GBA záhy nad propastí, Tuři jasně padli v Polabí!

Cokoli kromě zápasů Písku je po úvodním play-off víkendu první ligy mužů zcela nepředvídatelné. Čtyři z prvních osmi utkání čtvrtfinálových sérií, hraných na tři výhry, skončila vítězstvím hostů a došlo i na nejedno překvapení.

Tím dosud největším je, že na postup NBL myslící jindřichohradecká GBA je zápas od konce sezony, neboť po senzační 19bodové porážce doma s Litoměřicemi vzápětí podlehla o sedm i na půdě soupeře. Litoměřice v prvním utkání vedly od druhé poloviny druhé čtvrtiny většinou rozdílem kolem deseti nebo i více bodů a už nepřipustily žádné drama. Z pole přesnější vítězové si nejvíc pomohli palbou trojek (21/7 - 29/11).

Doma naopak Litoměřice poločas mírně ztrácely, skore začaly vyrovnávat až ve třetím dějství a definitivně jej otočily až tři minuty před koncem, kdy posadily do obruče dvě důležité trojky. I tentokrát je nejvíc podržela právě oblouková střelba (29/10 - 29/5).

Oba první zápasy jednoznačně zvládl jen hlavní favorit na baráž Písek, který doma dominoval rozdílem 39 bodů a venku o 33. V prvním duelu měl převahu zpod koše (46-26), z brejků (29-11), z trojek (10-4) i na doskoku (57-43), ale také ztratil 20 míčů. Ve druhém utkání byla klíčová výhoda Sršňů v trojkách (3-12) a z druhých šancí (6-21).

První zaváhání má na kontě druhý hlavní favorit soutěže ze Svitav, který po 23bodové domácí výhře s nastřílenou stovkou padl s Polabím venku o 21 a pro změnu sám trojciferně inkasoval. Úvodní duel rozhodli Tuři už v první čtvrtině (33-11) a na jejich straně byly především body zpod koše (46-32) a z druhých šancí (16-7) a také doskoky (53-39). Doma se však Polabí opřelo o 50 bodů dua Kábrt - Novák a zápas rozhodlo druhou půlí (63-38), když mu stačily skvělé trojky (32/15 - 18/3).

Na první vítězství domácího týmu se zatím čeká v souboji poslední čtvrtfinálové dvojice. Nový Jičín totiž na kurtu brněnské juniorky zvládl výtečně druhou půli (41-54) a zvítězil o 16 bodů, veden 48 body dua Prošek - Týml. Stejně jako domácí si pomohl 50 body zpod koše, ale výrazně lepší měl produkci trojek (15/4 - 27/10).

V Novém Jičíně se ale karta obrátila, byť hosté z Brna definitivně rozhodli až lepší poslední čtyřminutovkou. Domácí předčili přesností střelby, zpod koše (16-34) i doskokem (28-58) a přežili tak i manko z trojek (10-4) a ve ztrátách (11-23).

STAV ČTVRTFINÁLOVÝCH SÉRIÍ

PÍSEK - PLZEŇ 2-0
PÍSEK - PLZEŇ 93-54 (Martin Svoboda 19, Borovka 18 - Aušprunk 18, Lejsek 13, 230 fanoušků)
PLZEŇ - PÍSEK 56-89 (Aušprunk 26, Lejsek 11 - Sýkora 16, Englický, Martin Svoboda, Šlechta po 15)

SVITAVY - POLABÍ 1-1
SVITAVY - POLABÍ 100-77 (Jakub Jokl 26, Slezák 23 - Dávid Novák 26, Kábrt 22, 218 fanoušků)
POLABÍ - SVITAVY 100-79 (Kábrt 29, Dávid Novák 21 - Jakub Jokl 22, Slezák 21)

JINDŘICHŮV HRADEC - LITOMĚŘICE 0-2
JINDŘICHŮV HRADEC - LITOMĚŘICE 66-85 (Jocys a Karasov po 15 - Haiblík 25, Karlovský 21, 200 fanoušků)
LITOMĚŘICE - JINDŘICHŮV HRADEC 71-64 (Karlovský 21, Grunt 16 - Jocys 22, Karasov 11)

BRNO U23 - NOVÝ JIČÍN 1-1
BRNO U23 - NOVÝ JIČÍN 84-100 (Kubín 17, Musil 15 - Prošek 28, Týml 20)
NOVÝ JIČÍN - BRNO U23 77-85 (Bukovjan 17, Prošek 16 - Šulc 20, Nečas 17)