Hrubanova epická noc! Kouč USK vyloučen

ECHO SOBOTY V NBL Až dechberoucí 29bodové představení nymburského křídla Vojtěcha Hrubana překlopilo misky vah v magnetu 16. kola, v němž Děčín doma vedl ve druhé čtvrtině o 17 a ještě pět minut do konce čtvrté čtvrtiny o 9 bodů, aby duel ztratil v prodloužení. 29 bodů stihl dokonce už v poločase prostějovský Roman Marko v Brně, ale ani to jeho Orlům nebylo nic platné, protože ze třetí výhry v řadě se raduje mmcité. Majitel čtvrté bilance ligy GEOSAN Kolín dobyl Ostravu i v oslabení a velké věci se děly také na USK, kde domácí tým ovládl dění v souboji s Opavou i bez vyloučeného kouče Mirsada Aliloviče.

Houpačka se smrští TCH pro USK

Vysokoškolákům se podařila odveta za první vzájemný duel s Opavou, když přežili i málo vídanou druhou čtvrtinu. Vstup do zápasu se naopak povedl domácím velmi dobře, když se jim dařila střelba, a dvojice Jaromír Bohačík - Michal Mareš nasázela 17 bodů, čímž o jeden bod předčila celou produkci hostů.

Druhá desetiminutovka byla naopak přehlídkou absolutního střeleckého trápení domácích, kteří dali pouhých 6 bodů, přičemž všechny padly během minuty uprostřed tohoto hracího období. Hosté rozložili body mezi více hráčů a do poločasu si nesli sedmibodové vedení (28-35).

Zápas jako na houpačce pokračoval i ve třetí čtvrtině, kdy se naopak strhla slušná přestřelka na obou stranách. Navíc byl po dvou technických chybách vyloučen domácí trenér Alilovič a kormidlo převzal teprve pětadvacetiletý asistent Jan Pospíšil (na snímku). Za domácí se rozehrával k velkému výkonu Bohačík (i on dostal technickou chybu), hosty však držela ve vedení dvojice Šiřina - Gniadek. Náskok Opavy vyrostl díky šňůře 2-10 v závěru čtvrtiny až na 51-61.

Nečekané rozzuzlení nabral zápas v poslední čtvrtině, kde zničil hosty dalšími 14 body Jaromír Bohačík, který sám přestřílel Opavu v tomto dějství 14-8. Na úvodní koš Slezanů v poslední desetiminutovce z rukou Kouřila Opava navázala další trefou až po čtyřech hluchých minutách a další body hostů přišly za rozhodnutého stavu v poslední minutě.

Domácí lídr Bohačík měl navíc i značnou podporu spoluhráčů, a proto jeho tým nakonec dokráčel k celkem vysoké výhře 81-69. Frustrace obou celků z výroků rozhodčích vyvrcholila dalšími dvěma technickými, tentokrát pro Opavu.

I statisticky bylo utkání bláznivé. Hosté vypálili na koš o 23 střel víc, ale měli úspěšnost jen 39 procent. Domácí zato stříleli hned 45 trestných hodů a 36 jich proměnili. Pražanům nepomohlo 18 ztrát, ale vynahradili je dominancí na doskoku 42-26. Jasně nejlepším hráčem zápasu byl Bohačík, který nastřílel 33 bodů a doskočil 11 míčů. Na své body spotřeboval pouhých 12 střel, střílel totiž 14 šestek a minul jedinou. Do dvouciferných čísel se dostal ještě Michal Mareš se 13 body a Štěrba s 12 (10 trestných hodů). Jedinými výraznými střelci hostů byli patnáctibodoví Šiřina s Gniadkem, který ale trefil jen 6 ze 17 střel.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme nenastoupili do utkání dobře. Byli jsme málo agresivní. Soupeř byl více v pohybu a první čtvrtina dopadla, jak dopadla. Ve druhé čtvrtině jsme hráli to, co jsme chtěli, a s čím jsme sem přijeli. První poločas byl celkově dobrý z obou stran. My jsme tam získali určité vedení a dobře jsme vstoupili i do třetí čtvrtiny. Pak chytrý tah trenéra soupeře vlastně rozhodl celý zápas. Dál už není co hodnotit, pak už to byla taková holomajzna. Ani rozhodčí, ani hráči, ani trenéři vlastně nevěděli, co se na hřišti děje. Chtěl bych pogratulovat kolegovi Pospíšilovi, že to dotáhl do vítězného konce. Klobouk dolů před Jaromírem Bohačíkem, který to vzal na sebe, dal těžké střely, dal šťastné střely, ale tak už to někdy bývá.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Přestože jsme se na utkání připravovali celý týden, nevstoupili jsme do něj příliš dobře. Měli jsme tam moc situací jako na kolotoči. Hráčům se nedařilo zkoncentrovat na nacvičené situace a taktiku, kterou trenér definoval. Druhá čtvrtina byla z naší strany naprosto tragická a nebyli jsme schopni s hrou soupeře udělat téměř nic. Pak to, co se dělo, byl paradoxně impuls pro nás a semklo nás to. Hráčem utkání je rozhodně Jaromír Bohačík, který na sebe bral zodpovědnost, když bylo třeba.“

Lup nechybujících Medvědů

Kolín si i bez důležitých guardů Bakiče a Ličartovského připsal důležitou výhru (78-88) na hřišti Ostravy, když velmi dobře zvládl hlavně druhý poločas (39-48). Úvodní čtvrtině kraloval domácí Bratčenkov, který 11 body prakticky sám držel Ostravu ve vedení. Druhé období patřilo opět Bratčenkovovi (do půle 19), ale za hosty se rozehrály zahraniční opory, které s Vocetkou (do půle 12) otočily poločasové skore na 39-40.

Po změně stran se už dařilo více hostům, kteří navýšili svůj náskok na deset bodů, a nebýt domácího Petra Bohačíka, dávno by Ostravě zápas utekl. Středočechům se lépe vedlo střelecky a hlavně dokázali rozložit body mezi více hráčů.

Zápas se přesto lámal až v posledním období, a to čtyři minuty před koncem, kdy domácí po velké snaze snížili na tříbodový rozdíl. Pak už zvládli hráči Ostravy zaznamenat jen pět bodů, přičemž inkasovali dvanáct, z toho pět od Skinnera. A Kolín mohl slavit.

Střeleckými lídry vítězů byli 19bodoví Machač a Skinner, navíc ještě další tři spoluhráči dali alespoň deset bodů. Nejlepším střelcem zápasu byl domácí Bratčenkov s 21 body. Osmnáct bodů přidal Bohačík a sedmnáct pivot Painter. Oba celky velmi dobře střílely z pole včetně trojek, hosté však měli výrazně méně ztrát (18-9) a stříleli hned 24 trestných hodů.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Jsem zklamaný, jelikož jsme chtěli vyhrát. Dnes nás opět pohřbily ztráty. 30 minut to byl boj. Když jsme se dostali na pár bodů, tak jsme udělali blbou ztrátu a Kolín nás trestal. Dneska ubránil Smithe na 0 bodech a to byl problém. Nepochopím naše šílené ztráty, kdy jdeme 3 na 2 a hodíme to soupeři přímo do ruky. Tyto ztráty nás zabíjejí. Kolín dnes hrál kolektivněji, a proto vyhrál.“

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Pro nás je vítězství velmi cenné a důležité, jelikož chceme být v první šestce. Není snadné vyhrát v Ostravě. My jsme se v obraně nejvíce soustředili na Smithe, který nám doma dal skoro 30 bodů. Dnes vyšel naprázdno. V obraně odehrál super zápas Vocetka, stejně jako Horák, který bránil Paintera. Kluci se semkli, jelikož jsme přišli o Bakiče, který se zranil ve čtvrtek na tréninku. V útoku jsme hráli výborně, dali jsme skoro 90 bodů. Klobouk dolů před kluky, jak dneska hráli.“

Hruban vyrval Válečníkům výhru

Děčín propásl velkou šanci na zdolání Nymburka a připsání druhé porážky mistrovi za sebou. Jenže nezvládl čtvrtou čtvrtinu, v jejíž polovině vedl 68-59, aby za posledních pět minut stihl jen dva body a nakonec padl v prodloužení 81-83. Obhájce trofeje tak třetí z posledních 4 zápasů končil na rozdílu maximálně 4 bodů (v Kolíně, Pardubicích a nyní v Děčíně).

Napěchované a dunící ARMEX Sportcentrum vidělo skvělý zápas, ve kterém domácí podávali od začátku velmi dobrý výkon a drželi hosty pod tlakem. Válečníci zastavili mistra v první půli i díky ucpání podkošového prostoru na 30 bodech a měli desetibodový náskok. Vedení domácích bylo po třech až kouzelnických trojkách v řadě dokonce sedmnáctibodové, ale Nymburk (do půle 12 útočných doskoků) v závěru poločasu zabral a dostal se zpět do zápasu.

Po přestávce bitva pokračovala. Oba týmy vylepšily střelbu, ale skvěle hrající domácí měli stále zápas pod kontrolou. K velmi dobře hrajícímu Pavlu Houškovi se přidal svou střelbou point guard Vyoral, a kdyby hosté (opět jich chyběl ústřední muž Sant-Roos) neměli Hrubana (20 ze svých 29 bodů za posledních 25 minut), dávno by přišli o šanci na zvrat.

Ten přišel v poslední desetiminutovce, kdy se domácí jako by zalekli blízkosti výhry, a úplně jim odešla střelba. Za čtvrté období dali jen 6 bodů a v defenzivě naplno presující hosté v čele s Hrubanem (v závěru 4. čtvrtiny dokonce na rozehře) mocně stahovali. Poslední koš domácích ve čtvrtině dal dvě a půl minuty před koncem Vyoral, na druhé straně odpověděl vyrovnávací trojkou na 70-70 Hruban a poslední dvě minuty už ani jeden tým neskóroval, takže bylo na řadě prodloužení.

V nastaveném čase čekali diváci skoro tři minuty na první koš z pole a po minišňůře hostů to vypadalo, že je rozhodnuto. Heroický výkon domácích ale vyvrcholil dvěma trojkami v rychlém sledu a 35 sekund před koncem vedli Válečníci 81-80. Koncovka však nevyšla Válečníku Vyoralovi, který nejprve fauloval při trojce Hrubana (jenž třemi šestkami otočil na 81-83), a v posledním útoku navíc přišel o míč.

Vyrovnaný zápas rozhodovaly maličkosti jako třeba 16 ztrát domácích (7 za posledních 8 minut 4. čtvrtiny a 9 za posledních 13 minut) oproti 9 hostů, nebo také 15 útočných doskoků Nymburka. Střelcem utkání byl 29bodový Hruban, který prakticky sám dotáhl svůj tým k výhře, když přidal ještě 7 asistencí a 6 doskoků. V rozhodné fázi mu ovšem zdatně sekundoval i veterán Welsch (12 bodů). Domácí, jež nespasilo ani 13 trojek, táhl 22 body a 7 asistencemi Vyoral, který si ale připsal i 4 ztráty. 14 bodů s 10 doskoky přihodil Jakub Houška.

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to skvělý zápas před Vánocemi. Děčín nastoupil s větší energií a větší chutí. Kontroloval většinu zápasu. Spousta jeho hráčů hrálo nad svůj průměr. My jsme během zápasu zkoušeli všechno možné, až jsme to zvládli v koncovce. Kdybychom neudělali pár hloupých ztrát, tak jsme mohli rozhodnout už v konci základní hrací doby. Bylo vidět, jak v takto vyrovnané koncovce rozhodují maličkosti. Jsme rádi, že jsme to zvládli. Hráčem utkání byl Vojta Hruban.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Tohle jsou bolavé porážky s takovým soupeřem, jako je Nymburk. S mistrem mistrů vedete 36 minut a pak prohrajete v prodloužení, takže je jasné, že porážka je hodně trpká. Je to ale výborné poučení pro nás, v čem se musíme zlepšovat. My jsme vstoupili do utkání, jak jsme chtěli. V prvním duelu nás Nymburští přeběhli jak zamrzlou řeku. Ale dnes se nám dařil střelecký rytmus, hráči z lavičky byli velmi produktivní. Nymburk je však tak kvalitní, že nám třešničku na dortu vzal. Změnil nějaké obranné kombinace, nám docházela energie, hráli jsme pak moc s míčem a to nestačilo. Vojta Hruban se dnes rozhodl nás pokořit a udělal to. Podal parádní výkon. Myslím ale, že po 40 minutách bylo prodloužení velmi zajímavé, Nymburk tam využil svých zkušeností s koncovkami a dokázal proměňovat i střely těžšího kalibru. Za stavu, kdy už se zdálo, že jsme zápas ztratili, dal Pavel Houška dvě trojky, pak jsme ale dostali 3 trestné hody a koncovku už jsme nezahráli dobře. Bylo to pěkné utkání, fantastická kulisa, pro nás moc podnětné do další práce.“

Vojtěch Hruban (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Zápas se musel líbit. Nevyhrál lepší, ale šťastnější. My jsme v konci dokázali vyškrábnout zbytky sil a o trochu víc energie jsme na konci asi měli. Dneska nás to stálo hodně sil. Troufnu si říct, že to bylo náročnější než několik posledních utkání v Champions League. Neměli jsme ideální útočný rytmus, naopak Děčín si leckdy pomohl i těžší střelou, tedy kromě koncovky.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „My jsme chtěli vstoupit do zápasu aktivně. To se nám první tři čtvrtiny dařilo. V té poslední se mi zdálo, jako bychom nechtěli vyhrát. Volili jsme špatně střely, měli jsme ztráty a Nymburk toho využil. I já myslím, že vyhrál šťastnější. Bylo to o pár střelách a ztrátách. Jsem z výsledku zklamaný.“

Marko 29 do půle! Brno 3. v řadě!

Brňané přežili v domácím zápase s Prostějovem mizernou první čtvrtinu a dokázali ovládnout už třetí zápas v řadě (93-88). Orli tažení skvělým point guradem Markem nasázeli v první čtvrtině 30 bodů (Marko 15) a vedli o třináct. I druhá čtvrtina patřila Markovi, jenž přidal dalších 14 bodů a neuvěřitelnými 29 poločasovými body udržel svůj tým ve vedení, i když se rozehrála domácí hvězda Ware. Ten pomohl svému celku ke 34bodovému druhému období a snížení rozdílu na 51-56.

Po přestávce pokračovala dobrá střelba domácích, hostům se ale přestalo dařit. Marko nepřidal ani bod, v dresu Brna se k Wareovi naopak přidal další Američan Simpson a také Radek Pumprla. Do poslední desetiminutovky tak šli domácí s šestibodovým vedením.

Zápas se rozhodoval až v posledních dvou minutách, protože hosté vydřeli dvě a půl minuty před koncem vyrovnání z rukou Slezáka a poté i převzali vedení (85-86). Jenže za poslední minutu spáchali 4 ztráty, domácí Tomanec s Pumprlou otočili skore a Mikulič pohlídal domácím v závěru třetí výhru v řadě.

Oba týmy se blýskly velmi dobrou úspěšností střelby, hlavně za dva body, ale Brno bylo přece jen lepší a vynahradilo tak svých 18 ztrát a také 14 útočných doskoků soupeře.

Mělo hned šest hráčů ve dvouciferných číslech, nejvíc bodů dal Simpson a to 19. Ware přidal 15 bodů, stejně jako Tomanec. Hosté nedokázali podpořit ostrostřelbu Marko, který zápas končil na 34 bodech (7 trojek), 9 asistencích, 7 doskocích a 7 ztrátách. Slezák s Jacobsem přidali po 15 bodech, ale nikdo další se výrazněji neprosadil.

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): "Věděli jsme, že Prostějov je silný soupeř, má formu, ale také hrál v pondělí utkání a chyběl mu i důležitý hráč na doskoku a v pick-and-rollu (Norwa). Za první poločas beru úplnou odpovědnost na sebe, protože jsme zkoušeli něco, co hráči nemají zažité, měli jsme na nácvik málo času a v poločase jsme se vrátili k našim obranným principům, což nám pomohlo  k vítězství. Měli jsme opět mnoho ztracených míčů, ale je vidět, že tým už dostává svoji tvář, takže věřím, že postupem času chyby odbouráme, abychom se vyhnuli dramatům v koncovce. Hráčům gratuluji ke skvělému výkonu a týmové hře, děkuji fanouškům, dnešní pozitivní energie z hlediště byla cítit a hned se hraje lépe."

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): "My jsme na konci vyrobili několik ztrát, které nás možná stály výhru, jelikož jsme většinu utkání vedli.I přes prohru musím poděkovat hráčům za snahu a za to, jak utkání pojali,dařilo se famózně Romanu Markovi, zejména v první půli, ve druhé se trochu odmlčel. Brno šlo ve třetí čtvrtině přes nás a bohužel se k Romanovi dlouho nikdo nepřidal. Chyběla podpora dalších střelců, tedy kromě Pavla Slezáka."