Hvězdný nástup Čížova dubléra! Loupež u mistra

Pětici sobotních duelů předposledního 21. kola základní části dominovaly dvě události. Beksa dokázala triumfovat v Opavě po obratu z deficitu deseti bodů ve druhé půli (69-74) a má už na dotyk skupinu A1, která se pro ni už v neděli večer může stát realitou, když jediný, kdo ji o ni ještě v teorii může překvapit, je nyní Písek.

A Děčín po sérii sedmi výher nečekaně narazil v doupěti oslabených Medvědů (83-75), úspěšně vedených novým rozehrávačem Glenem Burnsem. Ve zbylých třech zápasech už se žádné překvapení nezrodilo, když Nymburk doma sfoukl Novou huť (96-49), USK rovněž na svém kurtu přetlačil v derby Slavii (80-70) a Brno si pod Špilberkem poradilo s Hanáky (71-65).

NH u Labe bez dvojciferného střelce a bez A1

Jen se po první čtvrtině (15-13), kde nechával hostům řadu podkošových zakončení a neměl přesvědčivý útok, zahřál Nymburk doma na provozní teplotu, spláchl Novou huť 96-49 a nadobro ji tak odstřihl od šance na horní nadstavbovou skupinu.

Ve druhé čtvrtině z 19-15 přes pět ztrát soupeře aktivitou mladíka Dávida Nováka a údery zpod koše i trojek pláchl na 43-18 a ukončil tak veškeré napětí. NH už do půle (48-24) spáchala 15 ztrát, trefila jedinou trojku ze 13 pokusů a na 30 bodů se dostala až 13 minut před koncem.

Nymburk (bez Svejcara, Bella) měl osm dvojciferných skórerů, a to Sehnala (14+8 doskoků), Kováře (12+8 doskoků), Mathona (11+8 doskoků), Bohačíka, Tůmu (po 11), Kříže (10+7 doskoků), Rylicha a Gordona (po 10). Nejlepší střelec Ostravy Janů zapsal 7 bodů. Z pole lepší domácí (v procentech 47-29) si víc pomohli zpod koše (46-30), z brejků (23-9), z trojek (36/10 - 24/2) a také v kolonce ztrát (13-28).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Jsem rád za výhru. Hráli jsme dobře celý zápas. I v první čtvrtině, kdy jsme se trápili střelecky, ale pozice jsme si vytvářeli a dobře bránili. A když hrajete solidně, tak v jeden moment se nasazení vyplatí a zápas se začne lámat. A to se stalo ve druhé čtvrtině. Měli jsme několik zisků, lehké koše, to sňalo tíhu z ramen střelců a najednou jsme začali dávat i z dálky. Soupeř se pak rozhodl hrát více s mladými hráči a už to bylo jednodušší. V posledních dvou zápasech měl soupeř velmi nízkou úspěšnost střelby, ale to není jen o tom, že bychom měli štěstí, že to soupeři zrovna nejde. Je to důsledek nasazení, kdy soupeř nemá na nic čas a střílí pod naším tlakem. A střelba pod tlakem je něco zcela jiného než z volných pozic. teď je třeba využít příští týden k dobití baterek, zahojení bolístek a také k tréninku, abychom se dále zlepšovali. Teď nás totiž čeká měsíc, ve kterém se bude rozhodovat o části naší sezony.”

Dávid Novák (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Já jsem si zápas užil velmi, protože jsem dostal po dlouhé době nějaké minuty. Měli jsme pár hráčů zraněných, ale já se vždycky snažím nějak pomoct týmu. V té druhé čtvrtině to na mě nějak vycházelo. Snažil jsem se dělat to, co jsem si myslel v tu chvíli bude správné a výhodné pro tým. Dvakrát mi to vyšlo do koše a jednou jsem byl volný na trojce. Stál jsem ve správný čas na správném místě a vyšlo to dobře. Spoluhráči jsou skvělí a hodně mě podporují. Jsme dobrá parta a všichni jsou šťastní, když se mi něco povede. Po zdravotních problémech se dostávám do formy, ale ještě to není úplně super. Ještě potřebuji chvilku na to, abych se dostal úplně nazpět do formy a potom to bude všechno lepší. Naše obrana se stále zlepšuje. Dovolili jsme jim jen 49 bodů, což je neskutečné číslo.”

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Hlavně v první čtvrtině to vypadalo, že se nikdo nemůže trefit do koše. Vypadalo to, jak kdyby půl roku nikdo nehrál basket. Měli jsme dobré pozice, ale nebyli jsme schopní trefit koš. Začátek nebyl dobrý z naší strany, ale potom od druhé čtvrtiny jsme do toho začít šlapat. Začali jsme běhat, agresivně bránit, z toho také pramení to, že jsme soupeře nepustili přes 50 bodů. Takže bylo to jenom o agresivitě a o tom, že začneme běhat. Povedlo se navázat na tu obranu ze středy. Nepamatuji si, kdy jsme takové soupeře ubránili na takovém malém počtu bodů, takže povedlo se to neuvěřitelně. Takhle si musíme pomáhat v obraně pořád, a když takhle budeme bránit pokaždé a nejenom nějaké zápasy, tak jsme hodně silní. Byl to dobrý týmový výkon, takhle to má vypadat, myslím si, že i pro diváky to je lepší, když pokaždé skóruje někdo jiný, než když někdo dá 30 bodů. Je až neuvěřitelné, že jsme všichni byli kolem těch 10 bodů. A já jsem teď jedině rád, že takovýhle týmový výkony máme, dá se na to koukat, nás to baví a lidi to také snad baví.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Myslím, že jsme si ze soupeře sedli na zadek. Nevím, z jakého důvodu. Nevyužili jsme absenci Svejcara, Collinse a Bella. Dokázali jsme hrát jenom pět, nebo sedm minut, kdy to bylo dobré. A pak se to celé rozpadlo a opět náš útok a naše klasické ztráty. Dnes se to vyšplhalo na 28 ztrát, což je neuvěřitelné. Trojky jsme trefili snad dvě, což je další neuvěřitelné číslo. Nymburská obrana je hodně agresivní, my se na to připravovali, ale stejně to nepomohlo. Přitom minule jsme si s podobně agresivní obranou Písku poradili. Když si ale ukopnete míč a třikrát ho hodíte soupeři do rukou pod vlastním košem, tak je těžké hrát vyrovnanou partii. A jestli chceme hrát lepší basketbal, tak se musíme tomu tlaku naučit vzdorovat. Mladí hráči u nás šanci dostávají, dnes bylo minut více, protože to nešlo základní pětce, která byla mínus třicet, tak jsem zkusil dát do hry jiné hráče. Bohužel ani to nezměnilo vývoj utkání. Uvidíme, jestli to kluci vezmou jako lekci, že basketbal je o něčem jiném, než si jen házet na koš, ale že je to třeba opravdu odmakat.”

Matyáš Janů (křídlo NH Ostrava): „Dnes rozhodovalo jednoznačně fyzično. Nymburk je je mnohem fyzičtější. Ale to není výmluva, to je prostě fakt. Pro nás to byla velká škola. Každý zápas proti Nymburku je pro nás obrovská zkušenost pro nás. Proti takové obraně si jen tak nezahrajeme. Může nás to posunout dál a víme, na čem musíme pracovat.”

Beksa dobyla Opavu! Dotýká se A1

Pardubický KVIS potvrdil, že se mu v Opavě nezřídka daří, a když naplno využil dalšího ofenzivního soužení Slezanů při absenci šéfrežiséra Šiřiny, odvezl si další velký venkovní skalp (69-74). Pátou výhrou ze šesti posledních utkání nastavil svůj drtivý finiš v základní části a minimálně do neděle má už víc než nadějný náskok dvou vítězství na devátý Písek. Pokud ten v neděli padne v Ústí, získá už Beksa definitivně pečeť na účast v nadstavbové skupině A1.

Hosté si první náskok vybudovali už v úvodní čtvrtině aktivitou svých pivotů (9-17), ale domácí se v kulise 1920 fanoušků probili zpět a ve druhém dějství se z trojek odloučili na sedm bodů, aby Šafarčík dvěma trojkami ještě do půle (35-33 bez házené šestky Opavy) Pardubice vrátil na dostřel. Ve třetí části Townes vedl slezský nápor na 48-38, jenže Beksa se dalšími dvěma trojkami znovu prokousala zpět a pak vytěžila ofenzivní zmar soupeře, který za posledních 11,5 minuty vsítil pouhých 12 bodů.

V závěrečných šesti minutách Pardubice otočily z 64-58 na 64-69, když jim pomohla zóna, do níž domácí míjeli trojky a nesbírali ani doskoky, Chatman přiložil pod kotel pěti body, tým získal body z brejků, a i když Slavík ještě v poslední minutě snížil z protiútoku na 57-59, pivot hostů Škifič zvýšil vzápětí na čtyři a Opava už pak nedala žádnou trojku, což platilo o posledních 9 minutách utkání.

Vítěze (bez Pekárka, Svojanovského, Simonidese) táhli Šafarčík (19+9 doskoků), Škifič (15), Chatman (12) a Švrdlík (11). Při bilanci útočných doskoků 10-9 si hosté víc pomohli body z nich (4-11), navíc nasázeli víc šestek (9-16). Za domácí (i bez Kvapila, Kavana) korigovali Townes (18+8 doskoků a 8 asistencí), Slavík (13), Pecháček (12+7 doskoků) a Mokráň (12).

Kryštof Vlček (asistent trenéra BK Opava)
: „My jsme si dokázali vytvořit ve třetí čtvrtině dvouciferný náskok, ale vlastními chybami a výbornou obranou Pardubic jsme o něj přišli. Pardubice hrály v užší rotaci, přesto nás dokázaly přehrát. Podle statistik jsme nebyli horším týmem, snad jen úspěšnost trestných hodů jsme měli horší. Dát doma pouze 69 bodů je hrozně málo a stěží se dá vyhrát proti kvalitnímu soupeři.”

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Utkání začalo velmi tvrdě, byl to hodně chlapský basketbal. Přestože bylo hodně zákroků na hraně, bylo to fér hrané utkání, kde nás skolila zóna Pardubic. Při nízké úspěšnosti trojkových pokusů jsme nebyli schopni Pardubice přehrát ve hře jeden na jednoho.”

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Jsem nesmírně hrdý na naše hráče, kteří týmovým výkonem dokázali porazit na její domácí palubovce Opavu. Slezané vedou ligu, hráli Ligu mistrů a my jsme je porazili. To je hodně důležité pro naše další působení v lize. Měli jsme období, kdy jsme nabyli schopni zvítězit, ale ze všeho jsme se dostali a teď hrajeme opravdu dobře.Jsem hodně šťastný.”

Josef Potoček (křídlo BK KVIS Pardubice): „Je to pro nás hodně důležité vítězství, jsme všichni rádi, že jsme se v koncovce základní části zvedli, a co se nám dnes povedlo.”

Sovy v derby utnuly sérii porážek. Sešívaný zmar na cifře 13

Vidět prakticky vyprodanou Folimanku na ligový zápas je stále výjimečný jev, ovšem pražské derby už zřejmě táhne natolik, že do sovího stánku přilákalo dokonce 1042 fanoušků, kteří byli svědky konce série porážek USK na čísle 5. To však také znamená, že v případě poražené Slavie (80-70) šlo o už třináctý neúspěch v řadě.

Sovy (stále bez Švece) za zápas poprvé výrazněji vzaly na přelomu prvních dvou čtvrtin odskokem taženým Faulknerem z 16-16 na 24-16. Varner s Marešem Slavii vrátili na 27-27, ale v závěru půle aktivní Šafařík s Vyroubalem a Mattem Johnsonem zajistili nový trhák domácích (40-29). Ve třetí čtvrtině ještě Agravanis s Marešem přiblížili hosty z deseti na tři, ale to už domácí osnovali z trojek sycený rozhodný atak na plus 14.

Jejich střelecké pole vedli Johnson, Vlk (po 13) a triple double olizující Samoura (10+10 doskoků a 7 asistencí. Za hosty (bez Kimbrougha) mírnili porážku Varner (22, TH 10/8), Thompson (16), Mareš (13) a Agravanis (10+8 doskoků). Z pole přesnější USK (v procentech 54-46) měl víc zpod koše (42-36), z lavičky (38-7), z trojek (8-6) i na doskoku (36-25).

Frank Kuhn (trenér USK Praha): „Zápasy jako tento mají své kouzlo, protože jde o derby, a dnes jsme očekávali těžké utkání o to víc, že na Slavii jsme vyhráli až po prodloužení. Jsem na svůj tým hrdý, protože hrál tvrdou obranu, a to byl klíč k dnešnímu úspěchu. Zároveň jsme hodně stříleli a na kontě máme 26 asistencí, což je pro nás také velmi dobré číslo. Těší mě i statistika hráčů z lavičky, 38 bodů je obrovská pomoc. Musíme hrát sebevědomě a s ambicí opakovat takové výkony a věřím, že takto se staneme opět vítězným týmem.”

Matt Johnson (guard USK Praha): „Myslím, že to byl dobrý zápas, věděli jsme, že Slavia bude bojovat tvrdě. Slavia je talentovaný tým a dokáže skórovat, ale my jsme dobrý defenzivní tým a děláme to, v čem jsme dobří. Byla zde perfektní atmosféra, děkujeme všem fanouškům za to, že dnes přišli.”

Hugo Salgado (trenér SK Slavia Praha): „Byl to z naší strany velmi nekonzistentní výkon, lepší momenty střídaly ty horší, a to na obou koncích hřiště. Na USK jsme byli připraveni, a pokud jsme hráli týmově a dodržovali signály, vycházelo nám to, ale v momentě, kdy jsme začali hrát individuálně, nedokázali jsme se prosadit a bylo jednodušší pro USK prosadit se a hrát jejich hru. Chce to větší konzistenci v obraně a lepší reakci v útoku.”

Daniel Olejník (křídlo SK Slavia Praha): „Nebyl to úplně špatný zápas, v poslední době se už zvedáme. Se soupeři hrajeme vyrovnaně až do konce, ale vždy tomu něco chybí. Vždy když nám soupeř uteče, sklopíme hlavy, je to rázem o 10 bodů a těžko se pak do toho znovu dostáváme. Chce to trošku více pohybu míče, dohrávání akcí do konce a celkově hrát to, co funguje.”

Po obratu zvonivý výsledek Medvědů!

Přišel, viděl, zvítězil. Nový americký režisér v pěkné rovině Glen Burns dorazil při trvající absenci lídra Číže do medvědího doupěte právě včas. A na chlapíka, který se sotva seznámil se svým týmem a jeho poslední známé angažmá bylo před rokem a půl ve třetí německé lize, předvedl i přes šest ztrát parádní výkon, jejž rámovalo 11 bodů, 9 doskoků, odvážná hra do nesmlouvavé děčínské obrany a hlavně +10 bodů za 29 minut ve hře. Jeho vklad byl jedním z klíčů k poměrně nečekanému zastavení rozjetých Válečníků (83-75), kterým právě v Kolíně skončila série sedmi vítězství. Naopak Medvědi přerušili propad s pěti porážkami ze šesti zápasů a definitivně si zajistili účast v nadstavbové skupině A1.

Domácí jako první skvěle potáhl 12 body už v první čtvrtině Novotný. Hodně díky němu tým ze 14-15 otočil na 25-15 zásluhou trvalého atakování koše a efektivně využívaným útočným doskokům. Pak ale GEOSAN začal ztrácet a hosté zpod koše snížili na bod. Do půle se i přes manko v úspěšnosti z pole a na doskoku udrželi na blízku a ve třetí čtvrtině naplno udeřili. Slabší chvilky si vybral Burns, jeho tým tu pětkrát ztratil míč a Waltonem vedení hosté z každé situace létali do brejků za snadnými body, až k obratu na 52-62 na startu čtvrtého dějství. Jenže Kolín, který po 16 ztrátách za první tři čtvrtiny v té poslední nechyboval ani jednou, bleskově stáhl na tři a non stop atakováním koše i velkými trojkami Boškoviče a Novotného unikli až na rozhodných 77-69 dvě minuty do konce, po úseku 25-7.

Top skórer Boškovič Kolínu (nadále i bez Smithe) zajistil 26 bodů (TH 10/7), Novotný 19 a Veljkovič 10 s 8 doskoky. Za ARMEX mírnili porážku Matěj Svoboda (19), Walton (15+8 asistencí), Šturanovič (13) a Pomikálek (10). Vítězům patřily trojky (28/8 - 21/4), těsně i šestky (39/27 - 30/25) a při útočných doskocích 12-11 také body z druhých šancí (15-4).

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín):
„My jsme dokázali zvládnout jenom druhou a třetí čtvrtinu tak, jak bychom měli hrát. Bohužel v poslední čtvrtině jsme se trochu rozpadli, a to i přesto, že domácí přišli vlastně ještě o Adama Gogu a byli s novým rozehrávačem Burnsem, který se teda rozehrál. My jsme vůbec nedokázali odolat fyzicky jejich tvrdé hře, kdy nás zatlačili pod koš a chodili si pro fauly, dávali i body. My jsme nebyli schopni je zastavit a dostali jsme jednatřicet bodů v poslední čtvrtině. To je hrozně moc a dost nás to mrzí. Celou dobu jsme se nedostali do tempa, celý zápas byl takový zvláštní, nedokázali jsme vnutit domácím naši hru, a to myslím, byl základ.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Velmi bojovný zápas, Děčín sem rozhodně nepřijel prohrát, hlavně po výborném výsledku s Nymburkem. Věřil si a chtěl nás porazit. Já mám naše kluky opravdu rád, oni si odehráli své. Víme, s jakými problémy se potýkáme. Chybí nám 4 hráči z první pětky. V posledním měsíci jsme vyměnili všechno možné a pořád dokážeme bojovat a hrát a na konci porazit tým, jako je Děčín. Dostali jsme se do A1, já klukům fakt gratuluju.”

Jan Štěrba (forward BK ARMEX Děčín): „Mně se to dneska hodnotí těžko. Myslím, že rozhodlo to, že my jsme se přizpůsobili kolínskému stylu hry. My nemůžeme hrát celý zápas 5 na 5 a musíme to rozeběhat. Takže pro nás z toho plyne ponaučení, že do dalších zápasů musíme vnutit náš styl hry soupeři.”

Tomáš Merta (křídlo BC GEOSAN Kolín): „My jsme hrozně šťastní, že jsme vyhráli, že jsme konečně v A1, že to máme jisté a nemusíme se na nikoho ohlížet. Hrozně děkujeme fanouškům, kteří byli skvělí a v posledních minutách nás tahali dopředu.”

11 trojek Brna rozhodlo

Brňané vysázeli 33 bodů ze 71 z oblouku a v jinak spíš obranné bitvě doma přes téměř jedenácti sty fanoušků přemohli Olomoucko (71-65), které tak přišlo o šanci dorovnat desátou NH. Naopak vítězové se udrželi na stejné bilanci s Kolínem a USK, s nimiž se dělí o páté místo.

Domácí měli díky třem trojkám Leeho skvělý start (16-3), jenže pak se čím dál víc jejich ofenziva zadrhávala a hosté ve druhé čtvrtině z trojek i dunků otočili na 34-38. Brno ovšem mělo silný nástup i do druhé půle, kde na Hanáky zatlačilo v obraně a v útoku si z trojek i druhých šanci řeklo o náskok osmi bodů. Nový pivot Olomoucka Vogt pak ještě sám zkusil hosty vrátit, ale ti se už dostali nejblíž na čtyři body dvě minuty před koncem.

Trojkově plodnější (11 ku 8) Brno (bez Zdanavičiuse) sytili Lee (18), po triple doublu pošilhávající Viktor Půlpán (12+10 asistencí a 7 doskoků), Brown-Soares (10+11 doskoků) a Šimon Svoboda (10). Za soupeře (bez Shavera, Škrance) kontrovali Adamu (19, trojky 9/5), McBrayer (16) a Vogt (16+8 doskoků).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
„Neměli jsme to dnes jednoduché. Myslím, že jsme měli dobrý nástup. Pak jsme zbytečně znervózněli, nevím, čím to je, možná mládím. Jestli chceme být v A1 konkurenceschopní, musíme tohle zlepšit. Za postup do A1 jsem velmi rád, začátek ligy pro nás nebyl jednoduchý, ale jsem pyšný na kluky, že to zvládli.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Jsme rádi za vítězství, ale spokojenost z dnešního výkonu být nemůže. Tyto zápasy bychom měli vyhrávat s větší pohodou. Dělali jsme strašně zbytečný chyby, které nás stojí hodně sil, a zbytečně se trápíme až do konce zápasu.”

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Musím pogratulovat Brnu, které mělo skvělý začátek, vedlo o 10 až 13 bodů. My jsme pak tahali celý zápas za kratší konec. Jsem spokojen s obranou, soupeři jsme dovolili pouze něco přes 70 bodů. Pozitivně hodnotím novou posilu, když si Chris Vogt zvykne na českou ligu, bude to dobrá posila.”

Dominik Žák (forward BK REDSTONE Olomoucko): „Dnes je to škoda, mrzí nás to, ale v sobotu máme další důležitý zápas v Písku a chceme ho vyhrát. Dnes jsme sice dostali jen 71 bodů, ale dali jsme jen 65, což je velmi zlý výkon v útoku. Netrefili jsme střely, které bychom trefoval měli, což nás na konci stálo vítězství.”