Hořký Šotnarův návrat a Sršni valí dál

Dvě nedělní dohrávky třetího kola shodně skončily triumfy domácích týmů. Neměly to ale vůbec jednoduché. Ústí muselo ze svého toulce zázraků vyjmout další velký obrat ve čtvrté čtvrtině, tentokrát proti pardubické Bekse (88-81). A rovněž v koncovce přišlápli plynový pedál Sršni, kteří přestříleli Sovy 99-89.

Třetí v řadě pro Sršně

Vysoce oktanový 97bodový písecký útok složil i třetího soupeře v řadě. Jeho obětí se v sršním stánku staly Sovy po výsledku 99-89, který značí nadále dokonalý start Jihočechů do sezony.

Po 34 minut vrcholně vyrovnaný duel se rozhodoval až v závěrečné sekvenci. Rozehrávač Burda trojkou a košem s faulem nejprve nakopl náskok domácích na 88-79, aby se USK i navzdory dvěma ztrátám a dvěma minutým šestkám ještě tři minuty před koncem vrátil na 88-84. I když ale i dál srážel manko zpět na čtyři body, Sršni si díky dvojce Martina Svobody s faulem z útočného doskoku a jeho dalšímu koši s podporou několika trestných hodů kolegů už v závěru nenechali výhru vzít, a to i za pomoci dalších dvou sovích ztrát.

Střeleckým lídrem vítězů byl Šlechta (21, trojky 5/5), následován Burdou (18), Haiblíkem (16), Martinem Svobodou (15+7 doskoků) a Karlovským (14). Za USK kontrovali Campbell (18), Vlk (13), Bruce (11+8 doskoků) a Samoura (10). Sršni víc bodů vytěžili z trestné linie (23-11), z brejků (16-5) i z druhých šancí (15-8) a také dvakrát méně ztráceli (11-23).

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Dneska jsem zestárnul o 10 let, pro trenéra to bylo velmi těžké utkání. Připravovali jsme se na něj, ale stejně jsme v prvním poločase dostali 54 bodů. Před druhým jsem udělal trochu průvan v šatně, za což se asi i omlouvám. Na začátku druhého poločasu nám chvíli trvalo, než jsme protrhli síťku, ale nakonec jsme to urvali. Poprvé v Kooperativa NBL máme tři výhry v řadě, poprvé jsme porazili USK. Je to pro nás skvělý start do sezony. Teď musíme vyléčit bolístky a ve středu můžeme jet do Děčína s čistou hlavou. Smekám nejen před hráči, ale i před diváky, protože ti nás k vítěznému konci doslova dotáhli. Díky!”

Matěj Burda (rozehrávač Sršni Photomate Písek): „Byl to těžký zápas. Jelikož jsem v Písku nový, nebylo pro mě utkání tak emotivní jako pro ostatní kluky. Ve druhém poločase jsme utáhli šrouby v obraně a dali jsme jednoduché koše. Rozběhali jsme to a USK se nedařilo s námi držet tempo. Tyto momenty byly klíčové a vedly k našemu dnešnímu úspěchu.”

Dalibor Vlk (forward USK Praha): „Dneska jsme nepředvedli špatný výkon, ale myslím si, že rozhodla fyzičnost. Celkem dobře jsme bránili, ale Písku se i přes to vždy nějakým způsobem podařilo skórovat, to stejné platí pro doskoky i rychlý protiútok.”

David Gale (kouč USK Praha): „Ofenzivně dobré utkání, ale hořeli jsme v defenzivě. V závěru to byly hlavně doskoky, se kterými jsme měli problém. Většinu utkání jsme pod košem hráli dobře, ale na konci jsme nezvládli tři doskoky, a to nás teď mrzí.”

Pandí obrat z minus 12 ve čtvrté čtvrtině! Opět

Kouči minulé sezony Janu Šotnarovi v poslední čtvrtině zápasu 3. kola řádně zhořkl první návrat do Ústí od jeho stříbrné jízdy s Pandami. Když už mohl v úvodu tohoto dějství za vedení 64-76 začít doufat v první úspěch v novém působišti, hra jeho svěřenců se vzápětí ve všech aspektech začala rozpadat, Beksa zvládla ve čtvrté desítce pouhých osm bodů a nakonec padla i ve svém třetím duelu nové sezony (88-81).

Naopak Pandy slaví druhou výhru v řadě po obratu z nejméně 12bodové díry ve čtvrté části, což jistě musí kvitovat jejich nový kouč Tomáš Reimer.

Do zápasu vtrhla líp Beksa, již duo Šiška - Kovář třemi trojkami a celkem 15 body nakoplo do vedení 11-15. Když se přidali i další, hosté vysunuli náskok už v první čísti na 20-30. Domácí tu museli být rádi, že se při poloviční úspěšnosti z pole (oproti hostům) drželi ve hře alespoň zásobou šestek (13/13). Pardubický útok se ale poté výrazně zasekl a domácí se tak zlepšenou střelbou dostali k vyrovnání na 33-33 a k nakonec i podobnému vyznění poločasu (46-50), po němž byl tým KVIS napřed v trojkových zásazích (4-7) a dál i v procentu z pole.

Díky aktivaci forwarda Williamse v úvodu třetí části Beksa své vedení po 30 minutách ještě vyostřila, když více ztrácející domácí tu držel skoro sám křídelník Varner.

Po trojce pardubického Kováře v úvodu čtvrté části na 64-76 ale SLUNETA zahájila tak jako ve středu u Vajgaru velkou stíhačku, opřela se o pět ztrát soupeře, který míjel ze všech pozic a zcela se vytratil i z doskoku a obrany, a body Oguamy a trojkami Potočka se čtyři minuty před koncem prodrala k vyrovnání na 81-81. Když hosté nebyli s to posledních čtyři a půl minuty dát ani bod, stačily domácím už jen dvě trojky Potočky s Vyoralem k oslavnému ryku.

Lídrem vítězů (bez Žikly) byl v kulise 1231 fanoušků Varner (22+9 doskoků, TH 13/12), činili se i Potoček (19), Vyoral (15), Oguama (11+10 doskoků) a Pecka (10). Za Beksu byli vidět Williams (20+9 doskoků), Kovář (15), Šiška (14+5 zisků a 8 asistencí na 8 ztrát) a Brunk (12+8 doskoků). Rozdílovou disciplínou zápasu byly trestné hody (30/27 - 10/8).

Tomáš Reimer (trenér SLUNETA Ústí):
 „Těžké domácí utkání s Pardubicemi. V první řadě chci poděkovat fanouškům, kteří přišli v hojném počtu. Zápas začal vyrovnaně, bylo vidět, že oba týmy jsou nově složené, na obou stranách bylo celkem hodně chyb, takže i poločasové skóre bylo celkem vysoké. Po nějakých korekcích v poločasové přestávce šlo znát, že se oba týmy začaly více soustředit na obranu. My jsme bohužel i ve druhém utkání byli ve více než desetibodové ztrátě, ale tým znovu ukázal charakter. Zkušení hráči opět ukázali, že to dokážou vzít na sebe a já jsem rád, že proti tak silnému soupeři, jakým Pardubice jsou, jsme dokázali urvat druhé vítězství.”

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji domácím. My jsme zde zažili takový standardní zápas na SLUNETĚ, kdy domácí asi nezačali úplně podle představ, ale ve čtvrté čtvrtině našly síly, měli individuality, které to odehrály v poslední desetiminutovce opravdu skvěle, vzali na sebe zodpovědnost při klíčových střelách, a to utkání otočili. My jsme v nějakém procesu, máme za sebou prvních šest dnů sezóny, a ačkoliv jsme zápasy, které jsme mohli vyhrát prohráli, musíme dát hlavy nahoru a pokusit se vyhrát ve středu v dalším kole.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „V první řadě chci pogratulovat soupeři, myslím, že vyhrál zaslouženě. Bohužel z mého pohledu jsme jim vítězství darovali, protože do utkání jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli, vedlo se nám nadprůměrně v útoku, směrem do obrany to bylo velice slušné. Pořád jsme drželi vedení a byli jsme tam, kde jsme chtěli být, jenže pak přišla poslední čtvrtina a v ní jsme totálně propadli. Byly tam individuální kolapsy, spousta ztrát, zbrklých věcí, na které nejsme zvyklí a vůbec je netrénujeme. V obraně jsme navíc byli všude o krok později a darovali jsme soupeři jednoduché střely. My jsme prostě tým, který když ucítí krev, musí po ní jít a ne aby to dopadlo jako dneska. Pro nás je to ponaučení pro příště, nic to nemění na tom, že jedeme dál, nevěšíme hlavy a chceme vyhrát další zápas.”

Josef Potoček (křídlo SLUNETA Ústí): „Vyhráli jsme, to je to nejdůležitější. Byl to těžký zápas, celou dobu jsme prohrávali, do vedení jsme se dostali až pár minut před koncem, každopádně mám obrovskou radost, že jsme porazili Pardubice.”