Hvězdné show: Fuller, Burnett a Barry!

ECHO PĚTI BITEV 14. KOLA Jon Fuller se zaskvěl proti Děčínu 30 body a svou skvostnou koncovkou nedovolil Olomoucku ztratit domácí zápas, v němž přišlo o 20bodové vedení. Dominez Burnett stvořil ve čtvrté čtvrtině v Ostravě jeden z eposů této sezony a 29 body dovedl Beksu k dorovnání druhé Opavy. SLUNETA vyloupila Kolín a dělí se s Tury o čtvrtou bilanci Kooperativa NBL! Svitavy doma složily oslabenou Opavu a Brno si dojelo pro dost nečekanou krádež k Vajgaru, kde řádili 28bodový Canyon Barry a autor téměř triple doublu Mladen Primorac. Čtvrteční výsledky 14. kola znamenají, že vicemistři Kooperativa NBL z Děčína se budou na přelomu roku dělit až o šesté místo v našlapaném středu tabulky, který slibuje velkolepá dramata pro zbytek základní části.

Haná se klaní Fullerovi!

Olomoucko je třeba po 14 kolech brát definitivně vážně. Po domácím složení (100-96) Válečníků v hektické koncovce nováček srovnal s ligovou mocností bilanci na 7-7 a potvrdil svou příslušnost v boji o A1. Ještě 50 vteřin do konce přitom na domácí palubovce ztrácel 92-96, ale pak snížil ze šestek Močnik a Fullerova trojka s faulem už 15 vteřin do konce poslala domácí do vedení 98-96. A po další minuté trojce hostů stejný hráč zpečetil triumf z trestné linie.

Hanáky (bez Křemena) už v první čtvrtině zahraniční legie (celkem dala 89 bodů) vysunula do trháku 26-14 a po 12 minutách Olomoucko vedlo až 39-19. Jenže pak začalo zejména duo Šiška – Pomikálek vracet vicemistra do zápasu a po třech čtvrtinách se začínalo znova (69-68). V dramatu posledních pěti minut Děčín nejdřív udeřil z 84-75 sérií pěti trojek na 92-96 (10 bodů tu dal Šiška), aby kontra ofenzivou urval domácím výhru Fuller.

Ten se zaskvěl 30 body, 18 přidal Šepa, 16 s 10 doskoky Mitchell, 14 Čohadarevič a 11 s 13 asistencemi Močnik. Děčín drželi Šiška (25), Pavel Houška (21) a Pomilkálek (15).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Měli jsme skvělý vstup a dařilo se nám pod vlastním košem. Vedení o dvacet bodů ale přišlo příliš brzy. Bylo jasné, že se soupeř nezlomí a bude ještě zlobit, což se potvrdilo. Měli jsme velké problémy se sestavou. Ještě na rozcvičení se zranil Křemen, další hráči nějakou dobu netrénovali. Tým se přesto dokázal semknout a vítězství doslova urval, což je hodně hodně cenné.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „V první půli jsme předvedli bídnou hru bez energie, hráči navíc v útoku zazdili celou řadu jasných příležitostí. Z kabiny se ale vrátil jiný tým. Za to si hráči zaslouží kredit. Dokázali vymazat velkou ztrátu a dokonce se dostali do vedení. V poslední čtvrtině jsme ale nedokázali bránit, jak bylo zapotřebí. Závěrečný útok Šišky byl v jeho režii. To po Ondrovi chceme. Zkusil trojku, mohl být král. Nevyšlo to, ale osobně mi ta odvaha je sympatická.“

Burnett vládcem Tatranu!

V ostravském Tatranu dávali ukrutné drama se šťastným koncem pro Pardubice, vedené 29bodovým Dominezem Burnettem. Jeho tým se za prvních 30 minut několikrát utrhl na úroveň desetibodového rozdílu, ale nedokázal se dostat dál a ve čtvrté části už byla mírně vpředu Nová huť. Rozhodly tak poslední tři minuty od stavu 86-86.

Burnett tu nejdřív udeřil trojkou, Beksa pak ale dvakrát neuspěla a Stojačič šestkou snížil. Za hosty zvýšil na 87-91 Půlpán z asistence Burnetta a po minuté trojce Stanojeviče pojistil výhru šestkou Burnett, který se ve 4. čtvrtině podílel skórováním nebo asistencí na 21 ze 27 bodů Pardubic!

Pod vítězství hostů 87-92 se výrazněji podepsal i 15bodový Martin. Jeho týmu patřily především body z brejků (19-30). Domácí měli největší úderníky ve Stanojevičovi (25, trojky 10/6), Woodsovi (23) a Petru Bohačíkovi (18).

Pandy dobyly Kolín. Jsou čtvrté!

SLUNETA v Kolíně dokázala, že její domácí triumfy nad Děčínem nebo Pardubicemi nebyly jen dílem náhody či štěstí. V medvědím doupěti vysázela téměř stovku, zvítězila 81-97 a drží už čtvrtou bilanci ligy (8-6), když její vyvážené střelecké pole zastupovala hned pětice nejméně 13bodových mužů. Byli to Šteffel (20), Singletary (19), Pecka (17), Robinson (16) a Šotnar (13). Náhradníci dominovali 11-34 a na body zpod koše byly Pandy lepší 22-40.

Na ztrátách domácích se v závěru poločasu vynesly až do 11bodového vedení. Ve třetím dějství tým tenhle náskok udržel a ve čtvrtém jej vysunul až na 23 bodů. Za GEOSAN se v lepším světle prezentovali Šafarčík (24+8 asistencí a 6 doskoků), Machač a Skinner (po 17).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do Kolína přijeli s velkým respektem. Příprava nebyla díky Vánocům extra dlouhá, nicméně jsme se snažili udržet dobrou atmosféru po dvou vítězstvích nad Brnem a Pardubicemi. Přijeli jsme sem s taktickým záměrem, který jsme od začátku víceméně plnili a který se ukázal jako správný. V poločase jsme měli 9bodový náskok a stejně jako proti Brnu a Pardubicím jsme si pohlídali vstup do druhého poločasu, i když na můj vkus padlo hodně košů, ale na obou stranách, takže náš náskok se neztenčoval, naopak jsme ho lehce navyšovali a ve 4. čtvrtině jsme již utkání kontrolovali. Kluci odevzdali slušný výkon a my si vezeme strašně důležité vítězství zpátky do Ústí a jsme za něj šťastní.“

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Trenér hostů svoje družstvo připravil velmi dobře a Ústí tu odehrálo opravdu vynikající zápas. Bohužel, my jsme mu k tomu hodně přispěli, protože na obranné polovině jsme odehráli nejhorší utkání v dosavadním průběhu soutěže. A k tomu se přidalo to, že ani jeden ze střídajících hráčů nepřidal nic jak na obranné, tak na útočné polovině. My jsme byli všude pozdě, Ústí mělo spoustu volných střel a proměňovalo potom i těžké střely. V podstatě se dá říct, že od 7. minuty 1. čtvrtiny, kdy jsme ještě byli ve vedení, Ústí převzalo kontrolu nad utkáním a 33 minut bylo lepším družstvem.“

Evan Singletary (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Kolín hrál s velkým nasazením. Viděli jsme jeho minulý domácí zápas, takže jsme věděli, že to bude tvrdé a těžké utkání. Odvedli jsme tu ale skvělou práci, především díky naším pivotům, hlavně David Šteffel zahrál výborně.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „Mně se utkání hodnotí velice těžko. Prohráli jsme si zápas, který jsme výborně začali, vedli jsme o 8 bodů, ale pak jsme soupeři darovali rychlé protiútoky. Ústí šlo přes nás a už jsme se do zápasu nevrátili. Bohužel jsme celou dobu tahali za kratší konec.“

Oslabená Opava neustála 2. půli

Tuři doma po Děčínu skolili další přední celek NBL, když se díky lepší druhé půli (48-36) vypořádali s oslabenou Opavou (bez Gnaidka, Klečky a se 7bodovým Šiřinou hrajícím i přes svalový limit na vlastní žádost) 89-76. Urvali tak čtvrtý zápas z posledních pěti a dělí se s Ústím o čtvrtou bilanci ligy (8-6).

Vítěze vedli Kerr (24), Jelínek, Smithson (po 16) a Slezák (14), za Slezany kontrovali Zbránek (22), Bujnoch (15) a Kvapil (14).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Byl to dobrý basketbal na to, že je po Vánocích, a ať chceme, nebo nechceme, hlavy se těžko nastavují. Věděli jsme, že Svitavy jsou v domácím prostředí silné, mají zkušený tým a silnou třetí čtvrtinu, což se projevilo. První poločas byl z naší strany dobrý, hráli jsme chytře, ve druhé jsme trochu podlehli panice a nechali se zbláznit soupeřem, kterému to šlo, dal čtrnáct trojek s úžasným procentem. My jsme bojovali, ale bylo vidět, že v rotaci devíti lidí trošičku chybí síly. Můžeme se bavit o tom, kdo si do zápasu přinesl jakou formu, ale klukům nemohu upřít bojovnost, se kterou hráli i za ty, kteří tady nebyli. Chci poděkovat hlavně Jakubu Šiřinovi, který nastoupil, i když mu to nebylo doporučeno, což mě pro mě možná cennější než vítězství. Nechtěli jsme samozřejmě prohrát o tolik, Svitavy atakují A1, my také a každý bod je důležitý."

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Gratulace míří k hráčům za bojovnost i předvedený výkon a poděkování patří skvělým divákům, kteří nás hnali za vítězstvím. Opava pro měj je jedním z nejlépe hrajících týmů v lize, hraje velmi chytře, často mění obranné systémy, načtení její hry není pro trenéra vůbec jednoduchá práce. Vyhráli jsme doskok, měli jsme třiadvacet asistencí a hlavně jsme ve druhém poločase výborně bránili. Udrželi jsme tady Opavu pod čtyřiceti body (za druhou půli), na což jsem apeloval, že pokud chceme uspět, nesmíme dostat více než osmdesát bodů, což se podařilo. Musím ocenit i Garreta Kerra, který nastoupil s horečkou, ve třetí čtvrtině říkal, že už nemůže, a nakonec skončil s užitečností 40. Takže klobouk dolů před ním a zároveň i před Jakubem Šiřinou.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Určitě zasloužené vítězství domácích. My jsme hráli velice chytře první poločas, ve druhém na nás Svitavy vletěly a tam se to zlomilo. Bylo vidět, že nám chyběly síly v rotaci, scházeli hodně důležití hráči. Bojovali jsme, ale domácí ukázali svoji sílu na domácí palubovce.“

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „V poločase jsme si řekli, že si musíme pohlídat útočný doskok soupeře, což se povedlo, ve druhém poločase měl, myslím, dva. Jsme rádi za vítězství.“

Barry a Kereselidze zvednuli Brno

U Vajgaru bylo vše nachystáno na sváteční první radost sezony. Jen soupeř z Brna, který se před Vánocemi utrápil 46 body doma s Ústím, s tím nějak nebyl srozuměn a i bez Sullivana s Tomancem a se skromnými 12 minutami Pumprly vyloupil stánek bankéřů nehorázně vysokým rozdílem 63-87! To značí konec temné sedmizápasové série mmcité+, naopak Jihočeši dál čekají na první úspěch – celkem už 14 utkání!

Zápas vlastně postrádal zápletku. Barry vytáhl přes ztrácející Lions 7 úvodními body tým hostů k vedení 4-11, pak na něj velkolepě navázal 8 body v řadě (během necelých dvou minut) mladík Kereselidze a Brňané vedli 11-24. Ve druhém dějství oba snajpři neustali ve své produkci a Barry tak končil poločas (35-44) na 19 bodech a Kereselidze na 14. V úvodu třetí čtvrtky pak za zápas vzal pivot Primorac a definitivně jej tak utrhl pro Brno.

Jediný doskok jej po 31 minuách ve hře dělil od triple doublu, když zapsal 12 bodů, 10 asistencí a 9 doskoků. 28 body se zaskvěl Barry (trojky 6/4) a 17 body Kereselidze. Za domácí se nejvíc prosadili rozehrávač Sinadinovič (15) a nový srbský pivot Petrič (14). Brno bylo lepší v trojkách (4-9) a na doskoku (28-39).