Hanácké překvapení! A Matěj v derby král

Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenského poháru dnes večer po dvou dramatech poznalo další české účastníky. Tím překvapivějším se stalo Olomoucko, které ve čtvrtfinále Českého poháru vyloupilo v posledních týdnech rozlaufované Pardubice (86-91). Tím méně překvapivým je Děčín, který doma zaplašil tři ligové porážky v řadě a i potřetí v sezoně složil ústecké rivaly (76-71).

Olomoucko zaskočilo Beksu!

Hanáci na Dašické způsobili jedno z top překvapení sezony a domácí Bekse, hýčkající si už půltucet ligových výher v řadě i nyní skvělou obranu, přivodilo další hlubokou bolest. Ve čtvrtfinále Českého poháru naladili coby předposlední celek ligy skvělé ofenzivní představení a po triumfu 86-91 získali jednu ze čtyř vstupenek do FINAL 8 pro týmy z Kooperativa NBL.

Ve vyrovnané první čtvrtině na úspěšné pardubické využívání druhých šancí (do půle 15 bodů z útočných doskoků) reagovali smrští nájezdů, a i když se ve druhém dějství Beksa zdola probila až k vedení o deset, téměř neztrácející Olomoucko se prokutalo zpět a poté, co ve třetí čtvrtině udrželo rovné skore pomocí trojek, v polovině čtvrté se dalšími čtyřmi obloukovými projektily už dostalo do minitrháku 74-79. KVIS dokázal otočit a po trojce Burdy vedl 83-81. Po dopichu Vogta hosté obraceli na 83-85, aby po srovnání Vyorala z šestek zaúřadoval rozhodnými čtyřmi body guard hostů Adamu. A Beksa už pak nedokázala sesměrovat do obruče žádnou ze svých trojek.

Vítěze (bez Baileyho) táhli Townsend (24), Adamu (23), Feštr (18) a McBrayer (13). Jejich tým kraloval z brejků (2-23), trojek (26/5 - 23/9), šestek (15-22) i v limitaci ztrát (12-8). Za domácí (bez Škifiče) marně odpovídali Šafarčík (18+9 doskoků), Vyoral (16+6 asistencí), Chatman (10+9 doskoků) a Švrdlík (10). Bekse nepomohla ani převaha zpod koše (42-32), na útočném doskoku (15-8) a z druhých šancí (25-8).

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice):
„Rozhodně nemůžeme být spokojeni s obranou. Obrana je něco, co nás v předcházejících vítězných zápasech zdobilo, ale dnes jsme to na obranné polovině nezvládali. Olomoucko má spoustu velmi kvalitních individualit, což jsme věděli a byli jsme na ně připraveni. Náš zásadní problém byla energie, což vlastně souvisí s obranou: nebyli jsme schopni ubránit soupeřovy rychlé protiútoky, z nichž jsme dostali spoustu bodů. To, že se nám nepodařilo zvítězit a postoupit do FINAL 8, je velká škoda, všechny nás to mrzí. Musíme se ale velmi rychle oklepat a soustředit se na nedělní ligový zápas proti Brnu.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice): „Samozřejmě nás mrzí, že jsme nepostoupili do FINAL 8. Myslím si, že jsme měli příznivý los, nicméně Olomoucko hrálo dobrý zápas a nakonec postoupilo. Řekl bych, že jeden z důvodů byla jejich větší energie, také ve druhém poločase stříleli s vysoký procentem a hráli rychle dopředu, my jsme se nestačili vracet. Těžko se mi hledají slova.”

Andrew Hipsher (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Jsem velmi šťastný za náš tým. Nemáme úplně jednoduchou sezonu, trápí nás zranění, mnohdy jsme neměli dostatek hráčů. Dnes se to klukům konečně vrátilo. Bojovali a vybojovali si účast ve FINAL 8. Myslím, že mezi klíčové faktory utkání patřilo to, že jsme neměli tolik ztrát, což je jeden z našich problémů. Tentokrát jsme si vážili míče, toho, že můžeme být v útoku. V útoku jsme podle mě celkem talentovaný tým a pokud nemáme ztráty, tak nám to nahrává. Na celý tým jsem dnes velmi pyšný.”

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Jsem strašně rád, že jsme tento zápas zvládli. Myslím si, že blízko k vítězství jsme v Pardubicích měli už v povánočním ligovém utkání, dnes nám to vyšlo. Pro mě i pro celý tým byla obrovská motivace dostat se do FINAL 8. Sezona se pro nás nevyvíjí úplně dobře, v lize jsme skončili ve skupině A2, ale jsme šťastní, že se podíváme na finálový turnaj poháru. Čekají nás tři skvělé zápasy a moc se na to těším. Co se týče dnešního zápasu, je pravda, že Pardubice byly favorit, my jsme sem jeli v pozici outsidera. Možná to pro nás bylo jednodušší, protože ve vyrovnané koncovce jsme mohli jenom získat, kdežto domácí ztratit. Náš výkon pořád může být lepší, ale v naší hře byla vidět intenzita, na rozdíl od sobotního zápasu se Slavií, kde z naší strany nebyla. Dneska byla intenzita naší hry na o hodně vyšší úrovni.”

Válečníci po žhnoucím derby dál ve hře o obhajobu

Válečníci stejně jako při posledních třech porážkách v lize nepřekonali v útoku kótu 80 nastřílených bodů, ale tentokrát zastavili 90bodovou ústeckou ofenzivu na dramaticky nižším nástřelu, a proto doma v kulise 1100 fanoušků oslavili po vítězství 76-71 postup do FINAL 8. SLUNETA posledních 6:20 nedokázala skórovat z pole.

Domácí tým, který obhajuje triumf v Českém poháru, však v utkání musel překonat několik velkých překážek. Při tentokrát volnějším faulovém metru se hned v úvodu po několika ztrátách a čtyřminutovém suchu propadl z 6-3 na 6-13. Vzápětí se vrátil na bod, jenže Autrey s Nicholsem zejména třemi trojkami v úvodu druhého dějství odloučili hosty na 15-27. Vzápětí ale domácí mocně podrželi Matěj Svoboda s Kroutilem a nakopli obrat na 32-29. Od té doby se hrálo prsa na prsa, byť Pandy byly častěji o píď napřed. To ale trvalo jen do poloviny čtvrtého dějství, kdy Svoboda s Waltonem otočili z 65-67 na 71-67, Svoboda pak přidal i velkou trojku na 74-69, aby hostům ve zbytku utkání vyhasl střelný prach, když za posledních pět minut zvládli jen čtyři šestky.

Matěj Svoboda lídroval Děčínu (bez Cartera) 28 body a 9 doskoky, Kroutil přihodil 13 bodů, Walton rovnou triple double (11 bodů, 10 asistencí a 10 doskoků) a Ogundiran dodal 10 bodů. Za Ústí (bez Váni) významněji korigovali Nichols (21, TH 12/12), Autrey (20+8 doskoků) a Rowan (16+7 doskoků). Válečníci vládli ve svých oblíbených disciplínách, tedy zpod koše (42-22), z brejků (22-6) a v útočných doskocích (14-10, body z nich 20-11).

Ty Nichols (guard SLUNETA Ústí):
„Přijeli jsme sem s tím, že chceme vyhrát. Čekali jsme těžké, náročné utkání, které prověří naši mentální odolnost. Domácí uhráli několik těžkých situací lépe. Určitě také kredit rozhodčím, protože dneska jsme hráli pět proti osmi. Měl jsem pocit, že to byl nejhorší výkon rozhodčích, jaký jsem kdy já osobně zažil. Na jedné straně nepísknou faul a pak dají tři trestné hody za faul na půlce. V tu chvíli pro mě zápas skončil. Hráli jsme, co jsme chtěli.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): „Za mě byl asi nejdůležitější moment ve druhé čtvrtině, kdy jsme se z minus deseti dostali zpátky a šli do vedení. Tam kdybychom si nechali Ústí utéct, tak by se nám vracelo těžko. Pak byla důležitá ta poslední pětiminutovka, kdy jsme byli možná trochu šťastnější, trochu bojovnější, tam jsme to urvali. Dnes rozhodovaly detaily, mohly vyhrát oba týmy. Doufám, že tohle pohárové vítězství nám pomůže i v lize, takovou výhru jsme potřebovali a věřím, že nás to nakopne, i když nás čeká těžký zápas v Opavě.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Zápas se mi nehodnotí pozitivně, protože jsme prohráli, ačkoli jsme tady odehráli dobrou partii. Dlouho jsme se drželi ve hře, taky jsme byli dost ve vedení. Chtěli jsme eliminovat bojovnost a fyzičnost Válečníků a v určitých momentech jsme se s tím bohužel nedokázali popasovat. Ale odehráli jsme tady jedno z nejlepších utkání za poslední dobu a měli jen kousek k vítězství. Myslím, že klíčové bylo ve druhé čtvrtině, kdy jsme byli ve vedení o deset, a měli odskočit, ale nechali jsme Filipovi Kroutilovi dvě volné střely, tak tam byl první problém. A pak ta poslední desetiminutovka, kdy měl Děčín víc energie v obraně než my, a pak Matěj Svoboda ten zápas rozhodl, i když jsme ho celý zápas docela slušně bránili.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme věděli, co nás čeká. V prvním poločase jsme byli 15 minut tragičtí v útoku, dostali jsme se do desetibodového deficitu. Ve druhém poločase jsme zase chvíli tahali za kratší konec, ale nakonec jsme to nezměrnou bojovností a tím, že jsme na naše poměry hráli top obranu, byli schopní ten zápas urvat. Jsme za to strašně rádi. Zápasy s Ústím mají obrovskou vyrovnanost a každý trhák tam má obrovský vliv. Ve druhém poločase rozhodla naše obrana, kdy jsme byli schopní tlačit Autreyho s Nicholsem do těžkých střel, které v prvním poločase dávali, ale ve druhém už nebylo to procento takové. V takto vyrovnaném zápase jsme pak zvládli tu šestkovou kanonádu a získali vítězství.”