Hra 5: Vyprodáno! Vtrhne Děčín do zlaté brány?

Beznadějně vyprodaný je (potenciální) "Zápas do historie děčínského basketbalu". V semifinálovém Utkání 5 se dnes od 18 hodin rozhodne o finálovém soupeři Nymburka a z deseti vzájemných bitev Válečníků s Orli v sezoně bude tahle tou úplně největší. A vy, kdo nemáte vstupenku, u toho můžete být skrze objektivy kamer Slovak Sport TV2 a TVCOM.cz.

Co bude rozhodovat na miskách vah?

1. Ztráty, ztráty a znovu ztráty. Jsou klíčovou statistikou celé série, a kdo se jich dokáže vyvarovat, obvykle jde do trháku, nebo vítězí. Z pohledu Děčína je třeba se vystříhat ztrát kolem půlky hřiště, na trojkovém oblouku a při nájezdech, které dávají Orlům největší šanci na přeměnu v body.

2. Útočné doskoky a body z nich. Válečníci se v Utkání 4 opakovaně stříleli do vlstních nohou, když 11 poločasových útočných doskoků nezužitkovali v potřebné body, a za 20 minut dali pouhých 24 bodů. K tomu míjeli spousty zakočení zpod koše. To dnes musí napravit.

3. Fauly osových hráčů. U domácích si pozor musí dát kompletní podkošové trio Houška, Landa, Jelínek, od nějž stejně jako od kapitána Houšky tým navíc potřebuje i body. U Orlů musí být opatrný zejména v první půli ústřední rozehrávač Marko, který dnes bude muset hrát zřejmě hodně přes 30 minut.

4. Využívání střeleckých faulů. Osobní chyby budou důležité i z pohledu toho, jak kdo dokáže pracovat se 4 týmovými fauly soupeře ve čtvrtině. To sehrálo svou roli například v první čtvrtce Utkání 4, kdy při bilanci 4-4 dlouho do konce periody rozehrávač Orlů Marko ihned začal chodit 1 na 1 a snažil se těžit trestné hody, hosté se naopak za 4,5 minuty do konce čtvrtiny nepodívali na trestnou linii ani jednou.

5. Mismatche. Orli si v Utkání 4 až nehorázně často dovolovali přebírat malé hráče dlouhými, aniž to došlo většího potrestání ze strany hostů. Po změně stran už se o to pokoušeli častěji, ovšem stále ne dost. Jsou to velké šance na snadnější body nebo na minimálně získaný faul a především Vyoral s Tuckerem by si jich měli vážit víc.

6. Trojky. Orli by se v Děčíně zřejmě se zlou potázali, pokud by stejně jako naposledy doma netrefili už do půle ani jednu trojku. Pravda, ani jich moc nepokoušeli (8), ale dá se předpokládat, že Děčín je na domácí půdě nejspíš nepustí do tolika podkošových zakončení a snadných brejků. Ani jeden tým nesmí hazardovat s příliš vysokým nástřelem zpoza oblouku, neboť rozhodující bitvy play-off trojky obvykle nevyhrávají.

7. Vedení od lídrů. Děčínský prapor nejen v této sérii, ale v celé sezoně drží nejvýš kapitán Houška, zažívající skvělý rok. V nouzi je schopen sázet koše i z dálky a doskoky sbírá všude, kde se dá. Při zatím nevelké viditelnosti Tuckera (10 asistencí na 9 ztrát, trojky 22/5) bude zásadní i příspěvek playmakera Vyorala, děčínského překvepení sezony. Na straně hostů se dá očekávat lídrovský výkon kapitána Nečase, který si na své poměry dosud bral v sérii oddechový čas. Dnes to však na 90 procent bude jiné.

8. Faktor Dylan Talley. Nemalé oslabení představuje pro Ariete absence druhého nejužitečnějšího hráče sezony podle ankety Hvězdy NBL. Když jedinkrát v sérii nastoupil, týmu sice v Utkání 1 k výhře nepomohl, jako hráč do užší rotace, střelec i nekompromisní najížděč, navíc jako schopný obránce, však týmu chybí obrovsky. Obnovení zranění stehenního svalu z Utkání 1 jej ale do dalších zápasů nepustilo. V Duelu 4 už byl sice na lavičce, otázkou ale je, jak by jeho náhlé a zásadnější zapojení do klíčové bitvy dopadlo. V krátkých produktivních sekvencích by nicméně týmu pomoci mohl.

"Série s Prostějovem dospěla ke svému vrcholu. Předpoklad se naplnil a až Utkání 5 rozhodne o druhém finalistovi. To, že hrajeme doma, je především dobrá zpráva pro naše fanoušky, kteří, doufám, podpoří náš tým stejným způsobem jako v Utkání 3. Domácí prostředí nám ale samo o sobě zápas nevyhraje. Je nutné podat kvalitní týmový výkon podpořený všemi hráči. Nelze se schovávat, nelze se zbavovat zodpovědnosti, na místě je odvaha, odhodlání a víra ve vlastní schopnosti. Páté utkání je pro většinu mých hráčů novum, a proto je nutné se s touto skutečností ztotožnit a vzít to jako příležitost posunout se v kariéře dál. Bude to bitva a já jen doufám, že si o svém postupu rozhodnou samotní hráči na hřišti," ukončil své zápasové preview narážkou lodivod Děčína Pavel Budínský.

Kapitán Válečníků Jakub Houška dodává: "Je tu rozhodující bitva, kterou nejspíš už před sérií každý predikoval. Já osobně jsem se začal už ve čtvrtek v noci po čtvrtém zápase strašně těšit, protože to pro nás všechny bude opravdu velký zápas. Poslední utkání v Prostějově jsme kromě první čtvrtiny, kdy jsme zbytečně ztráceli míče, neodehráli špatně. Bojovali jsme, dřeli, ale ne a ne to tam spadnout. Věřím, že doma míváme větší procento střelby a potom o nás nemám strach. Vím, že přijede tým, který zde bude chtít vyhrát, ale my hrajeme doma a já věřím, že náš stánek uhájíme a slavit budeme my. V každém případě musíme odejít se vztyčenou hlavou a já nám bezmezně věřím. Věřím i síle našich fanoušků, kteří vytvoří peklo, které Děčín ještě nezažil!"

Zkušený finálový harcovník Zbyněk Choleva, který vede tým Orlů, soudí, že jeho tým byl celý Zápas 4 a také 35 minut třetího utkání v Děčíně na kurtu lepší, a proto doufá, že si tuto výkonnost přenese i do pátého souboje. "Nesmíme podlehnout nasazení soupeře, ani divákům, ani rozhodčím, a musíme zkusit poprvé v sérii zvítězit venku," neodpustil si ani prostějovský stratég v psychologické předválečné přípravě poznámku k elementu arbitrů, který bude rovněž nemalou složkou celého utkání.

Podle power forwarda Ariete Kamila Švrdlíka rozhodnou maličkosti a maximální nasazení po celých 40 minut. "Nesmíme nechat Děčín útočně doskakovat. Doufám, že se nám bude střelecky dařit a budeme bránit aspoň tak, jak jsme bránili poslední dva tři zápasy. Musíme prostě Děčín udržet na málo bodech."

Pro fanoušky je připravena soutěž o 5 volných vstupenek do Aquaparku Děčín. V Obchodním a společenském centru Pivovar Děčín bude utkání přenášeno přímým přenosem na velkoplošné obrazovce.