Fuller do dějin! Nečas 800! Náhradníci na výsluní!

ECHO PÁTKU V NBL Dechberoucí show a dva rekordy sezony z rukou olomouckého náhradníka Jona-Christophera Fullera. 800. ligový zápas Radka Nečase. 216 bodů v Nymburce. Úderná druhá vlna i famózní druhopoločasová defenziva Pardubic jako rozhodující faktory při složení Děčína. To byly hlavní body dvou výživných pátečních duelů pátého kola skupiny A1.

Fuller v Nymburce přepisoval historii!

Dějiny nymburské hegemonie pamatují řadu případů, kdy si zejména američtí hráči soupeřů v duelu s dlouhodobým lídrem ligy dokázali vyčíhnout svou chvíli a vysoustružili výkon, který by si (mimo jiné) mohli sestříhat do luxusního videa pro další zájemce o své služby. Jon-Christopher Fuller si jako aktuální náhradník Olomoucka tuhle chvíli vyčíhl naprosto exkluzivním způsobem – z druhé vlny na palubovce mistra vysázel 41 bodů a svůj rating vyhnal až na hodnotu 56, což v obou případech značí rekord této sezony. Jde také o šestý nejvyšší rating ligy a 20. top střelecký výkon od roku 1998.

Ne, Hanáci díky Fullerově show nezlomili jako první v sezoně dosud nepokořeného mistra, nicméně výkon Američanův, dozdobený 7 doskoky, 6 asistencemi, 4 zisky, 2 bloky, šestkami 12/11 z pouhých 6 získaných faulů a celkovou střelbou 18/13, neupadne v zapomnění. 29 body z neuvěřitelné střelby 15/13 jej doprovodil i power forward Mitchell a třetím střelcem týmu byl s pouhými 8 body Marek Sehnal.

Zápas skončil pro Olomoucko už typickým výsledkem 116-100 a zadělávat se na něj začalo už první čtvrtinou (30-19). To se ale sotva dvěma body zahříval Fuller. Když ovšem rozbalil svou 20bodovu baterii ve druhé čtvrtině, dostal hosty až an rozdíl pár bodů. Ve třetím dějství už však on, ani Mitchell nestačili čelit domácímu hurikánu, který při řadě hanáckých ztrát znamenal odskok až na 84-61 po 24 minutách. Až od stavu 100-72 hosté opět začali z manka něco ukrajovat.

Při mnoha vyrovnaných statistikách vyniknuly ty rozdílové: ztráty (11-19), útočné doskoky (14-5), body z druhých šancí (19-2) a počet střel z pole (84-68). Ze sedmi dvojciferných střelců Nymburka, kterému chyběli zranění Beriša a Benda, byli nejlepší Ray (22), Pumprla (18) a Hruban (14).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Nymburk odehrál skvělý zápas. Rychle se vrátil po nešťastné porážce v Lize mistrů. Po určitou dobu jsme byli bezradní, bezmocní, jak řešit útočné systémy domácích. Nymburk má opravdu dobré hráče a je těžké je bránit. Zápas byl dobrý pro diváky, kteří viděli více než dvě stě bodů. Náš tým hraje dnes tak, že se to líbí divákům, ale mně se to moc nelíbí.“

Charles Mitchell (power forward BK Olomoucko): „V první polovině utkání jsme udělali hodně chyb v obraně a Nymburk toho využíval rychlým přechodem do protiútoku a dal také hodně bodů ze druhých šancí.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „V každém zápase proti Olomoucku je to o ofenzivě, také má dva nejlepší ofenzivní hráče v lize. Potom, co jsme ve středu odehráli zápas v Lize mistrů, a skončili v ní, tak jsem předpokládal, že bude těžké se vrátit zpátky do zápasů v lize a najít v sobě touhu hrát. Vyhráli jsme, nemáme žádné další zranění a to byly pro nás dnešní cíle. Teď máme před sebou vidinu volného víkendu po velice dlouhé době.“

Kendrick Ray (guard ČEZ Basketball Nymburk): „Po vyřazení z Ligy mistrů to nebylo jednoduché a naším hlavním cílem bylo jít do zápasu s energií a tu energii si v průběhu zápasu udržet. To se nám podařilo.“

Ničivá druhá vlna Beksy

Začali jako na sebevražedné misi, 9 ztrátami těch nejzkušenějších jen za první čtvrtinu. I tak ji ale vyhráli 23-21. Ve druhé zase zahazovali šestky jako o závod, ale i tak hosté z Děčína v poločase vedli jen 34-35. Ve třetí části ale většinu chyb odstranili a šli přes hosty až do vedení 52-43, a když si vzal start posledního dějství na starosti nyní záložní rozehrávač Půlpán (6 body, 2 zisky a 1 asistencí), spěli pardubičtí hráči na domácí půdě za vedení 66-48 po 33 minutách k jednoznačnému vítězství.

Válečníky v této sekvenci zahubila sekvence ztrát, a protože hosté kromě Šišky s Pomikálkem neměli výrazněji hrozící útočníky, skončil duel výsledkem 79-63, který Beksu opět o kousek posunul právě před Děčín (aktuálně o dvě výhry se zápasem k dobru) a zvýšil její šance na druhé místo po nadstavbě.

Domácí uspěli i přes 21 ztrát (hosté 17), neboť měli převahu na doskoku (47-35), v trestných hodech (18-8, hosté minuli 11), v trojkách (7-5) i bodech zpod koše (36-24). Klíčem však byla druhá vlna, která bývá v řadě zápasů předností Válečníků, ale tentokrát dominovali náhradníci Pardubic 49-18, a to při téměř identickém počtu necelých 90 minut. Naopak základ Děčína předčil ten domácí 30-45, a to v něm byl i guard Spearman.

Nejlepšími třemi střelci domácích, kteří vyhráli druhou půli 45-28,  byli náhradníci, v pořadí Švrdlík (19+9 doskoků), Kent (17), Půlpán (13+5 asistencí a 5 zisků za 21 minut). U hostů se nad 8 bodů dostali pouze Šiška s Pomikálkem (po 14). Svůj už osmistý zápas v NBL oslavil pardubický Radek Nečas, a to 10 doskoky a 7 asistencemi. Body si nechal na důležitější zápasy.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Jeden z klíčů k úspěchu byl náš obranný doskok. Připravovali jsme se na to celý týden a hráči to na hřišti ukázali. Celkově nám obrana fungovala od začátku zápasu, jsem velmi rád, že jsme z ní postupem času vytěžili i rychlý přechod dopředu. To jsou přesně body, které potřebujeme, které týmu dodávají hodně energie. Ještě jednou ale vyzvedávám naši velmi dobrou obranu, individuální i týmovou.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „V prvním poločase jsme hráli velice dobře v obraně, ale bohužel jsme dělali spoustu chyb v útoku, hlavně jsme měli hodně ztrát, které jsem začal dělat já. Věděli jsme, co je potřeba zlepšit do druhé půle. Věřili jsme, že když budeme dál dobře bránit, a trefíme něco z dálky, nebo dáme jednoduché koše, tak si vytvoříme náskok, což se naštěstí podařilo. Důležité bylo, že jsme po celý zápas drželi náš obranný doskok, nedovolili jsme Děčínu tolik druhých a třetích střel, v tom jsme odvedli dobrou práci….. Když si člověk řekne, že odehrál 800 zápasů, je to velká dávka utkání. Já se ale furt cítím svěže, takže myslím, že tisícovku ještě dám.“ (smích)

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Byli jsme svědky celkem kvalitního utkání, oba týmy spolu klasicky soupeřily o každý metr palubovky. Dalo se to očekávat díky významu utkání. První poločas byl z naší strany ještě dobrý. Samozřejmě jsme čelili tlaku domácích, u kterých se dalo očekávat, že budou mít velkou míru motivace po předchozí porážce s Olomouckem. Myslím, že o výsledku rozhodl druhý poločas, kdy nás Pardubice přehrály jednak kvalitní obranou, ale hlavně velkým důrazem a hrubou silou ve vymezeném území. Především Kamil Švrdlík nebo Spearman, který dával koše s faulem. Jakmile Pardubice vycítily, že prohráváme osmi- až devítibodovým rozdílem, začaly lépe spolupracovat a kombinovat, naopak my jsme vypadli z role. Marně jsme hledali sestavu, která by našla recept na pardubickou obranu, a když už jsme ho našli, zase jsme neproměnili střely. Na venkovním hřišti se nám stává, že někteří hráči nejsou produktivní. Po třech čtvrtinách jsme byli dole o 7 bodů a chtěli jsme dál hrát, ale Pardubice nás dál hrubou silou dostávaly pod obrovský tlak. Při lepší exekuci některých situací, při lepším a nápaditějším čtení hry jsme mohli být vyrovnanějším soupeřem, ale Pardubice byly lepší.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Utkání bylo do poločasu vyrovnané, myslím, že v prvním poločase jsme byli i lepším týmem. Ve druhém poločase ale Pardubice velmi dobře bránily, což je potřeba uznat. Nepouštěly nás do našich akcí, my jsme nevolili dobré střely a to byl klíč k vítězství domácích. Všechno se odvíjelo od toho, že jsme si v útoku nevytvářeli volné střelecké pozice a v obraně jsme párkrát špatně komunikovali, což Pardubice potrestaly.“