Gumbsův večer před návštěvou sezony

ECHO ZÁPASU 5 ČTVRTFINÁLE Slezané nemusí mít obavy, když jim v sestavě chybí lídr Jakub Šiřina. Když jim chybí MVP pohárového FINAL 4 Radim Klečka. Nebo když jich navíc chybí i defenzivní kulturista Rostislav Dragoun.

Dokud budou mít před play-off pořízeného amerického guarda Keenana Gumbse, budou na tom stále dost dobře. Tedy ve čtvrtfinálovém kole určitě. Všeplatný křídelník, schopný doskakovat i skórovat ze všech pozic stejně dobře, jako posílat parádní pasy na alley-oop přes hlavu a zády ke koši, zapsal 28 body a užitečností 36 svůj nejlepší výkon série a mocně posunul domácí Opavu k vysoké výhře 97-72 nad USK a tím i k vítězství v sérii (4-1).

Pražané tak končí stejně jako loni ve čtvrtfinále a v konečném pořadí jim bude patřit 7. příčka, na niž zadělali především nadstandardní první polovinou sezony, kdy ještě hodně těžili z produkce reprezentanta Kyzlinka.

Pátý duel ve stánku Slezanů sledovala návštěva sezony 1724 fanoušků, což se zdá být slušnou předzvěstí pro opavské semifinále, či případné finále.

Podobně jako domácí byly citelně oslabené i Sovy (bez Mangase, Vyroubala, Bátovského), jež se přesto v utkání držely zhruba 16 a půl minuty, až do stavu 33-29. V první čtvrtině se opřely o 7 útočných doskoků a měly tak o 11 střel víc, jenže trojky 12/1 a jen 25 procent z pole jim nedovolilo lepší skore než 19-17. Za stavu 33-29 ale doručil 6 bodů v řadě domácí forward Zbránek, jeho tým se prosadil z útočných doskoků (ve druhé čtvrtině 11) a úsekem 14-2, jímž zavřel poločas, také rozhodl zápas.

USK se sice ve třetí části ještě z téměř dvacetibodového manka trojkami a body tria Farský - Švec - Vlk probil na 64-54 po 27 minutách, ale Gumbs pak svou univerzální aktivitou rozjel nový trhák na 16 bodů a ve čtvrté čtvrtině znovu on udržoval vedení Slezanů na úrovni dvaceti bodů.

V sudých čtvrtinách (28-14 a 26-13) kralující vítěze vedle Gumbse sytili i Markusson (19+12 doskoků), Kouřil (13+9 asistencí), Jurečka (11) a Zbránek (10). Za soví letku korigovali Vlk (18), Švec (16) a  Farský (13). Opava vládla v procentech z pole (52-35), zpod koše (50-24), z šestek (18-8) i na doskoku (48-37).

Joshua King (trenér USK Praha):
„Opava dnes i v celé sérii vyhrála zaslouženě. My jsme však sehráli výbornou partii s favoritem. Samozřejmě moc nám chyběl Mangas, ale naši mladí hráči hráli statečně a zdobila je obrovská bojovnost. Gratuluji Opavě k divákům a k postupu do play-off.”

Radek Farský (křídlo USK Praha): „Opava byla lepší a zaslouženě vyhrála nejen dnes, ale v celém čtvrtfinále. My jsme se nevzdávali, ale zkušenost rozhodla o postupu favorita. Vždycky, když jsme změnili obranu, tak nás domácí rychle prokoukli a navyšovali náskok z rychlých protiútoků.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Jsem rád, že to máme za sebou. Když jsme doma prohráli druhé utkání, tak asi málokdo věřil, že vyhrajeme 4-1 na zápasy. Za to, že jsme to dokázali patří poděkování  celému týmu. Smekám před bojovností USK a před výkonem realizačního týmu. Tým složený z mladých hráčů nás hodně potrápil.”

Mattias Markusson (pivot BK Opava): „Jsem rád, že se to povedlo. Neměl jsem to pod košem jednoduché s pivoty USK, ale postupujeme dál. Opavské „žluté peklo” je úžasné a je radost před takovým publikem hrát.”