Grepl odstartoval loupeží! Beksa už sdílí No.3

ECHO SOBOTY V NBL Velkou premiéru nového kouče Válečníků Tomáše Grepla odnesli ve Svitavách domácí Tuři, jež zničilo 49bodové duo Pomikálek – Autrey a Severočechům zajistilo už čtvrtou výhru v řadě. Beksa využila absence top skórera NBL v sestavě Olomoucka, dobyla Hanou a má už páté vítězství ze 6 posledních kol, což ji už srovnalo s bilancí poražené družiny kouče Benáčka! Opava si doma snadno poradila s Brnem a Nymburk díky druhé půli složil Ústí. Takové bylo sobotní večerní dění v 11. kole A1. V 9. kole oddělení A2 zazářil kolínský Anthony Walton, který v nastavované domácí show s Hradcem vystřihl velký triple double! A USK na pražské Folimance bez potíží setnul Novou huť, která tak definitivně vypadla ze hry o předkolo.

SKUPINA A1
Vítězný poločas Ústí nestačil

Pandy zaskočily v první půli mistra na jeho palubovce trojkovou kanonádou v první půli, ale po změně stran i přes veškerou snahu nedokázaly odolávat náporu obhájce trofeje a padly 101-79, což znamená, že sedmá Opava už je za SLUNETOU jen o jedinou výhru.

Ústí vysázelo už za první čtvrtinu šest trojek, z toho čtyři v řadě během minuty a půl v závěru tohoto dějství, a vedlo 19-22. Ve druhé desítce se mistr (nadále bez Lawrence) sice prodral do vedení 37-30, ale Pandy i v této čtvrtině stihly 4 trojky a z 37-30 dokázaly otočit tříminutovou šňůrou 0-14 ze závěru poločasu na 37-44.

Mistr však do druhé půle vstoupil s plnou vervou a po 7 minutách s 5 trojkami a body především Hrubana a Jaromíra Bohačíka se dostal do trháku 65-48, když hosté tu zaznamenali 6 ztrát. Martin ještě vrátil 9 minut do konce Ústí na 69-64, ale pak umlčel jakékoli další naděje hostů osmi body Wright.

V utkání zaznamenal celkem 18 bodů, ještě lepší byl Hruban (21), Bohačík přidal 14 a Martin Peterka 11. Za Ústí se činili Houška (13+9 doskoků), Martin (13) a Pecka (11). Nymburk dominoval z dvojek (29-13), bodů zpod koše (40-18), z brejků (32-12) a doskoků (43-28, útočné 13-7, body z nich 18-6).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to podobný scénář jako v posledních našich zápasech. začneme s malou koncentrací a pak to musíme ve druhé půli dohánět. Očividně to vše závisí na nás. Musíme bojovat sami se sebou, abychom byli mentálně dobře připraveni. Ale dokážeme se ve druhé půli zvednout.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „První poločas jsme měli problémy s jejich střelbou, špatně jsme komunikovali ve clonách a nechávali jim otevřené trojky. Druhý poločas jsme přidali. V obraně jsme jim nedovolili šest minut skórovat a utekli jsme jim, čímž jsme rozhodli o výhře.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Měli jsme super první poločas podpořený o dobrou střelbu a také nekoncentraci domácích. Do druhé půle přišel očekávaný tlak domácích, se kterým jsme se opět nedokázali vyrovnat. Nymburk zařadil na svou rychlost a výsledek je takový, jaký je.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „Dobrý první poločas. Oproti předchozím zápasům jsme se konečně trefovali za tři body, ale byli jsme málo aktivní směrem ke koši. Ve druhé půli už nás Nymburk přejel. Ale hráli jsme tu se ctí.“

Beksa dorovnala třetí Olomoucko!

Hanáci i bez zraněného top skórera NBL Lukáše Palyzy zvládli vysázet doma 93 bodů, ale jejich obrana nebyla na takové výši, aby dokázala zastavit nyní rozjeté Pardubice, jež na palubovce Olomoucka dokázaly triumfovat 93-98, ač stále postrádají duo guardů Williams – Jackson. Výhrou se už dorovnaly právě třetímu Olomoucku, které navíc přišlo o výjimečnou šanci snížit manko na druhé Svitavy na rozdíl jediného vítězství.

V super vyrovnané a „vysokooktanové“ bitvě Beksa ukázala svou aktuální sílu zejména na startu druhé čtvrtiny, kde domácí za první tři minuty vysázeli pět trojek, ale soupeři se téměř neodpoutali a JIP naopak zvládl vyhrát poločas 48-51 a tažen Švrdlíkem se 12 minut do konce sám začal trhat až na rozdíl sedmi bodů, z čehož těžil až do koncovky utkání.

Tam byl po snížení domácího Douglase na 93-96 44 sekund do konce klíčový následný útok hostů, kteří se po dvou útočných doskocích dopracovali až k úspěšným šestkám křídelníka Škrance, který už 13 sekund do závěrečné sirény udělal nad utkáním kříž.

Beksu táhli Kohout (21), Švrdlík (17+7 doskoků), Singletary (14) a Potoček (12). Tým měl o 14 střel víc, dvojky mu patřily v poměru 20-29, útočné doskoky 7-14, body z nich 4-14, body zpod koše 32-54 a ve ztrátách byl lepší 15-8. Za Olomoucko, jež nespasila ani převaha z trojek (11-6), se prosadili Douglas (31+10 doskoků), Marek Sehnal (14) a Pelko (12+12 asistencí).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Naším problémem byla špatná koncentrace v obraně. Třicet minut jsme byli pod vlastním košem horším týmem. V poslední čtvrtině jsme se zlepšili, to ovšem nemohlo na vítězství stačit. Pardubice dokázaly potrestat naši hloupé ztráty. Dostali jsme celou řadu laciných košů a navíc jsme v klíčových okamžicích nedokázali trefit trestné hody, nebo zakončit z lehké pozice.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Věděli jsme, že Olomoucku bude chybět nejlepší střelec, přesto jsme dostali hodně trojek. Nedokázali jsme si vytvořit větší náskok, ale vítězství tým urval. Bylo upracované. V předchozích utkáních jsme s naším soupeřem několikrát prohráli slibně rozehraný duel v koncovce, tentokrát už se nám podařilo vyhrát a z toho máme radost.

Grepl začal velkým výsledkem!

Osmi body získanými z útočných doskoků v posledních čtyřech minutách urvali Válečníci nečekaný triumf 85-88 v pevnosti druhých Svitav a díky shodě dalších výsledků se tři kola do konce A1 ocitli jen výhru za třetím místem, jež má po konci nadstavby cenu zlata. Právě tímto zásadním výsledkem začala děčínská mise nového kouče Válečníků Tomáše Grepla, který byl jmenován do funkce ani ne 24 hodin před utkáním.

Grepl našel své spasitele především v Autreym a Pomikálkovi, kteří zapsali všech 23 bodů týmu v první čtvrtině (25-23). Tuři (nadále bez O´Briena) sice po 6 minutách druhé čtvrtky vyskočili do úniku 42-30, když osové duo hostů zůstalo zcela tiché, ale hned vzápětí Pomikálek osmi body začal hosty vracet do zápasu, před půlí se přidal i Autrey a ve třetí čtvrtině Děčín využil hluchého úseku Turů k obratu.

Do koncovky pak dorazil díky útočným doskokům v malém plusu. V závěru byla klíčová trojka Autreyho na 78-84 minutu do konce a šestka Feštra po dalším útočném doskoku týmu na 80-85 už 36 sekund do konce měla podobu ortelu nad utkáním.

Válečníky tlačil ke čtvrté výhře v řadě autor 26 bodů Tomáš Pomikálek (trojky 8/4), který v této sezoně dosud neviděl zblízka ani dvacetibodový nástřel. 23 bodů přihodil Autrey, 15 se 7 doskoky Carlson a 11 Šiška. Tým překvapivě vládl z trojek (25/8 – 24/11), Tuři si navíc pomohli do hrobu tuctem zahozených šestek. Jejich lídry byli Matěj Svoboda (16), Aiken (15+14 doskoků), Kovář (12) a Marko (10+9 doskoků a 7 asistencí).

Jakub Houška (asistent BK ARMEX Děčín): „Hráči se po posledních hodinách dění v klubu semkli, bojovali, dřeli a bylo na nich vidět, že chtějí vyhrát za každou cenu. Ukázali skvělý přístup a dali do zápasu veliké množství energie, což bylo to rozhodující. Zkrátka ukázali charakter Válečníka. První půle byla především o naší dvojici Pomikálek a Autrey, který v závěru dával důležité body a přitáhl nás na minus pět bodů. Svitavští se dnes necítili komfortně při střelbě, za což může naše solidní obrana. Pochvalu zaslouží i Carlson, který skončil hned na začátku na palubovce, ale pak se vrátil do zápasu a dával důležité body.“

Devátá porážka v řadě pro Brno

Brňané ani v kompletním složení neměli v Opavě od prvních minut nejmenší naději. Už v deváté minutě ztráceli 19-9 a po šesti trojkách domácích ve druhé čtvrtině byli v poločase pozadu 49-27, což vyznačilo pohodlnou cestu Slezanů k vítězství 91-63, jež je na dohled jediné výhry přiblížilo k šestému Ústí. Naopak egoé zapsalo už devátou porážku v řadě.

Opavu (bez Kvapila) tlačili k úspěchu Jurečka (15), Bujnoch (14+10 doskoků), Klečka (14), Švandrlík (12, trojky 6/4) a Zbránek (12), v dresu soupeře se nejvíc snažili Geiger (12), Nehyba a Roby (po 11). Hlavní rozdíl mezi soupeři udělaly trojky (14-7).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Dnes to byl od nás takový ospalý výkon, hráči k utkání přistoupili dosti vlažně. Výsledek beru všemi deseti, ale výkony některých hráčů ne. Doufám, že jsme si nechali formu na příští týden, kdy se rozhodne o konečném umístění v A1.“

Christianos Chougaz (kouč egoé Basket Brno): „Dnes jsme nehráli dobře a nedostali jsme se do utkání. Je to pro nás lekce před začátkem play-off.“

Radek Pumprla (křídlo egoé Basket Brno): „Dostat čtrnáct trojek je hodně, zvláště, když jsme před utkáním věděli, že střelba za tři je největší zbraní Opavy.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Skore narůstalo v náš prospěch od začátku utkání a to nás dost ukolébalo k takovému nevýraznému výkonu. Ale konečné skore je pro nás přijatelné.“

SKUPINA A2
NH už mimo předkolo

V dostihu o vítězství v A2 se nic nezměnilo. USK se po domácím skolení Ostravy 96-78 dál dělí s Kolínem o čelo skupiny, naopak NH tři kola do konce nadstavby s mankem 4 vítězství na vedoucí duo už ví, že předkolo play-off se jí týkat nebude.

Sovy (nadále bez rozehrávače Ondřeje Sehnala) odstartovaly velkolepě, prvních pět minut ovládly 13-2, úvodní čtvrtinu s pěti ztrátami hostů 29-11 a poločas 50-31. NH sice ve třetí čtvrtině zabrala a z 60-44 se v posledních 5:30 této části dostala na 68-61, ale úvod závěrečného dějství už opět patřil domácím.

Tým USK vedli Appleby (22+8 asistencí), Mareš, Vukosavljevič (po 16) a Stevanovič (14). Za Ostravu kontrovali Bažant (19), Petr Bohačík (16+9 doskoků), Stanojevič (16), Zaharijevic (10+8 doskoků) a Boggs (10). USK velel z dvojek (34-27) a body zpod koše (64-50).

Dušan Medvecký (trenér NH Ostrava): „Prohráli jsme zápas v první čtvrtině, kde nám nefungovalo vůbec nic. Dostali jsme 30 bodů a pak na USK těžko můžeme hrát solidní výsledek. Po bouři v šatně jsme se vzchopili a nakonec se dotáhli na sedm bodů. Vlastními chybami jsme to ale potom hodili do rukou USK, který dal několik dvojtaktů. Poté už si to pohlídal. Příčinu porážky vidím v první čtvrtině, kdy jsme byli nekoncentrovaní a dělali jsme vše, co jsme si neřekli.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Gratuluji hráčům i celému klubu k dosažení předkola play-off. Od první minuty jsme plnili to, co jsme si říkali celý týden. Jsem také šťastný za podporu mladších hráčů v rotaci. Máme do konce tři kola, které rozhodnou, zda skončíme první v A2, nebo druzí. Našim cílem bude se zlepšit co nejvíce, než předkolo play-off začne.“

Horečka kolínské noci s triplem Waltona!

Nebývale dramatický duel sledovali diváci v Kolíně, kde domácí – nakonec i s autorem triple doublu Anthonym Waltonem v sestavě - až po prodloužení udolali Hradec 108-104 a udrželi tak krok s pražským USK v čele skupiny A2.

Nováček se v utkání uchytil třemi trojkami v první čtvrtině (21-15). ve druhé přidal dalších šest a v půli vedl 48-49. Pak se až do konce hrálo prsa na prsa, aby do poslední minuty Medvědi (v utkání bez Číže) vstupovali s náskokem pěti bodů. Canda s Marquardtem ale 26 sekund do konce srovnali, a i když Walton v čase 39:56 skóroval s faulem, Marquardt dalekou trojkou poslal zápas do prodloužení.

V něm hosté po dvou rychlých trojkách vedli o šest, ale domácí odpověděli stejnou mincí a po dvou ztrátách playmakera Hradce Stamenkoviče Purifoy vylepšil kolínské skore na 105-102. Walton půl minuty do konce šestkami potvrdil vedení na 107-104 a po minuté trojce hradeckého Lošonského už Machač jednou šestkou zavíral zápas.

Jeho králem byl Walton s 33 body, 11 asistencemi a 10 doskoky (TH 11/11), Purifoy přidal 28 bodů (trojky 8/6), Machač 18 a Bratčenkov 15. Za hosty řádili Marquardt (25, trojky 9/7), Lošonský (23+11 doskoků), Sedmák (15+8 doskoků) a Stamenkovič (14+10 asistencí). Domácí vládli zpod koše (52-38) a na útočném doskoku (16-8, body z druhých šancí 21-14).