Hardingovo kouzlo v poslední vteřině!

ECHO LIGY MISTRŮ V zápase, v němž se museli plně spolehnout na své perimetrové muže, Nymburští domácímu PAOKu Soluň několikrát odskočili do dvojciferného trháku, ale nikdy soupeře nedorazili. A pět vteřin do konce navíc museli skousnout, jak domácí Jones košem s faulem otočil skore na 83-82.

Po timeoutu však Polabané sestrojili zázrak - z neúspěšného nájezdu Vojtěcha Hrubana se míč dostal na zadní lajnu k Jerricku Hardingovi, který stihl včas odpoutat rozhodnou dvojku, jež po kontrole na videu v poslední vteřině utkání rozhodla o triumfu Nymburka ve druhém kole Ligy mistrů (83-84).

Hbitý americký guard vystřílel celkem 22 bodů, 18 při dokonalé trojkové mušce (5/5) přihodil Palyza, 15 se 6 asistencemi rozehrávač Ross, 11 křídelník Hruban a 7 nejlepší z podkošových hráčů Kovář. Hosty v utkání spasila famózní trojkopalba (30/15, domácí 25/7), jíž vykryli manko v bodech z druhých šancí (8-0), v šestkách (23/16 - 12/9) a především zpod koše (42-16).

Středočeši i bez tria Kříž, Gibbs, Tůma zaznamenali výborný start, když je trio Harding, Palyza, Hruban vystřelilo po deseti minutách do vedení 11-21. Za stavu 11-25 se však domácí postavili na zadní, propad zastavili a do konce poločasu z útočných doskoků a zpod koše snížili na tři body.

Ve třetí čtvrtině ještě přitlačili v obraně a k podkošové hře přidali i trojky, čímž otočili na 50-46. Pak si ale hosty naložil na záda Ross, který deseti body v řadě s následnými dvěma trojkami mladíka Kováře vyhnal českého mistra k obratu na 55-65.

Za stavu 70-81 tři minuty do konce však hosté v útoku zcela zamrzli a domácí ze zisků a útočných doskoků otočili na 83-82.

Aleksander Sekulič (trenér Nymburka): „Myslím si, že jsme si tohle vítězství zasloužili. Po většinu zápasu jsme byli lepší. PAOK ale ukázal svou zkušenost. Jsme rádi, že jsme nakonec zvítězili. Posledních pět minut jsme měli hrát chytřeji. Bylo tam hodně ztrát. Ale proměnili jsme poslední střelu a to je to nejdůležitější. Je to pro nás velké vítězství, ze hřiště dobrého soupeře. V této skupině je každá výhra velmi důležitá. My tento zápas brali, skoro jako kdybychom hráli o všechno. Je to opravdu velmi důležité vítězství. Pomohla nám střelba, ale bylo to i proto, že nás soupeř nechával střílet z dálky, a když máte otevřené střely, tak je snazší je proměňovat. Také jsme dobře bránili jako tým. V závěru jsme jim sice dovolili hodně bodů, ale bylo to většinou po ztrátách. Jinak jsme bránili celkem dobře.“

Jerrick Harding (guard Nymburka): „PAOK je dobrý tým a hrál opravdu agresivně a dělal nám problémy. Byl to velký boj po celý zápas. Nakonec jsme to ale zvládli. Ani nevím, jak jsem tu poslední střelu proměnil. Dostal se ke mně míč a jen jsem se soustředil na tu střelu. A jsem moc rád, že to tam spadlo, protože tohle vítězství jsme potřebovali. Bylo štěstí, že jsem levák. I tak je to těžká střela, to nebudu lhát, ale já je docela trénuju. Teď se to vyplatilo. Byl to skvělý pocit. Předtím jsme si to sami zkomplikovali, měli jsme tam hodně ztrát, měli jsme si míč více hlídat. Tahle výhra je velmi důležitá. Kdybychom měli dvě prohry, bylo by to pro nás hodně složité. Teď jsme v dobré pozici a musíme se dobře připravit na domácí zápas s Igokeou, abychom to potvrdili.”

Vojtěch Hruban (křídlo Nymburka): „Je hezké vyhrát střelou v poslední vteřině. Ale nemělo k tomu vůbec dojít a měli jsme rozhodnout dávno předtím. V koncovce bylo od nás hrozně moc chyb. Došlo to až k tomu, že jsme to museli zachraňovat v poslední vteřině, ale o to je ta výhra krásnější.  Já byl trochu překvapený, že jsme dostal míč do rohu, protože ta akce byla připravená jinak a mělo se střílet z jiného místa. Dělal jsem pak, co jsem mohl, udělal jsem driblink okolo hráče, dostal jsem tam přes ruku z jedné i z druhé strany a už jsem balon jen honil. Naštěstí to dopadlo dobře. Štěstí přeje připraveným. Jerrick Harding stál na správném místě a ještě to krásně trefil. Vytrhl nám trn z paty. Já hned věděl, že to stihl, protože jsem viděl, že se tabule rozsvítila, až když míč propadával obroučkou. V koncovce jsme hráli jinak hodně staticky a PAOKu do karet. Jejich pivot je rychlý na nohách a dobře bránili, z čehož pramenili naše ztráty a jejich jednoduché koše. Měli jsme to více rozeběhnout a dojít si pro nějaké fauly. Tahle výhra je důležitá nejen z pohledu tabulky, protože ve skupině se čtyřmi týmy se venkovní výhra počítá dvakrát. Ale důležitá je i pro tým. Prohrát takový zápas po takové koncovce by bylo hodně demoralizující. Naopak výhra nám dá nový vítr do plachet a sebevědomí. Teď máme dobrý start do skupiny a jedeme dál.“

Lukáš Palyza (křídlo Nymburka): „Celý zápas jsme prožívali ve vlnách. Byli jsme lepším týmem a měli jsme v obou poločasech pasáže 15 minut, kdy jsme hráli opravdu dobře. Ale bohužel vlastními chybami jsme se připravili o polštář a místo klidného závěru šel zápas do infarktové koncovky. Když už to vypadalo hodně špatně, tak jsme v posledních pěti vteřinách vytáhli zázračnou střelu. Je z toho první výhra, která nám hodně pomůže do dalších bojů, a věřím, že to tým nakopne. Jerrickovi jsem věřil, protože má tu střelu z jedné nohy klidnou, a při hře jeden na jednoho se do těchto pozic často dostává. Odskočí si od obránce a pak to tam pošle. Hodně práce tam ale odvedl i Vojta Hruban, který se nebál, a i když ho tam obránce osekával, tak to vzal na sebe a najel pod koš. Míč se pak naštěstí odrazil k Jerrickovi a ten skóroval. Trochu jsme tam doplatili na nezkušenost týmu. A tohle jsou momenty, které když se zvládnou jako dnes, tak mohou tým stmelit. Cítil jsem z týmu energii a víru, že to zvládneme. Taková výhra je možná lepší, než kdybychom vyhráli o nějakých 15 bodů a mysleli si, jak jsme na tom dobře. Každé venkovní vítězství je cenné, teď to chce potvrdit doma. Co se týče mě, tak mě kluci skvěle hledali a mně se dařilo střely proměňovat, za což jsem rád. Udělám vše pro to, aby to tak bylo i nadále.“