Hanácké impérium vrátilo úder. O 33! Bez Talleyho

Až šokujícím rozdílem 33 bodů rozprášila prostějovská letka své severočeské soupeře v druhém duelu semifinále Kooperativa NBL. A Válečníci se z takového direktu nebudou sbírat snadno, od prvního výjezdu v sérii si určitě slibovali lepší sklizeň. Sledovaná řež se tak vrací do děčínského kotle za stavu 1-1 a druhý i třetí tým základní části mají nyní do finále stejně daleko.

Orli sice doma bývají pány a v sezoně to na svém kurtu potvrdili pouhými dvěma porážkami. Jenže jednu z nich utržili právě se svými semifinálovými soky z Děčína. A v první bitvě aktuální série padli na severu o deset. Válečníci navíc dokonce urvali první čtvrtinu druhého utkání 16-18. A v tu chvíli by si na konečný výsledek 87-54 nevsadil asi nikdo. Jenže pak, pak už byl na hřišti jediný tým a hosté se za zbývajících 30 minut složili už jen na 36 bodů.

Obří diference ve skore vyniká o to víc, že domácí duel odehráli bez svého ústředního křídelníka Talleyho, který kvůli zranění nedokončil Zápas 1.

Děčín i díky 6 útočným doskokům v první čtvrtině zachytil úvodní prostějovský orkán. Opřel se navíc o duo Houška (2 trojky) - Jelínek, jež zařídilo úvodních 12 bodů týmu. S dvojkou Landy měla podkošová trojice na starosti dokonce prvních 14 bodů. To domácí na to šli odjinud - 14 ze všech 16 bodů v první čtvrtině si rozebralo perimetrové trio Slezák, Mrviš, Marko. Poslední jmenovaný si tu vzal tým opět "do batohu" a za prvních pět a půl minuty zajistil 7 bodů.

Ve druhé čtvrtině už ale hostům došly útočné doskoky, přidali i 6 ztrát a od stavu 22-23 po 13,5 minutách zůstali dalších 3,5 minuty bez bodu, což znamenalo odskok v obraně ještě agresivnějších Orlů na 32-23. Poločasový trhák 38-27 už udál zápasu definitivní ráz. Ve třetí čtvrtině ještě z 45-30 srazil Landa manko na 8, i díky dvěma ztrátám domácích, pak ale nový trumf Orlů Peterka spolu se Slezákem vysunuli náskok při děčínských ztrátách až na 58-38.

2:30 do konce třetí čtvrtiny dál nebylo co řešit. Válečníci v utkání nasbírali hrozivých 21 ztrát (Orli 16) a měli jen dva dvojciferné střelce v Houškovi (11+9 doskoků) s Landou (11). Arite vládlo v produkci zpod koše (36-20) i na doskoku (41-26), navíc efektivně střílelo trojky (20/9). Jeho top skórerem a Hráčem utkání byl Slezák (25, trojky 6/4), 14 bodů přidal Tomanec, 13 s 5 asistencemi, 4 doskoky a 4 zisky Marko a 11 Švrdlík.

"Pro nás je výsledek krutý. Kdo by byl býval řekl po první čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 2 body, že dostaneme takovou lekci. Rozhodla větší agresivita na obou polovinách hřiště, lepší exekuce, lepší produktivita, lepší čtení hry soupeře. Po úseku, kdy se pod námi v druhé čtvrtině začala podlamovat půda, jsme chtěli ještě zabojovat ve druhém poločase, ale soupeř držel otěže pevně v rukou. Vzhledem k pondělnímu třetímu utkání pak už dohrávali různí hráči na obou stranách. My jsme byli sterilní v útoku a soupeř byl velmi sebevědomý. Naši periferní hráči nebyli v tomto zápase v pohodě. Do dalšího zápasu se musíme poučit a být jinak mentálně připravení," pravil kouč Děčína Pavel Budínský.

Kormidelník Orlů si po srovnání série mohl oddechnout. "Nenechali jsme se zmlátit tak jako v Děčíně. Řekl bych, že tentokrát jsme hráli basket víc než soupeř. Dařilo se nám zvenku i zpod koše a dobrou obranou jsme Děčín nutili k chybám, což byl základ úspěchu," řekl Zbyněk Choleva, podle nějž je však pro tým nevýhodou, že mu chyběl Talley.

"Rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme si vytvořili náskok, a rozehrál se Honza Tomanec. Obrana soupeře se pak musela více otevřít a my jsme měli volné střely nebo nájezdy do koše. Dobrou práci jsme odvedli také na doskoku a měli jsme i o pět ztrát méně," dodal Choleva, který za skvělou kulisu poděkoval fanouškům.

ARIETE PROSTĚJOV - BK DĚČÍN 87-54 (stav série 1-1)