Hru mistra s ohněm Opava nevyužila. Protože Eugene

ECHO PŘEDEHRY 13. KOLA Festival tuctu bolestivých a namnoze lajdáckých ztát obhájce trofeje ve druhé půli vyrobil z druhé letošní reprízy posledního finále nečekané drama, v němž opavský vicemistr mohl doma uloupit vzhledem k okolnostem až senzační triumf, neboť mu chybělo důležité trio Šiřina, Zbránek, Dragoun. Hosté z Nymburka však v závěru měli na maximum rozžhaveného dirigenta Eugena Lawrence, který za poslední 4 minuty nasypal do koše soupeře 11 bodů, přidal 1 asistenci a byl tak či onak u všech šesti posledních tref svého týmu. Zachránil tak v duelu dvou účastníků Ligy mistrů favoritovi výhru 79-81. Zajímavostí je, že jeho celek házel za celou čtvrtou čtvrtinu jediný trestný hod.

Nymburk, který nakonec pošetřil úderného křídelníka Hrubana (doléčujícího zraněný kotník), dva dny po návratu pěti reprezentantů z kvalifikačního výjezdu do Moskvy, v utkání jevil zřetelné známky nesoustředění, a i v segmentu energie mu hodně scházelo do úrovně například Ligy mistrů. Zápas si ale nenechal v žádném momentu uniknout a naopak byl spíš sám mírně vpředu. Kdykoli však mohl utrhnout vyšší náskok, následovaly zejména ve druhé půli nevynucené ztráty nebo lacino inkasované koše.

Už v první čtvrtině kouč hostů Amiel nasadil nového playmakera Coseyho, který byl v lize přivítán rychlými dvěma fauly a nakonec odehrál 10 minut se 2 body a 1 asistencí.

Domácí do půle (41-43) držel vyrovnaný doskok, efektivní trojky (12/6) a také shodně osmibodoví Klečka (3 fauly), Švandrlík a Kouřil, který umně najížděl a ze stabilních pozic skóroval proti malým i velkým obráncům. Jen body z druhých šancí byly jasně na straně hostů (4-12 z útočných doskoků 5-7).

Když se Nymburk hned v úvodu druhé půle odrazil ze dvou ztrát Slezanů a trojek Lawrence a Pumprly k trháku na 41-51, zdál se být na cestě k rozhodnému úniku. Jenže po dvou minutých šestkách Kříže následovala i smršť 4 ztrát, jež předznamenaly vyrovnaný zbytek utkání (Nymburk ve 3. čtvrtině ztratil 7 míčů a ve čtvrté pět). O trvající napětí se za domácí nejvíc staral střelecky potentní guard Klečka, autor 15 z 38 bodů mužstva ve druhé půli. Už 7 minut do konce měl také 4 fauly, ale hrál stále dál.

Právě Klečka trefil 6 minut do konce poslední 10. trojku domácích na 71-68. Pak už jim ale trojkový prach dočista zvlhnul a slovo si vzal velkolepým způsobem Lawrence, kzterý zejména z nájezdů otočil na 71-74 a po ztrátách domácích nabil Bendovi už na 71-76. Po snížení Klečky kontroval trojkou na 73-79, jenže Slezané se šestkami Klečky a dvojkou Kouřila přitáhli na dva body. Lawrence však dalším nájezdem získal hostům vedení 77-81.

Jeho tým pak nedokázal vyhodit z autu a Kříž ještě daroval šestky domácímu Bujnochovi. Ten ovšem dvakrát minul, aby nymburský Benda fauloval v útoku a Kouřil snížil na 79-81 a hned poté ještě odzbrojil Bohačíka, aby dvojku na prodloužení vzápětí minul.

Lídr Lawrence vedl mistra 22 body a 6 asistencemi (trojky 4/3) za 24 minut, 12 bodů přidal Jaromír Bohačík a po deseti Vyoral (vše v první půli) s Martinem Peterkou. Za domácí se za 23bodového Klečku (trojky 6/4) srovnali Švandrlík (13, trojky 6/3), Gniadek (13), Kouřil (12+7 asistencí) a Kvapil (11). Klíčovou statistkou utkání byly útočné doskoky (12-16) a body z nich (10-19).

Opava padla popáté za posledních 7 zápasů.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Mně se to hodně těžko hodnotí, protože taková šance jako dnes porazit Nymburk není každý den. My jsme ji bohužel nevyužili a začíná se nám vzdalovat první osmička. Mohli jsme si bodově pomoci, ale nestalo se tak. Nevyšly nám útočné doskoky a rozhodl výkon Eugena Lawrence, který nás chvílemi obcházel jako popelnice.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Opava hraje na domácí palubovce vždy nepříjemně. Čekali jsme těžký zápas ze dvou důvodů - Opava je velmi dobrý tým a dále proběhlo reprezentační okno, kdy jsme netrénovali pohromadě. Byla to pro nás dobrá lekce, musíme hrát rychleji a s větším úsilím.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Jestli prohrajeme o dva, nebo o padesát bodů, je asi jedno. Oběma týmům chybělo zápasové tempo, bylo to takové nemastné, neslané. Nymburk nehrál na sto procent a my jsme mohli zvítězit. Škoda Kouřilovy střely v závěru zápasu, měli jsme pak ještě útočný doskok, ale vyrovnat už se nám nepodařilo.“

Pavel Pumprla (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Zápas se asi nemohl příliš líbit, byl hodně bojovný, což bylo jediné pozitivum. Po reprezentačním okně je náš tým trochu „rezavý“. Hráči z reprezentace s námi absolvovali jediný trénink a jeli jsme na horkou půdu do Opavy. Ta sice hrála v okleštěné sestavě, ale velmi bojovně.“