Hvězdná hodina Nábělkova!

ECHO DUELU 20. KOLA V tohle nemohl doufat ani kouč Nové huti Adam Choleva. Že při zranění klíčového šéfdirigenta Mannyho Ubilly poprvé od své roční zdravotní odstávky dvojciferně povstane jeho mnohem mladší záskok Martin Nábělek. Ten před utržením křížových vazů na podzim 2020 svedl na prknech NBL lecjaké parádní výkony, ale v této sezoně bylo jeho maximem nejvýš 9 bodů.

Proto 17 bodů, z nichž 11 vysázel za 13 minut už do poločasu, bylo zásadní ingrediencí vítězného dortu NH při duelu u Vajgaru, kde si dnes domácí v utkání 20. kola při oslabení Ostravy (dále bez Heinzla a několika doprovodných křídel) rozhodně mysleli na přerušení série sedmi porážek. Nábělkova nenadálá erupce jim však udělala škrt přes rozpočet a po výsledku 84-93 už bankéři počítají osmý neúspěch za sebou. Naopak NH nadále žije svůj skromný ájedničkový sen.

Martin Nábělek byl sedmi body už u úvodního vedení hostů 5-12. To ještě domácí Brown a spol. z útočných doskoků i trojek dokázali zaplašit a půli i přes většinou trvalé dotahování uhráli na nadějných 40-41. A to zejména díky útočným doskokům (16-5), druhým šancím (14-5) a při 30procentní úspěšnosti z pole (a navíc i 9 ztrátách) překvapivě i zásluhou trojek (18/7 - 14/4).

Na podkošovou hru více spoléhající Nová huť měla silný i start do druhé půle, kdy právě tímto postupem získala nový náskok (42-54). Novotný, Borovka a Victor ale znovu včas zatáhli za záchranou brzdu s visačkou GBA. A z trvalého zřídla útočných doskoků i zisků se Jihočeši drželi nablízku až do stavu 82-83 tři minuty do konce.

Jenže pak se rozhodl nezahodit svou hvězdnou první půli Nábělek, udeřil stěžejní trojkou, spoluhráč Vann přidal dunk, a byť domácí ještě snížili na 84-88, čtyřmi ztrátami se pak připravili o šanci na dramatizaci děje.

Jejich šiky (bez Dorna) vedli Victor (18+7 doskoků), Brown (14+12 doskoků), Stegbauer, Novotný (po 12) a Borovka (10+10 doskoků). NH sytili Vann (24), Radukič (19+16 doskoků), Nábělek (17) a Bohačík (10+10 doskoků). Z pole přesnější hosté (v procentech 36-47) těžili z bodů zpod koše (38-48) i minimalizace ztrát (17-9) a přežili tak i menší obnos trojek (11-9) a manko na útočném doskoku (27-12), z druhých šancí (29-13) i z brejků (22-14).

Martin Nábělek (rozehrávač NH Ostrava): „Pro diváky byl tento zápas koukatelný, i když jsme si mysleli, že úplně basketbalový nebude. Myslím si, že předvedl spoustu hezkých akcí. Troufám si tvrdit, že jsme byli lepší celý zápas, možná jen o trochu, ale lepší a tudíž si podle mého názoru odvážíme zasloužené vítězství. Ale respekt soupeři, který odvedl skvělý výkon.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „V prvé řadě děkuji soupeřům za těžké a zajímavé utkání pro diváky, my jsme rádi, že jsme vyhráli. Připravovali jsme se na to bez Manyho Ubilly a doufali jsme, že přesně takhle budeme hrát týmovým výkonem a našich 26 asistencí to, myslím, dokazuje. Jediná věc nás trápila - hodně jsme hořeli na doskoku, to se musí zlepšit, protože fyzično na to máme. Celý zápas jsme si půjčovali míč, komunikovali jsme v obraně, ale ještě jsme nebyli tak důrazní, jak jsme chtěli, to musíme zlepšit. Jsem rád, že jsme vyhráli, nečekali jsme lehké utkání a to se potvrdilo. V koncovce jsme byli trošku šťastnější. Martin Nábělek a doufám, že je to ten starý Martin Nábělek, který tady hrával se sebevědomím a to předvedl v koncovce, kdy zvedl dvě těžké trojky snad dva metry za trojkou a proměnil je. Za mě je nejlepším hráčem utkání, který to svým sebevědomím rozhodl.”

Craig Victor (křídlo GBA Fio banka J. Hradec): „Byl to těžký zápas, potřebujeme zůstat koncentrovaní celých 40 minut. Měli jsme výpadky, trenéři nás dostali do dobré pozice, abychom byli úspěšní, ale my zkrátka musíme zůstat všichni koncentrovaní ve stejný čas. Doskoky jsme vyhráli snad o 20 a s tím jsme do tohoto zápasu šli. Nedali jsme pár snadných zakončení zpod koše, ale rozhodly naše výpadky, to se nám nesmí stávat, a to dnes v koncovce rozhodlo.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): „Můj největší postřeh z utkání se točí kolem toho, aby naše skupina pochopila, co je třeba udělat pro vyhrání zápasu, zejména koncovek zápasů, jako byl ten dnešní. Musíme odvést mnohem lepší práci v kontrole míče a v plnění herního plánu na obou stranách hřiště. A dále něco, co je velmi důležité pro celou naší skupinu, a v čem jsme se jako tým zlepšili, což velmi oceňuji. Musíme mít zdravou a pozitivní kulturu jak na lavičce, tak kolem ní. Hráči se navzájem musí povzbuzovat, musíme zůstat pozitivní, musíme dále makat jeden pro druhého, abychom mohli všechnu naši dřinu přenést na palubovku. To je něco, co samozřejmě budu řešit s týmem, ale musíme udělat to samé se vším, co náš tým obklopuje. Pokud máte tak mladý tým, tak je naprosto zásadní, aby všichni chápali, co vítězství obnáší a co přesně je třeba udělat k zapečetění zápas, jako byl ten dnešní. Měli jsme spoustu příležitostí k vítězství, vyhráli jsme bitvu doskoků a dobře jsme si půjčovali míč. Ztráceli jsme ale mnohem víc, než jsme měli, a rozhodně musíme být mnohem lepší, co se týče našich zakončení zpod koše, protože ty rozhodují zápasy.”