Hanáci kouzlili s čísly a tuří dřina u Vajgaru

POHÁROVÉ ECHO Po třech dalších výhrách favoritů v osmifinále Českého poháru je jasno o třech ze čtyř čtvrtfinálových dvojic. Svitavy po nesnadném dobytí prvoligového Jindřichova Hradce (76-89) změří v boji o Final-4 síly s Děčínem. Pardubice po lupu na půdě prvoligových Litoměřic (64-87), o nějž si řekly až ve druhém poločase, půjdou na Olomoucko, které v osmifinále uspělo v dramatu na palubovce NH Ostrava 79-84. Třetí čtvrtfinálovou dvojici utvoří Nymburk s Kolínem a o poslední ještě není zcela jasno. Už jistě v ní je Hradec Králové, jehož soupeřem bude buď Opava, nebo prvoligoví ostravští Snakes.

Vraťme se nyní k posledním třem osmifinálovým duelům, z nichž jasně čněl thriller v Ostravě. Olomoucko (bez rozehrávače Močnika) mělo proti nyní utrápené Nové huti (bez Smithe) skvělý start (10-23) a ještě po 15 minutách, kdy smrští všech svých 11 bodů v rozmezí 4 minut udeřil mladý křídelník hostů Váňa, vedlo 24-39.

Obrovsky jej však srážely ztráty (celkem 22, domácí 16) a NH tak ještě do půle přirazila na 40-43. A po další smršti ztrát hostů ve třetí čtvrtině už domácí vedli 62-57. Do čtvrté čtvrtky se však Hanáci znovu vyhecovali a jejich lídr Palyza (29 bodů, 11F+, TH 14/13) spolu se zaktivizovanými Douglasem a Dunansem je vedl k obratu na 68-78 tři minuty do konce. Ostravský dirigent Stanojevič ale kontroval dvěma trojkami na 76-78 a 90 sekund do konce se začínalo prakticky znovu.

Dunans vzápětí odtáhl Olomoucko na čtyři body a po útočném faulu domácího Zaharijevice opět vlasatý Američan skóroval 13 sekund do konce už klíčovou trefu hostů. Ti vyvázli s výhrou i přes řadu zcela nevýherních statistik – kvůli 22 ztrátám i manku na útočném doskoku (15-5, body z druhých šancí 14-4) zapsali jen 48 střel z pole, dokonce o 20 méně než Nová huť! Na své straně však měli úžasný polštář z brejků (21-40) a zejména famózní efektivitu střelby - z dvojek (36/20 – 28/20), trojek (32/8 – 20/8) i šestek (25/15 – 27/20). Právě v tomhle číselném segmentu naopak zápas ztratila Ostrava.

V dresu vítězů se k Palyzovi s Váňou výrazněji přidal ještě Dunans (14+6 asistencí a 5 zisků, ale i 8 ztrát), u domácích řádili Zaharijevic (25) a Stanojevič (18+8 asistencí, trojky 16/5), dvojciferní byli ještě Stojačič (13), Bohačík (11+9 doskoků) a Alleyn (10).

Postup si musel hodně vydřít i svitavský tým, který proti úzké šestičlenné rotaci Lions z ranku víceméně NBL (Zuzák, Tomanec, Lipkins, Bašta, plus Šoula z Kolína a Stegbauer z Brna) hrál prakticky ligový souboj.

I Tuři měli obrovský problém s koncentrací a ztrátami (22, domácí 4), a tak po jejich rychlém vedení (14-28) Linos ve druhé čtvrtině téměř dorovnali na 44-47 a na této distanci se drželi až do startu poslední pětiminutovky utkání. Od stavu 74-79 se totiž hosté i přes další ztráty odpoutali a došli k očekávanému postupu.

Táhli je Slezák (19) Aiken (19+10 doskoků, TH 10/7) a O´Brien (17). Za domácí se zviditelnili Zuzák (24), Stegbauer (15) a Šoula (11). Lions sice měli o 11 střel víc, ale zcela propadli na doskoku (24-53, v útoku 6-12, body z druhých šancí 4-19), horší byli i z brejků (20-30) a v efektivitě trojkové palby (24/6 – 25/12).

Kouč Beksy Sanders dal v Litoměřicích od počátku větší prostor druhé vlně a Karlovským (24+7 doskoků a 5 zisků, jediný nadosmibodový střelec domácích) vedení domácí to využili k vedení 19-15 po první čtvrtině. Od té druhé už se ale Pardubice (bez Benjamina) srovnaly, vyhrály ji 15-25, a od stavu 31-27 čtyři minuty před poločasem už díky útočným doskokům a ziskům převzaly kontrolu nad utkáním. Od poloviny třetí čtvrtky už o vítězi nebylo pochyb.

Z pěti dvojciferných střelců Beksy čněli Potoček, Williams (po 16) a Kohout (14). Beksa měla o 12 střel víc z pole, lepší byla zpod koše (24-34), z trojek (8-11), brejků (5-24) i druhých šancí (2-11).