Vyhledávaní

V AAC jde dál Ústí, Válečníci a Sovy čekají

ECHO ALPE ADRIA CUPU Během reprezentační přestávky finišovaly všechny čtyři celky z Kooperativa NBL do cílové pásky základní části Alpe Adria Cupu, stále však musejí čekat na dohrávky některých soupeřů. A jak si ligový kvartet vedl? Děčín završil skupinu se solidní bilancí 4-2, ale stále musí čekat na dohrávky Körmendu (4-1) a Levic (2-2), aby zjistil, zda se vejde mezi postupující dvojici. Totéž čekání zažívá ve skupině B pražský USK (4-2), neboť Polzela (4-1) i Osijek (3-2) se stále mohou dostat na stejnou bilanci jako Sovy. V oddělení C skončilo mimo postup Brno (2-4), když lepší jsou už nyní Zalakeramia (4-2) a Škrljevo (4-1). V déčku má postup jistý Ústí (4-2), které jde dál s Gliwicemi (4-1).

Hru mistra s ohněm Opava nevyužila. Protože Eugene

ECHO PŘEDEHRY 13. KOLA Festival tuctu bolestivých a namnoze lajdáckých ztát obhájce trofeje ve druhé půli vyrobil z druhé letošní reprízy posledního finále nečekané drama, v němž opavský vicemistr mohl doma uloupit vzhledem k okolnostem až senzační triumf, neboť mu chybělo důležité trio Šiřina, Zbránek, Dragoun. Hosté z Nymburka však v závěru měli na maximum rozžhaveného dirigenta Eugena Lawrence, který za poslední 4 minuty nasypal do koše soupeře 11 bodů, přidal 1 asistenci a byl tak či onak u všech šesti posledních tref svého týmu. Zachránil tak v duelu dvou účastníků Ligy mistrů favoritovi výhru 79-81. Zajímavostí je, že jeho celek házel za celou čtvrtou čtvrtinu jediný trestný hod.

S Hrubanem i posilou najíždí mistr na Opavu

PREVIEW PŘEDEHRY 13. KOLA Jako první po reprezentační pauze šlápnou v lize do pedálů opavští vicemistři a nymburští mistři, kteří se ve čtvrtek od 18 hodin na palubovce Slezanů utkají v předehře 13. kola. Domácí však do reprízy posledního finále půjdou oslabení hned o trojici důležitých hráčů - o guarda Dragouna (kotník), forwarda Zbránka (zlomený palec na noze) a rozehrávače Šiřinu (z kvalifikačního okna si odnesl virózu). Naopak hosté by už mohli mít k dispozici křídelníka Hrubana, který si poranil kotník v necelý týden starém zápase národního týmu s Francií. A aby toho na Opavu nebylo málo, mistr si čerstvě pořídil i nového amerického rozehrávače, 26letého 183 vysokého Glenna Coseyho, v minulé sezoně 9. střelce polské ligy v dresu Toruně.

Leoš Mareš, urolog a Bohačík zvědavý na gauč

UDÁLOST Jan Veselý v roce 2012, po své první sezoně v NBA. Tomáš Satoranský letos v květnu, po své druhé sezoně v NBA. A už pár měsíců nato – Jaromír Bohačík, po svém hvězdném roce v dresu národního týmu, jejž jako jeden z klíčových mužů díky historickému postupu na světový šampionát posunul do českého sportovního Pantheonu. A co že všechny zmíněné reprezentanty spojuje? Účast v Show Jana Krause na televizi Prima. Šestadvacetiletý křídelník národního týmu a Nymburka Jaromír Bohačík bude však prvním mimo rajón NBA a také prvním, který v době natáčení bude hráčem Kooperativa NBL.

Nevšímejte si rozskoků a víc tlačící Francouzi

S TOMÁŠEM VYORALEM A MARTINEM PETERKOU V čem spočíval hlavní rozdíl mezi týmy v moskevském kvalifikačním duelu Rusů s Čechy? Rozehrávač Tomáš Vyoral měl po zápase jasno. „Hlavní bylo, že jsme soupeře nechali dostat se do tempa. Na začátku to od nás nebylo špatné, včetně obrany, i když tam domácí nějaké volné střely měli. Tehdy je ještě míjeli, ale pak už je proměňovali, dostali se do tempa, my jsme už neubránili skoro nic a pak bylo těžké zastavovat ruské hráče, kteří mají spoustu zkušeností z Euroligy nebo Eurocupu. A my sami jsme se později v útoku už trápili,“ provedl zevrubnou analýzu dirigent lvů.

Naděje trvala jednu čtvrtinu. Čněl Bohačík

ECHO 10. DUELU SVĚTOVÉ KVALIFIKACE Jen čtvrtinu, vyhranou díky hře pod koš a produkci Peterky s Bohačíkem 14-16, trvaly naděje lvů na vyrovnanější průběh desáté bitvy světové kvalifikace v moskevské Chimki Areně. V úvodu Čechům pomáhalo, že se ještě domácí Rusové nemohli zaměřit ani z otevřených pozic a aktivně neatakovali útočný doskok, jakmile ale na začátku druhé čtvrtiny přišel do hry nový muž ruské sborné, atleticky disponovaný power forward Bolomboy, a jeho kolegové začali proměňovat trojku za trojkou, stal se zápas jednoznačnou záležitostí Rusů. Ti ve druhé čtvrtině proměnili 6 trojek a v poločase díky bilanci 18/8 vedli při pouhých 2 ztrátách 44-28. Po třetí části, kdy lvi čekali osm minut na první koš ze hry, se Rusové dostali už na trojkovou bilanci 28/12 a skore narostlo na 65-39. Pak se při různých rotacích české sestavy, která v obraně i útoku výrazně zaostávala v rychlosti, rozohnil až Jaromír Bohačík, který sázel trojku za trojkou (celkem 10/6) a 16 body v poslední části se nejen dostal na svých 26 bodů, ale srazil manko na konečných 81-61.

Jen doufám, že dojde i na popcorn

S PAVLEM PUMPRLOU Národní forward a kapitán Pavel Pumprla je jedním ze tří lvů, vedle Martina Kříže a Lukáše Palyzy, kteří už někdy nastoupili na prknech moskevské arény Chimki, ve které má být v pondělí od 17:30 (českého času, vysílá ČT Sport) díky nějakým třem a půl tisícovkám fanoušků domácí sborné pořádně rušno.

Lvi bez Hrubana. Czudek: Musíme hrát na hladovost

S ASISTENTEM LVŮ PETREM CZUDKEM Bez tahouna ofenzivy i důležitého článku defenzivy Vojtěcha Hrubana se bude muset v pondělním duelu světové kvalifikace v Moskvě (17:30, vysílá ČT Sport) obejít česká reprezentace. V sestavě forwarda, který si odnesl zranění kotníku z pátečního zápasu s Francií, nahradí dosud třináctý muž Ondřej Sehnal, rozehrávač USK Praha, který se tak možná v aktivní roli dočká reprezentační premiéry mezi dospělými.

Po zápase mi to pořád šrotovalo hlavou

SE LVÍM DEBUTANTEM ŠIMONEM PURŠLEM Kdybyste snili o nejlepší variantě prvního koše v dresu národního týmu a řekněme, že byste hned nemysleli na „buzzer beater“, asi byste chtěli zvládnout něco takového jako on. Šimon Puršl v první půli na sto procent zužitkoval mistrný průnik Pavla Pumprly se shozem pod obruč, kde už stál zcela sám. A nekompromisně zarval míč do koše, za burácení pěti a půl tisíce fanoušků v pardubické aréně. Celé to mělo jen jedinou chybu – 21letý svitavský Tur si na konci kvalifikačního duelu s Francií nemohl užít i vítěznou radost. Přesto za sebou měl poslední listopadový večer roku 2018 zážitek, na který nikdy nezapomene.

Sólo pro Hrubana a koncovka zmaru

ECHO 9. DUELU SVĚTOVÉ KVALIFIKACE Opět to byl jeho duel, od samého začátku. Křídelník Vojtěch Hruban už na dopoledním předzápasovém tréninku směroval střely do obruče s až neuvěřitelnou lehkostí a v naprosto identické fazoně vstoupil i do očekávané bitvy s Francií, jež ukončila první polovinu druhé fáze světové kvalifikace. Forward Nymburka rozjel zápas skvělým způsobem, když 15 body za prvních 15 minut držel svůj tým ve hře prakticky sám, a to na remízové hladině 31-31. Pak ale schytal nečekanou „ránu na solar“, jíž ve třetí čtvrtině paradoxně „vyvrcholila“ jeho nejhvězdnější sekvence zápasu.