřídání jsme se zase dostali ještě v prvním poločase do dílčího náskoku. Výrazně nám pomohl i brilantní vstup do druhé půle, a když se náskok vyšplhal na 25 bodů, tak se víceméně dohrávalo. Výrazně jsme prohrávali bitvu ve vymezeném území (26-42), když USK hrál do dolního postavení velmi dobře."

Legie v "dog housu", Češi na scénu

Letošní americké posily Ústí, jež až na forwarda Barhama zatím příliš nenaplňují očekávání, ten termín znají velmi dobře. Ocitnout se v "dog housu", tedy v "psí boudě", znamená upadnout v nemilost kouče a dostat jasný signál, že takhle to dál nepůjde. A přesně takové signalizace se v Brně dostalo kvartetu Kendrid (3 minuty), Eggleston (9), Emerson (11) a Anderson (15 minut). Naopak měrou vrchovatou byla vytížena česká čtveřice Pecka (36), Votroubek (34), Jiříček (32) a Michal Čarnecký (33).

Poslední jmenovaný využil nabídnutý prostor na absolutní maximum – bývalý reprezentační playmaker vysázel 18 bodů (trojky 5/3), přidal 2 doskoky, 2 zisky, 5 asistencí a především 10 získaných faulů, což mu vyneslo pozici nejužitečnějšího muže kola!

A ostatní?

MVP utkání Jiříček 13 bodů, 6 doskoků, trojky 7/3, Pecka 14 bodů, 13 doskoků, z toho 8 v útoku, a Votroubek 18 bodů, trojky 9/4. Asi už pak nepřekvapí informace, že tyto výkony se solidní obranou dovedly Slunetu ke kýžené druhé výhře sezony (72-83).

Jejím základem byly trojky 32/13 i poloviční počet ztrát (8 ku 16), což umožnilo kompenzovat vysoký počet 22 útočných doskoků Brňanů. Ti měli silný kvartet v osobách Cumberbatche (18+8 doskoků), Norwy (13+13 doskoků), Egwuonwua (14+7 doskoků) a Šmída (11). Při vyfaulování mladíka Koziny za 16 minut ve hře museli opět těžko látat rozehru z jiných pozic, což tým znovu brzdilo ve výkonu.

Po vyrovnaných 22 minutách nastala rozhodující fáze utkání, když trojky Jiříčka a Emersona vysunuly vedení hostů z 41-45 na 41-53. Pandy pak vedení zhruba v této výši udržovaly až do konce, s výjimkou stavu 67-73 tři minuty do konce, kdy mmcité svitla jediná větší naděje. Tu však okamžitě odmrštila do páté řady hlediště třetí trojka Čarneckého.

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "Za vítězství jsem samozřejmě hrozně moc rád. Cením si toho, že se tým po čtyřech prohrách nepoložil. Řekli jsme si, co je špatně, bohužel, ta nejdůležitější věc nás provázela i v dnešním zápase, a to je obranné doskakování. Je neuvěřitelné, že soupeř dokázal doskočit 22 útočných doskoků a my 16. Přiznám se, že vidím asi poprvé v životě 38 útočných doskoků, což znamená, že týmy absolutně nepracovaly na obranných doskocích. Rozhodující náskok jsme si vytvořili ve třetí čtvrtině, kdy se nám podařilo soupeře ubránit. Celkem jsem spokojený s tím, jak jsme prováděli pick-and-rolly. Byli jsme schopní dobře vyhodit na střelce a naším žolíkem na trojkové linii, který tam obvykle není, byl Honza Jiříček."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Za to, jak jsme bránili, jsme si absolutně vyhrát nezasloužili. Poměrně dobře jsme byli připravení na ústecké cizince, ale bohužel nás porazili Češi. Všichni čeští hráči proti nám skórovali, Čarnecký výborně dirigoval hru a my jsme nepokryli střelce na perimetru, protože Ústí nám dalo 13 trojek s 40procentní úspěšností, což rozhodlo o vývoji utkání. Je pravda, že Honza Jiříček tomu napomohl, protože to byl jediný hráč, od kterého jsme (cíleně) odstupovali. My jsme ale měli špatný odstup od ostatních hráčů a naše obrana ve třetí čtvrtině absolutně nefungovala. Musíme si zvyknout na to, že když jsme bez klíčových hráčů a Roman Zachrla nám k zápasu vstane rovnou z postele - a my i tak dáme 72 bodů -, tak musíme doma vyhrát. S takovou obranou to ale nejde."

Stanislav Votroubek (power forward Sluneta Ústí): "Jsme rádi, že jsme po čtyřech prohrách konečně vyhráli. Na naší hře je ale samozřejmě pořád co zlepšovat. Teď máme týden na to trochu potrénovat před těžkým zápasem v Děčíně. Musíme se na něj co nejlépe připravit a od tohoto utkání se odpíchnout."

Marián Hrabovský (forward mmcité Brno): "Naše hlavní slabina byla v obraně, když jsme kolikrát nechali úplně volné střelce Ústí. A když už minuli, byl tam pokaždé někdo na útočný doskok. 83 bodů od Ústí doma je moc a v útoku nám chyběl rozehrávač, kdy jsme několikrát nepřečetli, jestli soupeř hraje zónu, nebo osobku a nedokázali jsme v klidu rozehrát."